SlideShare a Scribd company logo
Onderwijskunde: secundair onderwijs 1
1
Het maken van een goede lesvoorbereiding
1. Van het CIPO-model naar een lesvoorbereidingsmodel
2. Waarom een lesvoorbereiding?
3. Onderdelen van een lesvoorbereiding
3a. Horizontale lesopbouw
3b. Verticale lesopbouw
3c. Combinatie van horizontale en verticale lesopbouw
3d. Voorblad
3e. Synthese
4. Checklist voor een goede lesvoorbereiding
Inhoudstafel
2
1. Van het CIPO-model…
3
CONTEXT
INPUT
• Leerling
• Leerkracht
• School
PROCES
• Klasniveau
• Schoolniveau
OUTPUT
• Prestaties
• Leerwinst
• welbevinden
= schematische voorbereiding van aanpak les
doel: grondig nadenken over alle aspecten van de les
bruikbaar voor alle vakgebieden
voor elke les (volledig) uitschrijven (1e jaar)
… naar een lesvoorbereidingsmodel
4
Stappen om tot lesrealisatie te komen:
1) nadenken over het lesonderwerp
 bronnen raadplegen
 didactische componenten vormgeven
2) LVB uitschrijven
3) LVB voorleggen aan docenten en mentor
4) lesrealisatie voorbereiden
5
• Steun
• Communicatie naar anderen
• Hergebruik
2. Waarom een lesvoorbereiding?
6
Een lesvoorbereiding =
• Uitgeschreven document in 3 kolommen
• Opbouw volgens verschillende fasen
• Voorblad
• Werkblaadjes
• Bordschema
• Powerpointpresentatie
• …
3. Onderdelen van een lesvoorbereiding
= HORIZONTALE OPBOUW
= VERTICALE OPBOUW
7
3. Onderdelen van een lesvoorbereiding
3a. Horizontale lesopbouw
8
T/D LEERINHOUD METHODE
Timing
Doelstellingen WAT moeten de
leerlingen kennen
/ kunnen?
HOE ga ik een
bepaald stuk
aanpakken?
9
T/D LEERINHOUD METHODE
• Timing
• Doelstellingen
• Korte nieuwe leerinhoud (ook
vaardigheden!)
• Nieuwe woorden en verklaringen
• Definities, regels, voorbeelden
• Tabellen, grafieken, schema’s, conclusies
• Oplossingen van oefeningen en taken
• Antwoorden op vragen
• Mogelijke denkstrategieën van lln.
 Essentie per fase
 Werken met titels en tussentitels
 Opdelen in stapjes
• Werkvorm(en)
• Didactisch principe
• Media & materiaal
• Belangrijkste vragen (geen
antwoord)
• Opdrachten
• Organisatie (bv. banken
verschuiven, wie deelt de
blaadjes uit, …)
• Herhalings- of
controleactiviteiten
!!!BELANGRIJKE SLIDE!!! (met afspraken)
10
• Groepjes per 3
• Maak de puzzel voor de les rond ‘reclame’ compleet: plaats de verschillende stukjes
in de juiste kolommen van het lesvoorbereidingsformulier
o ‘Leerinhoud’
o ‘Methode’
o ‘Timing’: denk eens na over hoe lang elk deeltje zou duren in een les van 50’
• Hou rekening met de afspraken rond de horizontale lesopbouw!
• Oplossing
Toepassing ‘horizontale lesopbouw’
11
3. Onderdelen van een lesvoorbereiding
3b. Verticale lesopbouw
12
• Verticale lesopbouw = indeling in lesfasen
• Hoe ziet de globale structuur van een les eruit?
1) Instap
2) Midden
3) Slot
 Kijk terug naar de lesvoorbereiding van ‘reclame’. Tracht de drie lesfasen te
onderscheiden.
13
• Indeling in instap – midden – slot is te breed  verfijning nodig
• Welke functie heeft elk van deze lesfasen?
14
Lesfase
1. Instap
2. Midden
3. Slot
Functie?
Herhaling
Introductie
Motivatie
DOELEN
DOELEN
Verwerking als 2de
Verwerving (theorie) als 1ste
Samenvatting
Herhaling
Vooruitblik
Evaluatie
Hoe vul je deze lesfasen nu in?
Les = onderwijsleerproces
‘Hoe leren jongeren?’
Zicht krijgen op hun leerproces
Via effectief onderwijs
Model van Directe instructie
15
Effectieve Directe Instructie (Hollingworth & Ybarra, 2009): verdere verfijning in lesfasen
16
Onderdelen van een EDI-les
1. Lesdoel meedelen
2. Activeren van voorkennis
3. Het concept onderwijzen (meer
theoretisch)
4. Vaardigheden onderwijzen
5. Het belang van het lesdoel onderwijzen
6. Begeleide inoefening
7. Lesafsluiting (te vroeg?!)
8. Zelfstandige verwerking
9. Verlengde instructie
10. Periodieke terugblik (evaluatie)
Denk na over het doel van elke
lesfase: waarom is het belangrijk
om deze fase op te nemen in je
lesopbouw?
