SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
PRIPREMA ZA NASTAVU 
Škola: Mješovita srednja škola Zavidovići 
Program: drvoprerađivački / stolar 
Redni broj nast. sata: 14 Razred: III-7 Zanimanje : stolar 
Nastavni predmet: Nastavna cjelina i tema: 
Tehnologija drveta Finalna obrada drveta 
Nastavna jedinica: Priprema površine drveta za POD 
Korelacija s drugim predmetima: Mašine u drvnoj industriji 
Nastavnik: Fikret Hamidić 
TIP NASTAVNOG SATA: NASTAVNE METODE: OBLICI RADA: 
a) Obrađivanje novih 
nastavnih sadržaja 
b) Vježbanje 
c) Ponavljanje 
d) Provjeravanje i 
ocjenjivanje 
e) Kombinirani 
f) Lektira 
a) Usmeno izlaganje 
b) Razgovor 
c) Demonstracija 
d) Praktični radovi 
e) Crtanje i grafičko 
prikazivanje 
f) Pisanje 
a) Frontalni 
b) Individualni 
c) Rad u skupinama 
d) Rad u parovima 
e) Kombinirani 
Izvori znanja, nastavna sredstva i pomagala: 
a) crteži b) slike c) karte d) plakati e) makete, modeli f) film, TV emisije g) grafoskop 
h) auditivna i) izvorna stvarnost ___________________ __________________ 
Literatura: a) udžbenici, b) vježbenice, c) radni list, d) Internet, e) praktikum 
_______________________________________________________________ 
ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI: 
Obrazovni:Proširivanje znanja o finalnoj obradi drveta 
Funkcionalni: Sticanje stava o značaju pripreme obratka za površinsku obradu drveta 
Odgojni: Razvijanje kreativnog ,logičkog mišljenja,razvijanje vizuelnih 
funkcija,preciznosti
PLAN TABLE 03.10.2013.
TOK NASTAVNOG SATA 
Red 
br. 
Nastavne 
metode 
Vrijeme 
1. 
2. 
Nakon pripreme vaspitne radne klime u učionici upisati odsutne,pripremiti 
sredstva za rad,predstaviti goste,upisati temu u dnevnik 
Uvodni dio: 
Radi efikasnijeg praćenja nove nastavne jedinice i bolje motivacije učenika, kroz niz pitanja 
ponavljamo ranije gradivo : 
1.Ko će objasniti šta je to razlika između prerade i obrade drveta? 
Prerada drveta predstavlja primarne zahvate na drvetu i njenim procesom se dobijaju grubi 
obradci drveta, 
dok obradu drveta predstavljaju potezi i aktivnosti na drvetu koji ga dovode u stanje 
upotrebljivo za čovjeka. 
2. Šta podrazumijevamo pod finalnom obradom drveta? 
Pod finalnom obradom drveta podrazumijevamo operacije koje omogućavaju površinsku 
obradu drveta, a to su između ostalog blanjanje i brušenje.. 
3. Šta podrazumije va POD 
POD podrazumije va nanošenje dekorativno-zaštitnog pokrova na površinu 
drveta(obradka) 
4. Zašto vršimo površinsku obradu drveta i značenje dekorativno-z aštitnog pokrova 
Radi produženja vijeka trajanja predmeta ,dekorativno- radi estetskog izgleda 
-Zaštitni radi zaštite(insekti,gljivice,hemikalije....) 
Glavni dio: 
Obradu novog nastavnog sadržaja započinjem : Za domaći zadatak imali ste pročitati i 
upoznati se sa gradivom koje ćemo danas obraditi, a tema se zove: 
Priprema površine drveta(brušenjem)za površinsku obradu drveta 
Temu ispisujem na ploči kredom 
Da bi se elementi od drveta mogli upotrebljavati i poslužiti čovjeku 
potrebno ih je dovesti u stanje da što duže traju.Poslije faze blanjanja 
u procesu obrade dolazi faza brušenja nakon koje je potrebno drvo 
zaštiti da takvo i ostane sa svim svojim osobinama. 
Brušenje je tehnološka operacija u finalnoj obradi drveta kojom skidamo 
sitne čestice sa površine drveta sa ciljem postizanja odgovarajuće 
