SlideShare a Scribd company logo
თბილისი
ნოემბერი
2015
ფერმენტების აქტივობის დამოკიდებულება
გარემო პირობების ცვლილებაზე
რა გავლენას ახდენს
გარემოს
სხვადასხვაგვარი
პირობები
ფერმენტების
აქტიურობის
პროცესზე?
ხანგრძლივობა : 2 გაკვეთილი
კვლევითი გაკვეთილი 3 საფეხურისგან შედგება.
IIIრეფლექსია -
მსჯელობა, ანალიზი,
დასკვნების გამოტანა
II სიღრმისეული წვდომა -
კვლევითი პროცესის
განხორციელება
I პროვოცირება ყოფითი
მაგალითით
მიზანი:
მოსწავლემ
• დაასაბუთოს უჯრედის შემადგენლობაში შემავალი ორგანული ნივთიერებების
აუცილებლობა
•გამოთქვას ჰიპოთეზები, ეძიოს პრობლემის გადაჭრის გზები, მოახდინოს დაკვირვება,
დაგეგმოს და ჩაატაროს ექსპერიმენტი, აღწეროს იგი, მოახდინოს მონაცემთა ანალიზი,
გააკეთოს დასკვნა
•შეძლოს მონაცემების გამოსახვა გრაფიკულად
•ჩაატაროს ცდები და გამოავლინონ კატალიზური პროცესების ინტენსივობის
დამოკიდებულება სხვადასხვა ფაქტორებზე
•გამოიტანოს დასკვნა, თუ რა დამოკიდებულებაშია სიმსივნური უჯრედების გამრავლება
ფერმენტების აქტიურობასთან
•განუვითარდეს ჯგუფში მუშაობისა და კომუნიკაციის უნარი
•მოიძიოს საკითხის ირგვლივ დამატებითი მასალა და წარადგინოს ისტ -ის საშუალებით
წინარე ცოდნა, მზაობა:
•ცილების აგებულება, თვისებები და ფუნქციები
• pH - არე
•კარგად განვითარებული კვლევითი უნარ-ჩვევები
კლასის ორგანიზება:
მუშაობს 4 ჯგუფი
საჭირო მასალა:
სამუშაო ფურცლები, მარკერი, დაფა,
კალამი, სასწორი, გამაცხელებელი,
ყინულის ნატეხები,სინჯარები,
მენზურა, პიპეტი, როდინი,
კარტოფილი, წყალბადის ზეჟანგი,
წყალი, ლიმონმჟავა,სოდა,
უნივერსალური ინდიკატორი,
თერმომეტრი
მსვლელობა:
I გამოწვევა
აქტივობა 1.
წინარე მასალის, კერძოდ ცილების
აგებულებისა და ფუნქციების
გამეორება-დაკონკრეტება,
გონებრივი იერიშით.
მასწავლებელი -ფასილიტატორი,
სვამს კითხვას ცილების შესახებ.
ეხმარება მხოლოდ აზრის
ფორმულირებებში.
მოდერატორი - ერთ-ერთი
მოსწავლე, დაფასთან მუშაობს და
აკეთებს ასოციაციურ რუკას.
აქტივობა 2.
საინფორმაციო ტექსტზე მუშაობა
ტექსტის გააზრება და მიზეზ-
შედეგობრივი კავშირის დადგენა
არსებულ ცოდნაზე დაყრდნობით.
ჯგუფებს ურიგდებათ სამუშაო
ფურცელი N1, სადაც მოცემულია
ტექსტი და შესაბამისი დავალება
სამუშაო ფურცელი N 1
გაეცანი ქვემოთ მოცემულ საინფორმაციო ტექსტს
იცი, რატომ „ვტირით“ ხახვის დაჭრისას?
ხახვის უჯრედების სხვადასხვა სტრუქტურულ
კომპონენტში მოთავსებულია ფერმენტები და
