Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Поверхневий обробіток грунту

2,465 views

Published on

Поверхневий обробіток грунту

Published in: Engineering
 • Be the first to comment

Поверхневий обробіток грунту

 1. 1. Проектування технологічних операцій поверхневого обробітку ґрунту ЛЕКТОР Завірюха Микола Володимирович асистент кафедри “Тракторів та сільськогосподарських машин, експлуатації і технічного сервісу” 1. Культивація 2. Прикочування 3. Боронування 4. Лущення МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ МИКОЛАЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
 2. 2. Культивація Культивація – це дрібне розпушування ґрунту на глибину 6-12 см без обороту оброблюваного шару з підрізуванням коренів бур'янів. ЇЇ також можна використовувати для внесення мінеральних добрив і нарізки поливних борозен. При проведенні передпосівного обробітку ґрунт культивують один-два, при догляді за паром три-чотири і в міжряддях – шість- вісім разів. Культивація, проведена впоперек поля або по діагоналі, забезпечує хороше його вирівнювання, що дуже важливо при посіві насіння.
 3. 3. Класифікація культиваторів За призначенням: Культиватори для суцільного обробітку (парові) використовуються з метою знищення бур’янів і розпушення ґрунту при його підготовці до посіву, а також при догляді за парами. Культиватори для міжрядного обробітку (просапні) застосовують для обробітку просапних культур. З їх допомогою, окрім знищення бур’янів підрізанням, вичісуванням і присипанням землею, проводять підживлення рослин і розпушення міжрядь. Універсальні культиватори застосовують для суцільного, часто передпосівного і міжрядного обробітку ґрунту. Спеціальні культиватори мають вузьке призначення. До них відносять садові культиватори, протиерозійні, фрезерні та ін.
 4. 4. Робочі органи парових культиваторів Універсальні стрілчасті лапи добре розпушують ґрунт і підрізають коріння бур’янів. Лапи використовують для обробітку ґрунтів на глибину до 12 см. Розпушувальні лапи з пружинними стійками служать для розпушення ґрунту на глибину до 16 см, вичісування бур’янів, культивації ґрунту підвищеної вологості. Розпушувальні лапи з жорсткими стійками застосовують для обробітку садів, виноградників на глибину до 25 см.
 5. 5. Загальна будова парового культиватору 1 – бічні бруси; 2 – колесо; 3 – причеп; 4 – рама; 5 – гряділі; 6 – подовжній брус; 7 – стрілчаста лапа; 8 – гідроциліндр; 9 – центральний брус сниці.
 6. 6. Робочі органи просапних культиваторів Однобічна плоскорізальна лапа призначені для підрізання бур’янів і розпушування ґрунту на глибину до 6 см. Щока запобігає присипанню ґрунтом рослин. Стрілчаста плоскорізальна лапа призначена для обробітку ґрунту на невелику глибину (до 6 см) і незначного його розпушення. Ширина захвату лап: 145, 150 і 260 мм. Стрілчаста універсальна лапа підрізає бур’яни та інтенсивно розпушує ґрунт на глибину до 12 см. Її застосовують для суцільного обробітку ґрунту та обробітку міжрядь. Ширина захвату лап: 220, 250, 270, 330, 380, 410 мм. Розпушувальна долотоподібна лапа застосовують для розпушування міжрядь зв’язних і щільних ґрунтів на глибину до 16 см. Оборотна та одностороння розпушувальні лапи встановлюють на культиваторах для суцільного обробітку ґрунту. Глибина обробітку лап на жорстких стійках до 22-25 см, а на пружинних – 10-12 см.
 7. 7. Робочі органи просапних культиваторів Голчасті диски застосовують для руйнування ґрунтової кірки та знищення бур’янів. Діаметр дисків: 350, 450 і 520 мм. Лапа-поличка використовується для підрізання бур’янів, розпушування ґрунту та присипання бур’янів ґрунтом у захисній зоні рядка. Підживлювальний ніж застосовують для розпушування міжрядь та загортання в ґрунт добрив на глибину до 16 см. Підгортальний корпус з решітчастою полицею призначений для підгортання рослин, знищення бур'янів на дні борозни та засипання ґрунтом. Глибина обробітку до 16 см, висота гребеня до 25 см). Борознонарізувальний корпус, призначений для нарізування поливних борозен з одночасним внесенням мінеральних добрив. Ним нарізують борозни глибиною до 20 см.
