2. Dərsin tipi:İnduktiv
Məqsəd:
1.1.4 “İgid Mübariz” əsərini janrına görə fərqləndirir.
1.1.5 “İgid Mübariz” əsərində bədii təsvir vasitələrini
müəyyənləşdirir.
1.2.2 Obrazın xarakterindəki başlıca xüsusiyyətləri
aydınlaşdırır
2.2.1 Müzakirələrdə söylənilən fikirlərə münasibət bildirir.
2.1.2 Bədii əsərlərlə bağlı fikirlərini aydın və ardıcıl şərh edir.
3.1.3 “Mənim qəhrəmanım”mövzusunda esse yazır.
İnteqrasiya:musiqi,rəsm,coğrafiya
İş forması:kollektiv,qruplarla,fərdi
Üsullar:beyin həmləsi,rollu oyunlar.
Resurslar:dərslik,internet,xəritə
3. Motivasiya
Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əlyevin
M.İbrahimov haqqında danışdığı videodan bir parça
göstərilir.
Video linki : www.youtube.com/watch?v=bankPRgpJSlWw
Sonra müəllim sinfə müraciət edir:
-Uşaqlar,siz prezidentimizin Mübariz haqqında
dediklərini eşitdiniz.Siz artıq onun haqqında əsərlə də
tanış olmusunuz.Mübariz haqqında nə deyə bilərsiniz?
Ona xas olan hansı keyfiyyətləri aşkar etdiniz? Bəs siz
özünüzdə bu keyfiyyətlərdən hansını aşkar etmisiniz?
Mübariz kimi qəhrəmanlarımızdan daha kimlərin adlarını
çəkə bilərsiniz?
4. Cavablar dinlənilir.
Tədqiqat sualı:
Qəhrəman necə olmalıdır?
Tədqiqatın aparılması:
Sinif qruplara bölünür.Qruplara ad verilir.
I qrup – “Qorxmazlar”
II qrup -”Cəsurlar”
III qrup- “Yenilməzlər”
IV qrup-”Ölməzlər”
5. Məlumatın mübadiləsi: Tapşırıqlar qruplar üzrə paylanır.
I qrup:Mübariz İbrahimovun düşüncələri(səhnəcik)
II qrup: Mübariz İbrahimovun məqsədi və hərəkəti.İşğal
olunmuş ərazilərimizi xəritədə göstərin.
III qrup: Mübariz İbrahimovun xarici görünüşü və daxili
aləminin təsviri.Bədii təsvir vasitələrinə aid nümunələr
seçin. Mübarizi İbrahomovun şəklini çəkin.
İV qrup: Mübariz İbrahimov haqqında söylənilən
fikirlər(rollarla). Qəhrəmanlıq haqqında mahnı ifa edin.
Tapşırıqların icrasına başlanılır.
6. Məlumatın müzakirəsi
Tapşırıqlar təqdim olunur.Hər qrupdan seçilən nümayəndələr
işlərini təqdim edirlər.
I qrup səhnəcik təqdim edir.
II qrup işğal olunmuş ərazilərimizi xəritədə göstərir,Mübariz
İbrahimovun məqsəd və hərəkətlərini söyləyir.
III qrup Mübariz İbrahimovun daxili aləmini seçdikləri bədii
təsvr nümunələri ilə,xarici görünüşünü özləri çəkdikləri
şəkillə təsvir edirlər.
IV qrup başqalarının Mübariz İbrahimov haqqında
söylənilən fikirlərini obrazlı şəkildə tədim etdikdən sonra
birlikdə qəhrəmanlıq haqqında mahnı ifa edirlər
7. I Qrup
M.İbrahimovun hiss və
düşüncələrini əks etdirən
səhnəcik təqdim edirlər
.Səhnəciyin əsas
məzmununu
M,İbrahimovun vətənə
sevgisi, onun çətinlikləri ,
bu çətinliklərdən vətənin
xilası üçün əlindən gələni
etməyə hazır olduğunu
ifadə edən hiss və
düşüncələri əksini tapır.