glatkoće površine.Cilj brušenja prije POD je smanjenje hrapavosti 
površine do granice koja će omogućiti nanošenje boje i laka. 
Hrapavost predstavlja skup neravnina koje obrazuju reljef površine 
drveta a nisu uzrokovane odstupanjem oblika ili valovitosti.(pokazati 
na displeju površinu prije i poslije brušenja 
Brušenjem se sa površine masivnog drveta otklanjaju 
ogrebotine,otisci,mrlje od ljepila i tragovi od noževa od blanjanja,glodanja 
ili tokarenja.Najčešće primjenjivano sredstvo za brušenje je brusni papir. 
Brušenje u stvari predstavlja proces obrade drveta rezanjem i vrši se na 
svim vrstama drveta i drvnim materijalima kao što su: 
-masivno drvo 
-furnirani elementi 
-iverice i šperploče 
Brušenjem se postiže : 
-dovođenje dimenzija obradka u tolerantne granice(kalibrac ija ploča iverica) 
-uklanjanje izvjesnih ostupanja(montirani okviri) 
-pripremanje površine za dalju obradu(oblaganje,furniranje,POD) 
Brušenjem se uvijek poboljšava kvalitet površine tako da mu je to 
osnovna zadaća 
Razgovor 
Usmeno 
izlaganje(pr 
ezentacija) 
video 
prikazivanje 
Pisanje 
5 min 
30 min
BRUSNI PAPIR 
Radni alat brušenja je brusni papir(platno) koji se sastoji od: 
-elastične osnove (podloge) 
-vezivnog sredstva 
-abrazivnog zrna 
Kao podloga se koristi natron papir ili tkanina. 
Podloga od tkanine je skuplja ,pa se koristi rjeđe i to kod brušenja 
zakrivljenih površina ili kada treba savijati brusnu traku. 
Granulacija brusnog papira podrazumijeva broj zrna koja se nalaze na 
1cm2(dobija se tako da se mjeri prosijavanje zrna kroz sito na površini od 
1 inča2 ili 1 cm2)i označava se brojem na poleđini brusnog papira. 
Tako imamo oznake: 
- za brušenje drveta:20,40,60,80,100,120,140,160,180,200,220 
- za brušenje filmova: 240,280,320,400 i 600 
Što je veći broj sitnija su zrna. 
POSTUPAK BRUŠENJA 
Postupak brušenja određuje zona kontakta brusnog papira sa brušenom 
površinom koja može biti: 
a./ravna 
b./cilindrična 
c./profilisana 
Kod ravne zone kontakta(koja je najčešća u upotrebi)brusna traka je 
pritisnuta pritiskivačem koji može biti: 
-pritisna papuča 
-pritisna greda 
-pritisna loča 
prezentacija 
Razgovor 
prezentacija 
prezentacija 
razgovor
3. 
U pripremi površine za površinsku obradu nikada se ne vrši samo jedno 
brušenje,niti brusnim papirom jedne granulacije. 
U pravilu vrši se najmanje dva,najčešće tri,ponekad četiri,a izuzetno pet 
brušenja(diktirati) 
U pripremi površine za POD koriste se najčešće papiri sledeće 
granulacije: 
-Početno brušenje(brojevi 40,60,80 i 100) 
-Međubrušenje(brojevi:80,100,120, i 150) 
-Završno brušenje(brojevi:120,150,180 i rjeđe 200 i 220) 
Preporučljivo je da se za svako naredno brušenje koristi brusni papir 
granulacije za dvije stepenice više u odnosu na prethodni brusni papir 
Učešće pojedinih faza brušenja u skidanju materijala(displej) 
Pustiti video materijal i predstaviti primjer brušenja na tračnoj brusilici 
Pokazati primjere brusnog papira,aktivirajući učenike 
Završni dio: 
Ponoviti ,aktivirajući što veći broj učenika(postavljajući pitanja-razgovor), 
najaktivnije ocijeniti. 
10 min
Zadaća:Pokušati u svom domaćinstvu pronaći komad masivnog drveta i sa 
jedne strane ga obrusiti (ručno),a sa druge da ostane grub.Opisati postupak 
i efekat. 
profesor: direktor: 
Fikre t Hamidić Fuad Polić

