Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Media społecznościowe w 2015 - kierunki rozwoju

1,148 views

Published on

Jak będą się rozwijały media społecznościowe w 2015 roku?

Published in: Marketing

Media społecznościowe w 2015 - kierunki rozwoju

 1. 1. O Autorze Od 8 lat związany zawodowo z obszarem nowych mediów. Pracował w Agencji 121PR oraz Socializer (obecnie Isobar Poland), gdzie zajmował się tworzeniem strategii obecności marki w social media (szczególnie Facebook), analizami, raportami oraz kontaktem z liderami opinii. Obecnie Digital Marketing Consultant w firmie szkoleniowo-konsultacyjnej Socjomania. Pracował dla takich firm jak: TVN, Jantoń, Raiffeisen Bank, SGH, Macmillan, Coty, Ferrero, Lego, Fisher Price. Trener w zakresie social media oraz bloger - autor bloga Infosocialmedia.pl, na którym porusza tematykę popularnych serwisów społecznościowych. Skontaktuj się ze mną lukasz@socjomania.pl pl.linkedin.com/in/lukaszdebski
 2. 2. Media społecznościowe w 2015 roku - jak będą się rozwijały? Czy popularność video, vlogerów i serwisu Youtube będzie rosła? W którą stronę pójdzie Facebook, Twitter i inne popularne serwisy?
 3. 3. Oto 12 kierunków na 2015 rok:
 4. 4. Kierunek 1 ZERO Facebook Zero - termin zapożyczony z prezentacji agencji Ogilvy
 5. 5. Facebook zero Od początku 2014 roku obserwowaliśmy ciągły spadek zasięgu organicznego na Facebooku.
 6. 6. Facebook zero Od początku 2014 roku obserwowaliśmy ciągły spadek zasięgu organicznego na Facebooku. Aby angażować użytkowników firmy musiały przeznaczać na promocję większy budżet.
 7. 7. Facebook zero W 2015 będziemy obserwować dalszy spadek zasięgu organicznego, a platforma będzie przypominała medium displayowe.
 8. 8. Facebook zero W 2015 będziemy obserwować dalszy spadek zasięgu organicznego, a platforma będzie przypominała medium displayowe. Dzięki szczegółowym opcjom targetowania na Facebooku oraz temu, że firmy zgromadziły tam społeczność, budżety reklamowe będą kierowane jeszcze mocniej na Facebooka.
 9. 9. Kierunek 2 Mniej wpisów w harmonogramie
 10. 10. Mniej wpisów w harmonogramie Zasięg organiczny postów ciągle się zmniejsza, więc firmy coraz częściej będą publikowały mniej treści (2-4 posty tygodniowo)
 11. 11. Mniej wpisów w harmonogramie Zasięg organiczny postów ciągle się zmniejsza, więc firmy coraz częściej będą publikowały mniej treści (2-4 posty tygodniowo) Firmy będą wykorzystywały budżet do jeszcze większej promocji publikowanych treści.
 12. 12. Mniej wpisów - przykład Na Stronie Żubr na Facebooku publikowane są 1-2 posty tygodniowo. Każdy z wpisów jest promowany wśród grupy docelowej. Dzięki tym działaniom zaangażowanie pod wpisami jest bardzo duże - ponad 1 tys „lubię to”, kilkadziesiąt komentarzy, kilkaset udostępnień.
 13. 13. Kierunek 3 Marki opowiedzą swoje historie
 14. 14. Marki opowiedzą swoje historie Aplikacje konkursowe na Facebooku są już od dobrych kilku miesięcy w odwrocie. Konkursy organizowane są w postach, postach interaktywnych, ewentualnie wykorzystywany jest Fanpoint (proste konkursy tekstowe/foto).
 15. 15. Marki opowiedzą swoje historie Użytkowników na Facebooku najbardziej angażuje publikowana tam treść. Marki będą tworzyły swoją opowieść – pokażą, że dzięki ich produktowi życie użytkowników będzie lepsze, ciekawsze. Dokładnie także tą treść będą targetować (płeć, lokalizacja a nawet pogoda).
 16. 16. Kierunek 4 Coraz więcej video
 17. 17. Coraz więcej video Facebook coraz bardziej preferuje treści video. Z badań Sotrender wynika, że tylko temu typowi postu wzrasta zasięg organiczny.
 18. 18. Coraz więcej video Facebook coraz bardziej preferuje treści video. Z badań Sotrender wynika, że tylko temu typowi postu wzrasta zasięg organiczny. Ilość postów zawierających video dodanych bezpośrednio na Facebook w listopadzie 2014 przekroczyła ilość postów z linkami do YouTube.
 19. 19. Kierunek 5 Komunikacja wizualna
 20. 20. Komunikacja wizualna W 2015 nadal będziemy skupiać się na komunikacji z fanami wykorzystując w dużej mierze grafik. Marki będą coraz częściej wykorzystywały serwisy typu Instagram, Snapchat czy infografiki.
 21. 21. Komunikacja wizualna - przykład H&M za pomocą Snapchat rozdawało bilety na imprezę z cyklu Boiler Room. Na oficjalnym koncie H&M pojawiały się wskazówki, gdzie można odszukać bilety. Osoba, która pierwsza zlokalizowała miejsce, otrzymywała bilet. Plush zorganizował grę miejską w której można było wygrać nagrody niespodzianki. Trzeba było tylko odgadnąć lokalizację pokazywaną na zdjęciach Plush.