 8. 8. Робочі органи просапних культиваторів Ротаційна борона призначена для досходового обробітку поля, вирівнювання вершин гребенів перед садінням, знищення бур’янів у міжряддях. Використовується при вирощуванні картоплі, коренеплодів та інших культур. Захисні щитки застосовують для запобігання присипанню ґрунтом рослин у рядку. Розміщують його над рядком рослин. Ротаційна прополювальна борона з пружинними зубами круглого перерізу – зуби настроюються для роботи всередині культури в ході прополювання всередині ряду підрослих культур. Прополювальна борінка – це пружинні зуби, що закріплені на рамці. ЇЇ застосовують для розпушування ґрунту в міжряддях та захисних зонах.
 9. 9. Загальна будова просапного культиватору 1 – причіпний пристрій; 2 – батарея дисків; 3 – опірне колесо; 4 – гідроциліндр; 5 – рама. Секція культиватору 1 – рама; 2 – причіпний пристрій; 3 – опірне колесо; 4 – секція.
 10. 10. Боронування Під боронуванням розуміють обробіток ґрунту, який включає технологічні операції розпушування, перемішування та вирівнювання поверхні без обороту шарів і пластів ґрунту. Воно потрібне при догляді за сільськогосподарськими рослинами, для руйнування ґрунтової кірки та знищення молодих, незміцнілих бур'янів. Боронуванням проріджують загущені посіви, закладають добрива, підвищують аерацію верхнього орного шару та зберігають вологу в ґрунті.
 11. 11. Класифікація борін Зубові борони призначені для обробітку ґрунту на глибину 3-10 см, з метою розпушення верхнього шару ґрунту та видалення відмерлих рослин, прочісування травостою, розрізання дернини, подрібнення та розтаскування кротовин на лугах і пасовищах, а також заробки насіння. За будовою робочих органів: Дискові борони призначені для обробітку зораних і незораних ґрунту, кришення брил і грудок, розпушення задернілих пластів та розрізання дернини, а також заробки добрив.
 12. 12. Класифікація зубових борін Важкі (16-20 Н) використовують для подрібнення глиб (пластів) після оранки, обробітку луків і пасовищ. Середні (11-15 Н) – для розбивання грудок, знищення сходів бур’янів, боронування сходів зернових і технічних культур. Легкі (6-10 Н) – для руйнування поверхневої кірки, вирівнювання поверхні поля перед посівом, заробки насіння та мінеральних добрив. Залежно від тиску на один зуб борони з жорсткою рамою поділяються на:
 13. 13. Робочі органи зубових борін Робочим органом зубових борін є зуб, який працює як двогранний клин: переднім ребром розколює ґрунт, а бічними гранями розсовує, знімає і перемішує її частинки, руйнує крупні грудки. а – зуб квадратного перерізу; б – зуб круглий; в – зуб овальний; г – лапчастий зуб; д – зуби сітчастої борони; е – ножеподібні зуби лугової борони; є – зуб прополювальної борони; ж – пружинний зуб; з – голчастий диск; і – диск з ножами; к – секція пружинної борони; л – секція роторна з ножеподібними зубами; м – ротор з прутковими зубами
 14. 14. Зигзаг борони Призначені для розпушування верхнього шару ґрунту, виривання бур’янів, руйнування кірки ґрунту, розбивання грудочок, вирівнювання поверхні поля, загортання насіння та добрив 1 – причіпні вушка; 2 – зуб; 3, 4 – планки борони; 5 – поперечна смуга. Загальний вид борони Загальний вид борони БЗТС-1
 15. 15. Сітчасті борони Призначені для знищення молодих бур'янів і розпушування ґрунтової кірки в посівах зернових і просапних культур. Ці борони відрізняються особливою гнучкістю, добре і рівномірно розпушують ґрунт на усіх видах мікрорельєфу. При розпушуванні ґрунту без рослин і в посівах використовують наступні сітчасті борони: БС-2, БСН-4 і БСО-4. 1, 7 – ланцюги; 2 – кронштейн; 3 – тяга; 4 – рамка; 5 – зуби борони; 6 – сітчасте полотно; 8 – брус навіски; 9 – стійка; 10 – палець. Загальний вид борони БСО-4
 16. 16. Шлейф-борони Застосовують для весняного боронування з метою закриття вологи та розрівнювання гребенів на полях, зораних під зяб. 1 – вага; 2 – ніж; 3 – важіль регулювання нахилу ножа; 4 – гребінка; 5 – шлейф. Загальний вид борони ШБ-2
 17. 17. Голчасті борони Навесні її використовують для закриття вологи, боронування посівів озимих культур, кукурудзи, соняшнику і інших (до і після появи сходів). Влітку та восени борону застосовують при руйнуванні ґрунтової кірки на парових полях, лущенні стерні після збирання зернових і просапних культур, подрібнення брил після оранки. Взимку голчастою бороною руйнують крижану кірку на посівах озимих. 1, 3 – рами батарей; 2 – вісь; 4 – розпірна втулка; 5 – підшипник; 6 – диск. Загальний вид борони БМШ-15
