I
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
TAHUN 2018
Page 1
Mata pelajaran : Sejarah Kelas : 2KKR3
Standard
Kandungan
(SK)
: 5.1 Kerajaan Alam Melayu
Hari : Isnin
Tarikh : 8 Januari 2018
Masa : 9-10 pagi
Kedatangan : 30 / 30
Standard Perkara Catatan
Standard
Pembelajaran
(SP)
5.1.1 Menjelaskan konsep Alam Melayu
5.1.2 Menerangkan kewujudan Kerajaan Alam Melayu
K5.1.5 Menghuraikan kepentingan kedudukan
strategik yang menyumbang kepada kemajuan
sesebuah kerajaan
Aras Pembelajaran:
Definisisemula Rekacipta
Penilaian
Modifikasi Analisis
Augmentasi / Aplikasi
Kefahaman
Substitusi Pengetahuan
KBAT:
PetaPemikiran
i-Think
Bulatan
Buih
Buih
Berganda
/
Pokok
Dakap
Alir
Pelbagai Alir
Titi
HoM
6 Topi Berfikir
Cort 1
Pengurusan
Grafik
Mod Pembelajaran:
Perbincangan / PBD
Pembentangan Pemb.
LuarKelas
Eksperimen Law atan
Simulasi Integrasi
ICT
Demonstrasi Multimedia
Lakonan Pow er
Point
Projek Lain-lain
Kerjakursus
ABM/BBM/BBB/TMK:
Buku Teks / Bhn.cetakan
LCD Model
Laptop Carta
Visualiser Lain-lain
Video
EMK:
KBAT / STEM
TMK Patriotisme /
Nilai Murni Bahasa
Pend.Alam
Sekitar
Keusahaw anan
Kreativiti &
Inovasi
Pend.
CelikKw gan
NilaiMurni:perpaduan antara kaum
Standard Prestasi
(SP)
Band 2
mempamerkan kefahaman tentang sejarah kerajaan
Alam Melayu
Objektif
Pembelajaran
Di akhir pembelajaran murid dapat:
➢ Membandingkan kewujudan kerajaan Alam
Melayu dengan kewujudan kerajaan pada
hari ini
Set Induksi
(5minit)
Guru memaparkan gambar Angkor wat, Bangunan
KLCC, Bangunan eifel Tower,Bangunan Piramid Giza
Guru meminta seorang murid membezakan struktur
binaan bangunan tersebut
Guru meminta murid membuatperbandingan
bangunan tersebutdengan persekitaran seperti
sekolah atau rumah
LangkahPdPc
(45minit)
1.Guru memberikan penerangan isi pelajaran
2.Guru meminta murid membahagikan ahli kepada 5
kumpulan
3.Setiap kumpulan perlu membandingkan kewujudan
kerajaan dahulu dan sekarang dari pelbagai aspek
● Kedudukan geografi
● struktur pemerintahan
● budaya yang diamalkan
4. Pembentangan hasil kumpulan
5. Sesi soal jawab
6. Pemurnian guru.
Penutup
(10 minit)
Guru meminta seorang murid membuatkesimpulan
pembelajaran
Guru memberikan latihan pengukuhan
Refleksi
30/30murid dapat
➢ Membandingkan kewujudan kerajaan Alam
Melayu dengan kewujudan kerajaan pada
hari ini
➢ Kelas berada dalam keadaan bersih
Mata pelajaran : Sejarah Kelas : 5 Delta
Tema : 1.1 Kemunculan dan Perkembangan
nasionalisme sehingga Perang Dunia Kedua
Hari : Isnin
I
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
TAHUN 2018
Page 2
Tarikh : 8 Januari 2018
Masa : 12.30-1.30
Kedatangan : 20 /20
Standard Perkara Catatan
Standard
Pembelajaran
Objektif
pembelajaran
Set induksi
(5 minit)
Langkah Pdpc
(45 minit)
Penutup
(10 mint)
Refleksi
1.1 Kemunculan dan Perkembangan Nasionalisme
sehingga perang dunia kedua
Di akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menyenaraikan perubahan pentadbiran di
Asia Tenggara
2. Membandingkan sistem pentadbiran sebelum
dan semasa penjajahan Baratdi Asia
Tenggara (aras 2)
1) Guru memaparkan kad imbas situasi
peperangan dan penjajahan.
2) Murid bersoal jawab
1. Guru menjelaskan isi kandungan
pembelajaran
2. Guru membahagikan murid kepada 5
kumpulan
3. guru meminta murid menghasilkan sebuah
peta pemikiran yang sesuai untuk
membandingkan sistem pentadbiran sebelum
dan semasa penjajahan Baratdi Asia
Tenggara
4. Murid membentangkan hasil secara
berkumpulan
5. sesi soal jawab bersama ahli kumpulan
6. guru membuatpemurnian
1. Guru meminta seorang murid membuat
kesimpulan.