სხვადასხვა ნივთიერება, რომლებიც ერთმანეთისაგან
გამიჯნული იყო მემბრანით. დაჭრისას უჯრედები
ზიანდება, ნივთიერებები ერთმანეთს ერევა და
ფერმენტები მათთვის სრულიად უჩვეულო
გარდაქმნებს აწარმოებენ. ერთ-ერთი ასეთი რეაქციის
შედეგი არის გოგირდშემცველი აქროლადი ნაერთი,
რომელიც ცრემლში არსებულ წყალთან შედის
რეაქციაში და გოგირდმჟავას წარმოქმნის, რომელიც
თვალებს გვწვავს და ცრემლდენა ძლიერდება.
თუ გაფცქვნილ ხახვს მოათავსებ საყინულეში და
გაყინავ, ან მოათავსებ მდუღარე წყალში და 10 წუთი
ადუღებ და ამის შემდეგ დაჭრი წვრილად,
ცრემლდენა აღარ დაგეწყება.
ახსენი მიზეზი
გთვაზობთ ჯგუფების ნამუშევრებს:
II საკითხის სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა 3.
ექსპერიმენტის ჩატარება
•საკითხის ღრმად გასააზრებლად მოსწავლეები დამოუკიდებლად ატარებენ
ექსპერიმენტს და იკვლევენ ფერმენტების აქტიურობის დამოკიდებულებას
სხვადასხვა პირობებზე.
• ჯგუფებს ვთავაზობ სამუშაო ფურცელს N 2, რომელიც ორ ვარიანტად არის
წარმოდგენილი, თითო საკვლევი კითხვით
•ჯგუფი #1 და ჯგუფი#3 მუშაობს პირველ ვარიანტზე. საკვლევი კითხვა:
რა გავლენას ახდენს ფერმენტ კატალაზას მოქმედებაზე სხვადასხვა pH-არე?
•ჯგუფი #2 და ჯგუფი #4 მუშაობს მეორე ვარიანტზე. საკვლევი კითხვა:
რა გავლენას ახდენს ფერმენტ კატალაზას მოქმედებაზე სხვადასხვა ტემპერატურა?
გაეცანით ტექსტს სამუშაო ფურცელი N2
უჯრედში ქიმიური გარდაქმნების შედეგად ზოგჯერტოქსიკური ნივთიერებები წარმოიქმნება,
რომლებიც ხელს უწყობს სიმსივნური უჯრედების გამრავლებას.მაგრამ ყოველთვის მოიძებნება ამ
ნივთიერებების დეტოქსიკაციის საშუალებები.
ერთ-ერთი ასეთი ტოქსიკური ნივთიერებაა წყალბადის ზეჟანგი, რომელსაც ფერმენტი კატალაზა
უვნებელ ნივთიერებებად - წყლად და ნახშირორჟანგად გარდაქმნის. ფერმენტი კატალაზა უხვად არის
აღმოჩენილი მოუხარშავ კარტოფილში.
I ვარიანტი I I ვარიანტი
სამუშაო მაგიდაზე მოცემული გაქვთ:
კარტოფილი, წყალბადის ზეჟანგი, სოდა,
ლიმონმჟავა,სინჯარები, როდინი,
პიპეტი,სასწორი,უნივერსალური
ინდიკატორი
დაგეგმე ექსპერიმენტი, რომელიც უპასუხებს
საკვლევ კითხვას:
რა გავლენას ახდენს ფერმენტ კატალაზას
მოქმედებაზე სხვადასხვა pH-არე?
ჩაატარე შენს მიერ დაგეგმილი ექსპერიმენტი
მონაცემები შეიტანე ცხრილში და ააგე გრაფიკი
სამუშაო მაგიდაზე მოცემული გაქვთ:
კარტოფილი, წყალბადის ზეჟანგი, სინჯარები,
როდინი, პიპეტი, წყალი, გამაცხელებელი,
სასწორი, ყინულის ნატეხები, თერმომეტრი