Onderdelen EDI Doel
1. Lesdoel delen Ll. krijgt interesse in de leerstof
2. Activeren van voorkennis Ll. legt linken met zaken die hij al weet
3. Het concept onderwijzen Lkr. denkt na over verwoording van de theorie
Lkr. Legt nieuwe begrippen uit d.m.v. voorbeelden
4. Vaardigheden onderwijzen Lkr. vat instructies samen in een aantal heldere stappen
5. Het belang van het lesdoel onderwijzen Lkr. hamert op relevantie van de leerstof
6. Begeleide inoefening Ll. gaat aan de slag met de leerstof
Lkr. krijgt zicht of alles duidelijk is
7. Lesafsluiting Lkr. controleert of lesdoelen bereikt zijn
Lkr. stuurt bij waar nodig
8. Zelfstandige verwerking Lln. bewijzen dat ze lesdoelen beheersen
9. Verlengde instructie Lkr. gaat verder aan de slag met lln. die leerstof onvoldoende beheersen
10. Periodieke terugblik Lkr. synthetiseert de les
Lkr. plaatst de leerstof in de context van een lessenreeks
Lkr. reflecteert over de gegeven les
17
Onderdelen EDI Doel
1. Lesdoel delen Ll. krijgt interesse in de leerstof
2. Activeren van voorkennis Ll. legt linken met zaken die hij al weet
3. Het concept onderwijzen Lkr. denkt na over verwoording van de theorie
Lkr. Legt nieuwe begrippen uit d.m.v. voorbeelden
4. Vaardigheden onderwijzen Lkr. vat instructies samen in een aantal heldere stappen
5. Het belang van het lesdoel onderwijzen Lkr. hamert op relevantie van de leerstof
6. Uitleggen, voordoen en hardop denken Lkr. denkt na over wijze waarop leerstof wordt aangeboden aan lln.
7. Begeleide inoefening Ll. gaat aan de slag met de leerstof
Lkr. krijgt zicht of alles duidelijk is
8. Lesafsluiting Lkr. controleert of lesdoelen bereikt zijn
Lkr. stuurt bij waar nodig
9. Zelfstandige verwerking Lln. bewijzen dat ze lesdoelen beheersen
10. Controleren van begrip Lkr. doet aan procesevaluatie en stuurt bij waar nodig
11. Verlengde instructie Lkr. gaat verder aan de slag met lln. die leerstof onvoldoende beheersen
12. Periodieke terugblik Lkr. synthetiseert de les
Lkr. plaatst de leerstof in de context van een lessenreeks
Lkr. reflecteert over de gegeven les18
Onderdelen EDI Doel Verticale lesopbouw
1. Lesdoel delen Ll. krijgt interesse in de leerstof Motivatie en oriëntatie
2. Activeren van voorkennis Ll. legt linken met zaken die hij al weet Terugblik en herhaling
3. Het concept onderwijzen Lkr. denkt na over verwoording van de theorie
Lkr. Legt nieuwe begrippen uit d.m.v. voorbeelden
Verwerving
4. Vaardigheden onderwijzen Lkr. vat instructies samen in een aantal heldere stappen Verwerving
5. Het belang van het lesdoel
onderwijzen
Lkr. hamert op relevantie van de leerstof Motivatie
6. Uitleggen, voordoen en
hardop denken
Lkr. denkt na over wijze waarop leerstof wordt aangeboden aan lln. Verwerving
7. Begeleide inoefening Ll. gaat aan de slag met de leerstof
Lkr. krijgt zicht of alles duidelijk is
Verwerking
Evaluatie
8. Lesafsluiting Lkr. controleert of lesdoelen bereikt zijn
Lkr. stuurt bij waar nodig
Samenvatting
Evaluatie
9. Zelfstandige verwerking Lln. bewijzen dat ze lesdoelen beheersen Evaluatie
10. Controleren van begrip Lkr. doet aan procesevaluatie en stuurt bij waar nodig Evaluatie
11. Verlengde instructie Lkr. gaat verder aan de slag met lln. die leerstof onvoldoende beheersen Evaluatie
12. Periodieke terug- en
vooruitblik
Lkr. synthetiseert de les
Lkr. plaatst de leerstof in de context van een lessenreeks
Lkr. reflecteert over de gegeven les
Samenvatting
Oriëntatie
Evaluatie19
20
• Bespreking EDI-model
+
Model als handvat, maar flexibiliteit en nuancering
nodig!
- Model is hulpmiddel!
- Evenwicht tussen sturing (directe instructie) en
loslaten (indirecte instructie)
- Evaluatie is een continu proces
- Niet elke fase hoeft tijdens elke les aan bod te komen!
- Niet altijd in dezelfde volgorde!
21
-
3. Onderdelen van een lesvoorbereiding
3c. Combinatie van horizontale en verticale lesopbouw
22
T/D LEERINHOUD METHODE