 18. 18. Пружинні борони Пружинна борона призначена для знищення невеликих бур'янів, а також бур'янів у стані білої нитки, не ушкоджуючи посіви. Зуби борони добре розпушують ґрунт, руйнують ґрунтову кірку, знищують капіляри, що утворилися у поверхневих шарах ґрунту. Пружинна борона може використовуватися для знищення кротових ходів і розпушування дерни на луках. Використання цих борін – єдиний і простий спосіб побороти бур'ян в рядку між культурними рослинами. Агрегат вичісує як однорічні, так частково і багаторічні бур'яни. Також за допомогою фізичної дії зубів борони бур'яни легко вириваються та струшуються, що дає змогу заощадити на гербіцидах. Види пружних зубів Загальний вид борони Veles
 19. 19. Різновиди дискових борін Важкі борони застосовують для обробітку задернілих пластів, після оранки цілинних земель, дискування заболочених ґрунтів, обробки лугів та пасовищ, заробки добрив. Глибина обробітку до 20 см. Легкі борони застосовують для обробітку зябу, післяорного розпушення задернілих пластів, лущення стерні. Глибина обробітку до 10 см. Дискатори – це різновид дискових борін з індивідуальною стійкою кожного диска.
 20. 20. Робочий орган дискової борони (лущильника) – стальний загострений сферичний диск з суцільною або вирізною ріжучою кромкою. Робочі органи дискових сільськогосподарських машин Робочий орган важкої борониРобочий орган легкої борони та лущильника
 21. 21. Загальна будова дискової борони 1 – причіпний пристрій; 2 – батарея дисків; 3 – опірне колесо; 4 – гідроциліндр; 5 – рама. Окрім робочих органів (дисків) конструкції легкої та важкої дискової борони принципово не чим не відрізняються.
 22. 22. Різновиди дискаторів Важкі дискатори з діаметром диска 570-620 мм і навантаженням на диск 80-130 кг. В них застосовуються або пружинні двоспіральні стійки, або підпружинені стійки. Вони можуть використовуватися за важчих умов – запущені поля, після кукурудзи та соняшнику, в посуху, у тому числі для основної обробітку ґрунту на глибину до 15 см. Легкі дискатори для неглибокого (до 10 см) обробітку ґрунту та лущення (мульчування) стерні з діаметром диска 450-510 мм і навантаженням на диск 60- 90 кг при вазі 500-800 кг на метр ширина. Індивідуальна стійка в таких легких боронах або пружинна, або, у більшості випадків на гумових (чи пластикових) втулках.
 23. 23. Загальна будова дискаторів 1 – причіпний пристрій; 2 – рама; 3 – диск; 4, 5 – гідроциліндри; 6 – опірне колесо; 7 – коток. Використання індивідуальних стійок дозволило зменшити забивання агрегату, понизити опір і поліпшити перемішування рослинних решток з ґрунтом. А чотири ряди дисків дали можливість застосовувати дискатори в ще важчих умовах, у тому числі при перезволоженні та при великій рослинності. Підшипниковий вузол диків
 24. 24. Лущення Лущенням називають обробіток верхнього шару ґрунту на невелику глибину (5-12 см) передуючий оранці. Завдяки лущенню забезпечується розпушування, часткове обертання та перемішування ґрунту, а також підрізування бур'янів. При лущенні закладається частина пожнивних решток, а разом з ними насіння бур’янів, шкідники і збудники хвороб культурних рослин. Після лущення стерні на поверхні ґрунту утворюється дрібногрудковий шар, що зменшує випар вологи. Ще одна перевага застосування лущення – зниження енерговитрат на оранку.
 25. 25. Класифікація лущильників Дискові лущильники – застосовують для лущення стерні зернових культур на ділянках, засмічених переважно кореневищними та іншими багаторічними бур’янами. За будовою робочих органів: Лемішні лущильники – застосовують для обробітку ущільненого ґрунту після збирання кукурудзи та соняшнику і ділянки, засмічені бур’янами
 26. 26. Загальна будова дискового лущильника 1, 7 – колеса; 2 – брус; 3 – розсувна тяга; 4 – гідроциліндр; 5 – причіпна серга; 6 – рама; 8 – рамка батареї; 9 – дискова секція. Робочими органами дискових лущильників є сферичні диски діаметром 450 мм розміщені групами – батареями по 9-10 дисків

×