დაგეგმე ექსპერიმენტი, რომელიც უპასუხებს
საკვლევ კითხვას:
რა გავლენას ახდენს ფერმენტ კატალაზას
მოქმედებაზე სხვადასხვა ტემპერატურა?
ჩაატარე შენს მიერ დაგეგმილი ექსპერიმენტი
მონაცემები შეიტანე ცხრილში და ააგე გრაფიკი
მოსწავლეთა ნამუშევრები
მუშაობის პროცესი
III რეფლექსია
აქტივობა 4
დასკვნების ჩამოყალიბება.
• ერთ ვარიანტზე მომუშავე ჯგუფის წევრები ერთმანეთის კვლევის შედეგებს
ეცნობიან. ისინი დასკვნებს 2 ძირითადი საკითხის მიხედვით აყალიბებენ
1. რა შედეგები მიიღეს პარალელურმა ჯგუფებმა.
2. დაემთხვა თუ არა პარალელური ჯგუფების კვლევის შედეგები ერთმანეთს.
• შედეგებიდან გამომდინარე საკითხის ირგვლივ შესაძლოა წარიმართოს
დისკუსია და გაჩნდეს ახალი, სამომავლო საკვლევი კითხვები.
მასწავლებლის როლი:
დამკვირვებელი, თვალს ადევნებს მოსწავლეთა მუშაობას, ახსენებს უსაფრთხოების
წესებს, საჭიროების შემთხვევაში დახმარებას აღმოუჩენს ჯგუფებს, აძლევს სწორ
მიმართულებას.
აქტივობა 5.
საშინაო დავალება
ქვემოთ დასახელებული ორი თემიდან შეარჩიე ერთ-ერთი, მოიძიე მასზე
ინფორმაცია და წარმოადგინე პრეზენტაციის სახით.
•რა არის ოქსიდაციური სტრესი და როგორ წარმოიქმნება სიმსივნური
უჯრედები ?
•ფერმენტების მრავალმხრივი მოქმედება ადამიანის ორგანიზმში და მათი
ფიზიოლოგიური თვისებურებები
პრეზენტაცია შეიძლება მომზადდეს რეფერატის სახით, POWER POINT-ის
ფორმატით, კედლის გაზეთის, საინფორმაციო ბუკლეტების ან თქვენთვის
სასურველი ფორმით.
შედეგები:
მოსწავლეებს უვითარდებათ
 ჯგუფში მუშობისა და კომუნიკაციის
 ჰიპოთეზირების
 საკითხის გადაჭრის გზების ძიების
 ექსპერიმენტის დაგეგმვისა და ჩაატარების
 მონაცემთა აღრიცხვის, გრაფიკულად გამოსახვისა და ანალიზის
 დასკვნების გაკეთების
 დამატებითი მასალის მოძიებისა და პრეზენტაციის
 პრაქტიკული, კვლევითი
უნარ-ჩვევები,
ასევე მოსწავლეები პასუხს სცემენ საკვლევ კითხვას და
კონკრეტულად საუბრობენ, თუ როგორ არის დამოკიდებული
კატალიზური პროცესების ინტენსივობა ტემპერატურისა და pH
არეს ცვლილებაზე.
შეფასება:
განმავითარებელი
 სიტყვიერი
 შეფასების რუბრიკებით:
ტექსტზე მუშაობა
ექსპერიმენტი
პრეზენტაცია
სწავლების ამგვარი მოდგომით მოსწავლეებს
უვითარდებათ დამოუკიდებლად მუშაობის უნარი,
საკითხს სწავლობენ კვლევით, აღმოჩენითა და
დაკვირვებით, უყალიბდებათ პროცედურული
ცოდნა, რაც თავის მხრივ იწვევს საფუძვლიან,
გააზრებულ ცოდნასა და ხანგრძლივად
დამახსოვრებას.
მადლობა ყურადღებისთვის!
თბილისი
2015
ნოემბერი