 22. 22. Kierunek 6 Częstsze wykorzystanie działań z blogosferą
 23. 23. Działania z blogosferą W 2014 roku zrealizowano kilkanaście wielkich akcji z blogerami. Były to ciekawe działania, jak na przykład konkursy, tworzenie przez blogerów contentu na serwisy marki czy artykuły z product placementem.
 24. 24. Działania z blogosferą W 2015 roku firmy coraz częściej będą korzystały z usług blogerów Nie tylko tych największych, ale także mniejszych, odpowiednich kontekstowo do danego produktu, czy usługi. W 2014 roku zrealizowano kilkanaście wielkich akcji z blogerami. Były to ciekawe działania, jak na przykład konkursy, tworzenie przez blogerów contentu na serwisy marki czy artykuły z product placementem.
 25. 25. Kierunek 7 Częstsze działania z twórcami na YouTube
 26. 26. Działania z jutuberami W 2014 roku było wiele ciekawych akcji z jutuberami Rozwinęły swoją działalność agencje, które zrzeszają jutuberów.
 27. 27. Działania z jutuberami W 2014 roku było wiele ciekawych akcji z jutuberami Rozwinęły swoją działalność agencje, które zrzeszają jutuberów. W 2015 dzięki wzrostowi znaczenia treści video spodziewajmy się stałego wzrostu znaczenia jutuberów oraz większej ilości akcji z wykorzystaniem ich wizerunku.
 28. 28. Kierunek 8 Twitter wreszcie w natarciu?
 29. 29. Twitter w natarciu Twitter w Polsce to już ok. 3 mln użytkowników (liczba RU - real users wg Megapanel IX.2014). Cechy, którymi się charakteryzują, to:
 30. 30. Twitter w natarciu Twitter w Polsce to już ok. 3 mln użytkowników (liczba RU - real users wg Megapanel IX.2014). Cechy, którymi się charakteryzują, to: W 2015 coraz więcej firm będzie wykorzystywało Twitter do: • komunikacji z Klientami, • obsługi Klienta, • promocji swoich treści.
 31. 31. Twitter w natarciu - przykład Play jest coraz bardziej aktywny na Twitterze, • rozmawia z obserwującymi go osobami, • odpowiada na pytania, • przekierowuje zapytania do odpowiednich działów, • informuje o promocjach. W Polsce powstała także agencja 140Media, oficjalny partner reklamowy Twittera, który pomaga w prowadzeniu działań firmom na Twitterze oraz edukuje rynek.
 32. 32. Kierunek 9 Monitoring treści związanych z firmą
 33. 33. Monitoring treści związanych z firmą Bardzo ważne będzie to, aby monitorować w Internecie treści związane ze swoją firmą i produktem. Brand24 czy Sentione powinny w tym pomóc.
 34. 34. Monitoring treści związanych z firmą Dzięki monitoringowi firmy • będą mogły znaleźć miejsca, w których rozmawiają aktualni lub potencjalni klienci, • będą mogły im pomóc podjąć decyzję, rozwiązać ich problemy, zachęcić do zakupu. Bardzo ważne będzie to, aby monitorować w Internecie treści związane ze swoją firmą i produktem. Brand24 czy Sentione powinny w tym pomóc.
 35. 35. Kierunek 10 Decentralizacja w tworzeniu treści
 36. 36. Decentralizacja w tworzeniu treści W 2015 roku do komunikacji zostaną wykorzystane treści, jakie produkują pozostałe działy w firmie. Marka będzie chciała pokazać swój bardziej „codzienny” wizerunek, więc w komunikacji będą publikowane treści np. • z tego, jak się pracuje w firmie, • jak przebiega proces rekrutacji, • z kim będziemy pracować, jeżeli dostaniemy w firmie pracę itp
 37. 37. Kierunek 11 Działaj mobilnie
 38. 38. Działaj mobilnie Popularność mobile odnotowujemy już od dobrych kilku lat. Ilość urządzeń mobilnych rośnie (tablety, smartfony) i firmy tworząc treści będą musiały przystosowywać je do mniejszych ekranów.
 39. 39. Kierunek 12 Technologie wearable
 40. 40. Technologie wearable W 2015 będziemy obserwowali ciągły wzrost liczby urządzeń, dzięki którym dowiemy się o naszym ciele więcej.
 41. 41. Technologie wearable W 2015 będziemy obserwowali ciągły wzrost liczby urządzeń, dzięki którym dowiemy się o naszym ciele więcej. Firmy będą zbierały dane z naszych aktywności, które ostaną następnie przeanalizowane i otrzymamy wstępną odpowiedź, co warto zmienić, żeby poprawić nasze zdrowie
 42. 42. Powodzenia w 2015 roku!
 43. 43. Skontaktuj się ze mną Artykuł na podstawie którego powstała prezentacja możecie znaleźć na blogu www.socjomania.pl/blog Jeżeli chcesz porozmawiać na temat trendów w nadchodzącym 2015 roku, skonsultować lub dowiedzieć się o szkoleniach, które prowadzę zapraszam na: socjomania.pl/szkolenia facebook.com/lukasz.debski twitter.com/lukaszdebski Obrazy w prezentacji zaczerpnięte z serwisów: - flickr.com - morgueFile - freeimages.com - freerangestock.com - materiałów firmowych danego serwisu

×