Facebook Graph Search

1,386 views

Published on

Facebook’un yeni özelliği Graph Search hakkında detaylı bilgiye sunumumuzdan ulaşabilirsiniz.

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,386
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
29
Actions
Shares
0
Downloads
9
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Facebook Graph Search

 1. 1. SOSYAL AĞ ARAMASI FACEBOOK GRAPH SEARCH 16 Ocak 2013Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 2. 2. FACEBOOK GRAPH SEARCH NEDİR?Graph Search, sosyal arama deneyimi sunmak için hazırlanan ve Facebookun veri tabanı gücünü arkasına alan birarama hizmetidir. Graph Search kullanıcılara sosyal ağda kendileri ve arkadaşları tarafından yapılan paylaşımlararasından anlamlı aramalar yapmalarına izin veriyor. Örneğin, bir sinema filmini hangi arkadaşlarınız izlediğinibelirtmiş, hangisi beğenmiş Graph Search ile arayabiliyorsunuz. Digital Performance on a Global Scale.
 3. 3. GRAPH SEARCH (SOSYAL AĞ ARAMASI)Mark Zuckerberg, Graph Search’ü daha özel sorgulara cevap verebilmesi için geliştirdiklerini belirtiyor. Aramamotorlarından farklı olarak çalışan Graph Search, sosyal arama yapan kullanıcılara daha hedefli sonuçlarverebiliyor. Yapılan arama sorgusuyla birlikte daha önce eylemi yapan arkadaşlara, ilgili sorguya verdikleripuanlara, fotoğraflara, yorumlara veya check-inlere ulaşmak mümkün. Kısaca Graph Search, yapılan aramaylailgili sosyal ağda paylaşılan (herkese açık) tüm bilgileri bize anlamlı bir şekilde sunan bir arama hizmeti...İster sayfanız olsun, ister grup, oyun ya da uygulamanız; bu hizmet ile, içerikleriniz arama sonuçlarında yeralabiliyor. Digital Performance on a Global Scale.
 4. 4. SOSYAL AĞ ARAMASI İLE GİZLİLİKSosyal ağ araması, insanları, yerleri ve diğer şeyleri bulmanıza olanak sağlayan ve Facebooku bambaşka bir şekildegezmenize yardımcı olacak bir yenilik olarak öne çıkıyor. Sosyal ağ araması ile Facebookta sizinle paylaşılmış herşeyi arayabilir ve başkaları da “Herkese Açık” içerikler dahillinde yapılan paylaşımları bulabilir.Farklı kişiler farklı sonuçlar görüyor olacak.Bu yeni özelliğin son zamanlarda tartışma konusu olan Facebook gizliliğini nasıl etkileyeceği ise yeni bir tartışmakonusu. Digital Performance on a Global Scale.
 5. 5. GOOGLE – FACEBOOK VE BINGArama alanında başarısını kanıtlamış olan Google, uzun vadede Facebook’un bu yeniliğinden etkilenileceğidüşünülüyor. Diğer tarafta arama motoru optimizasyonu (SEO) herkes tarafından kabul edilen bir kavram, Facebookiçinde graph search kullanımı arttıkça FSO (Facebook Search Optimization) öneminin giderek artacağı öngörülüyor. Digital Performance on a Global Scale.
 6. 6. SOSYAL AĞ ARAMASI BETA (ABD)Graph Search, kullanıcının ilgi alanına göre daha fazla kişiyle arkadaş olmasını ve yeni arkadaşlıkların yanı sıra yenimekanlar, müzikler ve daha fazlasına ulaşmasını sağlayan bir arama hizmeti olarak test sürecine girdi.Facebook, sosyal ağ araması ile kullanıcılara harika bir deneyim sağlamak için, 15 Ocak 2013 itibariyle, öncelikleFacebooku İngilizce (ABD) kullanan kişilere sınırlı bir beta programı sunuyor.http://www.facebook.com/about/graphsearch adresinden beta sürüm için kayıt olabilirsiniz. Digital Performance on a Global Scale.
 7. 7. AKILLI BIR SOSYAL AĞ ARAMASIİnsanları ilgi alanları ve profil bilgileri dahil sizinle paylaştıkları şeylere göre arama yapabilir, sizin ve arkadaşlarınızın paylaştığıveya etiketlendiği fotoğrafları bulabilir, arkadaşlarınız ve bağlantılarınız aracılığıyla lokantalar ve müzik gibi şeylerikeşfedebilirsiniz.Artık basit cümlelerle de arama yapmak; fotoğraf ve videolara ulaşmak mümkün. Örneğin; “Galata Kulesi yakınındaki oteller”,“Arkadaşlarımın İstanbul’da gittiği restoranlar” ya da “arkadaşlarımın beğendiği video ve televizyon programları” gibi ifadelerlesonuçlara ulaşabilirsiniz.Sayfa, yer ya da uygulamanızın “Hakkında” kısmında paylaştığınız bilgilerin güncel ve detaylı olması, mekanlarda adreslerineksiksiz verilmesi sosyal ağ aramasında önemli. Bu, kullanıcıların size ve içeriklerinize kolay ulaşımını sağlıyor.Sayfa ya da uygulamanızın etkileşime geçtiği kişiler de sosyal ağ aramasında önem taşıyor. Örneğin bir kullanıcı, bir şehirdekirestoranları aradığında, arkadaşlarının check-in, yorum yaptığı restoranlar arama sonuç sayfasında başlarda yer alıyor.Yapılan arama sorgusuyla daha fazla sosyalleşmek hedeflense de, Graph Search, akıllı bir arama motoru olarak ilerleyendönemde karşımıza çıkacaktır. Özellikle arama yapan kullanıcıya sunulan daha hedefli ve daha ilgili sonuçlar sosyal ağaramasının kullanımını arttıracaktır. Digital Performance on a Global Scale.
 8. 8. SAYFALARDA KISA VADEDE YAPILMASI GEREKENLER • “Hakkımızda (About)” bölümü marka adı, kategorisi, URL’i ve paylaşılan bilginin doğru ve güncel olması • Söz konusu location ya da check-in yapılabilecek bir lokasyon ise adresinin doğru ve güncel olması • 620x620 pixel çözünürlükte profil fotosunun olması • Facebook’ta içeriklerin direk olarak paylaşılması – Sadece direk Facebook’a yüklenerek paylaşılan fotoğraf ve videolar search sonuçlarına yansıyacak.Digital Performance on a Global Scale.
 9. 9. SOSYAL AĞ ARAMASI VE REKLAMSosyal ağ aramalarında “Sponsorlu Arama Sonuçları” reklam modeli kullanılmaya devam edecek. Aramabölümünde sayfanızın reklam desteği ile üst sırada çıkmasını sağlayabileceksiniz. Fakat henüz arama sonuçlarısayfasını baz alan bir reklam modeli açıklanmadı. Digital Performance on a Global Scale.
 10. 10. THANK YOU.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.

×