The document discusses various market structures including perfect competition, monopolistic competition, oligopoly, and monopoly. For each market structure, it provides definitions and characteristics. It also includes examples of calculations to determine equilibrium outcomes in cases of profit, loss, or breakeven for representative firms under perfect competition, monopolistic competition, oligopoly, and monopoly market structures.
Andheri Call Girls In 9825968104 Mumbai Hot Models
Perfect competition and market equilibrium
1. Submitted To: Sir Syed Arshad Hussain
Submitted By: SAAD SHOAIB (FA17-BSAF-0001)
KANTESH (FA17-BSAF-0003)
M.ABDULLAH (FA17-BSAF-0005)
Subject: Microeconomics
2.
3. Perfect competition
Perfect competition happens when numerous small
firms compete against each other. Firms in a
competitive industry produce the socially optimal
output level at the minimum possible cost per unit.
4. Assumptions
1. Free entry and exit of firms
2. Homogenous product is produced by every firm
3. Large number of buyers and sellers
4. Consumers have perfect knowledge about the
market and are well aware of any changes in the
market. Consumers indulge in rational decision
making
5.
6.
7.
8. Equilibrium In Case Of Loss
( Calculation)
TR= P x Q
TR = 60 x 600
TR = 36000
TC= AR x Q
TC= 80 x 600
TC= 48,000
profit= TR – TC
P= 36000 – 48,000
P= -12000
9.
10. Equilibrium In Case Of Break-even
( Calculation)
TR= P x Q
TR =60 x 600
TR = 36000
TC= AR x Q
TC= 60 x 600
TC= 36000
profit= TR – TC
P= 6000 – 36,000
P= 0
11.
12. Equilibrium In Case Of Profit
( Calculation)
TR= P x Q
TR =60 x 600
TR = 36000
TC= AR x Q
TC= 40x 600
TC= 24000
profit= TR – TC
P= 36000 – 24,000
P=12000
13.
14. Monopolist Competition
An industry contains many competing firms, each of
which has a similar but at least slightly different
product. Restaurants, for example all serve foods but of
different types and different locations. Production costs
are above what could be achieved if all the firms sold
identical products but consumers benefit from the
varieties.
15. Characteristics Of Monopolist Competition:
Many Seller
Free Entry & exists
Product Differentiation
Price Taker
Number of Firm
16.
17. Equilibrium In Case Of Loss
( Calculation)
TR= P x Q
TR =3000 x 2( pair shoes)
TR = 6000
TC= AR x Q
TC= 5000 x 2(pair shoes)
TC= 10,000
profit= TR – TC
P= 6000 – 10,000
P= -4000
18.
19. Equilibrium in case Of Break-Even
( Calculation)
TR= P x Q
TR =5000 x 2( pair shoes)
TR = 10,000
TC= AR x Q
TC= 5000 x 2(pair shoes)
TC= 10,000
profit= TR – TC
P= 10,000 – 10,000
P= 0 (Zero)
20.
21. Equilibrium in case Of Profit
( Calculation)
TR= P x Q
TR =5000 x 2( pair shoes)
TR = 10,000
TC= AR x Q
TC= 4000 x 2(pair shoes)
TC= 8000
profit= TR – TC
P= 10,000 – 8000
P= 2000
22.
23.
24. Oligopoly
Oligopoly is a market structure in which a small
number of firms has the large majority of market
share. An oligopoly is similar to a monopoly,
except that rather than one firm, two or more firms
dominate the market. There is no precise upper
limit to the number of firms in an oligopoly, but the
number must be low enough that the actions of
one firm significantly impact and influence the
others.
25. Characteristics
A couple large firms in a specific industries
Many buyers
Firms have to predict competitor’s reaction.
26.
27.
28. Equilibrium In Case OF
Losses
TR= PxQ
TR=5000x50
TR=250000
TC= AC x Q
TC=7000 x 50
TC=350000
P=TR- TC
P=250000- 350000
P= -10000
29.
30. Equilibrium In Case OF
Breakeven
TR= PxQ
TR=5000x50
TR=250000
TC= AC x Q
TC=5000 x 50
TC=250000
P=TR- TC
P=250000- 250000
P= 0 ( Zero)
31.
32. Equilibrium In Case OF
Profit
TR= PxQ
TR=5000x50
TR=250000
TC= AC x Q
TC=3000 x 50
TC=150000
P=TR- TC
P=250000- 150000
P=10000
33.
34.
35. Monopoly
A pure monopoly is an industry with a single firm that
produce a product for which there is no close
substitutes and in which significant barriers to entry
prevent other firms from entering the industry to
compete for profits.
36. Monopoly
Only one firm
Products are Unique
Price of product will CONSIDERABLE
Restriction on entry and exit
37.
38.
39.
40. Equilibrium In Case OF Break-
even
TR= P x Q
TR=50 x 20
TR=1000
TC= AC x Q
TC=50 x 20
TC=1000
P=TR- TC
P=1000- 1000
P=0
41.
42. Equilibrium In Case OF
Profit
TR= P x Q
TR=50 x 20
TR=1000
TC= AC x Q
TC=45 x 20
TC=900
P=TR- TC
P=1000- 900
P=100
43.
44. Equilibrium In Case OF
Loss
TR= P x Q
TR=45 x 20
TR=900
TC= AC x Q
TC=50 x 20
TC=1000
P=TR- TC
P=900- 1000
P=-100