SlideShare a Scribd company logo
1
Дата ________ Клас 6 –___
Тема: Бактерії – найменші одноклітинні організми. Будова, поширення,
розмноження бактерій. Роль бактерій у природі та житті людини.
Мета:
Навчальна: сформувати в учнів поняття про бактерії як прокаріотичні організми;
ознайомити учнів з особливостями будови, розмноженням та поширенням бактерій;
показати учням значення бактерій у природі та житті людини.
Розвиваюча: розвивати в учнів вміння працювати з текстом підручника;
розвивати вміння працювати у групах.
Виховна: виховувати в учнів науковий світогляд та біологічне мислення.
Тип уроку: комбінований.
Методи і форми навчання: розповідь учителя, фронтальна бесіда, групова робота,
роботаз таблицею, роботаз підручником, проблемні питання, розповідь з елементами
бесіди, вправа «Правда – неправда»
Матеріали та обладнання: таблиця “Будова бактеріальної клітини”, таблиця
“Бактеріальні хвороби людини”, підручник, бланки відповіді до вправи «Правда –
неправда», таблиці до вправи «Склади групу»
Основні поняття та терміни: мікробіологія, прокаріоти, бактерії, будова
бактеріальної клітини (джгутик, капсула, фотосинтетичні мембрани, пілі або фімбрії,
мезосома, клітинна стінка, плазматична мембрана, рибосоми, запасні поживні
речовини, цитоплазма, кільцева молекула ДНК), коки, вібріони, бацили, спірили,
паразитизм, взаємокорисний симбіоз.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Привітання. Організація поведінки та роботи учнів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань учнів.
Фронтальна бесіда:
1. Як ви вважаєте, які організми, що мають клітинну будову, вважаються
найменшими. (бактерії)
2. Яка наука вивчає бактерії. (Мікробіологія)
2
Вправа «Правда – неправда»
- 1.Чи правда, що дріжджі багатоклітинні організми
- 2. Чи правда, що одноклітинні гриби можуть пересуватись за допомогою
джгутиків або війок
- 3. Чи правда, що одноклітинні водорості живляться готовими органічними
продуктами.
- 4. Чи правда, що дріжджі використовують у виноробстві
- 5. Чи правда, що дріжджі розмножуються брунькуванням
- 6. Чи правда, що джгутик у одноклітинних приводитьсяв рух за допомогоюядра
- 7. Чи правда, що Евглена зелена є організмом з ознаками і тварин, і рослин
- 8. Чи правда, що дріжджі використовують у пекарній справі
- 9. Чи правда, що зигота – це назва окремого організму
- 10. Чи правда, що дріжджі можуть викликати захворювання у людей
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- - - + + - + + - +
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Розповідь учителя:
Першим дослідником світу бактерій, який заглянув у цей таємничий невидимий
світ живих істот, був голландськийторговець полотном, сторож судовоїпалати Антоні
ван Левенгук. У вільний від роботи час він шліфував лінзи, виготовляв з них лупи, які
давали збільшення в сумі до 300 разів. Годинами просиджуючи зі своїми лупами та
розглядаючи все, що потрапляло під руки. Левенгук на 41 році життя почав робити
дивовижні відкриття. Свої спостереження Левенгук описував у спеціальних листах,
які регулярно відсилав до Лондонського наукового товариства, на чолі якого стояв
тоді знаменитий Роберт Гук. Здивування, яке викликали листи Левенгука, було дійсно
величезним. Вони відкривали новий, фантастичний, ніким не бачений і незнаний світ
живих істот. Сам Левенгук називав їх «живими звірятами» і писав, що в роті людини
їх більше, ніж людей у всьому англійському королівстві.
Але засновником вчення про бактерії та науки Мікробіології вважається Луї
Пастер. Котрий розробив методи дослідження бактерій та з’ясував, що ці організми є
причиною ряду захворювань (сибірської виразки, холери та ін.)
3
ІV. Засвоєння нових знань.
Розповідь з елементами бесіди:
1. Загальна характеристика бактерій.
Бактерії – найдревніші істоти на нашій планеті. Вони з’явилися першими серед
живих організмів десь 3,5 млрд років тому. Земля, як планета, виникла приблизно 4
млрд. років тому. А людство виникло на Землі декілька десятків тисяч років тому.
Проблемне питання:
- Чи можна бактерії побачити неозброєним оком. (Ні)
Бактерії – це найменші за розміром організми. Їхня клітина у 10 разів менша ніж
клітина нашого організму. Бактерії не можна побачити неозброєним оком, оскільки
вони мікроскопічно малих розмірів: лише в чотирьох краплях води  близько трьох
мільярдів бактерій. Варто відмітити, що бактерії найчисельніші організми на Землі.
Якщо взяти невелику кількість ґрунту, то там бактерій більше ніж людей в Європі. В
