1. სსიპ-დავით სარაჯიშვილის სახელობის ქალაქ თბილისის N16 საჯარო სკოლა
გაკვეთილის გეგმის მოკლე აღწერა
საგანი____ისტ______________
კლასი______VI____(30მოსწავლე)________
თარიღი--------29.11.2017წ-------------
1. სახელი და გვარი
ნინო ასლამაზაშვილი
2. თემის სახელწოდება
,,მოგზაურობა ევროპაში“
3. 3. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები მოსწავლეები შეძლებენ ევროკავშირში შემავალი ქვეყნების შესახებ ინფორმაციის მოძიებას,
გაზიარებას, ბუკლეტის მომზადებას;
მოსწავლეები შეძლებენ ინფორმაციის ორგანიზებულად წარმოდგენას
4. სწავლის შედეგები განუვითარდებათ ურთიერთთანამრომლობის, შემოქმედებითი, ძიების, კომპიუტერთან მუშაობის
უნარ-ჩვევები.
5. წინარე ცოდნა
Word-თან მუშაობა (მენიუები, ბრძანებები, ტექსტისა და სურათების დაფორმატება...)
ბუკლეტის მნიშვნელობა
ბუკლეტის სტრუქტურა
ევროკავშირის შემავალი ქვეყნები
2. 6. კავშირი ე.ს.გ-სთან
ის ტექნ. VI.3. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების
შერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას და კვლევის პროცესში.
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება
კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.
7. მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო)
აქტივობა I (2წთ)
ორგანიზება
აქტივობა II (2წთ)
თემისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
აქტივობა III (4წთ)
ვიყენებ ასოციაციურ რუკას და მოსწავლები ჩაწერენ ევროკავშირის ქვეყნების სახელწოდებებს.
ჩაწერის შემდეგ პროექტორის საშუალებით მოსწავლეებს ვუჩვენებ ევროკავშირის რუკას.
აქტივობა IV (2წთ)
სტიკერებზე დაწერენ მოსწავლეები ქვეყნის სახელწოდებებს, ირჩევენ ევროკავშირში შემავალ ერთ-
ერთ ქვეყანას, რომლის შესახებ მოამზადებენ ბუკლეტებს
აქტივობა V მოსწავლეები იწყებენ მუშაობას წყვილებში: (30წთ)
WORD-ის პროგრამის გახსნა
ბუკლეტის სტრუქტურისა და დიზაინის შერჩევა
ინტერნეტის სივრცეში googe.com საძიებელი სისტემის გამოყენებით ინფორმაციის მოძიება:
ეტიმოლოგია
გეოგრაფიული მდებარეობა (რუკა)
ისტორია ( მოკლე ჩანაწერი)
სახელმწიფო წყობა (დასახელება)
ეკონომიკა (სტატისტიკური მონაცემები)
დემოგრაფიული ენა , რელიგია...(ჩამონათვალის სახით)
კულტურა (ჩამონათვალის სახით)
გამოყენებული ლიტერატურა
აქტივობა VI (3წთ)
3. Google. Drive-ის საშუალებით ერთმანეთს გაუზიარებენ საკუთარ ბუკლეტებს. წინასწარ
ჩამოწერილია მოსწავლეების ელ-ფოსტა
მოსწავლეები შეფასდებიან
აქტივობა VII
საშინაო დავალება (2წთ)
ელ-ფოსტით მიღებული ბუკლეტები განიხილონ და შეავსონ ,, ვიცი, გავიგე, მინდა გავიგო“.
8. შეფასება ფონი გვერდების
ფონი
ართულების
ტექსტის და
გრაფიკული
ელემენტების
აღქმას.
(0ქულა)
გვერდების
ფონი არ
ართულებს
ტექსტის და
გრაფიკული
ელემენტების
აღქმას.
(0,5ქულა)
გვერდის ფონი
ხელს უწყობს
ტექსტის და
გრაფიკული
ელემენტების
აღქმას.
(1ქულა)
გვერდის ფონი ხელს
უწყობს მასალის აღქმას
და შეესაბამება
თემატიკას.
(1,5ქულა)
ტექსტის
ფორმატი
ტექსტის
ფორმატი
ართულებს
მასალის
აღქმას.
(0ქულა)
ტექსტის
ფორმატი
გააზრებულია,
თუმცა ხელს არ
უწყოფს
მასალის აღქმას.
(1ქულა)
ტექსტის
ფორმატი
კარგადაა
გააზრებული და
ხელს უწყობს
მასალის აღქმას.
(1,5ქულა)
ტექსტის ფორმატი
მრავალფეროვანია,
ხელს უწყობს მასალის
აღქმას და
შეესაბამება შინაარსს.
(2ქულა)
გრაფიკული
ელემენტები
გრაფიკული
ელემენტების
დიდი ნაწილი
არ არის
მიმზიდველი
და ხელს
უშლის
შინაარსის
აღქმას.
(0ქულა)
გრაფიკული
ელემენტები
მიმზიდველია,
თუმცა
ზოგიერთი
მათგანი ხელს
არ უწყობს
შესაბამისი
შინაარსის
აღქმას.
(1ქულა)
გრაფიკული
ელემენტები
მიმზიდველია
და ხელს უწყობს
შესაბამისის
შინაარსის
აღქმას.
(1,5ქულა)
გრაფიკული
ელემენტები კარგადაა
შერჩეული, ხელს
უწყობს მასალის აღქმას
და შეესაბამება შინაარს.
(2ქულა)
4. ორიგინალურო
ბა
მასალა არ არის
ორიგინალური
და არა
ადეკვატურად
შერჩეული
(0ქულა)
მასალა არ არის
ორიგინალური
თუმცა
ადეკვატურადაა
შერჩეული
(1ქულა)
მასალის
უდიდესი
ნაწილი
ოტიგინარულია
და შეესაბამება
თემატიკას
(1,5ქულა)
მასალა ძირითადად
ორიგინარულია ჩანს
ავტორის
შემოქმედებითობა
(2ქულა)
მასალის
ორგანიზება
მასალის
ორგანიზება
მასალა არ არის
ორგანიზებულ
ი ხელს უშლის
შინაარსის
აღქმას (0
ქულა)
მასალის ნაწილი
ლოგიკური
თანმიმდევრობი
თაა
განლაგებული
(1ქულა)
მასალა
ლოგიკურადაა
ორგანიზებული
(1,5 ქულა)
დოკუმენტის
სტრუქტურა კარგადაა
გააზრებული
გამოყენებულია
რედაქტორის
ფუნქციური
შესაძლებლობები (2
ქულა)
10. რესურსები კომპიუტერი 15
პროექტორი 1
რვეული
საწერკალამი
დაფა
სტიკერები
მარკერები
მიღებული პროდუქტი-ბუკლეტები