2. Guru memberi latihan struktur kepada murid
20/20 murid dapat
➔ Menyenaraikan perubahan pentadbiran di
Asia Tenggara
➔ Membandingkan sistem pentadbiran sebelum
dan semasa penjajahan Baratdi Asia
Tenggara (aras 2)
Kelas sangatkondusifdan bersih,pelajar dapat
memberikan tumpuan 100% .
Aras Pembelajaran:
Definisisemula Rekacipta
Penilaian
Modifikasi Analisis /
Augmentasi Aplikasi
Kefahaman
Substitusi Pengetahuan
KBAT:
PetaPemikiran
i-Think
Bulatan
Buih
Buih
Berganda
/
Pokok
Dakap
Alir
Pelbagai Alir
Titi
HoM
6 Topi Berfikir
Cort 1
Pengurusan
Grafik
Mod Pembelajaran:
Perbincangan / PBD
Pembentangan / Pemb.
LuarKelas
Eksperimen Law atan
Simulasi Integrasi
ICT
Demonstrasi Multimedia
Lakonan Pow er
Point
Projek Lain-lain
Kerjakursus
ABM/BBM/BBB/TMK:
Buku Teks / Bhn.cetakan
LCD Model
Laptop Carta
Visualiser Lain-lain
Video
EMK:
KBAT / STEM
TMK Patriotisme /
Nilai Murni Bahasa
Pend.Alam
Sekitar
Keusahaw anan
Kreativiti &
Inovasi
Pend.
CelikKw gan
NilaiMurni:
Mata pelajaran : Sejarah Kelas : 2KRK1
Standard
Kandungan (SK)
: 5.1 Kerajaan Alam Melayu
Hari : Isnin
Tarikh : 8 Januari 2018
Masa : 1.30-2.30
I
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
TAHUN 2018
Page 3
Kedatangan : 28 / 28
Standard Perkara Catatan
Standard
Pembelajaran
(SP)
Standard Prestasi
Set induksi
(5 minit)
Langkah Pdpc
(45 minit)
Penutup
(10 minit)
/
Refleksi
5.1.1 Menjelaskan konsep Alam Melayu
5.1.2 Menerangkan kewujudan Kerajaan Alam Melayu
K5.1.5 Menghuraikan kepentingan kedudukan strategik yang
menyumbang kepada kemajuan sesebuah kerajaan
Band 2
mempamerkan kefahaman tentang sejarah kerajaan Alam
Melayu
Guru memaparkan gambar Angkor wat, Bangunan KLCC,
Bangunan eifel Tower,Bangunan Piramid Giza
Guru meminta seorang murid membezakan struktur binaan
bangunan tersebut
Guru meminta murid membuatperbandingan bangunan
tersebutdengan persekitaran seperti sekolah atau rumah
1.Guru memberikan penerangan isi pelajaran
2.Guru meminta murid membahagikan ahli kepada 5
kumpulan
3.Setiap kumpulan perlu membandingkan kewujudan
kerajaan dahulu dan sekarang dari pelbagai aspek
● Kedudukan geografi
● struktur pemerintahan
● budaya yang diamalkan
4. Pembentangan hasil kumpulan
5. Sesi soal jawab
6. Pemurnian guru
Guru meminta seorang murid membuatkesimpulan
pembelajaran
Guru memberikan latihan pengukuhan
28/28 murid dapat
➢ Membandingkan kewujudan kerajaan Alam Melayu
dengan kewujudan kerajaan pada hari ini
➢ Kelas berada dalam keadaan bersih
Aras Pembelajaran:
Definisisemula Rekacipta
Penilaian
Modifikasi Analisis /
Augmentasi Aplikasi
Kefahaman
Substitusi Pengetahuan
KBAT:
PetaPemikiran
i-Think
Bulatan
Buih
Buih
Berganda
/
Pokok
Dakap
Alir
Pelbagai Alir
Titi
HoM
6 Topi Berfikir
Cort 1
Pengurusan
Grafik
Mod Pembelajaran:
Perbincangan / PBD
Pembentangan / Pemb.
LuarKelas
Eksperimen Law atan
Simulasi Integrasi
ICT
Demonstrasi Multimedia
Lakonan Pow er
Point
Projek Lain-lain
Kerjakursus
ABM/BBM/BBB/TMK:
Buku Teks / Bhn.cetakan
LCD Model
Laptop Carta
Visualiser Lain-lain
Video
EMK:
KBAT / STEM
TMK Patriotisme /
Nilai Murni Bahasa
Pend.Alam
Sekitar
Keusahaw anan
Kreativiti &
Inovasi
Pend.