INSTAP
Motivatie
Terugblik
Oriëntatie
MIDDEN
Verwerving
Verwerking
SLOT
Evaluatie
Terug- en vooruitblik
Voorbeeld ‘reclame’
23
• Vorm groepjes per 3.
• Stel aan de hand van de gekregen informatie een lesvoorbereiding rond het thema
‘pesten’ op. De les duurt 50’.
• Hou rekening met de verticale én de horizontale opbouw!
• Gebruik de juiste naamgeving!
• Nabespreking
Toepassing ‘horizontale en verticale lesopbouw’
24
3. Onderdelen van een lesvoorbereiding
3d. Het voorblad
25
• Belangrijk onderdeel van een LVB!
• Moet altijd volledig ingevuld worden!
• Voorbeeld: blanco
• Voorbeeld: pesten
26
3. Onderdelen van een lesvoorbereiding
3e. Synthese
27
• LVB = voorblad + horizontale opbouw + verticale opbouw (+ bijlagen)
• LVB = combinatie van alle voorgaande hoofdstukken in deze cursus
 H 2: beginsituatie
 H 3: doelgericht werken
 H 5: didactische principes
 H 6: didactische werkvormen
 H 7: leermiddelen en evaluatie
 H 8: evaluatie
28
Van het CIPO-model naar een lesvoorbereiding…LESONTWERP (voorblad)
Naam: Opties: Klas en lokaal: aantal lln:
Datum: Vakmentor S.O:
Stageschool: Vak:
LESONDERWERP
LEERPLAN
Verwijzing naar het leerplan Concept
MEDIA
BRONNEN
BEGINSITUATIE
LESDOELEN
BIJLAGEN
 Bordplan: ja - neen
 Presentatie (ppt): ja - neen
 Oefeningen: ja - neen
 Werkblaadjes: ja - neen
 Eigen uitvoeringen: ja - neen
Hoofdstuk 2
Hoofdstuk 3
Hoofdstuk 7
Van het CIPO-model naar een lesvoorbereiding…
T/D LEERINHOUD METHODE
INSTAP
Motivatie
Terugblik
Oriëntatie
MIDDEN
Verwerving
Verwerking
SLOT
Evaluatie
Terug- en vooruitblik
Hoofdstuk 6
Hoofdstuk 8
Hoofdstuk 5
T/D Leerinhoud Methode
‘5
D3
De ene taal is de andere niet: reclame en reclametaal (LB p. 261 e.v.)
1. Het communicatiemodel (vorige les)
2. Reclame is alomtegenwoordig
Je komt op heel uiteenlopende plaatsen en momenten in contact met reclame bijvoorbeeld in
kranten en tijdschriften, op radio en televisie, maar ook in de brievenbus, op de rug van de
sportfietser, op de tram, de drankautomaat…
Agenda invullen
Even terugverwijzen naar het communicatiemodel van vorige les.
Korte klassikale bespreking, linken aan eigen ervaringen van lln.
Brainstorming op het bord
- Stel je een gewone schooldag voor, op welke manieren kom je in aanraking met reclame?
- De leerlingen komen enkele antwoorden op het bord schrijven en noteren ondertussen op het
werkblaadje.
‘5
D1
3. De invloed van reclame
Lezers, luisteraars en kijkers komen de hele dag in contact met reclame, en zouden knap
geïrriteerd kunnen raken van allemaal expliciete aansporingen.
Een betere tactiek voor de zender is dus om het product onder de aandacht van zijn publiek te
brengen op zo’n manier dat dit vanuit zichzelf en grotendeels onbewust, tot kopen overgaat. Die
manier komt vooral neer op het spelen op de gevoelens en het onbewuste van het publiek, door
te suggereren, te verrassen, uit te nodigen, gerust te stellen, te beloven, ja zelfs te irriteren: ook
dat laatste levert immers aandacht op.
De lk hangt een aantal voorbeelden van reclame op het bord.
Klasgesprek
- Welke reclame spreekt je het meest/minst aan? Waarom?
- Hoe groot schat je de invloed van reclame op jezelf?
- Welke gevoelens of verlangens worden bij jou geprikkeld door de reclames?
- Hoe zorgen reclamemakers ervoor dat deze gevoelens bij je opgewekt worden?
Hoofdstuk 6
Hoofdstuk 5
• Je structureert het lesonderwerp in lesfasen
• Je structureert visueel
• Je plaatst de methodische aanwijzingen naast de passende leerinhoud en
doelstelling
• Je controleert of je de verschillende elementen van het CIPO-model op elkaar hebt
afgestemd
4. Checklist (1)
32
• Je schrijft de belangrijkste overgangen tussen de verschillende lesfasen uit
• Je bedenkt alternatieve scenario’s voor het geval leerlingen iets niet zouden
begrijpen
• Onderwijs- en leermiddelen in bijlage
• Bordplan op apart blad
• Vakspecifieke afspraken!
4. Checklist (2)
33

