SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Məktəb: Mehdiabad qəsəbə 3 №li tam orta məktəb
Sinif:3b
Sinif müəllim:Eyvazova Asya Barat qızı
Fənn:Riyaziyyat
Tarix:22.01.2014
Fənn:Riyaziyyat
Mövzu:Çoxbucaqlının perimetri.
Standart:
4.2.4.Çoxbucaqlının tərəflərinin uzunluqları cəmini hesablayır
Məqsəd:Müxtəlif formalı çoxbucaqların perimetrini hesablayır.

İnteqrasiya:Ana dıli:1.2.3.Təsviri incəsənət.
İş forması:Böyük qrup.
İş üsulu:Anlayışın çıxarılması.
Resurslar:Kompyuter,işvərəqləri,dərslik,işdəftəri,karandaş, xətkeş,proyektor.
Dərsin gedişi.
Riyaziyyat elmi haqqında kəlamlar soruşulur.2 dəq.

Motivasiya:5 dəq.
1.Yalnız iki qarşı tərəfi paralel olan fiqur.(trapesiya)
2.Düzbucaq əmələ gətirən xətlər.(perpendikulyar).
3.Qarşı tərəfləri cüt-cüt paralel olan fiqur(paraleloqram)
4.Tərəfi olmayan fiqur.(dairə)
5.Qarşı tərəfləri paralel olan fiqur(romb)
6.Kəsişməyən düz xətlər(paralel)
7.Bütün tərəfləri bərabər olan fiqur(kvadrat)
8

Hansı

fiqurun açılışıdır.(piramida)

Tədqiqat sualı:1dəq.
Çoxbucaqlının perimetri necə hesablanır?
Məlumatın mübadiləsi:25dəq.
Dərslikdən öyrənmə oxunur ,proyektorla lövhəyə ötürülür izahat aparılır.Şagirdlər müəyyən qeydlər aparırlar. Qruplar
özlərini təqdim edirlər. Qruplara iş vərəqləri paylanılır.Tədqiqat işi başa çatdıqdan sonra qruplar görülən işin nəticələrini
təqdim edirlər. Qrupların tapşırıqları proyektorla lövhəyə ötürülür. Verilən məlumatlar müzakirə olunur .Meyar cədvəlində
qiymətləndirmə aparılır.İş dəftəri paylanılır .Tapşırıqlar yerinə yetirilir.Ümumi yoxlanılıb müzakirə olunur.Bir neçə şagirdin
gündəliyində qiymətləndirmə aparılır.

Məlumatın müzakirəsi və təşkili:7 dəq.
1.Çoxbucaqlının perimetrı nəyə deyilir?
2.Hansı fiqurların tərəflərinin uzunluqları cəmini həm toplama həm dəvurma əməli ilə hesablanır?
Nəticənin çıxarılması:4dəq.
1.Çoxbucaqlının perimetri fiqurun tərəflərinin uzunluqları cəmidir.
2.Düzbucaqlını və tərəfləri bərabər olan fiqurları həm toplama,həm də vurma əməli ilə hesablamaq olar.
Ev tapşırığı : İstənilən fiqurlar çəkin və perimetrini hesablayın.1 dəq.

More Related Content

Viewers also liked (9)

Hərəkət bildirən sözlər
Hərəkət bildirən sözlərHərəkət bildirən sözlər
Hərəkət bildirən sözlər
 
Əlamət bildirən sözlər
Əlamət bildirən sözlərƏlamət bildirən sözlər
Əlamət bildirən sözlər
 
I sinif intelektual oyun ( azerb- riyaz )
I sinif    intelektual oyun (  azerb- riyaz )I sinif    intelektual oyun (  azerb- riyaz )
I sinif intelektual oyun ( azerb- riyaz )
 
1 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 31 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 3
 
Ders i̇cmal
Ders i̇cmalDers i̇cmal
Ders i̇cmal
 
Riyaziyyat
RiyaziyyatRiyaziyyat
Riyaziyyat
 
Azərbaycan dili
Azərbaycan dili Azərbaycan dili
Azərbaycan dili
 
Vafa
VafaVafa
Vafa
 
Aciq ders
Aciq dersAciq ders
Aciq ders
 

Açıqdərs

  • 1. Məktəb: Mehdiabad qəsəbə 3 №li tam orta məktəb Sinif:3b Sinif müəllim:Eyvazova Asya Barat qızı Fənn:Riyaziyyat
  • 2. Tarix:22.01.2014 Fənn:Riyaziyyat Mövzu:Çoxbucaqlının perimetri. Standart: 4.2.4.Çoxbucaqlının tərəflərinin uzunluqları cəmini hesablayır Məqsəd:Müxtəlif formalı çoxbucaqların perimetrini hesablayır. İnteqrasiya:Ana dıli:1.2.3.Təsviri incəsənət. İş forması:Böyük qrup. İş üsulu:Anlayışın çıxarılması. Resurslar:Kompyuter,işvərəqləri,dərslik,işdəftəri,karandaş, xətkeş,proyektor.
  • 3. Dərsin gedişi. Riyaziyyat elmi haqqında kəlamlar soruşulur.2 dəq. Motivasiya:5 dəq. 1.Yalnız iki qarşı tərəfi paralel olan fiqur.(trapesiya) 2.Düzbucaq əmələ gətirən xətlər.(perpendikulyar). 3.Qarşı tərəfləri cüt-cüt paralel olan fiqur(paraleloqram) 4.Tərəfi olmayan fiqur.(dairə) 5.Qarşı tərəfləri paralel olan fiqur(romb) 6.Kəsişməyən düz xətlər(paralel) 7.Bütün tərəfləri bərabər olan fiqur(kvadrat) 8 Hansı fiqurun açılışıdır.(piramida) Tədqiqat sualı:1dəq. Çoxbucaqlının perimetri necə hesablanır? Məlumatın mübadiləsi:25dəq. Dərslikdən öyrənmə oxunur ,proyektorla lövhəyə ötürülür izahat aparılır.Şagirdlər müəyyən qeydlər aparırlar. Qruplar özlərini təqdim edirlər. Qruplara iş vərəqləri paylanılır.Tədqiqat işi başa çatdıqdan sonra qruplar görülən işin nəticələrini təqdim edirlər. Qrupların tapşırıqları proyektorla lövhəyə ötürülür. Verilən məlumatlar müzakirə olunur .Meyar cədvəlində
  • 4. qiymətləndirmə aparılır.İş dəftəri paylanılır .Tapşırıqlar yerinə yetirilir.Ümumi yoxlanılıb müzakirə olunur.Bir neçə şagirdin gündəliyində qiymətləndirmə aparılır. Məlumatın müzakirəsi və təşkili:7 dəq. 1.Çoxbucaqlının perimetrı nəyə deyilir? 2.Hansı fiqurların tərəflərinin uzunluqları cəmini həm toplama həm dəvurma əməli ilə hesablanır? Nəticənin çıxarılması:4dəq. 1.Çoxbucaqlının perimetri fiqurun tərəflərinin uzunluqları cəmidir. 2.Düzbucaqlını və tərəfləri bərabər olan fiqurları həm toplama,həm də vurma əməli ilə hesablamaq olar. Ev tapşırığı : İstənilən fiqurlar çəkin və perimetrini hesablayın.1 dəq.