організмі людини міститься в 10 разів більше бактерій, ніж власних клітин.
2. Форми бактерій
Демонстрація таблиці «Види бактерій»
Коки  бактерії, що мають форму клітини у вигляді кулі.
Бацили  бактерії з паличковидною формою клітини.
Вібріони  бактерії, що мають форму клітини у вигляді коми.
Спірили  бактерії, що мають звивисту форму клітини.
Спірохети  відділ бактерій, які мають довгі клітини спіральної форми.
Стрептокок  рід сферичних бактерій, що мають форму клітини у вигляді
ланцюжка.
Стафілокок  рід бактерій, що мають форму клітини у вигляді грона.
3. Будова бактеріальної клітини.
Робота з таблицею «Будова бактеріальної клітини». При розповіді вчитель
демонструє органели бактеріальної клітини на таблиці.
4
До складу бактеріальної клітини входять структури, які є у всіх бактеріях, та такі,
які є у деяких. Постійно наявні: клітинна стінка, плазматична мембрана, рибосоми,
запасні поживні речовини, цитоплазма, кільцева молекула ДНК; не у всіх бактеріях є:
джгутик, капсула, фотосинтетичні мембрани, пілі або фімбрії, мезосома (запис
термінів на дошці).
Клітинна стінка вкриває бактеріальну клітину, вона жорстка і визначає форму і
міцність. У ній є пори, через які можуть проникати вода та деякі іони. За будовою
клітинної стінки бактерії можна поділити на дві групи: одні забарвлюються
спеціальним барвником (грампозитивні), а інші — ні (грамнегативні).
Плазматична мембрана у бактерій має таку ж будову і функції, як і еукаріотичних
клітин, вона оточує протоплазму. У деяких бактерій плазматична мембрана може
вгинатися усередину клітини й утворює так звані мезосоми та фотосинтетичні
мембрани.
Мезосоми — складчасті мембранні структури, на поверхні яких розташовані
ферменти, що беруть участь у диханні бактерій.
Фотосинтетичні мембрани є місцезнаходженням фотосинтетичних пігментів. Там
відбувається процес фотосинтезу у деяких видів бактерій. Схожі мембранні утвори
беруть участь у фіксації азоту в азотфіксуючих бактерій.
Рибосоми розміщуються по всій цитоплазмі, мають менші розміри, ніж у клітинах
еукаріот. У рибосомах відбувається синтез білка.
Із запасних поживних речовин в бактеріальних клітинах містяться жироподібні
речовини — ліпіди, вуглеводень — глікоген та деякі інші.
Фронтальне питання:
- Чому бактерії належать до прокаріотів (доядерних організмів)?
ДНК бактерій має форму кільця і там міститься уся спадкова інформація бактерій.
Джгутик може бути один або декілька, здебільшого він довший за клітину.
Капсула захищає бактерію, вона може бути утворена із слизу.
Пілі або фімбрії — тонкі вирости на стінках бактерій. Вони коротші і тонші за
джгутики і слугують для прикріплення бактерій одна до одної або до певної поверхні.
5
4. Життєдіяльність бактерій.
Живлення бактерій здійснюється шляхом всмоктування поживних речовин крізь
напівпроникну мембрану. За типом живлення всі бактерії поділяють на автотрофи і
гетеротрофи.
Складання опорної схеми вчителем на дошці, учнями у зошитах. Більшість
бактерій є гетеротрофами і представлені паразитами та сапрофітами.
Бактерії (за способом живлення)
Автотрофи Гетеротрофи
Фотосинтетики Хемосинтетики Паразити Сапрофіти
Бактерії розмножуються поділом клітини на дві. Після подовження клітини
поступово утворюється поперечна перегородка, а потім дочірні клітини поступово
залишаються зв’язаними в характерні групи. При цьому залежно від напрямку
площини поділу і кількості ділень виникають різні форми: у кулястих бактерій пари
клітин — диплококи, ланцюги — стрептококи, пластинки, пакети — сарцини.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Групова робота «Склади групу»:
Учні діляться на 3 команди кожна з них отримує свою картку з певною групою
бактерій. Користуючись відповідним параграфом підручника учні заповнюють
таблицю та презентують свої результати.
Назва бактерії Значення Місцезнаходження
VІ. Підведення підсумків уроку.
Учні самостійно підводять підсумки уроку.
VІІ. Повідомлення домашнього завдання.
Опрацювати § 11, 12, 13.
6
Додатки:
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
7
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
________________________________ 6-__
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Особливо небезпечні бактерії (ст.. 52-53 підручника)
Назва бактерії Захворювання Переносники
8
Кориснібактерії (ст.. 56-57 підручника)
Назва бактерії Значення Місцезнаходження
(використання)
Умовно-небезпечніта небезпечні бактерії (ст.. 53-54 підручника)
Назва бактерії Захворювання Причини захворювання