More Related Content

What's hot

Produção industrial do àcido sulfúrico
Produção industrial do àcido sulfúricoProdução industrial do àcido sulfúrico
Produção industrial do àcido sulfúrico
Amadeu Afonso Afonso
 
Reações de Subst. Nucleofïlicas em Compostos Aromáticos
Reações de Subst. Nucleofïlicas em Compostos AromáticosReações de Subst. Nucleofïlicas em Compostos Aromáticos
Reações de Subst. Nucleofïlicas em Compostos Aromáticos
José Nunes da Silva Jr.
 
Reações orgânicas reação de adição
Reações orgânicas   reação de adiçãoReações orgânicas   reação de adição
Reações orgânicas reação de adição
Rafael Nishikawa
 
Equilibrio de precipitação
Equilibrio de precipitaçãoEquilibrio de precipitação
Equilibrio de precipitação
Adrianne Mendonça
 
Reações oxirreduçao: pilhas e baterias
Reações oxirreduçao: pilhas e bateriasReações oxirreduçao: pilhas e baterias
Reações oxirreduçao: pilhas e baterias
Maiquel Vieira
 
Sistema ternário
Sistema ternárioSistema ternário
Sistema ternário
Cristiano Amorim
 
Tampão e Titulação
Tampão e TitulaçãoTampão e Titulação
Tampão e Titulação
alv678borges
 

What's hot (7)

Produção industrial do àcido sulfúrico
Produção industrial do àcido sulfúricoProdução industrial do àcido sulfúrico
Produção industrial do àcido sulfúrico
 
Reações de Subst. Nucleofïlicas em Compostos Aromáticos
Reações de Subst. Nucleofïlicas em Compostos AromáticosReações de Subst. Nucleofïlicas em Compostos Aromáticos
Reações de Subst. Nucleofïlicas em Compostos Aromáticos
 
Reações orgânicas reação de adição
Reações orgânicas   reação de adiçãoReações orgânicas   reação de adição
Reações orgânicas reação de adição
 
Equilibrio de precipitação
Equilibrio de precipitaçãoEquilibrio de precipitação
Equilibrio de precipitação
 
Reações oxirreduçao: pilhas e baterias
Reações oxirreduçao: pilhas e bateriasReações oxirreduçao: pilhas e baterias
Reações oxirreduçao: pilhas e baterias
 
Sistema ternário
Sistema ternárioSistema ternário
Sistema ternário
 
Tampão e Titulação
Tampão e TitulaçãoTampão e Titulação
Tampão e Titulação
 

Similar to Maken van een lesvoorbereiding

OWD2011 - 1 - Weblecturing in het MBO - JaapJan Vroom
OWD2011 - 1 - Weblecturing in het MBO - JaapJan VroomOWD2011 - 1 - Weblecturing in het MBO - JaapJan Vroom
OWD2011 - 1 - Weblecturing in het MBO - JaapJan VroomSURF Events
 
How to use a blender
How to use a blenderHow to use a blender
How to use a blender
Arnoud Wonnink
 
Leerlijn onderzoek doen bij de FEM: Werk in uitvoering!
Leerlijn onderzoek doen  bij de FEM: Werk in uitvoering!Leerlijn onderzoek doen  bij de FEM: Werk in uitvoering!
Leerlijn onderzoek doen bij de FEM: Werk in uitvoering!
HAN University of Applied Sciences
 
Sessie1 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
Sessie1 module onderwijsontwerpen_v17feb2014Sessie1 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
Sessie1 module onderwijsontwerpen_v17feb2014Ilya Zitter
 
2010 2011 observatieopdracht baso av
2010 2011 observatieopdracht baso av2010 2011 observatieopdracht baso av
2010 2011 observatieopdracht baso avchristofdesloovere
 
Mentoren op de werkvloer: duaal leren in de informatiesector
Mentoren op de werkvloer: duaal leren in de informatiesectorMentoren op de werkvloer: duaal leren in de informatiesector
Mentoren op de werkvloer: duaal leren in de informatiesector
Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek, Archief & Documentatie vzw (VVBAD)
 
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v17feb2014Sessie4 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v17feb2014Ilya Zitter
 
Flipping the classroom, maar wat doe je dan in de les? - Mary Dankbaar - OWD17
Flipping the classroom, maar wat doe je dan in de les? - Mary Dankbaar - OWD17Flipping the classroom, maar wat doe je dan in de les? - Mary Dankbaar - OWD17
Flipping the classroom, maar wat doe je dan in de les? - Mary Dankbaar - OWD17
SURF Events
 
Flipping the classroom
Flipping the classroomFlipping the classroom
Flipping the classroomOnderwijscafé
 
De leraar als regisseur; van referentieniveaus naar doelgericht rekenonderwijs
De leraar als regisseur; van referentieniveaus naar doelgericht rekenonderwijsDe leraar als regisseur; van referentieniveaus naar doelgericht rekenonderwijs
De leraar als regisseur; van referentieniveaus naar doelgericht rekenonderwijs
KPC Groep
 
230901 (WR) v1 ChatGPT EnnuOnline.pdf
230901 (WR) v1  ChatGPT EnnuOnline.pdf230901 (WR) v1  ChatGPT EnnuOnline.pdf
230901 (WR) v1 ChatGPT EnnuOnline.pdf
WilfredRubens.com
 
Het Nieuwe Leren
Het Nieuwe LerenHet Nieuwe Leren
Het Nieuwe Lerenguest31475e
 
INACT IO1 Module 3.pptx
INACT IO1 Module 3.pptxINACT IO1 Module 3.pptx
INACT IO1 Module 3.pptx
caniceconsulting
 
Summerschool+ 2012 Flipping the classroom
Summerschool+ 2012 Flipping the classroomSummerschool+ 2012 Flipping the classroom
Summerschool+ 2012 Flipping the classroom
Kennisnet
 
Presentatie DIY Kick-off Tumult Studievaardigheden
Presentatie DIY Kick-off Tumult StudievaardighedenPresentatie DIY Kick-off Tumult Studievaardigheden
Presentatie DIY Kick-off Tumult Studievaardigheden
glyniskromopawiro
 