8. IIQrup
M.İbrahimovun işgal edilmiş ərazilərimizin düşmənin
əlində olmasını qəbul etmir,bu fikirlə irəliyə -cəbhə
xəttinə ,Vətənimizi xilas etməyə can atırdı.Daxili
Qoşunların "N" saylı hərbi hissəsinin Xüsusi Təyinatlı
Bölüyündə xidmət edən M.İbrahimov gecə-gündüz bu
haqda fikirləşirdi. Hərbi xidmətini 2007-ci ildə çavuş
rütbəsində başa vurduqdan sonra “İnter Sekyuriti”
MMC-də mülki işlərdə işlədikdən sonra, 2009-cu ilin
avqust ayında yenidən gizir rütbəsində hərbi xidmətdə
çalışmağa başlayıb.Bir müddət sonra öz arzusu ilə
cəbhə bölgəsindəki hərbi hissələrdən birində xidmət
etməyə başlayıb. Daima düşməndən qisas almaq
haqqında fikirləşirdi.Bu hiss ona duşmənin
sərhədlərini keçmək üçün güc verdi. Düşmənlərimiz
onun qəhrəmanlığının şokunu hələ də unuda bilmir.
12. III Qrup
M.İbrahimovun daxili aləmini ifadə edən məktub.
“Canım, atam və anam. Məndən sarı darıxmayın. İnşallah,
cənnətdə görüşəcəyik. Mənim üçün bol-bol dua edin. Vətənin dar
günündə artıq ürəyim dözmür. Allaha xatir bunu etməliyəm. Ən
azından ürəyim sərinlik tapar.
Şəhid olanadək bu şərəfsizlərin üzərinə gedəcəyəm. Şəhid olsam -
ağlamayın. Əksinə, sevinin ki, o mərtəbəyə yüksəldim. Allaha
ibadətlərinizi dəqiq yerinə yetirin. Çoxlu sədəqə verin. Seyid nəvəsi
olaraq bunu etməliyəm. Allah böyükdür. Vətən sağ olsun.
Oğlunuz Mübariz. Haqqınızı halal edin”.
Bu sözlər cəbhənin Tərtərin Çaylı kəndi istiqamətində
Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumunu dəf edərkən bir neçə
erməni əsgərini öldürərək qəhrəmancasına şəhid olan Milli
Ordunun 22 yaşlı giziri Mübariz Ağakərim oğlu İbrahimovun
valideynlərinə ölümündən bir gün qabaq yazdığı məktubdandır.
13. IV Qrup
Mübarizin uşaqlığından danışan ata onun vətənə bağlı bir
gənc olduğunu deyir: “1994-cü ildə Mübariz birinci sinfə
gedib. Məktəbdə əlifba bayramı keçirilirdi. Mən özüm
toylarda və şənliklərdə oynayan insan deyiləm. O, əsgər
mahnısı çaldıraraq təkid etdi ki, mən də onunla oynayım.
Əslində bu hadisə mənim yadımda elə də qalmamışdı. Bu
yaxınlarda onun müəllimləri mənə danışdı. Hər bir vəchlə
vətən bayrağını ucalığa qaldırmağı düşünürdü. Namaz
qılardı. Çox tərbiyəli idi. Ən acığı gələn şey yalan və
rüşvət idi. Rüşvət alıb-verən insanlara pis baxardı. İki yol
seçmişdi. Deyirdi ya hərbçi olacaq, ya da idmançı. Onun
daxilindəki vətən, torpaq sevgisi çox böyük idi. Bu sevgiyə
qapanmışdı”.
14. Cənab İ.Əliyevin M.İbrahimov haqqında dedikləri:
“Bu gün çox kədərli bir gündür. Eyni zamanda, çox şərəfli
bir gündür. MübarizVətən uğrunda öz torpağında həlak
olmuşdur. O əsl qəhrəmanlıq, rəşadət göstərmişdir.
Mübariz İbrahimov qeyri-bərabər döyüşdə 5 düşməni
məhv edərək, 3-nü yaralayaraq şəhid olubdur. Mübariz
yaxşı bilirdi ki, o döyüşdən sağ-salamat çıxa
bilməyəcək. Ancaq Vətən, torpaq sevgisi, onda olan
vətənpərvərlik ruhu onu şəhidlik zirvəsinə ucaltdı.