More Related Content

What's hot

Jabracadabra sales consultants motivation
Jabracadabra sales consultants motivationJabracadabra sales consultants motivation
Jabracadabra sales consultants motivationBrand Switcher
 
Сущность и создание общефирменной стратегии
Сущность и создание общефирменной стратегииСущность и создание общефирменной стратегии
Сущность и создание общефирменной стратегии
DmitryMilenky
 
Справка - Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
Справка - Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)Справка - Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
Справка - Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
akipress
 
Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
akipress
 
E Gov Indicators Regions Metodika V1
E Gov Indicators Regions Metodika V1E Gov Indicators Regions Metodika V1
E Gov Indicators Regions Metodika V1
Victor Gridnev
 
Комплексные проекты для клиентов. Кейс AXE.
Комплексные проекты для клиентов. Кейс AXE.Комплексные проекты для клиентов. Кейс AXE.
Комплексные проекты для клиентов. Кейс AXE.
HUNGRY BOYS Creative agency
 
Brand Resources
Brand ResourcesBrand Resources
Brand Resources
chjuncu
 
Вища медична та фармацевтична освіта України на сучасному етапі
Вища медична та фармацевтична освіта України на сучасному етапіВища медична та фармацевтична освіта України на сучасному етапі
Вища медична та фармацевтична освіта України на сучасному етапі
morion
 
То, что делают шииты в День ‘Ашура – это нововведение и заблуждение _ RUSSIAN
То, что делают шииты в День ‘Ашура – это нововведение и заблуждение _ RUSSIANТо, что делают шииты в День ‘Ашура – это нововведение и заблуждение _ RUSSIAN
То, что делают шииты в День ‘Ашура – это нововведение и заблуждение _ RUSSIAN
Abdullah Baspren
 
Optimaza House SEO
Optimaza House SEOOptimaza House SEO
Optimaza House SEO
Valentin Pertsiya
 
Business Simulation "Global Management Challenge"
Business Simulation "Global Management Challenge"Business Simulation "Global Management Challenge"
Business Simulation "Global Management Challenge"
Talent Kapital
 
Design Matters
Design MattersDesign Matters
Design Matters
Constantin Kichinsky
 
хрестоматия полная
хрестоматия полнаяхрестоматия полная
Spyral dynamics in Life Management club (rus)
Spyral dynamics in Life Management club (rus)Spyral dynamics in Life Management club (rus)
Spyral dynamics in Life Management club (rus)
dan voronov
 
стратегический план презентация
стратегический план презентациястратегический план презентация
стратегический план презентацияdacenkoff
 