Rob abbenhuis 17 feb
Rob abbenhuis 17 febRob abbenhuis 17 feb
Rob abbenhuis 17 febmkuiten
 
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v27dec2013
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v27dec2013Sessie4 module onderwijsontwerpen_v27dec2013
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v27dec2013Ilya Zitter
 
DIY Kick-off Tumultmateriaal - Tumult op de basisschool
DIY Kick-off Tumultmateriaal - Tumult op de basisschoolDIY Kick-off Tumultmateriaal - Tumult op de basisschool
DIY Kick-off Tumultmateriaal - Tumult op de basisschool
Glynis Kromopawiro
 
InnovatieImpuls Onderwijs: oplossingen voor samenwerkend innoveren- Ingrid Tj...
InnovatieImpuls Onderwijs: oplossingen voor samenwerkend innoveren- Ingrid Tj...InnovatieImpuls Onderwijs: oplossingen voor samenwerkend innoveren- Ingrid Tj...
InnovatieImpuls Onderwijs: oplossingen voor samenwerkend innoveren- Ingrid Tj...
SURF Events
 

Similar to Maken van een lesvoorbereiding (20)

OWD2011 - 1 - Weblecturing in het MBO - JaapJan Vroom
OWD2011 - 1 - Weblecturing in het MBO - JaapJan VroomOWD2011 - 1 - Weblecturing in het MBO - JaapJan Vroom
OWD2011 - 1 - Weblecturing in het MBO - JaapJan Vroom
 
How to use a blender
How to use a blenderHow to use a blender
How to use a blender
 
Leerlijn onderzoek doen bij de FEM: Werk in uitvoering!
Leerlijn onderzoek doen  bij de FEM: Werk in uitvoering!Leerlijn onderzoek doen  bij de FEM: Werk in uitvoering!
Leerlijn onderzoek doen bij de FEM: Werk in uitvoering!
 
Sessie1 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
Sessie1 module onderwijsontwerpen_v17feb2014Sessie1 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
Sessie1 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
 
2010 2011 observatieopdracht baso av
2010 2011 observatieopdracht baso av2010 2011 observatieopdracht baso av
2010 2011 observatieopdracht baso av
 
Mentoren op de werkvloer: duaal leren in de informatiesector
Mentoren op de werkvloer: duaal leren in de informatiesectorMentoren op de werkvloer: duaal leren in de informatiesector
Mentoren op de werkvloer: duaal leren in de informatiesector
 
B opmaak werkboek
B opmaak werkboekB opmaak werkboek
B opmaak werkboek
 
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v17feb2014Sessie4 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v17feb2014
 
Flipping the classroom, maar wat doe je dan in de les? - Mary Dankbaar - OWD17
Flipping the classroom, maar wat doe je dan in de les? - Mary Dankbaar - OWD17Flipping the classroom, maar wat doe je dan in de les? - Mary Dankbaar - OWD17
Flipping the classroom, maar wat doe je dan in de les? - Mary Dankbaar - OWD17
 
Flipping the classroom
Flipping the classroomFlipping the classroom
Flipping the classroom
 
De leraar als regisseur; van referentieniveaus naar doelgericht rekenonderwijs
De leraar als regisseur; van referentieniveaus naar doelgericht rekenonderwijsDe leraar als regisseur; van referentieniveaus naar doelgericht rekenonderwijs
De leraar als regisseur; van referentieniveaus naar doelgericht rekenonderwijs
 
230901 (WR) v1 ChatGPT EnnuOnline.pdf
230901 (WR) v1  ChatGPT EnnuOnline.pdf230901 (WR) v1  ChatGPT EnnuOnline.pdf
230901 (WR) v1 ChatGPT EnnuOnline.pdf
 
Het Nieuwe Leren
Het Nieuwe LerenHet Nieuwe Leren
Het Nieuwe Leren
 
INACT IO1 Module 3.pptx
INACT IO1 Module 3.pptxINACT IO1 Module 3.pptx
INACT IO1 Module 3.pptx
 
Summerschool+ 2012 Flipping the classroom
Summerschool+ 2012 Flipping the classroomSummerschool+ 2012 Flipping the classroom
Summerschool+ 2012 Flipping the classroom
 
Presentatie DIY Kick-off Tumult Studievaardigheden
Presentatie DIY Kick-off Tumult StudievaardighedenPresentatie DIY Kick-off Tumult Studievaardigheden
Presentatie DIY Kick-off Tumult Studievaardigheden
 
Rob abbenhuis 17 feb
Rob abbenhuis 17 febRob abbenhuis 17 feb
Rob abbenhuis 17 feb
 
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v27dec2013
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v27dec2013Sessie4 module onderwijsontwerpen_v27dec2013
Sessie4 module onderwijsontwerpen_v27dec2013
 
DIY Kick-off Tumultmateriaal - Tumult op de basisschool
DIY Kick-off Tumultmateriaal - Tumult op de basisschoolDIY Kick-off Tumultmateriaal - Tumult op de basisschool
DIY Kick-off Tumultmateriaal - Tumult op de basisschool
 
InnovatieImpuls Onderwijs: oplossingen voor samenwerkend innoveren- Ingrid Tj...
InnovatieImpuls Onderwijs: oplossingen voor samenwerkend innoveren- Ingrid Tj...InnovatieImpuls Onderwijs: oplossingen voor samenwerkend innoveren- Ingrid Tj...
InnovatieImpuls Onderwijs: oplossingen voor samenwerkend innoveren- Ingrid Tj...
 

