Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
10 luty 194010 luty 1940
– pami tajmyĘ– pami tajmyĘ
o Sybirakacho Sybirakach
10 lutego 1940 roku ruszyła machina terroru.10 lutego 1940 roku ruszyła machina terroru.
O świcie do setek domów na polski...
Tysiące polskich rodzin poTysiące polskich rodzin po
wysłuchaniu tej formułki musiałowysłuchaniu tej formułki musiało
opuś...
W latach 1940-41 w czterech masowych
deportacjach z terenów Kresów
Wschodnich II RP zostało wywiezionych
setki tysięcy lud...
Po prawie miesięcznej podróżyPo prawie miesięcznej podróży
w tragicznych warunkach, głodniw tragicznych warunkach, głodni
...
Zesłańców rozlokowano w Komi ASRR,Zesłańców rozlokowano w Komi ASRR,
w północnych obwodach RFSRR:w północnych obwodach RFS...
Do chwili podpisania umowy Sikorski-Do chwili podpisania umowy Sikorski-
Majski i wydania przez władze radzieckieMajski i ...
Akcja "Pamiętajmy o Sybirakach"
poświęcona jest ludziom, którzy wyrzuceni
przed laty ze swych domów na Kresach,
nigdy nie ...
Dla upamiętnienia tragedii zsyłekDla upamiętnienia tragedii zsyłek
syberyjskich coroczniesyberyjskich corocznie
w pierwszy...
Warszawa - Pomnik na placu Matki SybiraczkiWarszawa - Pomnik na placu Matki Sybiraczki
„Polegli i Pomordowani na Wschodzie...
10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach
10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach
10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach
10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach
10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach
10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach
10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach
10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach

459 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

10 lutego 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach

 1. 1. 10 luty 194010 luty 1940 – pami tajmyĘ– pami tajmyĘ o Sybirakacho Sybirakach
 2. 2. 10 lutego 1940 roku ruszyła machina terroru.10 lutego 1940 roku ruszyła machina terroru. O świcie do setek domów na polskich KresachO świcie do setek domów na polskich Kresach załomotały pięści funkcjonariuszy NKWD.załomotały pięści funkcjonariuszy NKWD. "Z rozkazu towarzysza Stalina będziecie przesiedleni"Z rozkazu towarzysza Stalina będziecie przesiedleni w inne rejony ZSRR. Dom i wszystko co w nim sięw inne rejony ZSRR. Dom i wszystko co w nim się znajduje, zostaną sprzedane !" ....znajduje, zostaną sprzedane !" ....
 3. 3. Tysiące polskich rodzin poTysiące polskich rodzin po wysłuchaniu tej formułki musiałowysłuchaniu tej formułki musiało opuścić w pośpiechu swe domy,opuścić w pośpiechu swe domy, zostawiając w nich niejednokrotniezostawiając w nich niejednokrotnie dobytek całego życia.dobytek całego życia. Mężczyźni, kobiety, dzieci i starcy,Mężczyźni, kobiety, dzieci i starcy, pędzeni byli na stacje kolejowe, tampędzeni byli na stacje kolejowe, tam ładowani do bydlęcych wagonówładowani do bydlęcych wagonów i wywożeni w nieznane. Punktemi wywożeni w nieznane. Punktem docelowym były stepy Kazachstanu,docelowym były stepy Kazachstanu, mroźne przestrzenie Syberii,mroźne przestrzenie Syberii, Workuta.Workuta.
 4. 4. W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Wielu z nich nigdy nie powróciło do swych domów.
 5. 5. Po prawie miesięcznej podróżyPo prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodniw tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłańi schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy w stepachna dalekiej Syberii czy w stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja,Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutegoktóra miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych1940 należała do najtragiczniejszych..
 6. 6. Zesłańców rozlokowano w Komi ASRR,Zesłańców rozlokowano w Komi ASRR, w północnych obwodach RFSRR:w północnych obwodach RFSRR: archangielskim, czelabińskim, czkałowskim,archangielskim, czelabińskim, czkałowskim, gorkowskim, irkuckim, iwanowskim,gorkowskim, irkuckim, iwanowskim, jarosławskim, kirowskim, mołotowskim,jarosławskim, kirowskim, mołotowskim, nowosybirskim, omskim, swierdłowskimnowosybirskim, omskim, swierdłowskim i wołogodzkim, w Jakuckiej i Baszkirskieji wołogodzkim, w Jakuckiej i Baszkirskiej ASRR oraz Kraju Krasnojarskim i Ałtajskim.ASRR oraz Kraju Krasnojarskim i Ałtajskim. Wysiedlony kontyngent określono mianemWysiedlony kontyngent określono mianem „spiecpieriesieliency-osadniki”. Bardzo złe„spiecpieriesieliency-osadniki”. Bardzo złe warunki atmosferyczne, praca ponad siły przywarunki atmosferyczne, praca ponad siły przy wyrębie lasów, oraz osady o charakterzewyrębie lasów, oraz osady o charakterze prawie że łagrowym i takiej dyscyplinie pracy,prawie że łagrowym i takiej dyscyplinie pracy, do których trafiła deportowana ludność,do których trafiła deportowana ludność, sprawiły, że śmiertelność tego kontyngentusprawiły, że śmiertelność tego kontyngentu była najwyższabyła najwyższa
 7. 7. Do chwili podpisania umowy Sikorski-Do chwili podpisania umowy Sikorski- Majski i wydania przez władze radzieckieMajski i wydania przez władze radzieckie w sierpniu 1941 aktu amnestii wobecw sierpniu 1941 aktu amnestii wobec zesłanych obywateli polskich, dużazesłanych obywateli polskich, duża część spośród osadzonych w obozach,część spośród osadzonych w obozach, specposiołkach, kopalniach i na wolnymspecposiołkach, kopalniach i na wolnym zesłaniu zmarło z głodu, zimna, choróbzesłaniu zmarło z głodu, zimna, chorób i wyczerpania spowodowanegoi wyczerpania spowodowanego ponadludzką pracą fizycznąponadludzką pracą fizyczną i zepchnięciem na margines sowieckiegoi zepchnięciem na margines sowieckiego społeczeństwaspołeczeństwa..
 8. 8. Akcja "Pamiętajmy o Sybirakach" poświęcona jest ludziom, którzy wyrzuceni przed laty ze swych domów na Kresach, nigdy nie doczekali szansy by do nich powrócić. Los rozrzucił ich po całym świecie - do Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, krajów Ameryki Południowej, Nowej Zelandii, Afryki ...
 9. 9. Dla upamiętnienia tragedii zsyłekDla upamiętnienia tragedii zsyłek syberyjskich coroczniesyberyjskich corocznie w pierwszych dniach wrześniaw pierwszych dniach września odbywa się w Białymstokuodbywa się w Białymstoku „Międzynarodowy Marsz Żywej„Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Sybiru”Pamięci Sybiru”
 10. 10. Warszawa - Pomnik na placu Matki SybiraczkiWarszawa - Pomnik na placu Matki Sybiraczki „Polegli i Pomordowani na Wschodzie”„Polegli i Pomordowani na Wschodzie” Pomnik „Golgota Wschodu” na cmentarzuPomnik „Golgota Wschodu” na cmentarzu Powązki Wojskowe w WarszawiePowązki Wojskowe w Warszawie

×