Florbal
Jan Fidrmuc
ME3B
Florbal
Florbal je kolektivní halový sport. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s
lehkým dutým plastovým míčkem. Při standardní herní situaci je z každého týmu na
hřišti v jeden moment pět hráčů v poli a jeden brankář . Hráči při hře používají
speciální florbalové hole (florbalky) a snaží se vstřelit protivníkovi gól.
Florbal
Brankáři žádnou hůl nepoužívají, chytají pouze svým vlastním tělem, zejména
rukama a nohama. Florbal začíná být čím dál populárnější. Snad pro svou
nenáročnost a zároveň atraktivitu se florbal v ČR brzy zabydlel.
Historie
Za kolébku florbalu je všeobecně považována Skandinávie. Málokdo však ví, že
původně florbal vznikl ve Spojených státech amerických v továrně na plasty Cosom,
ve státě Minneapolis. Zdejší dělníci si vyrobili plastikové hokejky, kterými ovládali
míček již v roce 1958. Tehdy nově zrozená hra dostala název floorhockey. Velkého
rozkvětu, se ale dočkal až ve Švédsku, kam byly přivezeny plastové hole.Na počátku
70. let objevovali kouzlo hry, kterou pojmenovali innebandy, kterou hráli převážně
švédští hokejisté v letním období.
Jak se hraje
Na hřišti 40×20 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě
nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Většinou se hraje na tři
útočníky a dva obránce. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm
v dolní části a 40 cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na
3×20 minut (tento limit platí u elitních soutěží, u mládeže a v nižších soutěží se časy
liší), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut (v elitních soutěžích). Juniorky hrají
třikrát 15 minut čistého času s přestávkou 5 minut.
Hráči v poli mohou míček odehrát pouze florbalovou holí, zároveň však není
přípustné hrát holí nad úrovní kolen. Míček lze odehrát nebo zpracovat i nohou, ale
vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán
jako v počátcích hry – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo rukou je zakázaná,
stejně jako výskok. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoliv
částí těla nebo chytat do rukou, pokud se jakoukoliv částí těla nebo výstroje dotýká
velkého brankoviště. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, tzv.
"malou domů" a při výhozu nesmí přehodit půlící čáru.
Florbal
V Praze se koná několik největších mezinárodních turnajů: Czech Open, Prague
Games
V Brně: Hummel Cup Open Game.
Výstroj hráče
• Florbalová hůl: délka 70-105 cm (podle výšky hráče), tvrdost 21,5-42 mm (21,5
mm nejtvrdší, 42 mm nejměkčí), musí mít certifikát IFF (v ligových soutěžích).
• Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal
• Míčky: registrovány IFF, také v různých barvách, v ČR povolen jen bílý a od MS
2008 i „vanilkový“
• Doplňky: nátepníky, čelenky, potítka atd.
• Dres: všichni hráči v poli mimo brankáře, musí mít stejnou soupravu
Výstroj brankáře
• Brankářská maska (musí být schválena IFF)
• Brankářská vesta
• Brankářské chrániče (lokty, kolena, holeně, suspenzor)

Futebol americano apresentacaoCEF10

Andebol ou Handebol (historico, regras e fundamentos)
Andebol ou Handebol (historico, regras e fundamentos) Andebol ou Handebol (historico, regras e fundamentos)

Balonkorf (korfball)
Balonkorf (korfball)Balonkorf (korfball)

Schede modulazione giovanissimi mazzantini
Schede modulazione giovanissimi mazzantiniSchede modulazione giovanissimi mazzantini

Prezentace Florbal

• 2. Florbal Florbal je kolektivní halový sport. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým plastovým míčkem. Při standardní herní situaci je z každého týmu na hřišti v jeden moment pět hráčů v poli a jeden brankář . Hráči při hře používají speciální florbalové hole (florbalky) a snaží se vstřelit protivníkovi gól.
  • 3. Florbal Brankáři žádnou hůl nepoužívají, chytají pouze svým vlastním tělem, zejména rukama a nohama. Florbal začíná být čím dál populárnější. Snad pro svou nenáročnost a zároveň atraktivitu se florbal v ČR brzy zabydlel.
  • 4. Historie Za kolébku florbalu je všeobecně považována Skandinávie. Málokdo však ví, že původně florbal vznikl ve Spojených státech amerických v továrně na plasty Cosom, ve státě Minneapolis. Zdejší dělníci si vyrobili plastikové hokejky, kterými ovládali míček již v roce 1958. Tehdy nově zrozená hra dostala název floorhockey. Velkého rozkvětu, se ale dočkal až ve Švédsku, kam byly přivezeny plastové hole.Na počátku 70. let objevovali kouzlo hry, kterou pojmenovali innebandy, kterou hráli převážně švédští hokejisté v letním období.
  • 5. Jak se hraje Na hřišti 40×20 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Většinou se hraje na tři útočníky a dva obránce. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40 cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3×20 minut (tento limit platí u elitních soutěží, u mládeže a v nižších soutěží se časy liší), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut (v elitních soutěžích). Juniorky hrají třikrát 15 minut čistého času s přestávkou 5 minut.
  • 6. Jak se hraje Hráči v poli mohou míček odehrát pouze florbalovou holí, zároveň však není přípustné hrát holí nad úrovní kolen. Míček lze odehrát nebo zpracovat i nohou, ale vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako v počátcích hry – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo rukou je zakázaná, stejně jako výskok. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoliv částí těla nebo chytat do rukou, pokud se jakoukoliv částí těla nebo výstroje dotýká velkého brankoviště. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, tzv. "malou domů" a při výhozu nesmí přehodit půlící čáru.
  • 7. Florbal V Praze se koná několik největších mezinárodních turnajů: Czech Open, Prague Games V Brně: Hummel Cup Open Game.
  • 8. Výstroj hráče • Florbalová hůl: délka 70-105 cm (podle výšky hráče), tvrdost 21,5-42 mm (21,5 mm nejtvrdší, 42 mm nejměkčí), musí mít certifikát IFF (v ligových soutěžích). • Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal • Míčky: registrovány IFF, také v různých barvách, v ČR povolen jen bílý a od MS 2008 i „vanilkový“ • Doplňky: nátepníky, čelenky, potítka atd. • Dres: všichni hráči v poli mimo brankáře, musí mít stejnou soupravu
  • 9. Výstroj brankáře • Brankářská maska (musí být schválena IFF) • Brankářská vesta • Brankářské chrániče (lokty, kolena, holeně, suspenzor) • Brankářské kalhoty • Brankářské triko • Brankářské rukavice
  • 11. Týmy z 1. ligy • 1.FBK Rožnov pod Radhoštem • BLACK ANGELS • FBC BRZDY CZ Česká Lípa • FBC Kladno • FBC Start98 • FbK Svitavy • FBŠ Hattrick Brno • Florbal Ústí • 1.MVIL Ostrava • FBC Liberec • Spartak Pelhřimov • TJ Znojmo LAUFEN CZ