10 trendów
w projektowaniu stron www

2014
Wstęp
Zorientuj się na użytkownika!
Webdesign w 2014 roku będzie podążać
w kierunku wzmocnienia przejrzystości
stron firmo...
1. Mobilność
http://joshuaelliottlong.com
Mobilność
Bądź wszechdostępny!
72% użytkowników smartfonów korzysta z nich
do przeglądania stron internetowych zaś wśród
p...
2. Responsywność
Responsywność
Dopasowany rozmiar
Responsywność to dopasowywanie się stron
do szerokości ekranu urządzenia, bez utraty
funk...
3. “Tradycyjna” technologia
http://www.360langstrasse.sf.tv
“Tradycyjna” technologia
Stabilnie i nowocześnie
W 2014 roku nadal będzie królować “tradycyjna”
technologia HTML+CSS. Jej ...
4. Alternatywny styl
Alternatywny styl
Prosto, ale efektownie
Głębia czy prostota?

W przyszłym sezonie dominować będą dwa
trendy. Pierwszy pol...
5. Kolorystyka
http://oliverrussell.com
Kolorystyka
Kolor zwraca uwagę!
Kolor w najbliższym sezonie zyska na znaczeniu.
Jako tło preferowany będzie biały lub deli...
6. Niestandardowa czcionka
http://www.kitchensinkstudios.com
Niestandardowa czcionka
Nietypowy font
Skrojona dla Ciebie

Dzięki wsparciu takich serwisów, jak
Google fonts czy technolo...
7. Duże obrazy
http://moderngreenhome.com
Duże obrazy
Grafika wielkiego formatu
Patrząc na rozwój portali i aplikacji ze zdjęciami
takich jak Instagram, możesz zauw...
8. Wideo
http://www.madebyhangar.com
Wideo
Atrakcyjny przekaz
Treściwa forma

W 2012 roku 80% polskich internautów,
deklarowało, że regularnie korzysta z sieci...
9. Nawigacja
http://allforfashiondesign.com
Nawigacja
Poprowadź użytkownika
W 2014 roku dla wzmocnienia wygody użytkowania
menu główne i przyciski social media stają ...
10. Media społecznościowe
Media społecznościowe
Daj się polubić
Bliżej ludzi

Portale takie jak Facebook czy Linkedin nadal
będą na topie. Nie ogran...
Podsumowanie
Daj się polubić

“Rewolucji nie będzie - tylko ewolucja”
2013 rok w webdesignie wyznaczył standard, który moż...
Porozmawiajmy
o nowoczesnej stronie Twojej firmy!

Maciej Potępa
Content Designer

Maciej Chmielowski
CEO

Agencja Interak...
10 trendów w projektowaniu stron www 2014
10 trendów w projektowaniu stron www 2014
10 trendów w projektowaniu stron www 2014
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

10 trendów w projektowaniu stron www 2014

3,692 views

Published on

Trendy w projektowaniu stron internetowych w nadchodzącym nowym roku 2014. Strony mobilne, responsywne, wideo, media społecznościowe.

