SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Тема. Причини виникнення пожеж в лісі та засобиборотьби з ними
Мета:
- навчальна: формувати в учнів уявлення про шкоду і про користь,
яку приносить вогонь; пояснити дітям причини виникнення пожежі;
ознайомити з елементарними правилами протипожежної безпеки;
- розвиваюча: розвивати мовлення, мислення, увагу,
дисциплінованість
- виховна: виховувати бережливе ставлення до свого життя та до
збереження природи
- Обладнання: ілюстрації, зашифровані слова.
Хід заняття
І.Вступна частина
1.Вступне слово вчителя
Сьогодні ми поговоримо про правила поведінки під час виникнення
пожежі. Ми вже не раз розмовляли про правила протипожежної безпеки.
Сьогоднішній урок буде підсумком усього того, що ми вже вивчили про
вогонь, про його наслідки, про його користь і шкоду. Це питання завжди
залишатиметься відкритим і актуальним, адже щьороку у світі стається
близько 5 мільйонів пожеж. Щогодини у вогні гине одна людина, 2-3 особи
одержують травми і опіки, кожен третій загиблий - дитина. В Україні пожежі
теж приносять багато біди. Щодня в Україні виникає до 120 пожеж, в яких
гине в середньому 7 чоловік. А за рік ці цифри набагато збільшуються.
Захистити себе може лише той, хто знає правила протипожежної поведінки.
ІІ.Основна частина
1.Розповідь вчителя
Явище досить часте: щоб зайнялося дерево, іноді достатньо однієї іскри,
одного удару блискавки
ЩО ТАКЕПОЖЕЖА?
Лісовою пожежею називають некероване, стихійне поширення вогню по
лісовому масиву, що призводить до часткового або повного вигоряння
рослинності, лісової підстилки, родючого шару ґрунту івикликаєзагибель не
встиглипіти від вогню мешканців лісу (в основному це недавно з`явилися на
світ дитинчата і пташенята). Абсолютно всі лісові пожежі надзвичайно
небезпечні, оскількивогонь розгорається дуже швидко і, незважаючина
постійний моніторинг пожежонебезпечних районів, до моменту виявлення
стихійного лиха вони нерідко встигають охопити чималийпростір. Особливо
небезпечні пожежі, що виникають в посуху, оскількиохоплюють територію в
сотні тисяч гектарів, знищуючирозташовані біля лісу населені пункти і
сільськогосподарськіугіддя.
ПРИЧИНИ ЗАГОРЯННЯ
Причини виникнення лісових пожеж зазвичай носять природнийі
антропогенний характер. Найпоширенішимиприродними факторамиє
блискавки - на їх частку припадаєблизько восьмивідсотків загорянь. Якщо
говорити про природніпричини, то в цьому випадку спостерігається
оновлення природи, оскількив лісах, де росте величезна кількість молодих
дерев, ймовірність загоряння через блискавок набагато менше, ніж в лісових
масивах, що складаються з сухих і старих дерев. Більшість лісових пожеж на
нашій планеті виникає все ж у результатілюдськоїдіяльності. Інодіїх
викликають навмисно - і тоді вони рідко виходять з-під контролю (наприклад,
для боротьби з шкідливимикомахамиабо хворобами дерев). Також нерідкі
лісові пожежі через недбалість (випадково кинутийнедопалок або не до
кінця дотушеннийбагаття), але наймасштабнішіпожежі виникають через
навмисних підпалів лісу для подальшоївирубки(характерна ситуація для
прикордоннихз Китаєм регіонів Росії). У цих випадкахпідпал зазвичай
відбувається у важкодоступніймісцевості. Пожежа характеризує стійкий
запах гару, нетипові для території зміг і туман, масова міграція тварин і птахів
в протилежну від стихії сторону. Коли з`являються першівидимі ознакистихії
(наприклад, в нічну пору горизонтзабарвлюється жовтогарячою загравою),
це зазвичайозначає, що момент упущенийі полум`я палахкотить: швидкість