More Related Content

Viewers also liked

მეტეოროლოგიური სახის საგანგებო სიტუაციები
მეტეოროლოგიური  სახის საგანგებო სიტუაციებიმეტეოროლოგიური  სახის საგანგებო სიტუაციები
მეტეოროლოგიური სახის საგანგებო სიტუაციები
Mariam Aroshidze
 
"ატმოსფერული მოვლენები"
"ატმოსფერული მოვლენები""ატმოსფერული მოვლენები"
"ატმოსფერული მოვლენები"elen1
 
ბუნებრივი მოვლენები
ბუნებრივი მოვლენებიბუნებრივი მოვლენები
ბუნებრივი მოვლენები
makaafriamashvili
 
Khashuris n6 sajaro skola
Khashuris n6 sajaro skolaKhashuris n6 sajaro skola
Khashuris n6 sajaro skolaschool
 
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семьяსამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
Maia Siradze
 
წყალი
წყალიწყალი
წყალი
Mariam Aroshidze
 
ნაგავი ჩვენს გარშემო
ნაგავი ჩვენს გარშემონაგავი ჩვენს გარშემო
ნაგავი ჩვენს გარშემო
Lela Goginashvili
 
გამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილებიგამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილებიniniko71
 

Viewers also liked (9)

მეტეოროლოგიური სახის საგანგებო სიტუაციები
მეტეოროლოგიური  სახის საგანგებო სიტუაციებიმეტეოროლოგიური  სახის საგანგებო სიტუაციები
მეტეოროლოგიური სახის საგანგებო სიტუაციები
 
წყალი
წყალიწყალი
წყალი
 
"ატმოსფერული მოვლენები"
"ატმოსფერული მოვლენები""ატმოსფერული მოვლენები"
"ატმოსფერული მოვლენები"
 
ბუნებრივი მოვლენები
ბუნებრივი მოვლენებიბუნებრივი მოვლენები
ბუნებრივი მოვლენები
 
Khashuris n6 sajaro skola
Khashuris n6 sajaro skolaKhashuris n6 sajaro skola
Khashuris n6 sajaro skola
 
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семьяსამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
 
წყალი
წყალიწყალი
წყალი
 
ნაგავი ჩვენს გარშემო
ნაგავი ჩვენს გარშემონაგავი ჩვენს გარშემო
ნაგავი ჩვენს გარშემო
 
გამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილებიგამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილები
 

Similar to გარემო პირობების გავლენა ფერმენტების აქტივობაზე

კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
Olgha Bochorishvili
 
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზეროგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზეMaia Metreveli
 
როგორ ვაწარმოოთ პედაგოგიური კვლევა
როგორ ვაწარმოოთ პედაგოგიური კვლევაროგორ ვაწარმოოთ პედაგოგიური კვლევა
როგორ ვაწარმოოთ პედაგოგიური კვლევა
Misha Giorgadze
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
tamarkakachia
 
მოცემული პრეზენტაცია ასახავს სახალისო აქტივობებს სწავლაში
მოცემული პრეზენტაცია ასახავს სახალისო აქტივობებს სწავლაშიმოცემული პრეზენტაცია ასახავს სახალისო აქტივობებს სწავლაში
მოცემული პრეზენტაცია ასახავს სახალისო აქტივობებს სწავლაში
ssuser202dfc
 
კვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმკვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმmziaegiashvili
 
პროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონიპროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონი
Lela Chaava
 
Maias+kvleva+4.07.19
Maias+kvleva+4.07.19Maias+kvleva+4.07.19
Maias+kvleva+4.07.19
Tinatin Khutsishvili
 
პროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილიპროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილი
Rusudan Gonashvuli
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
მანანა ყოჩიაშვილი
 
ოთახის მცენარეები
ოთახის  მცენარეებიოთახის  მცენარეები
ოთახის მცენარეებიmanana Gogiashvili.Manana
 
Fiqria vasa zis kvlevis angarisi
Fiqria vasa zis kvlevis angarisiFiqria vasa zis kvlevis angarisi
Fiqria vasa zis kvlevis angarisi
ssuser40ab08
 

Similar to გარემო პირობების გავლენა ფერმენტების აქტივობაზე (12)

კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
 
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზეროგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
 
როგორ ვაწარმოოთ პედაგოგიური კვლევა
როგორ ვაწარმოოთ პედაგოგიური კვლევაროგორ ვაწარმოოთ პედაგოგიური კვლევა
როგორ ვაწარმოოთ პედაგოგიური კვლევა
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
 