More Related Content

What's hot

ликовни елементи линија
ликовни елементи   линијаликовни елементи   линија
ликовни елементи линијаMarina Skrinjik Ćorić
 
Formati papira, vrste linija i razmera
Formati papira, vrste linija i razmeraFormati papira, vrste linija i razmera
Formati papira, vrste linija i razmeraNatalija Diković
 
01 -uvod_u_cnc_tehnologiju
01  -uvod_u_cnc_tehnologiju01  -uvod_u_cnc_tehnologiju
01 -uvod_u_cnc_tehnologijuKosara Zivgovic
 
Konstrukcijski sistemi
Konstrukcijski sistemiKonstrukcijski sistemi
Konstrukcijski sistemiDurim Bajrami
 
"Cipela na kraju sveta" - prezentacija, roman nagrađen priznanjem Politikino...
"Cipela na kraju sveta" -  prezentacija, roman nagrađen priznanjem Politikino..."Cipela na kraju sveta" -  prezentacija, roman nagrađen priznanjem Politikino...
"Cipela na kraju sveta" - prezentacija, roman nagrađen priznanjem Politikino...MilanStankovic19
 
Pesticidi u zivotnoj sredini
Pesticidi u zivotnoj srediniPesticidi u zivotnoj sredini
Pesticidi u zivotnoj srediniJovana Joka Kovac
 
Главни делови реченице
Главни делови реченицеГлавни делови реченице
Главни делови реченицеdvucen
 
Struktura računara prezentacija za 8. razred
Struktura računara prezentacija za 8. razredStruktura računara prezentacija za 8. razred
Struktura računara prezentacija za 8. razredDragisa Bojanic
 
Prezentacija
PrezentacijaPrezentacija
PrezentacijaAnaSanja1
 

What's hot (20)

Baze podataka
Baze podatakaBaze podataka
Baze podataka
 
ликовни елементи линија
ликовни елементи   линијаликовни елементи   линија
ликовни елементи линија
 
Formati papira, vrste linija i razmera
Formati papira, vrste linija i razmeraFormati papira, vrste linija i razmera
Formati papira, vrste linija i razmera
 
Pisana priprava za polaganje SI primjer
Pisana priprava za polaganje SI primjer Pisana priprava za polaganje SI primjer
Pisana priprava za polaganje SI primjer
 
Stilovi u Word-u
Stilovi u Word-uStilovi u Word-u
Stilovi u Word-u
 
Nastavne metode
Nastavne metodeNastavne metode
Nastavne metode
 
Vrste linija
Vrste linijaVrste linija
Vrste linija
 
Rezanje testerama
Rezanje testeramaRezanje testerama
Rezanje testerama
 
Jedinice mere za površinu
Jedinice mere za površinuJedinice mere za površinu
Jedinice mere za površinu
 
Proizvodi od drveta
Proizvodi od drvetaProizvodi od drveta
Proizvodi od drveta
 
Именице
ИменицеИменице
Именице
 
01 -uvod_u_cnc_tehnologiju
01  -uvod_u_cnc_tehnologiju01  -uvod_u_cnc_tehnologiju
01 -uvod_u_cnc_tehnologiju
 
Konstrukcijski sistemi
Konstrukcijski sistemiKonstrukcijski sistemi
Konstrukcijski sistemi
 
Listopadne šume
Listopadne šumeListopadne šume
Listopadne šume
 
"Cipela na kraju sveta" - prezentacija, roman nagrađen priznanjem Politikino...
"Cipela na kraju sveta" -  prezentacija, roman nagrađen priznanjem Politikino..."Cipela na kraju sveta" -  prezentacija, roman nagrađen priznanjem Politikino...
"Cipela na kraju sveta" - prezentacija, roman nagrađen priznanjem Politikino...
 