пересування вогню нерідко становить кілька кілометрів на годину і тільки
своєчасне виявлення лісових пожеж даєможливість вчасно вжити заходів і
зупинити стихію в зародку.
ТИПИ ПОЖЕЖ
Лісові пожежі складаються з декількохетапів, а тому характеристика і
класифікація лісових пожеж в чому залежить від того, колисаме вони будуть
зупинені: Загоряння - вогонь охоплюєне більше двохгектарів, а тому
попередження лісових пожеж на цій стадії обійдеться мінімальнимидіями і
засобами: погасити їх неважко; Мала пожежа - від 2 до 20 гектара; Середній -
від 20 до 200 гектара; Великий - від 200 до 2 тис. Гектара; Катастрофічний -
перевищує 2 тис. Гектара. Цікаво, що лісові пожежі бувають різного типу і в
залежності від того, як саме і на якій швидкостірухається вогонь, фахівцями
була розроблена класифікація лісових пожеж.
НИЗОВІ
Під час низової пожежі повністю знищується лісова підстилка, трави, мохи та
інша рослинність. Вогонь пересувається в одну сторону з вітром на швидкості
від одного до трьох метрів в хвилину, а висота полум`я коливається від
п`ятдесятисантиметрів до трьох метрів. У свою чергу, цього виду пожежі
бувають двох типів: Швидківиди лісових пожеж зароджуються навесні, після
того, як просихає верхній шар ґрунту. Вони знищують верхню частину грунту,
лісову підстилку, молодідеревця і підлісок. Вогонь поширюється дуже
швидко, алеоскількимісця з високою вологістю обходить стороною, ліс
вигорає не до кінця. Стійкі - характерні для середини літа. Хоча вони
повільніші, стійкі пожежі повністю спалюють лісову підстилку, молодідерева,
підлісок, прицьому сильно травмують старіші дерева: у них сильно
обгорають коріння і кора.
ВЕРХОВІ
Розвиваються верхові лісові пожежі в сухийвітряний період, виростаючиз
низової пожежі. Незважаючина те, що верхова пожежа вважається
завершальним етапом стихії, завдякивеличезній кількостііскор, які він
випускаєна багато метрів вперед, він також породжуєі низові пожежі.
Швидкість пересування верхових пожеж коливається від 3 до 100 м / хв.
Виділяють два типи: Втікачі - швидкість їх багато в чому залежить від руху
повітряних мас, а тому коливається від 3 до 100 м / хв; Повальні -
пересуваються повільніше, близько 8 км / год, зате йдуть суцільний
вогненної стіною, через що ліс повністю згоряє.
ПІДЗЕМНІ (ГРУНТОВІ)
Поява підземнихлісових пожеж насамперед пов`язано із загорянням торфу,
при цьому більшість з них відбуваються після удару блискавок (торф
схильний самозайматися, якщо його вологість менше 40%). Лісовіторф`яні
пожежі повільні - за добу вони долають близько одного кілометра, а тому
малопомітні(при цьому вогню зовсім не видно, хоча дим підніметься по всій
площі загоряння). Вонимають іншу спрямованість, оскількигорять в глибину:
зазвичай торф`яноїпласт прогораєвглиб від 25 сантиметрів до кількох
метрів, знищуючигрунті коріння дерев, викликаючизагибель рослин.
Гасяться лісові торф`яніпожежі погано: для горіння торф не потребує кисні, а
вода на нього не діє. Тому пожежа нерідко закінчується тоді, колипласт
торфу повністю вигорає. У Росії були неодноразово зафіксованівипадки, коли
торфовища горілипід снігом до тих пір, покине починалося весняна повінь.
ЯК ДІЯТИ
Оскількилісові та торф`яніпожежі нерідко поширюються по величезній
території, відразу після виявлення вогню, потрібно терміново інформувати
відповідніслужби, довірившироботу фахівцям: правила гасіння лісових
пожеж говорять про те, що звичайними засобамистихію не загасити. Це
пов`язано з тим, що вогонь рухається на величезній швидкості, а тому спроби
боротися з вогнем на одному конкретному ділянціприречені на провал.