CelikKw gan
NilaiMurni:Perpaduanantara kaum

Isnin minggu02 (1)

  • 1.
    I RANCANGAN PENGAJARAN DANPEMBELAJARAN HARIAN TAHUN 2018 Page 1 Mata pelajaran : Sejarah Kelas : 2KKR3 Standard Kandungan (SK) : 5.1 Kerajaan Alam Melayu Hari : Isnin Tarikh : 8 Januari 2018 Masa : 9-10 pagi Kedatangan : 30 / 30 Standard Perkara Catatan Standard Pembelajaran (SP) 5.1.1 Menjelaskan konsep Alam Melayu 5.1.2 Menerangkan kewujudan Kerajaan Alam Melayu K5.1.5 Menghuraikan kepentingan kedudukan strategik yang menyumbang kepada kemajuan sesebuah kerajaan Aras Pembelajaran: Definisisemula Rekacipta Penilaian Modifikasi Analisis Augmentasi / Aplikasi Kefahaman Substitusi Pengetahuan KBAT: PetaPemikiran i-Think Bulatan Buih Buih Berganda / Pokok Dakap Alir Pelbagai Alir Titi HoM 6 Topi Berfikir Cort 1 Pengurusan Grafik Mod Pembelajaran: Perbincangan / PBD Pembentangan Pemb. LuarKelas Eksperimen Law atan Simulasi Integrasi ICT Demonstrasi Multimedia Lakonan Pow er Point Projek Lain-lain Kerjakursus ABM/BBM/BBB/TMK: Buku Teks / Bhn.cetakan LCD Model Laptop Carta Visualiser Lain-lain Video EMK: KBAT / STEM TMK Patriotisme / Nilai Murni Bahasa Pend.Alam Sekitar Keusahaw anan Kreativiti & Inovasi Pend. CelikKw gan NilaiMurni:perpaduan antara kaum Standard Prestasi (SP) Band 2 mempamerkan kefahaman tentang sejarah kerajaan Alam Melayu Objektif Pembelajaran Di akhir pembelajaran murid dapat: ➢ Membandingkan kewujudan kerajaan Alam Melayu dengan kewujudan kerajaan pada hari ini Set Induksi (5minit) Guru memaparkan gambar Angkor wat, Bangunan KLCC, Bangunan eifel Tower,Bangunan Piramid Giza Guru meminta seorang murid membezakan struktur binaan bangunan tersebut Guru meminta murid membuatperbandingan bangunan tersebutdengan persekitaran seperti sekolah atau rumah LangkahPdPc (45minit) 1.Guru memberikan penerangan isi pelajaran 2.Guru meminta murid membahagikan ahli kepada 5 kumpulan 3.Setiap kumpulan perlu membandingkan kewujudan kerajaan dahulu dan sekarang dari pelbagai aspek ● Kedudukan geografi ● struktur pemerintahan ● budaya yang diamalkan 4. Pembentangan hasil kumpulan 5. Sesi soal jawab 6. Pemurnian guru. Penutup (10 minit) Guru meminta seorang murid membuatkesimpulan pembelajaran Guru memberikan latihan pengukuhan Refleksi 30/30murid dapat ➢ Membandingkan kewujudan kerajaan Alam Melayu dengan kewujudan kerajaan pada hari ini ➢ Kelas berada dalam keadaan bersih Mata pelajaran : Sejarah Kelas : 5 Delta Tema : 1.1 Kemunculan dan Perkembangan nasionalisme sehingga Perang Dunia Kedua Hari : Isnin
  • 2.