стратегия планирования избирательной кампании
стратегия планирования избирательной кампаниистратегия планирования избирательной кампании
стратегия планирования избирательной кампании
Moscow State University, Political Sciences Department, Communication Group G3
 

What's hot (18)

Jabracadabra sales consultants motivation
Jabracadabra sales consultants motivationJabracadabra sales consultants motivation
Jabracadabra sales consultants motivation
 
Сущность и создание общефирменной стратегии
Сущность и создание общефирменной стратегииСущность и создание общефирменной стратегии
Сущность и создание общефирменной стратегии
 
Справка - Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
Справка - Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)Справка - Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
Справка - Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
 
Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
Проект закона «О судах аксакалов» (новая редакция)
 
L`Oreal BTL campaign
L`Oreal  BTL campaignL`Oreal  BTL campaign
L`Oreal BTL campaign
 
E Gov Indicators Regions Metodika V1
E Gov Indicators Regions Metodika V1E Gov Indicators Regions Metodika V1
E Gov Indicators Regions Metodika V1
 
Комплексные проекты для клиентов. Кейс AXE.
Комплексные проекты для клиентов. Кейс AXE.Комплексные проекты для клиентов. Кейс AXE.
Комплексные проекты для клиентов. Кейс AXE.
 
Brand Resources
Brand ResourcesBrand Resources
Brand Resources
 
Вища медична та фармацевтична освіта України на сучасному етапі
Вища медична та фармацевтична освіта України на сучасному етапіВища медична та фармацевтична освіта України на сучасному етапі
Вища медична та фармацевтична освіта України на сучасному етапі
 
То, что делают шииты в День ‘Ашура – это нововведение и заблуждение _ RUSSIAN
То, что делают шииты в День ‘Ашура – это нововведение и заблуждение _ RUSSIANТо, что делают шииты в День ‘Ашура – это нововведение и заблуждение _ RUSSIAN
То, что делают шииты в День ‘Ашура – это нововведение и заблуждение _ RUSSIAN
 
Optimaza House SEO
Optimaza House SEOOptimaza House SEO
Optimaza House SEO
 
Business Simulation "Global Management Challenge"
Business Simulation "Global Management Challenge"Business Simulation "Global Management Challenge"
Business Simulation "Global Management Challenge"
 
Design Matters
Design MattersDesign Matters
Design Matters
 
соловьев
соловьевсоловьев
соловьев
 
хрестоматия полная
хрестоматия полнаяхрестоматия полная
хрестоматия полная
 
Spyral dynamics in Life Management club (rus)
Spyral dynamics in Life Management club (rus)Spyral dynamics in Life Management club (rus)
Spyral dynamics in Life Management club (rus)
 
стратегический план презентация
стратегический план презентациястратегический план презентация
стратегический план презентация
 
стратегия планирования избирательной кампании
стратегия планирования избирательной кампаниистратегия планирования избирательной кампании
стратегия планирования избирательной кампании
 