Лісова пожежа часто зупиняють за допомогою штучнихперешкод - канав,
траншей, вирубок (словом, роблять все, щоб зупинити природнепоширення
полум`я). Як швидко вдасться ліквідувативогнищезагоряння, багато в чому
залежить від дій місцевого населення, від їх поведінки в лісі, дотримання
правил протипожежної безпеки, а також наскількивчасно вони повідомлять
про біду. Місцеве населення, дізнавшись про небезпеку, має бутиготове до
термінової евакуації - міра поведінки, нерідко необхідна для захисту їх життя,
оскількибагато хто загинув, відмовляючись вчасно переїхати в безпечний
район. Кожен житель повинен враховувати, що про свою безпеку бажано
подбатисамому і заздалегідь покинутинебезпечний населений пункт.. Якщо
під час пожежі чоловік опинився серед лісу, головне - не панікувати. Щоб
захистити своє життя, потрібно піднятися на дерево або височина, зрозуміти,
в який бік рухається вогонь. Так, буде легшеприйняти рішення, кудийти від
стихії: вогонь зазвичай рухається в ту ж сторону, що і вітер. Якщо стихія
наближається дужешвидко, потрібно якомога швидшевідступати,
намагаючись обійти її з навітряної сторони, при цьому голову, обличчя і
відкриті ділянкитіла потрібно максимально захистити одягом. Пересуватися
бажано не серед дерев. Якщо лісова пожежа не дає можливостіпокинути
територію, повністю перекрившивсі шляхи до відступу, для захисту свого
життя, потрібно відшукативодойми, кам`янистівисочини або відкриті
простори. Слід враховувати, що перебувати біля дерев ні в якому разі не
варто, аджевони можуть спалахнути, впасти.
2.Робота з ілюстраціями
- Коли вогонь стає ворогом для людини? (Відповідіучнів) Пожежі
завдають чималихматеріальних збитків державі та громадянам, а також
створюють загрозу життю людей. Щоб успішно запобігати пожежам,
необхідно знати причини їх виникнення.
3 ГРА Якщо ж все-таки сталася пожежа, необхідно вміти її загасити. Зараз ми
спробуємо дізнатися, які речі нам в цьому можуть допомогти. У нас є
зашифрованіслова. Кожна буква позначена певним малюнком. Нам
необхідно прочитати ці слова за допомогою коду.
- вогнегасник
- пісок
- вода
- покривало
6. Розповідь про правила виклику пожежників
Однак трапляється, що вогонь розгоряється і починає перекидатися з
одного предмета на інший. Тоді обов'язково необхідно викликати
пожежників за номером 101.
- Якщо ви зателефонували за номером 101, що необхідно
сповістити пожежній службі? (Відповіді дітей)
Доки чекатимете на приїзд пожежників обов'язково треба вибиратися
із задимленого приміщення. Вдихаючи отруйний дим, людина може
знепритомніти вже через 2 - 3 хвилини, а через 5 - померти. До 80% людей,
постраждалих під час пожежі, гинуть саме через дим.
- Згадайте, як можна вберегти себе від отруйного диму?
Отже, у приміщенні, де багато диму, треба рухатись пригнувшись або
повзком. Для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену
тканину.
III. Заключна частина
1. Гра «Так чи ні!»
- Можна гратися із сірниками.(Ні)
- Рятувальну службу викликайза номером 102! (НІ)
- Увімкни електроприладиі йдидо школи.(Ні)
- Сірники дітям - не іграшка.(ТАК)
- Ялинку прикрасимо бенгальськимивогнями. (Ні)
- Під час пожежі заховаюсь під ліжко.(Ні)
- Захистити органидихання під час пожежі можна тканиною. (Ні)
- Можна залишативвімкнені електроприладибез нагляду. (Так)
-Можно в лісі розпалювати вогонь(ні)
2.Бесіда за змістом заняття
- Що можебути причиною виникнення пожеж?
- Як поводитися під час пожежі?
- За яким номером можна викликати пожежників?
- Як поводитися у задимленому приміщенні?
3.Словесна оцінка роботи класу