Mübariz bütün gənclər üçün örnəkdir, nümunədir. ”
15. Bir oğul yetişdi ana vətəndə,
Ürəklərdə qaldi gözdən itəndə.
Şəhid olmaq üçün getdi gedəndə,
Haqsizlığa sinə gərdi Mübariz.
Qeyrətinə siğdırmadi olanı,
Getdi haqq əliylə bölsün yalanı.
Allaha tapşırdi ata-ananı,
Ürəyində vətən dərdi Mübariz.
21. Milli qəhrəmanlar
1. Akif Abbas oğlu Əkberov (1952-1991)
2. Aqil Sahib oğlu Quliyev (1963-1992)
3. Aqil Səməd oğlu Məmmədov (1969-1992)
4. Aqil Hüseyn oğlu Musayev (1974-1994)
5. Albert Aqarunoviç Aqarunov (1969-1992)
6. Alı Məmirovfa oğlu Məmirovfayev (1952-1991)
7. Allahverdi Teymur oğlu Bağırov (1946-1992)
8. Anatoli Nikolayeviç Davidoviç (1965-1992)
9. Araz Bahadır oğlu Səlimov (1960-1992)
10. Arif Maarif oğlu Qedimeliyev (1975-1995)
11. Arif Vəliş oğlu Qubadov (1966-2009)
12. Asif Yusif oğlu Məhərrəmov (1952-1994)
13. Aslan Qabil oğlu Atakişiyev (1953-1992)
14. Aytəkin İsrayil oğlu Məmmədov (1967-1991)
22. 15. Bəxşeyiş Xanəhməd oğlu Paşayev (1936-1992)
16. Bəhruz Qəhrəman oğlu Mnsurov (1975 - 1995)
17. Bəxtiyar Əzizulla oğlu Allahverdiyev (1974)
18. Bəşir Bəyler oğlu Kərimov (1976-1995)
19. Bəyler Tapdı oğlu Ağayev (1969-1992)
20. Canpolad Yakub oğlu Rzayev (1968-1992)
21. Cavanşir İzzet oğlu Rəhimov (1973-1992)
22. Cəlil Əziz oğlu Səfərov (1962-1992)
23. Cəmil Səmədxan oğlu Niftəliyev (1968-1992)
24. Çingiz Fuad oğlu Məmirovfayev (1960-1992)
25. Dilqəm Heydər oğlu Nağıyev (1975-1995)
26. Ehtiram İsrayil oğlu Aliyev (1972)
23. 27. Elbrus Hacı oğlu Allahverdiyev (1958-1993)
28. Eldar Əsgər oğlu Agayev (1955)
29. Eldar Xəlil oğlu Xalilov (1976-1995)
30. Eldar Tofiq oğlu Məcidov (1965-1992)
31. Eldar Harun oğlu Memmedov (1968-1993)
32. Eldar Abdullah oğlu Tağızadə (1963-1992)
33. Elgiz Kərim oğlu Kərimov (1971-1992)
34. Elxan Qaçay oğlu Zülfüqarov (1954-1994)
35. Elman Süleyman oğlu Hüseynov (1952-1993)
36. Elnur Eyvaz oğlu Nuriyev (1975-1994)
37. Elşad Saday oğlu Əhədov (1968-1993)
38. Elşad Eynulla oğlu Hüseynov (1968-1992)
39. Elşad Eldar oğlu Məmmədov (1974-1995)
40. Elşad Məmmədhənife oğlu Yəhyayev (1973-1992)
41. Elşən İbrahim oğlu Hüseynov (1976-1995)
24. 42. Emin Ələkbr oğlu Quliyev (1976-1995)
43. Etibar Böyükağa oğlu Əliyev (1955-1993)
44. Etibar Firudin oğlu Hacıyev (1971-1992)
45. Etibar Bəylər oğlu İsmayılov (1964-1994)
46. Əfqan Qaraxan oğlu Hüseynov (1963-1992)
47. Əjdər Xalıqverdi oğlu Babayev (1950-1995)
48. Əlabbas Qara oğlu İsgəndərov (1958-1992)
49. Ələkbər Həsən oğlu Əliyev (1955-1992)
50. Ələsgər Xanlar oğlu Novruzov (1949-1992)
51. Əli Hüseyn oğlu Məmmədov (1955-1992)
52. Əliyar Yusuf oğlu Əliyev (1957-1992)
53. Əmiraslan Rza oğlu Əliyev (1960-1995)
54. Ənvər Talış oğlu Arazov (1953-1992)
55. Ənvər Səyyad oğlu Fərəcov (1952-1992)
56. Ərəstun İsbəndi oğlu Mahmudov (1957-1992)
57. Elsad Cəlal oğlu Əhmədov (1970-1992)
58. Elsad Sultan oğlu Əsədov (1956-1992)
59. Əsgər Ələkbər oğlu Əliyev (1974-1995)
30. Qəhrəmanlıq haqqında atalar sözləri
İgidin ürəyi haça olar.