    I RANCANGAN PENGAJARAN DANPEMBELAJARAN HARIAN TAHUN 2018 Page 2 Tarikh : 8 Januari 2018 Masa : 12.30-1.30 Kedatangan : 20 /20 Standard Perkara Catatan Standard Pembelajaran Objektif pembelajaran Set induksi (5 minit) Langkah Pdpc (45 minit) Penutup (10 mint) Refleksi 1.1 Kemunculan dan Perkembangan Nasionalisme sehingga perang dunia kedua Di akhir pembelajaran murid dapat: 1. Menyenaraikan perubahan pentadbiran di Asia Tenggara 2. Membandingkan sistem pentadbiran sebelum dan semasa penjajahan Baratdi Asia Tenggara (aras 2) 1) Guru memaparkan kad imbas situasi peperangan dan penjajahan. 2) Murid bersoal jawab 1. Guru menjelaskan isi kandungan pembelajaran 2. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan 3. guru meminta murid menghasilkan sebuah peta pemikiran yang sesuai untuk membandingkan sistem pentadbiran sebelum dan semasa penjajahan Baratdi Asia Tenggara 4. Murid membentangkan hasil secara berkumpulan 5. sesi soal jawab bersama ahli kumpulan 6. guru membuatpemurnian 1. Guru meminta seorang murid membuat kesimpulan. 2. Guru memberi latihan struktur kepada murid 20/20 murid dapat ➔ Menyenaraikan perubahan pentadbiran di Asia Tenggara ➔ Membandingkan sistem pentadbiran sebelum dan semasa penjajahan Baratdi Asia Tenggara (aras 2) Kelas sangatkondusifdan bersih,pelajar dapat memberikan tumpuan 100% . Aras Pembelajaran: Definisisemula Rekacipta Penilaian Modifikasi Analisis / Augmentasi Aplikasi Kefahaman Substitusi Pengetahuan KBAT: PetaPemikiran i-Think Bulatan Buih Buih Berganda / Pokok Dakap Alir Pelbagai Alir Titi HoM 6 Topi Berfikir Cort 1 Pengurusan Grafik Mod Pembelajaran: Perbincangan / PBD Pembentangan / Pemb. LuarKelas Eksperimen Law atan Simulasi Integrasi ICT Demonstrasi Multimedia Lakonan Pow er Point Projek Lain-lain Kerjakursus ABM/BBM/BBB/TMK: Buku Teks / Bhn.cetakan LCD Model Laptop Carta Visualiser Lain-lain Video EMK: KBAT / STEM TMK Patriotisme / Nilai Murni Bahasa Pend.Alam Sekitar Keusahaw anan Kreativiti & Inovasi Pend. CelikKw gan NilaiMurni: Mata pelajaran : Sejarah Kelas : 2KRK1 Standard Kandungan (SK) : 5.1 Kerajaan Alam Melayu Hari : Isnin Tarikh : 8 Januari 2018 Masa : 1.30-2.30
  • 3.
    I RANCANGAN PENGAJARAN DANPEMBELAJARAN HARIAN TAHUN 2018 Page 3 Kedatangan : 28 / 28 Standard Perkara Catatan Standard Pembelajaran (SP) Standard Prestasi Set induksi (5 minit) Langkah Pdpc (45 minit) Penutup (10 minit) / Refleksi 5.1.1 Menjelaskan konsep Alam Melayu 5.1.2 Menerangkan kewujudan Kerajaan Alam Melayu K5.1.5 Menghuraikan kepentingan kedudukan strategik yang menyumbang kepada kemajuan sesebuah kerajaan Band 2 mempamerkan kefahaman tentang sejarah kerajaan Alam Melayu Guru memaparkan gambar Angkor wat, Bangunan KLCC, Bangunan eifel Tower,Bangunan Piramid Giza Guru meminta seorang murid membezakan struktur binaan bangunan tersebut Guru meminta murid membuatperbandingan bangunan tersebutdengan persekitaran seperti sekolah atau rumah 1.Guru memberikan penerangan isi pelajaran 2.Guru meminta murid membahagikan ahli kepada 5 kumpulan 3.Setiap kumpulan perlu membandingkan kewujudan kerajaan dahulu dan sekarang dari pelbagai aspek ● Kedudukan geografi ● struktur pemerintahan ● budaya yang diamalkan 4. Pembentangan hasil kumpulan 5. Sesi soal jawab 6. Pemurnian guru Guru meminta seorang murid membuatkesimpulan pembelajaran Guru memberikan latihan pengukuhan 28/28 murid dapat ➢ Membandingkan kewujudan kerajaan Alam Melayu dengan kewujudan kerajaan pada hari ini ➢ Kelas berada dalam keadaan bersih Aras Pembelajaran: Definisisemula Rekacipta Penilaian Modifikasi Analisis / Augmentasi Aplikasi Kefahaman Substitusi Pengetahuan KBAT: PetaPemikiran i-Think Bulatan Buih Buih Berganda / Pokok Dakap Alir Pelbagai Alir Titi HoM 6 Topi Berfikir Cort 1 Pengurusan Grafik Mod Pembelajaran: Perbincangan / PBD Pembentangan / Pemb. LuarKelas Eksperimen Law atan Simulasi Integrasi ICT Demonstrasi Multimedia Lakonan Pow er Point Projek Lain-lain Kerjakursus ABM/BBM/BBB/TMK: Buku Teks / Bhn.cetakan LCD Model Laptop Carta Visualiser Lain-lain Video EMK: KBAT / STEM TMK Patriotisme / Nilai Murni Bahasa Pend.Alam Sekitar Keusahaw anan Kreativiti & Inovasi Pend. CelikKw gan NilaiMurni:Perpaduanantara kaum