More Related Content

Similar to Causes of fires in the forest and how to combat them

Екокласна сімя
Екокласна сімя Екокласна сімя
Екокласна сімя yjdsr77
 
пожежна безпека..
пожежна безпека..пожежна безпека..
пожежна безпека..ufkbyf2205
 
Пожежна безпека
Пожежна безпекаПожежна безпека
Пожежна безпекаCupCakeDoo
 
Дії людини в екстримальних ситуаціях
Дії людини в екстримальних ситуаціяхДії людини в екстримальних ситуаціях
Дії людини в екстримальних ситуаціяхМарина Конколович
 
Правила протипожежної безпеки
Правила протипожежної безпекиПравила протипожежної безпеки
Правила протипожежної безпекиNVK Yakym Gymnasia
 
інструктажі з тб для батьків та учнів
інструктажі з тб для батьків та учнівінструктажі з тб для батьків та учнів
інструктажі з тб для батьків та учнівRebbit2015
 
Любій малечі про небезпечні в лісі речі!
Любій малечі про небезпечні в лісі речі!Любій малечі про небезпечні в лісі речі!
Любій малечі про небезпечні в лісі речі!Aman_Irina
 
надзвичайні ситуації соціального природного та техногенного походження, причи...
надзвичайні ситуації соціального природного та техногенного походження, причи...надзвичайні ситуації соціального природного та техногенного походження, причи...
надзвичайні ситуації соціального природного та техногенного походження, причи...Maryna Zaharova
 
презентація бережіть ліс петренко н. о.
презентація бережіть ліс петренко н. о.презентація бережіть ліс петренко н. о.
презентація бережіть ліс петренко н. о.Natalya52
 

Similar to Causes of fires in the forest and how to combat them (16)

Екокласна сімя
Екокласна сімя Екокласна сімя
Екокласна сімя
 
Пожежна безпека
Пожежна безпекаПожежна безпека
Пожежна безпека
 
пожежна безпека..
пожежна безпека..пожежна безпека..
пожежна безпека..
 
причини виникнення пожеж
причини виникнення пожежпричини виникнення пожеж
причини виникнення пожеж
 
День ЦЗ
День ЦЗДень ЦЗ
День ЦЗ
 
Пожежна безпека
Пожежна безпекаПожежна безпека
Пожежна безпека
 
Дії людини в екстримальних ситуаціях
Дії людини в екстримальних ситуаціяхДії людини в екстримальних ситуаціях
Дії людини в екстримальних ситуаціях
 
Oberezhno klischi
Oberezhno klischiOberezhno klischi
Oberezhno klischi
 
Правила протипожежної безпеки
Правила протипожежної безпекиПравила протипожежної безпеки
Правила протипожежної безпеки
 
інструктажі з тб для батьків та учнів
інструктажі з тб для батьків та учнівінструктажі з тб для батьків та учнів
інструктажі з тб для батьків та учнів
 
Vogon
VogonVogon
Vogon
 
екошоу
екошоуекошоу
екошоу
 
Любій малечі про небезпечні в лісі речі!
Любій малечі про небезпечні в лісі речі!Любій малечі про небезпечні в лісі речі!
Любій малечі про небезпечні в лісі речі!
 
надзвичайні ситуації соціального природного та техногенного походження, причи...
надзвичайні ситуації соціального природного та техногенного походження, причи...надзвичайні ситуації соціального природного та техногенного походження, причи...
надзвичайні ситуації соціального природного та техногенного походження, причи...
 
Природа
ПриродаПрирода
Природа
 
презентація бережіть ліс петренко н. о.
презентація бережіть ліс петренко н. о.презентація бережіть ліс петренко н. о.
презентація бережіть ліс петренко н. о.
 

