Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Vyuziti-ras-priprava-VJ
1. M.Pejchalová (Kylbergerová)
Biologie
Gymnázium, VI. Ročník
Příprava na vyučovací jednotku
Téma: Využití řas člověkem
Cíle kognitivní:
Studenti pojmenují skupiny řas nejčastěji využívaných člověkem.
Studenti vyjmenují oblasti lidské činnosti využívající řasy a produkty z nich.
Studenti vyjmenují potraviny vyráběné z řas.
Studenti popíší princip výroby biopaliv z řas.
Studenti popíší výhody řas jako biopaliva třetí generace v porovnání s biopalivy z
cévnatých rostlin.
Opěrné pojmy:
Chaluhy, ruduchy, zelenivka, zelené řasy, vodní květ, biopalivo, chelace,
fytohormony, cholesterol, prebiotikum, polysacharid
Nově vytvářené pojmy základní:
Agar-agar, karagen, alginát sodný, Chlorella, bioreaktor
Nově vytvářené pojmy doplňující:
nori, půdní kondicionér – kyselina alginová, manitol
Pomůcky:
Prášek pro přípravu dortového želé obsahujícího agar a (nebo) karagen, obaly od
kosmetiky s výtažky z řas, potravinového doplňku Chlorella atp.
Prezentace „Využití řas člověkem“ (M. Pejchalová), vytištěné kopie „Řasový
minikvíz“ nebo „Algae quiz“ (M. Pejchalová podle allaboutalgae.com) pro
rozšířenou verzi hodiny, např při semináři.
Didaktická technika:
Interaktivní tabule nebo dataprojektor.
Zdroje informací:
Hoek, Mann, Jahns – Algae, Introduction to phycology
Urban, Kalina – Systém a evoluce nižších rostlin
www.allaboutalgae.com
www.agrobiosfer.cz
www.ekobydleni.eu
www.archiv.ihned.cz
www.biom.cz
2. www.vitejtenazemi.cz
Průběh vyučovací jednotky:
0.-5. min. Uvedení tématu, motivace – brainstorming „Jaké způsoby využití řas
člověkem znáte ze zkušenosti, zprostředkovaně nebo jste se o nich už učili?“
Učitel zapíše v heslech na tabuli, během prezentace probrané možnosti vyškrtne ze
seznamu.
Pokud studenti uvedou některý z opěrných nebo nově vytvářených pojmů, v seznamu
zvýrazníme, např. opěrné pojmy zeleně, nově vytvářené červeně, před začátkem
výkladu upozorníme, že vyznačené pojmy budou ověřovány při zkoušení
5.-25. min. Výklad podle prezentace až ke snímku 15. Snímek 2 (Slovní zásoba)
použijeme pouze při rozšířené verzi hodiny, např. jako seminář pro maturanty, kdy
uplatníme i „Algae Quiz“ v AJ. P5i běžné hodině snímek 2 vynechte. Na příslušných
místech doplní učitel výklad demonstrací pomůcek (agar atd.)
25.- 30. min „Řasový mini kvíz“ - úvod k výkladu o biopalivech
Studenti pracují individuálně, po vypracování se učitel zeptá na odpovědi studentů,
pokud nevědí, uvede sám.
30.-40. min. Výklad podle prezentace od snímku 16 do konce
40-45. min. Dotazy, závěrečné opakování
Jaké výhody mají hnojiva vyráběná z řas, které skupiny řas se k výrobě hnojiv
používají?
Co je to agar a jaké je jeho využití?
Popište rozdíl mezi agarem a želatinou.
Kde se v přírodě setkáváme s řasami rodu Chlorella?
Jaké vlastnosti řas využívá kosmetický a farmaceutický průmysl?
V čem spočívají výhody využití řas jako biopaliva?
Domácí úkol pro dobrovolné zájemce
Popište svoje zkušenosti s výrobky z řas, např. zkušenosti s kosmetikou, výživovými
doplňky atd., při následující hodině můžeme využít jako materiál pro krátkou diskusi.
Správné odpovědi pro „Řasový minikvíz“
1. ano, 2.ano, 3.c, 4.e, 5.d
Správné odpovědi pro „Algae quiz“ viz. www.allaboutalgae.com