მოცემული პრეზენტაცია ასახავს სახალისო აქტივობებს სწავლაში
მოცემული პრეზენტაცია ასახავს სახალისო აქტივობებს სწავლაშიმოცემული პრეზენტაცია ასახავს სახალისო აქტივობებს სწავლაში
მოცემული პრეზენტაცია ასახავს სახალისო აქტივობებს სწავლაში
 
კვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმკვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმ
 
პროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონიპროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონი
 
Maias+kvleva+4.07.19
Maias+kvleva+4.07.19Maias+kvleva+4.07.19
Maias+kvleva+4.07.19
 
პროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილიპროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილი
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
 
ოთახის მცენარეები
ოთახის  მცენარეებიოთახის  მცენარეები
ოთახის მცენარეები
 
Fiqria vasa zis kvlevis angarisi
Fiqria vasa zis kvlevis angarisiFiqria vasa zis kvlevis angarisi
Fiqria vasa zis kvlevis angarisi
 

გარემო პირობების გავლენა ფერმენტების აქტივობაზე

  • 2. ფერმენტების აქტივობის დამოკიდებულება გარემო პირობების ცვლილებაზე რა გავლენას ახდენს გარემოს სხვადასხვაგვარი პირობები ფერმენტების აქტიურობის პროცესზე?
  • 3. ხანგრძლივობა : 2 გაკვეთილი კვლევითი გაკვეთილი 3 საფეხურისგან შედგება. IIIრეფლექსია - მსჯელობა, ანალიზი, დასკვნების გამოტანა II სიღრმისეული წვდომა - კვლევითი პროცესის განხორციელება I პროვოცირება ყოფითი მაგალითით
  • 4. მიზანი: მოსწავლემ • დაასაბუთოს უჯრედის შემადგენლობაში შემავალი ორგანული ნივთიერებების აუცილებლობა •გამოთქვას ჰიპოთეზები, ეძიოს პრობლემის გადაჭრის გზები, მოახდინოს დაკვირვება, დაგეგმოს და ჩაატაროს ექსპერიმენტი, აღწეროს იგი, მოახდინოს მონაცემთა ანალიზი, გააკეთოს დასკვნა •შეძლოს მონაცემების გამოსახვა გრაფიკულად •ჩაატაროს ცდები და გამოავლინონ კატალიზური პროცესების ინტენსივობის დამოკიდებულება სხვადასხვა ფაქტორებზე •გამოიტანოს დასკვნა, თუ რა დამოკიდებულებაშია სიმსივნური უჯრედების გამრავლება ფერმენტების აქტიურობასთან •განუვითარდეს ჯგუფში მუშაობისა და კომუნიკაციის უნარი •მოიძიოს საკითხის ირგვლივ დამატებითი მასალა და წარადგინოს ისტ -ის საშუალებით წინარე ცოდნა, მზაობა: •ცილების აგებულება, თვისებები და ფუნქციები • pH - არე •კარგად განვითარებული კვლევითი უნარ-ჩვევები
  • 5. კლასის ორგანიზება: მუშაობს 4 ჯგუფი საჭირო მასალა: სამუშაო ფურცლები, მარკერი, დაფა, კალამი, სასწორი, გამაცხელებელი, ყინულის ნატეხები,სინჯარები, მენზურა, პიპეტი, როდინი, კარტოფილი, წყალბადის ზეჟანგი, წყალი, ლიმონმჟავა,სოდა, უნივერსალური ინდიკატორი, თერმომეტრი
