Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Урок розвитку мовлення "Незгасний вогонь Прометея"
1. Тема. Урок розвитку мовлення
« Незгасний вогонь Прометея»
Характеристика образу титана Прометея (Слайд 1)
(6 клас)
Мета : удосконалювати вміння стисло переказувати зміст твору, самостійно
висловлювати думки, аргументувати їх;
з’ясувати причини популярності образу Прометея,
складати характеристику героя на основі його вчинків та поведінки;
розвивати навички порівняльної характеристики героїв, вміння
систематизувати матеріал;
виховувати високі моральні якості.
Обладнання : мультимедійна презентація, тексти міфу «Прометей»,
міфологічний словник.
Усі мистецтва в людей від Прометея
Есхіл
Хід уроку
І. Оголошення теми та мети уроку
Вступне слово вчителя
Діти, сьогодні ми з вами продовжуємо захоплюючу подорож в країну
давньогрецьких міфів. Нас знову чекає зустріч з титаном Прометеєм, героєм,
який пожертвував собою заради щастя та благополуччя простих людей.
Отже, на уроці
- ми продовжимо знайомство з міфологічними героями;
- навчимося характеризувати їх, порівнювати, робити висновки;
- виконаємо цікаві творчі завдання;
2. - а ще ми поспілкуємося та дізнаємося багато нового.(Слайд 2)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда (на розуміння прочитаного) (Слайд 3)
1. Чому Прометей зглянувся на людей? Як це його характеризує?
2. Доведіть, що Прометей дійсно змінив життя людей.
3. Поясніть причини порушення Зевсової заборони.
4. Яку кару вигадав Зевс Прометею?
5. Як зносив покарання титан?
6. Чому Прометей не хотів скоритися Прометею і розповісти таємницю
Зевсові?
7. Поясніть, як ви розумієте ці рядки поеми Т. Г. Шевченка «Кавказ»:
За горами гори, хмарами повиті,
Засіяні горем, кровію политі.
Споконвіку Прометея
Там орел карає,
Що день Божий, довбе ребра
Й серце розбиває.
Розбиває та не вип’є
Живучої крові, -
Воно знову оживає
І сміється знову…(Слайд 4)
ІІ. Робота над новим матеріалом
1. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель
3. У деяких областях Греції Прометея шанували як бога. В Афінах він був
в пошані нарівні з Афіною та Гефестом. На честь Прометея
запроваджено свято – біг із запаленими смолоскипами. Смолоскип – це
символ вічного життя, перемоги цивілізації. Це символ людини – бога,
яка пожертвувала собою заради щастя простих людей.
Саме образ цього славнозвісного героя ми і будемо характеризувати
сьогодні на уроці.
2. Робота з епіграфом (Слайд 5)
Вчитель
Зверніть увагу на епіграф до нашого уроку. Цей вислів належить герою
давньогрецької трагедії Есхіла «Прометей закутий. Як ви розумієте суть цього
висловлювання.
3. Досліджуємо родовід героя. (Слайд 6)
Спираючись на текст міфу, міфологічний словник, родове дерево,
доведіть, що Прометей належить до роду титанів.
4. Колективне складання плану – характеристики Прометея. (Слайд 7)
1) Елементи портрета
(Людиноподібний велет)
2) Походження героя
(Мати – богиня справедливості та правосуддя Феміда; батько – Іапет
«належав до роду могутніх титанів».
3) Мова героя
(«Яка зрозуміла твоя мова…Хай Зевс не сподівається зробити і з мене
прислужника. Я не проміняю свої страшні муки на ганебне рабство».
4) Вчинки героя
(«перший зглянувся на людей, навчив їх будувати світлі житла,
плавати на човнах, напинати вітрила, полювати лісову звірину,
приручати тварин…, перший запріг у ярмо дикого бика, перший
приборкав вільного коня…, навчив лікуватися цілющим
4. зіллям…,навчив користуватися щедрими дарами природи…узяв із
божественного вогнища невеличку іскру…й приніс людям на землю).
5) Ставлення до нього інших героїв
(Смертні люди носять на згадку про нього металеві каблучки і
перстні з коштовним камінням).
5. Інформаційне гроно (Слайд 8)
6. Порівняльна характеристика Зевса та Прометея
Бесіда
- Хто з героїв протистоїть Прометею?
- Який засіб художньої виразності покладено в основу міфу?
Доведіть свою думку.