Pesticidi u zivotnoj sredini
Pesticidi u zivotnoj srediniPesticidi u zivotnoj sredini
Pesticidi u zivotnoj sredini
 
Главни делови реченице
Главни делови реченицеГлавни делови реченице
Главни делови реченице
 
Struktura računara prezentacija za 8. razred
Struktura računara prezentacija za 8. razredStruktura računara prezentacija za 8. razred
Struktura računara prezentacija za 8. razred
 
Prezentacija
PrezentacijaPrezentacija
Prezentacija
 
Uvod u teoriju forme
Uvod u teoriju formeUvod u teoriju forme
Uvod u teoriju forme
 

Priprema površine pod

  • 1. PRIPREMA ZA NASTAVU Škola: Mješovita srednja škola Zavidovići Program: drvoprerađivački / stolar Redni broj nast. sata: 14 Razred: III-7 Zanimanje : stolar Nastavni predmet: Nastavna cjelina i tema: Tehnologija drveta Finalna obrada drveta Nastavna jedinica: Priprema površine drveta za POD Korelacija s drugim predmetima: Mašine u drvnoj industriji Nastavnik: Fikret Hamidić TIP NASTAVNOG SATA: NASTAVNE METODE: OBLICI RADA: a) Obrađivanje novih nastavnih sadržaja b) Vježbanje c) Ponavljanje d) Provjeravanje i ocjenjivanje e) Kombinirani f) Lektira a) Usmeno izlaganje b) Razgovor c) Demonstracija d) Praktični radovi e) Crtanje i grafičko prikazivanje f) Pisanje a) Frontalni b) Individualni c) Rad u skupinama d) Rad u parovima e) Kombinirani Izvori znanja, nastavna sredstva i pomagala: a) crteži b) slike c) karte d) plakati e) makete, modeli f) film, TV emisije g) grafoskop h) auditivna i) izvorna stvarnost ___________________ __________________ Literatura: a) udžbenici, b) vježbenice, c) radni list, d) Internet, e) praktikum _______________________________________________________________ ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI: Obrazovni:Proširivanje znanja o finalnoj obradi drveta Funkcionalni: Sticanje stava o značaju pripreme obratka za površinsku obradu drveta Odgojni: Razvijanje kreativnog ,logičkog mišljenja,razvijanje vizuelnih funkcija,preciznosti
  • 3. TOK NASTAVNOG SATA Red br. Nastavne metode Vrijeme 1. 2. Nakon pripreme vaspitne radne klime u učionici upisati odsutne,pripremiti sredstva za rad,predstaviti goste,upisati temu u dnevnik Uvodni dio: Radi efikasnijeg praćenja nove nastavne jedinice i bolje motivacije učenika, kroz niz pitanja ponavljamo ranije gradivo : 1.Ko će objasniti šta je to razlika između prerade i obrade drveta? Prerada drveta predstavlja primarne zahvate na drvetu i njenim procesom se dobijaju grubi obradci drveta, dok obradu drveta predstavljaju potezi i aktivnosti na drvetu koji ga dovode u stanje upotrebljivo za čovjeka. 2. Šta podrazumijevamo pod finalnom obradom drveta? Pod finalnom obradom drveta podrazumijevamo operacije koje omogućavaju površinsku obradu drveta, a to su između ostalog blanjanje i brušenje.. 3. Šta podrazumije va POD POD podrazumije va nanošenje dekorativno-zaštitnog pokrova na površinu drveta(obradka) 4. Zašto vršimo površinsku obradu drveta i značenje dekorativno-z aštitnog pokrova Radi produženja vijeka trajanja predmeta ,dekorativno- radi estetskog izgleda -Zaštitni radi zaštite(insekti,gljivice,hemikalije....) Glavni dio: Obradu novog nastavnog sadržaja započinjem : Za domaći zadatak imali ste pročitati i upoznati se sa gradivom koje ćemo danas obraditi, a tema se zove: Priprema površine drveta(brušenjem)za površinsku obradu drveta Temu ispisujem na ploči kredom Da bi se elementi od drveta mogli upotrebljavati i poslužiti čovjeku potrebno ih je dovesti u stanje da što duže traju.Poslije faze blanjanja u procesu obrade dolazi faza brušenja nakon koje je potrebno drvo zaštiti da takvo i ostane sa svim svojim osobinama. Brušenje je tehnološka operacija u finalnoj obradi drveta kojom skidamo sitne čestice sa površine drveta sa ciljem postizanja odgovarajuće glatkoće površine.Cilj brušenja prije POD je smanjenje hrapavosti površine do granice koja će omogućiti nanošenje boje i laka. Hrapavost predstavlja skup neravnina koje obrazuju reljef površine drveta a nisu uzrokovane odstupanjem oblika ili valovitosti.