Published in: Design
 • Be the first to comment

10 trendów w projektowaniu stron www 2014

 1. 1. 10 trendów w projektowaniu stron www 2014
 2. 2. Wstęp Zorientuj się na użytkownika! Webdesign w 2014 roku będzie podążać w kierunku wzmocnienia przejrzystości stron firmowych i podniesienia ich użyteczności dla internautów. To kolejny krok w odejściu od agresywnych form w stylu “popatrz na mnie”. Dziś to Internauta puka do interesujących go drzwi, nie czekając na akwizytora. Dlatego zatroszcz się o to, aby odwiedzając Twoją stronę, znalazł na niej w wygodny sposób to, czego szuka. Maciej Potępa
 3. 3. 1. Mobilność
 4. 4. http://joshuaelliottlong.com
 5. 5. Mobilność Bądź wszechdostępny! 72% użytkowników smartfonów korzysta z nich do przeglądania stron internetowych zaś wśród posiadaczy tabletów wskaźnik ten sięga 53,9%*. Aby podnieść wygodę użytkowania strony www ogranicz elementy na stronie do minimum. Zatroszcz się o to, żeby użytkownik znalazł na niej jedynie wartościowe treści, w dopasowanej do wyżej wymienionych urządzeń formie. * wg. badań przeprowadzonych przez Eniro we wrześniu 2013 w Polsce
 6. 6. 2. Responsywność
 7. 7. Responsywność Dopasowany rozmiar Responsywność to dopasowywanie się stron do szerokości ekranu urządzenia, bez utraty funkcjonalności przeglądanej witryny. Zastosowanie technologii Responsive Web Design (RWD) pozwoli Ci uniknąć tworzenia kilku różnych stron, dla wielu platform, na których chcesz zaistnieć. Chciałbyś zobaczyć jak Twoja strona wypada na różnych urządzeniach mobilnych? Użyj http://quirktools.com/screenfly lub http: //www.responsinator.com. Narzędzie to umożliwi Ci weryfikację sposobu wyświetlania się Twojej strony w różnych rozdzielczościach.
 8. 8. 3. “Tradycyjna” technologia
 9. 9. http://www.360langstrasse.sf.tv
 10. 10. “Tradycyjna” technologia Stabilnie i nowocześnie W 2014 roku nadal będzie królować “tradycyjna” technologia HTML+CSS. Jej najnowsze wersje tj. HTML5 i CSS3 oraz nowoczesne frameworki Java Script np. jQuery pozwalają na stworzenie zaawansowanej pod względem wyglądu i funkcjonalności strony. Najważniejszą zaletą wykorzystania wspomnianej technologii jest to, że jest ona przyjazna technikom pozycjonowania stron w wyszukiwarce, co np. w bardzo popularnej wcześniej technologii flash, było bardzo trudne. Dzięki temu będziesz mógł zoptymalizować stronę tak, by osiągnąć wysoką pozycję w wynikach.
 11. 11. 4. Alternatywny styl
 12. 12. Alternatywny styl Prosto, ale efektownie Głębia czy prostota? W przyszłym sezonie dominować będą dwa trendy. Pierwszy polega na imitacji głębi opartej na warstwach. Opozycyjnym do niego jest minimalistyczny styl, oparty na wyważonym doborze kolorów oraz prostym blokowym układzie treści. Przykładem takiej realizacji jest portal Pinterest, czyli największa światowa tablica z obrazami. Blokowy sposób prezentacji treści możesz zobaczyć także na stronie natemat.pl i onet.pl.
 13. 13. 5. Kolorystyka
 14. 14. http://oliverrussell.com
 15. 15. Kolorystyka Kolor zwraca uwagę! Kolor w najbliższym sezonie zyska na znaczeniu. Jako tło preferowany będzie biały lub delikatny, nieodwracający uwagi odcień szarości. Dzięki niemu strona staje się przejrzysta. Pomaga to użytkownikowi skupić się głównie na jej funkcjonalności i zawartości. Jeśli chodzi o samą treść możesz zastosować więcej koloru. W 2014 roku nie spełnia on jedynie funkcji estetycznej, ale przede wszystkim pomaga w nawigacji. Dlatego zaznacz nim ważne elementy, by wspomóc dzięki niemu intuicyjność obsługi Twojej strony.
 16. 16. 6. Niestandardowa czcionka
 17. 17. http://www.kitchensinkstudios.com