Bakteriji

  • 1. 1 Дата ________ Клас 6 –___ Тема: Бактерії – найменші одноклітинні організми. Будова, поширення, розмноження бактерій. Роль бактерій у природі та житті людини. Мета: Навчальна: сформувати в учнів поняття про бактерії як прокаріотичні організми; ознайомити учнів з особливостями будови, розмноженням та поширенням бактерій; показати учням значення бактерій у природі та житті людини. Розвиваюча: розвивати в учнів вміння працювати з текстом підручника; розвивати вміння працювати у групах. Виховна: виховувати в учнів науковий світогляд та біологічне мислення. Тип уроку: комбінований. Методи і форми навчання: розповідь учителя, фронтальна бесіда, групова робота, роботаз таблицею, роботаз підручником, проблемні питання, розповідь з елементами бесіди, вправа «Правда – неправда» Матеріали та обладнання: таблиця “Будова бактеріальної клітини”, таблиця “Бактеріальні хвороби людини”, підручник, бланки відповіді до вправи «Правда – неправда», таблиці до вправи «Склади групу» Основні поняття та терміни: мікробіологія, прокаріоти, бактерії, будова бактеріальної клітини (джгутик, капсула, фотосинтетичні мембрани, пілі або фімбрії, мезосома, клітинна стінка, плазматична мембрана, рибосоми, запасні поживні речовини, цитоплазма, кільцева молекула ДНК), коки, вібріони, бацили, спірили, паразитизм, взаємокорисний симбіоз. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. Привітання. Організація поведінки та роботи учнів. ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань учнів. Фронтальна бесіда: 1. Як ви вважаєте, які організми, що мають клітинну будову, вважаються найменшими. (бактерії) 2. Яка наука вивчає бактерії. (Мікробіологія)
  • 2. 2 Вправа «Правда – неправда» - 1.Чи правда, що дріжджі багатоклітинні організми - 2. Чи правда, що одноклітинні гриби можуть пересуватись за допомогою джгутиків або війок - 3. Чи правда, що одноклітинні водорості живляться готовими органічними продуктами. - 4. Чи правда, що дріжджі використовують у виноробстві - 5. Чи правда, що дріжджі розмножуються брунькуванням - 6. Чи правда, що джгутик у одноклітинних приводитьсяв рух за допомогоюядра - 7. Чи правда, що Евглена зелена є організмом з ознаками і тварин, і рослин - 8. Чи правда, що дріжджі використовують у пекарній справі - 9. Чи правда, що зигота – це назва окремого організму - 10. Чи правда, що дріжджі можуть викликати захворювання у людей 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 - - - + + - + + - + ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. Розповідь учителя: Першим дослідником світу бактерій, який заглянув у цей таємничий невидимий світ живих істот, був голландськийторговець полотном, сторож судовоїпалати Антоні ван Левенгук. У вільний від роботи час він шліфував лінзи, виготовляв з них лупи, які давали збільшення в сумі до 300 разів. Годинами просиджуючи зі своїми лупами та розглядаючи все, що потрапляло під руки. Левенгук на 41 році життя почав робити дивовижні відкриття. Свої спостереження Левенгук описував у спеціальних листах, які регулярно відсилав до Лондонського наукового товариства, на чолі якого стояв тоді знаменитий Роберт Гук. Здивування, яке викликали листи Левенгука, було дійсно величезним. Вони відкривали новий, фантастичний, ніким не бачений і незнаний світ живих істот. Сам Левенгук називав їх «живими звірятами» і писав, що в роті людини їх більше, ніж людей у всьому англійському королівстві. Але засновником вчення про бактерії та науки Мікробіології вважається Луї Пастер. Котрий розробив методи дослідження бактерій та з’ясував, що ці організми є причиною ряду захворювань (сибірської виразки, холери та ін.)
  • 3. 3 ІV. Засвоєння нових знань. Розповідь з елементами бесіди: 1. Загальна характеристика бактерій. Бактерії – найдревніші істоти на нашій планеті. Вони з’явилися першими серед живих організмів десь 3,5 млрд років тому. Земля, як планета, виникла приблизно 4 млрд. років тому. А людство виникло на Землі декілька десятків тисяч років тому. Проблемне питання: - Чи можна бактерії побачити неозброєним оком. (Ні) Бактерії – це найменші за розміром організми. Їхня клітина у 10 разів менша ніж клітина нашого організму. Бактерії не можна побачити неозброєним оком, оскільки вони мікроскопічно малих розмірів: лише в чотирьох краплях води  близько трьох мільярдів бактерій. Варто відмітити, що бактерії найчисельніші організми на Землі. Якщо взяти невелику кількість ґрунту, то там бактерій більше ніж людей в Європі. В організмі людини міститься в 10 разів більше бактерій, ніж власних клітин. 