Вчитель
Для того, щоб краще зрозуміти, яким був титан Прометей, порівняємо його з
верховним богом Зевсом. (Слайд 9)
Колективне складання таблиці
Прометей
Титан, який посмів
виступити проти
Зевса
Навчив людей
різних ремесел і
мистецтв
Дав людям
вогонь
Зробився
нещасним, але
не підкорився
Зевсу
Прагнув
справедливості
Син Іапета і Феміди
5. Зевс Прометей
Представник сили, могутності
богів
Представник слабкості,
незахищеності людей
Громовержець, всевладний, батько
смертних і безсмертних,
самовладний, мав невблаганне
серце
Благородне, велике серце,
найблагородніший серед
безсмертних, нескорений, гордий
Байдужий до людей Благодійник людства ( створив
людей із глини, навчив усіх ремесел
і мистецтв, приніс людям вогонь
Жорстокий (покарав титана) Добрий ( співчував і допомагав
людям) і мужній ( гідно зносить
тортури
Владний, несправедливий (щоб
вивідати таємницю у Прометея,
застосовує жорстокі засоби)
Нескорений і гордий (не просить
пощади в муках)
Невдячний (не зважає на те, що
Прометей допоміг йому у боротьбі
з титанами)
Стійкий, невблаганний (не
відкриває таємниці Зевсові)
Бог - тиран Титан – тираноборець, бунтар
Робимо висновки за допомогою схеми (Слайд 10)
Вчитель
7. На відміну від Зевса, Прометей ставився до людей не як до тварин чи
рабів, а дав їм змогу повірити у власні сили, подарував їм вогонь та іскру
надії на краще майбутнє.
8. Асоціативний ланцюжок (Слайд 11)
Завдання : продовжити асоціативний ряд
- Риси характеру Прометея : сміливість…( рішучість, доброта,
розум, хитрість, наполегливість, чуйність).
6. - Почуття, які викликає у читача Прометей : повагу…(захоплення,
подив, вдячність).
9. За поданою формулою скласти сенкан про Прометея : (Слайд 12)
1. Тема – одне слово, іменник.
2. Означення теми : два слова, прикметника.
3. Дія, пов’язана з темою – три слова, дієслова.
4. Ставлення до теми чи розуміння її – фраза з чотирьох слів.
5. Синонім або висновок до теми.
Зразок :
Прометей
Справедливий, добрий
Вчить, допомагає, терпить
Дарує людям вогонь
Титан
ІІІ. Узагальнення вивченого
1. Бесіда (Слайд 13)
- Чи можна Прометея вважати героєм?
( Прометея можна вважати героєм, тому що він здійснив подвиг заради
інших, поступився своїм щастям, бо дуже хотів полегшити життя
людей).
- Що означають поняття «Прометей», «прометеїв вогонь» у
переносному значенні? (Слайд 14)
(Ці слова є уособленням самовідданості, шляхетних почуттів і вчинків
людини, незгасного прагнення досягти високої мети).
7. 2. «Методика незакінченого речення» (Слайд 15)
Уявний мікрофон
Завдання : підводячи підсумки вивченого та обговореного на уроці,
висловіть власну думку, закінчивши речення :
Причини популярності образу Прометея в тому, що…
( Прометей свідомо обрав шлях служіння людям. Він мав благородне
серце. Мудреці радили брати приклад безкорисливості з міфічного героя.
Міф прославляєлюдину високих моральнихякостей і духовної краси, яка
могла б бути взірцем для нащадків. Саме тому образ Прометея був і
залишається популярним)
3. Заключне слово вчителя (Слайди 16, 17, 18)
Прометей відкриває галерею так званих «вічних образів», якими завжди
буде захоплюватися людство. В ньому поєдналися риси культурного
героя стародавніх міфів і великого просвітителя.
До образу Прометея зверталися письменники, музиканти, художники
різних епох. Образ титана знаходимо у творах Й. В. Гете, П. Б. Шеллі,
Дж. Байрона, Т. Шевченка, Л. Українки, М. Рильського. Прометея
увінчили пензлі Мікеланджело, Тиціана, Рубенса. Він надихав
композиторів Вагнера, Скрябіна, Стеценко.
Нашу зустріч з титаном – героєм хочу завершити словами української
поетеси Лесі Українки, яка називала себе донькою Прометея :
…А хто створив нас?
Хто дав нам душу і святий вогонь?
Ти, Прометею, спадок нам покинув
Великий, незабутній! Тая іскра
Що ти здобув для нас від заздрих олімпійців,
Я чую пал її в своїй душі,
Він, мов пожежі пломінь непокірний…
Леся Українка «Іфігенія в Тавриді»
ІІІ. Оцінювання
8. ІV. Домашнє завдання (Слайд19)
1. Підготуватися до усного твору на тему : «Чим цікавий образ
Прометея?»
2. Дати письмову відповідь на запитання :
- Чи існують «Прометеї» в наші дні?