  • 6. მსვლელობა: I გამოწვევა აქტივობა 1. წინარე მასალის, კერძოდ ცილების აგებულებისა და ფუნქციების გამეორება-დაკონკრეტება, გონებრივი იერიშით. მასწავლებელი -ფასილიტატორი, სვამს კითხვას ცილების შესახებ. ეხმარება მხოლოდ აზრის ფორმულირებებში. მოდერატორი - ერთ-ერთი მოსწავლე, დაფასთან მუშაობს და აკეთებს ასოციაციურ რუკას. აქტივობა 2. საინფორმაციო ტექსტზე მუშაობა ტექსტის გააზრება და მიზეზ- შედეგობრივი კავშირის დადგენა არსებულ ცოდნაზე დაყრდნობით. ჯგუფებს ურიგდებათ სამუშაო ფურცელი N1, სადაც მოცემულია ტექსტი და შესაბამისი დავალება
  • 7. სამუშაო ფურცელი N 1 გაეცანი ქვემოთ მოცემულ საინფორმაციო ტექსტს იცი, რატომ „ვტირით“ ხახვის დაჭრისას? ხახვის უჯრედების სხვადასხვა სტრუქტურულ კომპონენტში მოთავსებულია ფერმენტები და სხვადასხვა ნივთიერება, რომლებიც ერთმანეთისაგან გამიჯნული იყო მემბრანით. დაჭრისას უჯრედები ზიანდება, ნივთიერებები ერთმანეთს ერევა და ფერმენტები მათთვის სრულიად უჩვეულო გარდაქმნებს აწარმოებენ. ერთ-ერთი ასეთი რეაქციის შედეგი არის გოგირდშემცველი აქროლადი ნაერთი, რომელიც ცრემლში არსებულ წყალთან შედის რეაქციაში და გოგირდმჟავას წარმოქმნის, რომელიც თვალებს გვწვავს და ცრემლდენა ძლიერდება. თუ გაფცქვნილ ხახვს მოათავსებ საყინულეში და გაყინავ, ან მოათავსებ მდუღარე წყალში და 10 წუთი ადუღებ და ამის შემდეგ დაჭრი წვრილად, ცრემლდენა აღარ დაგეწყება. ახსენი მიზეზი გთვაზობთ ჯგუფების ნამუშევრებს:
  • 8. II საკითხის სიღრმისეული წვდომა აქტივობა 3. ექსპერიმენტის ჩატარება •საკითხის ღრმად გასააზრებლად მოსწავლეები დამოუკიდებლად ატარებენ ექსპერიმენტს და იკვლევენ ფერმენტების აქტიურობის დამოკიდებულებას სხვადასხვა პირობებზე. • ჯგუფებს ვთავაზობ სამუშაო ფურცელს N 2, რომელიც ორ ვარიანტად არის წარმოდგენილი, თითო საკვლევი კითხვით •ჯგუფი #1 და ჯგუფი#3 მუშაობს პირველ ვარიანტზე. საკვლევი კითხვა: რა გავლენას ახდენს ფერმენტ კატალაზას მოქმედებაზე სხვადასხვა pH-არე? •ჯგუფი #2 და ჯგუფი #4 მუშაობს მეორე ვარიანტზე. საკვლევი კითხვა: რა გავლენას ახდენს ფერმენტ კატალაზას მოქმედებაზე სხვადასხვა ტემპერატურა?
  • 9. გაეცანით ტექსტს სამუშაო ფურცელი N2 უჯრედში ქიმიური გარდაქმნების შედეგად ზოგჯერტოქსიკური ნივთიერებები წარმოიქმნება, რომლებიც ხელს უწყობს სიმსივნური უჯრედების გამრავლებას.მაგრამ ყოველთვის მოიძებნება ამ ნივთიერებების დეტოქსიკაციის საშუალებები. ერთ-ერთი ასეთი ტოქსიკური ნივთიერებაა წყალბადის ზეჟანგი, რომელსაც ფერმენტი კატალაზა უვნებელ ნივთიერებებად - წყლად და ნახშირორჟანგად გარდაქმნის. ფერმენტი კატალაზა უხვად არის აღმოჩენილი მოუხარშავ კარტოფილში. I ვარიანტი I I ვარიანტი სამუშაო მაგიდაზე მოცემული გაქვთ: კარტოფილი, წყალბადის ზეჟანგი, სოდა, ლიმონმჟავა,სინჯარები, როდინი, პიპეტი,სასწორი,უნივერსალური ინდიკატორი დაგეგმე ექსპერიმენტი, რომელიც