(pokazati na displeju površinu prije i poslije brušenja Brušenjem se sa površine masivnog drveta otklanjaju ogrebotine,otisci,mrlje od ljepila i tragovi od noževa od blanjanja,glodanja ili tokarenja.Najčešće primjenjivano sredstvo za brušenje je brusni papir. Brušenje u stvari predstavlja proces obrade drveta rezanjem i vrši se na svim vrstama drveta i drvnim materijalima kao što su: -masivno drvo -furnirani elementi -iverice i šperploče Brušenjem se postiže : -dovođenje dimenzija obradka u tolerantne granice(kalibrac ija ploča iverica) -uklanjanje izvjesnih ostupanja(montirani okviri) -pripremanje površine za dalju obradu(oblaganje,furniranje,POD) Brušenjem se uvijek poboljšava kvalitet površine tako da mu je to osnovna zadaća Razgovor Usmeno izlaganje(pr ezentacija) video prikazivanje Pisanje 5 min 30 min
  • 4. BRUSNI PAPIR Radni alat brušenja je brusni papir(platno) koji se sastoji od: -elastične osnove (podloge) -vezivnog sredstva -abrazivnog zrna Kao podloga se koristi natron papir ili tkanina. Podloga od tkanine je skuplja ,pa se koristi rjeđe i to kod brušenja zakrivljenih površina ili kada treba savijati brusnu traku. Granulacija brusnog papira podrazumijeva broj zrna koja se nalaze na 1cm2(dobija se tako da se mjeri prosijavanje zrna kroz sito na površini od 1 inča2 ili 1 cm2)i označava se brojem na poleđini brusnog papira. Tako imamo oznake: - za brušenje drveta:20,40,60,80,100,120,140,160,180,200,220 - za brušenje filmova: 240,280,320,400 i 600 Što je veći broj sitnija su zrna. POSTUPAK BRUŠENJA Postupak brušenja određuje zona kontakta brusnog papira sa brušenom površinom koja može biti: a./ravna b./cilindrična c./profilisana Kod ravne zone kontakta(koja je najčešća u upotrebi)brusna traka je pritisnuta pritiskivačem koji može biti: -pritisna papuča -pritisna greda -pritisna loča prezentacija Razgovor prezentacija prezentacija razgovor
  • 5. 3. U pripremi površine za površinsku obradu nikada se ne vrši samo jedno brušenje,niti brusnim papirom jedne granulacije. U pravilu vrši se najmanje dva,najčešće tri,ponekad četiri,a izuzetno pet brušenja(diktirati) U pripremi površine za POD koriste se najčešće papiri sledeće granulacije: -Početno brušenje(brojevi 40,60,80 i 100) -Međubrušenje(brojevi:80,100,120, i 150) -Završno brušenje(brojevi:120,150,180 i rjeđe 200 i 220) Preporučljivo je da se za svako naredno brušenje koristi brusni papir granulacije za dvije stepenice više u odnosu na prethodni brusni papir Učešće pojedinih faza brušenja u skidanju materijala(displej) Pustiti video materijal i predstaviti primjer brušenja na tračnoj brusilici Pokazati primjere brusnog papira,aktivirajući učenike Završni dio: Ponoviti ,aktivirajući što veći broj učenika(postavljajući pitanja-razgovor), najaktivnije ocijeniti. 10 min
  • 6. Zadaća:Pokušati u svom domaćinstvu pronaći komad masivnog drveta i sa jedne strane ga obrusiti (ručno),a sa druge da ostane grub.Opisati postupak i efekat. profesor: direktor: Fikre t Hamidić Fuad Polić