Maken van een lesvoorbereiding

  • 1. Onderwijskunde: secundair onderwijs 1 1 Het maken van een goede lesvoorbereiding
  • 2. 1. Van het CIPO-model naar een lesvoorbereidingsmodel 2. Waarom een lesvoorbereiding? 3. Onderdelen van een lesvoorbereiding 3a. Horizontale lesopbouw 3b. Verticale lesopbouw 3c. Combinatie van horizontale en verticale lesopbouw 3d. Voorblad 3e. Synthese 4. Checklist voor een goede lesvoorbereiding Inhoudstafel 2
  • 3. 1. Van het CIPO-model… 3 CONTEXT INPUT • Leerling • Leerkracht • School PROCES • Klasniveau • Schoolniveau OUTPUT • Prestaties • Leerwinst • welbevinden
  • 4. = schematische voorbereiding van aanpak les doel: grondig nadenken over alle aspecten van de les bruikbaar voor alle vakgebieden voor elke les (volledig) uitschrijven (1e jaar) … naar een lesvoorbereidingsmodel 4
  • 5. Stappen om tot lesrealisatie te komen: 1) nadenken over het lesonderwerp  bronnen raadplegen  didactische componenten vormgeven 2) LVB uitschrijven 3) LVB voorleggen aan docenten en mentor 4) lesrealisatie voorbereiden 5
  • 6. • Steun • Communicatie naar anderen • Hergebruik 2. Waarom een lesvoorbereiding? 6
  • 7. Een lesvoorbereiding = • Uitgeschreven document in 3 kolommen • Opbouw volgens verschillende fasen • Voorblad • Werkblaadjes • Bordschema • Powerpointpresentatie • … 3. Onderdelen van een lesvoorbereiding = HORIZONTALE OPBOUW = VERTICALE OPBOUW 7
  • 8. 3. Onderdelen van een lesvoorbereiding 3a. Horizontale lesopbouw 8
  • 9. T/D LEERINHOUD METHODE Timing Doelstellingen WAT moeten de leerlingen kennen / kunnen? HOE ga ik een bepaald stuk aanpakken? 9
  • 10. T/D LEERINHOUD METHODE • Timing • Doelstellingen • Korte nieuwe leerinhoud (ook vaardigheden!) • Nieuwe woorden en verklaringen • Definities, regels, voorbeelden • Tabellen, grafieken, schema’s, conclusies • Oplossingen van oefeningen en taken • Antwoorden op vragen • Mogelijke denkstrategieën van lln.  Essentie per fase  Werken met titels en tussentitels  Opdelen in stapjes • Werkvorm(en) • Didactisch principe • Media & materiaal • Belangrijkste vragen (geen antwoord) • Opdrachten • Organisatie (bv. banken verschuiven, wie deelt de blaadjes uit, …) • Herhalings- of controleactiviteiten !!!BELANGRIJKE SLIDE!!! (met afspraken) 10
  • 11. • Groepjes per 3 • Maak de puzzel voor de les rond ‘reclame’ compleet: plaats de verschillende stukjes in de juiste kolommen van het lesvoorbereidingsformulier o ‘Leerinhoud’ o ‘Methode’ o ‘Timing’: denk eens na over hoe lang elk deeltje zou duren in een les van 50’ • Hou rekening met de afspraken rond de horizontale lesopbouw! • Oplossing Toepassing ‘horizontale lesopbouw’ 11
  • 12. 3. Onderdelen van een lesvoorbereiding 3b. Verticale lesopbouw 12
  • 13. • Verticale lesopbouw = indeling in lesfasen • Hoe ziet de globale structuur van een les eruit? 1) Instap 2) Midden 3) Slot  Kijk terug naar de lesvoorbereiding van ‘reclame’. Tracht de drie lesfasen te onderscheiden. 13
  • 14. • Indeling in instap – midden – slot is te breed  verfijning nodig • Welke functie heeft elk van deze lesfasen? 14 Lesfase 1. Instap 2. Midden 3. Slot Functie? Herhaling Introductie Motivatie DOELEN DOELEN Verwerking als 2de Verwerving (theorie) als 1ste Samenvatting Herhaling Vooruitblik Evaluatie
  • 15. Hoe vul je deze lesfasen nu in? Les = onderwijsleerproces ‘Hoe leren jongeren?’ Zicht krijgen op hun leerproces Via effectief onderwijs Model van Directe instructie 15
  • 16. Effectieve Directe Instructie (Hollingworth & Ybarra, 2009): verdere verfijning in lesfasen 16 Onderdelen van een EDI-les 1. Lesdoel meedelen 2. Activeren van voorkennis 3. Het concept onderwijzen (meer theoretisch) 4. Vaardigheden onderwijzen 5. Het belang van het lesdoel onderwijzen 6. Begeleide inoefening 7. Lesafsluiting (te vroeg?!) 8. Zelfstandige verwerking 9. Verlengde instructie 10. Periodieke terugblik (evaluatie) Denk na over het doel van elke lesfase: waarom is het belangrijk om deze fase op te nemen in je lesopbouw?