უპასუხებს საკვლევ კითხვას: რა გავლენას ახდენს ფერმენტ კატალაზას მოქმედებაზე სხვადასხვა pH-არე? ჩაატარე შენს მიერ დაგეგმილი ექსპერიმენტი მონაცემები შეიტანე ცხრილში და ააგე გრაფიკი სამუშაო მაგიდაზე მოცემული გაქვთ: კარტოფილი, წყალბადის ზეჟანგი, სინჯარები, როდინი, პიპეტი, წყალი, გამაცხელებელი, სასწორი, ყინულის ნატეხები, თერმომეტრი დაგეგმე ექსპერიმენტი, რომელიც უპასუხებს საკვლევ კითხვას: რა გავლენას ახდენს ფერმენტ კატალაზას მოქმედებაზე სხვადასხვა ტემპერატურა? ჩაატარე შენს მიერ დაგეგმილი ექსპერიმენტი მონაცემები შეიტანე ცხრილში და ააგე გრაფიკი
  • 12. III რეფლექსია აქტივობა 4 დასკვნების ჩამოყალიბება. • ერთ ვარიანტზე მომუშავე ჯგუფის წევრები ერთმანეთის კვლევის შედეგებს ეცნობიან. ისინი დასკვნებს 2 ძირითადი საკითხის მიხედვით აყალიბებენ 1. რა შედეგები მიიღეს პარალელურმა ჯგუფებმა. 2. დაემთხვა თუ არა პარალელური ჯგუფების კვლევის შედეგები ერთმანეთს. • შედეგებიდან გამომდინარე საკითხის ირგვლივ შესაძლოა წარიმართოს დისკუსია და გაჩნდეს ახალი, სამომავლო საკვლევი კითხვები. მასწავლებლის როლი: დამკვირვებელი, თვალს ადევნებს მოსწავლეთა მუშაობას, ახსენებს უსაფრთხოების წესებს, საჭიროების შემთხვევაში დახმარებას აღმოუჩენს ჯგუფებს, აძლევს სწორ მიმართულებას.
  • 13. აქტივობა 5. საშინაო დავალება ქვემოთ დასახელებული ორი თემიდან შეარჩიე ერთ-ერთი, მოიძიე მასზე ინფორმაცია და წარმოადგინე პრეზენტაციის სახით. •რა არის ოქსიდაციური სტრესი და როგორ წარმოიქმნება სიმსივნური უჯრედები ? •ფერმენტების მრავალმხრივი მოქმედება ადამიანის ორგანიზმში და მათი ფიზიოლოგიური თვისებურებები პრეზენტაცია შეიძლება მომზადდეს რეფერატის სახით, POWER POINT-ის ფორმატით, კედლის გაზეთის, საინფორმაციო ბუკლეტების ან თქვენთვის სასურველი ფორმით.
  • 14. შედეგები: მოსწავლეებს უვითარდებათ  ჯგუფში მუშობისა და კომუნიკაციის  ჰიპოთეზირების  საკითხის გადაჭრის გზების ძიების  ექსპერიმენტის დაგეგმვისა და ჩაატარების  მონაცემთა აღრიცხვის, გრაფიკულად გამოსახვისა და ანალიზის  დასკვნების გაკეთების  დამატებითი მასალის მოძიებისა და პრეზენტაციის  პრაქტიკული, კვლევითი უნარ-ჩვევები, ასევე მოსწავლეები პასუხს სცემენ საკვლევ კითხვას და კონკრეტულად საუბრობენ, თუ როგორ არის დამოკიდებული კატალიზური პროცესების ინტენსივობა ტემპერატურისა და pH არეს ცვლილებაზე.
  • 15. შეფასება: განმავითარებელი  სიტყვიერი  შეფასების რუბრიკებით: ტექსტზე მუშაობა ექსპერიმენტი პრეზენტაცია
  • 16. სწავლების ამგვარი მოდგომით მოსწავლეებს უვითარდებათ დამოუკიდებლად მუშაობის უნარი, საკითხს სწავლობენ კვლევით, აღმოჩენითა და დაკვირვებით, უყალიბდებათ პროცედურული ცოდნა, რაც თავის მხრივ იწვევს საფუძვლიან, გააზრებულ ცოდნასა და ხანგრძლივად დამახსოვრებას.