More from Nikolay Shaygorodskiy (20)

план проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтваплан проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтва
 
Mystetstvo
MystetstvoMystetstvo
Mystetstvo
 
Mathematics
MathematicsMathematics
Mathematics
 
History
HistoryHistory
History
 
Health basics
Health basicsHealth basics
Health basics
 
English language elementary school
English language elementary schoolEnglish language elementary school
English language elementary school
 
English
EnglishEnglish
English
 
Elementary school
Elementary schoolElementary school
Elementary school
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Geography
GeographyGeography
Geography
 
Computer science
Computer scienceComputer science
Computer science
 
10 11
10 1110 11
10 11
 
5 9
5 95 9
5 9
 
1 4
1 41 4
1 4
 
Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)
 
Director's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic yearDirector's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic year
 
Order no.106u
Order no.106uOrder no.106u
Order no.106u
 
Order no.105 u
Order no.105 uOrder no.105 u
Order no.105 u
 
Order no.104 u
Order no.104 uOrder no.104 u
Order no.104 u
 

Recently uploaded

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 

Recently uploaded (14)

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 

Causes of fires in the forest and how to combat them

  • 1. Тема. Причини виникнення пожеж в лісі та засобиборотьби з ними Мета: - навчальна: формувати в учнів уявлення про шкоду і про користь, яку приносить вогонь; пояснити дітям причини виникнення пожежі; ознайомити з елементарними правилами протипожежної безпеки; - розвиваюча: розвивати мовлення, мислення, увагу, дисциплінованість - виховна: виховувати бережливе ставлення до свого життя та до збереження природи - Обладнання: ілюстрації, зашифровані слова. Хід заняття І.Вступна частина 1.Вступне слово вчителя Сьогодні ми поговоримо про правила поведінки під час виникнення пожежі. Ми вже не раз розмовляли про правила протипожежної безпеки. Сьогоднішній урок буде підсумком усього того, що ми вже вивчили про вогонь, про його наслідки, про його користь і шкоду. Це питання завжди залишатиметься відкритим і актуальним, адже щьороку у світі стається близько 5 мільйонів пожеж. Щогодини у вогні гине одна людина, 2-3 особи одержують травми і опіки, кожен третій загиблий - дитина. В Україні пожежі теж приносять багато біди. Щодня в Україні виникає до 120 пожеж, в яких гине в середньому 7 чоловік. А за рік ці цифри набагато збільшуються. Захистити себе може лише той, хто знає правила протипожежної поведінки. ІІ.Основна частина 1.Розповідь вчителя Явище досить часте: щоб зайнялося дерево, іноді достатньо однієї іскри, одного удару блискавки ЩО ТАКЕПОЖЕЖА?
  • 2. Лісовою пожежею називають некероване, стихійне поширення вогню по лісовому масиву, що призводить до часткового або повного вигоряння рослинності, лісової підстилки, родючого шару ґрунту івикликаєзагибель не встиглипіти від вогню мешканців лісу (в основному це недавно з`явилися на світ дитинчата і пташенята). Абсолютно всі лісові пожежі надзвичайно небезпечні, оскількивогонь розгорається дуже швидко і, незважаючина постійний моніторинг пожежонебезпечних районів, до моменту виявлення стихійного лиха вони нерідко встигають охопити чималийпростір. Особливо небезпечні пожежі, що виникають в посуху, оскількиохоплюють територію в сотні тисяч гектарів, знищуючирозташовані біля лісу населені пункти і сільськогосподарськіугіддя. ПРИЧИНИ ЗАГОРЯННЯ Причини виникнення лісових пожеж зазвичай носять природнийі антропогенний характер. Найпоширенішимиприродними факторамиє блискавки - на їх частку припадаєблизько восьмивідсотків загорянь. Якщо говорити про природніпричини, то в цьому випадку спостерігається оновлення природи, оскількив лісах, де росте величезна кількість молодих дерев, ймовірність загоряння через блискавок набагато менше, ніж в лісових масивах, що складаються з сухих і старих