İgid min yaşar, fürsət bir düşər.
İgidlik döyüşdə mə'lum olar.
İgidlik ondur: biri zordur, doqquzu fənd.
İgid oğul düşmənə əyilməz.
İgid odur atdan düşə atlana, İgid odur hər yaraya qatlana.
İgid ölər, adı qalar.
İgid ölər adı qalar, müxənnətin nəyi qalar?
Yanında igid olsun, kol dibi evin olsun.
Yaxşı at nalı gözlər, yaxşı igid dalı.
Keçmə namərd körpüsündən qoy aparsın sel səni, Yatma tülkü
daldasında qoy yesin aslan səni.
31. Mərddən bir xəta, namərddən min.
Mərd əli kasad olmaz.
Mərdi qova-qova namərd eləmə.
Mərd igidlər süfrə açar, ad alar.
Mərd ilə gəzən mərd olar, namərdlə gəzən biyabangərd
olar.
Mərdin gözü tox olar, namərdin gözü ac.
Mərd gördüyün deməz.
Mərd mərdi qanar, Bərkdə oduna yanar.
Mərd özündən bilər, namərd yoldaşından.
Mərd çörəyini daşdan çıxardar.
32. Namərddən keç, mərddə dur.
Namərdə yaxa vermə, mərdə arxa ol.
Namərdi bir gördüm, bir də görsəm namərdəm.
Namərdin otağından, mərdin ağac kölgəsi.
Namərdin plovundan, mərdin qaşıq aşı.
Namərd gəlib mərd olmaz. Boyunca qızıl qala.
Namərdə tuş gələnin işi düyünə düşər.
Pis iş mərdə ar olar, Namərd gözü dar olar.
Təkədə qoç hünəri olmaz.
33. Qəhrəmanlıq –vətənpərvərlik
haqqında şeir
Oğulları igid aslan
Əməlləri şanlı dastan.
Səndən ötrü keçib candan
Ulu babam-
Azərbaycan!
O tarixdi daş qalalı
Bərəkətli gen tarlalı
Şirin,şəkər,bal laylalı
Mənim anam-
Azərbaycan!
34. Nəticənin çıxarılması.
Şeirdə deyildiyi kimi:
Başım üstdə məğrur-məğrur dalğalanan
Bayrağına canım qurban , Azərbaycan !
Ruhuma büt , cismim üçün vətən olan
Torpağına canım qurban , Azərbaycan !
Əgər sən Vətənin hər anında onunla birlikdəsənsə ,deməli,Sən
qəhrəmansan!!!!!!!!
Vətən qəhrəmanları ilə tanınır!
36. Qiymətləndirmə:
Meyarlara əsasən aparılır:
Meyarlar I qrup II qrup III qrup IV qrup
Əsəri janrına
görə fərqləndirir
Bədii təsvir vasi
tələrini
müəyyənləşdirir
Obrazın başlıca
xüsisiyyətlərini
fərqləndirir.
Fikirlərini aydın
və ardıcıl şərh
edir.
Obrazı
xarakterizə edən
esse yazır.