2. Форми бактерій Демонстрація таблиці «Види бактерій» Коки  бактерії, що мають форму клітини у вигляді кулі. Бацили  бактерії з паличковидною формою клітини. Вібріони  бактерії, що мають форму клітини у вигляді коми. Спірили  бактерії, що мають звивисту форму клітини. Спірохети  відділ бактерій, які мають довгі клітини спіральної форми. Стрептокок  рід сферичних бактерій, що мають форму клітини у вигляді ланцюжка. Стафілокок  рід бактерій, що мають форму клітини у вигляді грона. 3. Будова бактеріальної клітини. Робота з таблицею «Будова бактеріальної клітини». При розповіді вчитель демонструє органели бактеріальної клітини на таблиці.
  • 4. 4 До складу бактеріальної клітини входять структури, які є у всіх бактеріях, та такі, які є у деяких. Постійно наявні: клітинна стінка, плазматична мембрана, рибосоми, запасні поживні речовини, цитоплазма, кільцева молекула ДНК; не у всіх бактеріях є: джгутик, капсула, фотосинтетичні мембрани, пілі або фімбрії, мезосома (запис термінів на дошці). Клітинна стінка вкриває бактеріальну клітину, вона жорстка і визначає форму і міцність. У ній є пори, через які можуть проникати вода та деякі іони. За будовою клітинної стінки бактерії можна поділити на дві групи: одні забарвлюються спеціальним барвником (грампозитивні), а інші — ні (грамнегативні). Плазматична мембрана у бактерій має таку ж будову і функції, як і еукаріотичних клітин, вона оточує протоплазму. У деяких бактерій плазматична мембрана може вгинатися усередину клітини й утворює так звані мезосоми та фотосинтетичні мембрани. Мезосоми — складчасті мембранні структури, на поверхні яких розташовані ферменти, що беруть участь у диханні бактерій. Фотосинтетичні мембрани є місцезнаходженням фотосинтетичних пігментів. Там відбувається процес фотосинтезу у деяких видів бактерій. Схожі мембранні утвори беруть участь у фіксації азоту в азотфіксуючих бактерій. Рибосоми розміщуються по всій цитоплазмі, мають менші розміри, ніж у клітинах еукаріот. У рибосомах відбувається синтез білка. Із запасних поживних речовин в бактеріальних клітинах містяться жироподібні речовини — ліпіди, вуглеводень — глікоген та деякі інші. Фронтальне питання: - Чому бактерії належать до прокаріотів (доядерних організмів)? ДНК бактерій має форму кільця і там міститься уся спадкова інформація бактерій. Джгутик може бути один або декілька, здебільшого він довший за клітину. Капсула захищає бактерію, вона може бути утворена із слизу. Пілі або фімбрії — тонкі вирости на стінках бактерій. Вони коротші і тонші за джгутики і слугують для прикріплення бактерій одна до одної або до певної поверхні.
  • 5. 5 4. Життєдіяльність бактерій. Живлення бактерій здійснюється шляхом всмоктування поживних речовин крізь напівпроникну мембрану. За типом живлення всі бактерії поділяють на автотрофи і гетеротрофи. Складання опорної схеми вчителем на дошці, учнями у зошитах. Більшість бактерій є гетеротрофами і представлені паразитами та сапрофітами. Бактерії (за способом живлення) Автотрофи Гетеротрофи Фотосинтетики Хемосинтетики Паразити Сапрофіти Бактерії розмножуються поділом клітини на дві. Після подовження клітини поступово утворюється поперечна перегородка, а потім дочірні клітини поступово залишаються зв’язаними в характерні групи. При цьому залежно від напрямку площини поділу і кількості ділень виникають різні форми: у кулястих бактерій пари клітин — диплококи, ланцюги — стрептококи, пластинки, пакети — сарцини. V. Узагальнення та систематизація знань. Групова робота «Склади групу»: Учні діляться на 3 команди кожна з них отримує свою картку з певною групою бактерій. Користуючись відповідним параграфом підручника учні заповнюють таблицю та презентують свої результати. Назва бактерії Значення Місцезнаходження VІ. Підведення підсумків уроку. Учні самостійно підводять підсумки уроку. VІІ. Повідомлення домашнього завдання. Опрацювати § 11, 12, 13.
  • 6. 6 Додатки: ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  • 7. 7 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ________________________________ 6-__ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Особливо небезпечні бактерії (ст.. 52-53 підручника) Назва бактерії Захворювання Переносники
  • 8. 8 Кориснібактерії (ст.. 56-57 підручника) Назва бактерії Значення Місцезнаходження (використання) Умовно-небезпечніта небезпечні бактерії (ст.. 53-54 підручника) Назва бактерії Захворювання Причини захворювання