дерев. Більшість лісових пожеж на нашій планеті виникає все ж у результатілюдськоїдіяльності. Інодіїх викликають навмисно - і тоді вони рідко виходять з-під контролю (наприклад, для боротьби з шкідливимикомахамиабо хворобами дерев). Також нерідкі лісові пожежі через недбалість (випадково кинутийнедопалок або не до кінця дотушеннийбагаття), але наймасштабнішіпожежі виникають через навмисних підпалів лісу для подальшоївирубки(характерна ситуація для прикордоннихз Китаєм регіонів Росії). У цих випадкахпідпал зазвичай відбувається у важкодоступніймісцевості. Пожежа характеризує стійкий запах гару, нетипові для території зміг і туман, масова міграція тварин і птахів в протилежну від стихії сторону. Коли з`являються першівидимі ознакистихії (наприклад, в нічну пору горизонтзабарвлюється жовтогарячою загравою), це зазвичайозначає, що момент упущенийі полум`я палахкотить: швидкість пересування вогню нерідко становить кілька кілометрів на годину і тільки своєчасне виявлення лісових пожеж даєможливість вчасно вжити заходів і зупинити стихію в зародку.
  • 3. ТИПИ ПОЖЕЖ Лісові пожежі складаються з декількохетапів, а тому характеристика і класифікація лісових пожеж в чому залежить від того, колисаме вони будуть зупинені: Загоряння - вогонь охоплюєне більше двохгектарів, а тому попередження лісових пожеж на цій стадії обійдеться мінімальнимидіями і засобами: погасити їх неважко; Мала пожежа - від 2 до 20 гектара; Середній - від 20 до 200 гектара; Великий - від 200 до 2 тис. Гектара; Катастрофічний - перевищує 2 тис. Гектара. Цікаво, що лісові пожежі бувають різного типу і в залежності від того, як саме і на якій швидкостірухається вогонь, фахівцями була розроблена класифікація лісових пожеж. НИЗОВІ Під час низової пожежі повністю знищується лісова підстилка, трави, мохи та інша рослинність. Вогонь пересувається в одну сторону з вітром на швидкості від одного до трьох метрів в хвилину, а висота полум`я коливається від п`ятдесятисантиметрів до трьох метрів. У свою чергу, цього виду пожежі бувають двох типів: Швидківиди лісових пожеж зароджуються навесні, після того, як просихає верхній шар ґрунту. Вони знищують верхню частину грунту, лісову підстилку, молодідеревця і підлісок. Вогонь поширюється дуже швидко, алеоскількимісця з високою вологістю обходить стороною, ліс вигорає не до кінця. Стійкі - характерні для середини літа. Хоча вони повільніші, стійкі пожежі повністю спалюють лісову підстилку, молодідерева, підлісок, прицьому сильно травмують старіші дерева: у них сильно обгорають коріння і кора. ВЕРХОВІ Розвиваються верхові лісові пожежі в сухийвітряний період, виростаючиз низової пожежі. Незважаючина те, що верхова пожежа вважається завершальним етапом стихії, завдякивеличезній кількостііскор, які він випускаєна багато метрів вперед, він також породжуєі низові пожежі. Швидкість пересування верхових пожеж коливається від 3 до 100 м / хв. Виділяють два типи: Втікачі - швидкість їх багато в чому залежить від руху повітряних мас, а тому коливається від 3 до 100 м / хв; Повальні - пересуваються повільніше, близько 8 км / год, зате йдуть суцільний вогненної стіною, через що ліс повністю згоряє. ПІДЗЕМНІ (ГРУНТОВІ) Поява підземнихлісових пожеж насамперед пов`язано із загорянням торфу, при цьому більшість з них відбуваються після удару блискавок (торф
  • 4. схильний самозайматися, якщо його вологість менше 40%). Лісовіторф`яні пожежі повільні - за добу вони долають близько одного кілометра, а тому малопомітні(при цьому вогню зовсім не видно, хоча дим підніметься по всій площі загоряння). Вонимають іншу спрямованість, оскількигорять в глибину: зазвичай торф`яноїпласт прогораєвглиб від 25 сантиметрів до кількох метрів, знищуючигрунті коріння дерев, викликаючизагибель рослин. Гасяться лісові торф`яніпожежі погано: для горіння торф не потребує кисні, а вода на нього не діє. Тому пожежа нерідко закінчується тоді, колипласт торфу повністю вигорає. У Росії були неодноразово зафіксованівипадки, коли торфовища горілипід снігом до тих пір, покине