This document contains the answers to various math problems from Practice Paper 8. It provides the answers in short form, usually just the numerical answer or a brief phrase. It includes 40 single-word or numerical answers for Section A, another 40 brief answers for Section B, and 5 longer answers in sentences or calculations for Section C explaining the steps and conclusions for certain problems. The document serves as a concise reference of the key answers but does not show the full questions or workings for the math problems.
1. Answer Key
Practice Paper 8
Section A 2 marks each (Total : 40 marks)
11. 4
12. 2
13. 4
14. 3
15. 2
16. 2
17. 4
18. 2
19. 2
20. 2
1. 2
2. 3
3. 3
4. 4
5. 1
6. 4
7. 1
8. 4
9. 4
10. 3
Section B 2 marks each (Total : 40 marks)
Ans :8
21. Ans: 9 520 31.
2. Ans : 144 stickers
24 x 2 = 48
22. Ans: 4 32.
48 + 24 = 72
72 x 2 = 144 or 24 x 6 = 144
Ans : 48
23. Ans: 2.55 p. m. 33. 3 x 4cm = 12cm
12cm x 4cm = 48cm²
Ans:$24
Ans : 2
24. 34.
$192 ÷ 8 = $24
Ans : 615g
Ans: 6 503
25. 35.
2kg 265g – 1000g – 650g = 615g
Ans : 750m
Ans: 4h 45min
26. 36. 3000m ÷ 4 = 750m
Ans: to indicate arrows for
Ans: Jane
27. parallel lines 37.
Ans: 49 stars
28. Ans : January and March 38.
7 x 7 = 49
Ans:
4 4 1
Ans: 105 stickers
29. 39.
- = =
8 8 2
Ans :170g
Ans: $12 / 1200 cents
30. 40.
30₵ x 40 = 1200 ₵
980g - 300g = 680g
680g ÷ 4 = 170g
Section C : 4 marks each (Total : 20 marks)
(½ marks to be deducted from total marks of the question if there is an
omission of unit/s or the unit/s stated is wrong.)
3. 41. 396 ÷ 4 = 99
There are 99 white caps.
99 x 2 = 198
The difference is 198 bottle caps.
27 + 6 = 33
42. 33+12 – 8 = 37
There were 37 passengers on the bus at first.
43. 105 x 9 = 945
945 ÷ 3 = 315
There were 315 pupils in Primary 3.
44. - =
- =
=
Her brother ate of the cake.
45. 60 + 30 = 90
90 x 2 = 180
180 x 6 = 1080
The total distance that Diah takes is 1km 80m.