  • 17. Onderdelen EDI Doel 1. Lesdoel delen Ll. krijgt interesse in de leerstof 2. Activeren van voorkennis Ll. legt linken met zaken die hij al weet 3. Het concept onderwijzen Lkr. denkt na over verwoording van de theorie Lkr. Legt nieuwe begrippen uit d.m.v. voorbeelden 4. Vaardigheden onderwijzen Lkr. vat instructies samen in een aantal heldere stappen 5. Het belang van het lesdoel onderwijzen Lkr. hamert op relevantie van de leerstof 6. Begeleide inoefening Ll. gaat aan de slag met de leerstof Lkr. krijgt zicht of alles duidelijk is 7. Lesafsluiting Lkr. controleert of lesdoelen bereikt zijn Lkr. stuurt bij waar nodig 8. Zelfstandige verwerking Lln. bewijzen dat ze lesdoelen beheersen 9. Verlengde instructie Lkr. gaat verder aan de slag met lln. die leerstof onvoldoende beheersen 10. Periodieke terugblik Lkr. synthetiseert de les Lkr. plaatst de leerstof in de context van een lessenreeks Lkr. reflecteert over de gegeven les 17
  • 18. Onderdelen EDI Doel 1. Lesdoel delen Ll. krijgt interesse in de leerstof 2. Activeren van voorkennis Ll. legt linken met zaken die hij al weet 3. Het concept onderwijzen Lkr. denkt na over verwoording van de theorie Lkr. Legt nieuwe begrippen uit d.m.v. voorbeelden 4. Vaardigheden onderwijzen Lkr. vat instructies samen in een aantal heldere stappen 5. Het belang van het lesdoel onderwijzen Lkr. hamert op relevantie van de leerstof 6. Uitleggen, voordoen en hardop denken Lkr. denkt na over wijze waarop leerstof wordt aangeboden aan lln. 7. Begeleide inoefening Ll. gaat aan de slag met de leerstof Lkr. krijgt zicht of alles duidelijk is 8. Lesafsluiting Lkr. controleert of lesdoelen bereikt zijn Lkr. stuurt bij waar nodig 9. Zelfstandige verwerking Lln. bewijzen dat ze lesdoelen beheersen 10. Controleren van begrip Lkr. doet aan procesevaluatie en stuurt bij waar nodig 11. Verlengde instructie Lkr. gaat verder aan de slag met lln. die leerstof onvoldoende beheersen 12. Periodieke terugblik Lkr. synthetiseert de les Lkr. plaatst de leerstof in de context van een lessenreeks Lkr. reflecteert over de gegeven les18
  • 19. Onderdelen EDI Doel Verticale lesopbouw 1. Lesdoel delen Ll. krijgt interesse in de leerstof Motivatie en oriëntatie 2. Activeren van voorkennis Ll. legt linken met zaken die hij al weet Terugblik en herhaling 3. Het concept onderwijzen Lkr. denkt na over verwoording van de theorie Lkr. Legt nieuwe begrippen uit d.m.v. voorbeelden Verwerving 4. Vaardigheden onderwijzen Lkr. vat instructies samen in een aantal heldere stappen Verwerving 5. Het belang van het lesdoel onderwijzen Lkr. hamert op relevantie van de leerstof Motivatie 6. Uitleggen, voordoen en hardop denken Lkr. denkt na over wijze waarop leerstof wordt aangeboden aan lln. Verwerving 7. Begeleide inoefening Ll. gaat aan de slag met de leerstof Lkr. krijgt zicht of alles duidelijk is Verwerking Evaluatie 8. Lesafsluiting Lkr. controleert of lesdoelen bereikt zijn Lkr. stuurt bij waar nodig Samenvatting Evaluatie 9. Zelfstandige verwerking Lln. bewijzen dat ze lesdoelen beheersen Evaluatie 10. Controleren van begrip Lkr. doet aan procesevaluatie en stuurt bij waar nodig Evaluatie 11. Verlengde instructie Lkr. gaat verder aan de slag met lln. die leerstof onvoldoende beheersen Evaluatie 12. Periodieke terug- en vooruitblik Lkr. synthetiseert de les Lkr. plaatst de leerstof in de context van een lessenreeks Lkr. reflecteert over de gegeven les Samenvatting Oriëntatie Evaluatie19
  • 20. 20
  • 21. • Bespreking EDI-model + Model als handvat, maar flexibiliteit en nuancering nodig! - Model is hulpmiddel! - Evenwicht tussen sturing (directe instructie) en loslaten (indirecte instructie) - Evaluatie is een continu proces - Niet elke fase hoeft tijdens elke les aan bod te komen! - Niet altijd in dezelfde volgorde! 21 -
  • 22. 3. Onderdelen van een lesvoorbereiding 3c. Combinatie van horizontale en verticale lesopbouw 22
  • 24. • Vorm groepjes per 3. • Stel aan de hand van de gekregen informatie een lesvoorbereiding rond het thema ‘pesten’ op. De les duurt 50’. • Hou rekening met de verticale én de horizontale opbouw! • Gebruik de juiste naamgeving! • Nabespreking Toepassing ‘horizontale en verticale lesopbouw’ 24
  • 25. 3. Onderdelen van een lesvoorbereiding 3d. Het voorblad 25
  • 26. • Belangrijk onderdeel van een LVB! • Moet altijd volledig ingevuld worden! • Voorbeeld: blanco • Voorbeeld: pesten 26
  • 27. 3. Onderdelen van een lesvoorbereiding 3e. Synthese 27