починалося весняна повінь. ЯК ДІЯТИ Оскількилісові та торф`яніпожежі нерідко поширюються по величезній території, відразу після виявлення вогню, потрібно терміново інформувати відповідніслужби, довірившироботу фахівцям: правила гасіння лісових пожеж говорять про те, що звичайними засобамистихію не загасити. Це пов`язано з тим, що вогонь рухається на величезній швидкості, а тому спроби боротися з вогнем на одному конкретному ділянціприречені на провал. Лісова пожежа часто зупиняють за допомогою штучнихперешкод - канав, траншей, вирубок (словом, роблять все, щоб зупинити природнепоширення полум`я). Як швидко вдасться ліквідувативогнищезагоряння, багато в чому залежить від дій місцевого населення, від їх поведінки в лісі, дотримання правил протипожежної безпеки, а також наскількивчасно вони повідомлять про біду. Місцеве населення, дізнавшись про небезпеку, має бутиготове до термінової евакуації - міра поведінки, нерідко необхідна для захисту їх життя, оскількибагато хто загинув, відмовляючись вчасно переїхати в безпечний район. Кожен житель повинен враховувати, що про свою безпеку бажано подбатисамому і заздалегідь покинутинебезпечний населений пункт.. Якщо під час пожежі чоловік опинився серед лісу, головне - не панікувати. Щоб захистити своє життя, потрібно піднятися на дерево або височина, зрозуміти, в який бік рухається вогонь. Так, буде легшеприйняти рішення, кудийти від стихії: вогонь зазвичай рухається в ту ж сторону, що і вітер. Якщо стихія наближається дужешвидко, потрібно якомога швидшевідступати, намагаючись обійти її з навітряної сторони, при цьому голову, обличчя і відкриті ділянкитіла потрібно максимально захистити одягом. Пересуватися
  • 5. бажано не серед дерев. Якщо лісова пожежа не дає можливостіпокинути територію, повністю перекрившивсі шляхи до відступу, для захисту свого життя, потрібно відшукативодойми, кам`янистівисочини або відкриті простори. Слід враховувати, що перебувати біля дерев ні в якому разі не варто, аджевони можуть спалахнути, впасти. 2.Робота з ілюстраціями - Коли вогонь стає ворогом для людини? (Відповідіучнів) Пожежі завдають чималихматеріальних збитків державі та громадянам, а також створюють загрозу життю людей. Щоб успішно запобігати пожежам, необхідно знати причини їх виникнення. 3 ГРА Якщо ж все-таки сталася пожежа, необхідно вміти її загасити. Зараз ми спробуємо дізнатися, які речі нам в цьому можуть допомогти. У нас є зашифрованіслова. Кожна буква позначена певним малюнком. Нам необхідно прочитати ці слова за допомогою коду. - вогнегасник - пісок - вода - покривало 6. Розповідь про правила виклику пожежників Однак трапляється, що вогонь розгоряється і починає перекидатися з одного предмета на інший. Тоді обов'язково необхідно викликати пожежників за номером 101. - Якщо ви зателефонували за номером 101, що необхідно сповістити пожежній службі? (Відповіді дітей) Доки чекатимете на приїзд пожежників обов'язково треба вибиратися із задимленого приміщення. Вдихаючи отруйний дим, людина може знепритомніти вже через 2 - 3 хвилини, а через 5 - померти. До 80% людей, постраждалих під час пожежі, гинуть саме через дим. - Згадайте, як можна вберегти себе від отруйного диму?
  • 6. Отже, у приміщенні, де багато диму, треба рухатись пригнувшись або повзком. Для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину. III. Заключна частина 1. Гра «Так чи ні!» - Можна гратися із сірниками.(Ні) - Рятувальну службу викликайза номером 102! (НІ) - Увімкни електроприладиі йдидо школи.(Ні) - Сірники дітям - не іграшка.(ТАК) - Ялинку прикрасимо бенгальськимивогнями. (Ні) - Під час пожежі заховаюсь під ліжко.(Ні) - Захистити органидихання під час пожежі можна тканиною. (Ні) - Можна залишативвімкнені електроприладибез нагляду. (Так) -Можно в лісі розпалювати вогонь(ні) 2.Бесіда за змістом заняття - Що можебути причиною виникнення пожеж? - Як поводитися під час пожежі? - За яким номером можна викликати пожежників? - Як поводитися у задимленому приміщенні? 3.Словесна оцінка роботи класу