 18. 18. Niestandardowa czcionka Nietypowy font Skrojona dla Ciebie Dzięki wsparciu takich serwisów, jak Google fonts czy technologii web fonts, przeglądarki są w stanie wyświetlić praktycznie każdą czcionkę. Odchodzi się więc od stosowania tylko typowych krojów, jak Arial czy Verdana. Nadaj tekstom indywidualności i stwórz interesującą dla oka kompozycję. Aby jej jednak nie przeładować wybierz maksymalnie 2-3 kroje czcionki.
 19. 19. 7. Duże obrazy
 20. 20. http://moderngreenhome.com
 21. 21. Duże obrazy Grafika wielkiego formatu Patrząc na rozwój portali i aplikacji ze zdjęciami takich jak Instagram, możesz zauważyć, że kultura obrazkowa rośnie w siłę. Użytkownicy wcześniej wspomnianego portalu dodają dziennie średnio 55 mln zdjęć*. W 2014 roku preferowane będą zdjęcia dużych rozmiarów. Możesz ich użyć np. w formie tła w nagłówku strony. Jako, że elementy graficzne są łatwiej przyswajalne, trend wykorzystywania ich do przekazywania wiedzy w formie infografik będzie się nadal umacniał. Przyciągaj internautów grafiką, ale użyj jej przede wszystkim do wyeksponowania cech produktu i podniesienia funkcjonalności strony. * wg. danych z działu prasowego na Instagram.com
 22. 22. 8. Wideo
 23. 23. http://www.madebyhangar.com
 24. 24. Wideo Atrakcyjny przekaz Treściwa forma W 2012 roku 80% polskich internautów, deklarowało, że regularnie korzysta z sieci do oglądania materiałów wideo*. Podobne wyniki zainteresowanie treściami filmowymi odniosło na świecie w roku kolejnym. Ma to odzew w tendencjach webdesignu na 2014 rok. Aby dodać efektywności przekazu treści publikowanych na Twojej stronie, pomyśl o tym, co mógłbyś pokazać na stronie za pomocą filmu. Może Twój główny produkt lub bio Twoich pracowników? Skorzystaj z możliwości prezentacji ruchu, dźwięku i perspektywy w jednym czasie, jaką niesie za sobą technologia wideo. *wg. raportu Interaktywnie.com: Wideo w internecie, Polska 2012.
 25. 25. 9. Nawigacja
 26. 26. http://allforfashiondesign.com
 27. 27. Nawigacja Poprowadź użytkownika W 2014 roku dla wzmocnienia wygody użytkowania menu główne i przyciski social media stają się "przyklejone". Oznacza to, że są one statycznie umieszczone na stronie i nie znikają z niej przy jej przesuwaniu. Aby ułatwić przeglądanie Twojej strony zatroszcz się o zwracające uwagę przyciski menu. Najlepiej postaw na odróżniający się kolor i czcionkę. Skup się na tym, aby odwiedzający mogli w intuicyjny i pozbawiony nadmiernej ilości kliknięć sposób, zapoznać się z ofertą i informacjami o Twojej firmie.
 28. 28. 10. Media społecznościowe
 29. 29. Media społecznościowe Daj się polubić Bliżej ludzi Portale takie jak Facebook czy Linkedin nadal będą na topie. Nie ograniczaj się jednak tylko do prowadzania fanpage’a, ale zintegruj swoje działania na portalach społecznościowych z wszelkimi innymi działaniami promującymi Twoją firmę. W 2014 prognozuje się również wzrost udziału mediów społecznościowych w procesie sprzedaży. Pamiętaj więc o nich przy opracowaniu strategii sprzedażowo-marketingowej firmy na ten rok.
 30. 30. Podsumowanie Daj się polubić “Rewolucji nie będzie - tylko ewolucja” 2013 rok w webdesignie wyznaczył standard, który można nazwać powrotem do przyszłości. Wróciły i spopularyzowały się najnowsze wersje starych technologii - HTML 5, CSS3, połączone z social mediami i coraz bardziej popularną technologię mobilną wymuszoną przez udział urządzeń mobilnych w rynku. Układy stron internetowych są coraz bardziej uporządkowane, użyteczne. Ciężko w 2014 roku spodziewać się rewolucji. Będzie to raczej ewolucja obserwowanych już trendów. Dlatego też przykłady realizacji zgodnych z tymi trendami zaczerpnęliśmy z istniejących już serwisów. Maciej Chmielowski
 31. 31. Porozmawiajmy o nowoczesnej stronie Twojej firmy! Maciej Potępa Content Designer Maciej Chmielowski CEO Agencja Interaktywna Krakweb.pl www.krakweb.pl

×