  • 28. • LVB = voorblad + horizontale opbouw + verticale opbouw (+ bijlagen) • LVB = combinatie van alle voorgaande hoofdstukken in deze cursus  H 2: beginsituatie  H 3: doelgericht werken  H 5: didactische principes  H 6: didactische werkvormen  H 7: leermiddelen en evaluatie  H 8: evaluatie 28
  • 29. Van het CIPO-model naar een lesvoorbereiding…LESONTWERP (voorblad) Naam: Opties: Klas en lokaal: aantal lln: Datum: Vakmentor S.O: Stageschool: Vak: LESONDERWERP LEERPLAN Verwijzing naar het leerplan Concept MEDIA BRONNEN BEGINSITUATIE LESDOELEN BIJLAGEN  Bordplan: ja - neen  Presentatie (ppt): ja - neen  Oefeningen: ja - neen  Werkblaadjes: ja - neen  Eigen uitvoeringen: ja - neen Hoofdstuk 2 Hoofdstuk 3 Hoofdstuk 7
  • 30. Van het CIPO-model naar een lesvoorbereiding… T/D LEERINHOUD METHODE INSTAP Motivatie Terugblik Oriëntatie MIDDEN Verwerving Verwerking SLOT Evaluatie Terug- en vooruitblik Hoofdstuk 6 Hoofdstuk 8 Hoofdstuk 5
  • 31. T/D Leerinhoud Methode ‘5 D3 De ene taal is de andere niet: reclame en reclametaal (LB p. 261 e.v.) 1. Het communicatiemodel (vorige les) 2. Reclame is alomtegenwoordig Je komt op heel uiteenlopende plaatsen en momenten in contact met reclame bijvoorbeeld in kranten en tijdschriften, op radio en televisie, maar ook in de brievenbus, op de rug van de sportfietser, op de tram, de drankautomaat… Agenda invullen Even terugverwijzen naar het communicatiemodel van vorige les. Korte klassikale bespreking, linken aan eigen ervaringen van lln. Brainstorming op het bord - Stel je een gewone schooldag voor, op welke manieren kom je in aanraking met reclame? - De leerlingen komen enkele antwoorden op het bord schrijven en noteren ondertussen op het werkblaadje. ‘5 D1 3. De invloed van reclame Lezers, luisteraars en kijkers komen de hele dag in contact met reclame, en zouden knap geïrriteerd kunnen raken van allemaal expliciete aansporingen. Een betere tactiek voor de zender is dus om het product onder de aandacht van zijn publiek te brengen op zo’n manier dat dit vanuit zichzelf en grotendeels onbewust, tot kopen overgaat. Die manier komt vooral neer op het spelen op de gevoelens en het onbewuste van het publiek, door te suggereren, te verrassen, uit te nodigen, gerust te stellen, te beloven, ja zelfs te irriteren: ook dat laatste levert immers aandacht op. De lk hangt een aantal voorbeelden van reclame op het bord. Klasgesprek - Welke reclame spreekt je het meest/minst aan? Waarom? - Hoe groot schat je de invloed van reclame op jezelf? - Welke gevoelens of verlangens worden bij jou geprikkeld door de reclames? - Hoe zorgen reclamemakers ervoor dat deze gevoelens bij je opgewekt worden? Hoofdstuk 6 Hoofdstuk 5
  • 32. • Je structureert het lesonderwerp in lesfasen • Je structureert visueel • Je plaatst de methodische aanwijzingen naast de passende leerinhoud en doelstelling • Je controleert of je de verschillende elementen van het CIPO-model op elkaar hebt afgestemd 4. Checklist (1) 32
  • 33. • Je schrijft de belangrijkste overgangen tussen de verschillende lesfasen uit • Je bedenkt alternatieve scenario’s voor het geval leerlingen iets niet zouden begrijpen • Onderwijs- en leermiddelen in bijlage • Bordplan op apart blad • Vakspecifieke afspraken! 4. Checklist (2) 33

Editor's Notes

  1. Voornaamste kenmerken Model van Directe instructie: - Heldere doelstellingen in de ogen van de leerlingen - Feedback tijdens en direct na de oefeningen( constante feedback) - Docentgestuurd en gestructureerde oefeningen - Evaluatie en controle ter afsluiting van de les
  2. Betwijfelingen aan dit model: Bekijk dit model met de nodige kritiek, vb. 3 en 4 kan zeer goed omgedraaid worden. 10 fasen waarvan 7 al de afsluiting is  leerkracht n meer belangrijk na punt 7, zijn taak zit erop.
  3. Motivatie, doelgericht werken. Herhaling, integratie, beginsituatie Doceren, oonderwijsleergesprek didactische werkvorm Motivatie Didactische werkvorm, doelgericht werken Didactische werkvorm Constructivisme leerprocessen Differentiatie Didactisch principe
  4. Pas het model van EDI toe op de les van reclame: welke elementen zijn aanwezig en welke ontbreken?
  5. Voorbeeld tonen: Waar begint en eindigt elke fase?