Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Planşa 1_Plan de lecţie cu instrucţiuni de coasere.doc
1. Setul de cusut pentru copii „Învățăm să coasem românește”
Plan de lecție pentru Planșa 1: „Linie și culoare”
Data: ianuarie 2021
Clasele: grupa pregătitoare și școala primară
Propunător: Ana-Maria Trandafir
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Abilități practice
Discipline integrate: Educație etnologică
Unitatea de învățare: Cusături românești tradiționale
Subiectul: ,, Linie și culoare” – Cele mai simple cusături, noțiuni despre culorile folosite în textilele
românești tradiționale
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Scopul modulului (10 lecții): Cunoașterea și utilizarea a 10 puncte de cusătură tradiționale românești, a
culorilor folosite în mod tradițional și a câtorva motive întâlnite la textilele tradiționale
Scopul acestei lecții: Cunoașterea culorilor folosite la cusăturile românești, cunoașterea și utilizarea punctelor
de cusătură simple „înaintea acului” (tighel), „liniuță oblică”, „cruciuliță” și „șinătău”
Obiective cadru:
- Dezvoltarea interesului față de portul românesc tradițional
- Dezvoltarea unui sentiment al identități naționale
- Formarea deprinderii de a coase în stil tradițional românesc
- Dezvoltarea spiritului de observație privind obiectele textile artistic decorate
- Educarea respectului atât față de tradiția sintetizată în mii de ani de meșteșug cât și față de obiectele
confecționate manual
Obiective operaționale
Pe parcursul orei, elevii vor fi în măsură:
a) cognitive: o.c.1 - să asculte cu atenție explicațiile și să rețină ideile;
o.c.2 - să participe la discuția de grup, atât în calitate de vorbitori, cât și în calitate de
auditori;
o.c.3 - să-și îmbogățească vocabularul cu termenii specifici materialelor și
instrumentelor folosite și ai punctelor de cusătură învățate;
o.c.4 - să utilizeze corect materialele și instrumentele avute la dispoziție pentru a coase
modelele de pe planșă;
o.c.5 - să bage ață în ac și să facă nod;
o.c.6 - să observe cu atenție demonstrația punctelor de cusătură și apoi să le efectueze;
o.c.7 - să realizeze individual planșa;
o.c.8 - să cunoască varietatea de culori folosite la realizarea textilelor româneşti;
2. o.c.9 - să aprecieze calitatea produsului finit, raportat la proiectul propus (frumos
realizată);
b) psiho-motrice - să-și dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes sugerat de cadrul didactic;
c) afective: o.a.1 - să manifeste interes față de textilele tradiționale prezentare și față de punctele de
cusătură predate și curiozitate pentru a învăța mai mult, cu ajutorul următoarelor nouă
planșe;
o.a.2 - să dobândească dorința de a vizita muzee unde sunt expuse obiecte de port
tradițional;
o.a.3 - să dezvolte încredere în propriul popor ca fiind creator de frumos și de
semnificație.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee didactice: surpriza, observarea dirijată, conversația euristică, brainstorming,
prezentarea, explicația, demonstrația, exercițiul individual, lucrarea practică, turul galeriei (dacă este cazul).
b) Mijloace didactice: Setul de cusut pentru copii „Învățăm să coasem românește” (planșa 1 „Linie și
culoare” de hârtie imprimată și ștanțată, ac, fire colorate), foarfece, Anexa 1 (fișă cu vocabularul învățat)
textile tradiționale pentru observare (cămăși, ștergare, fețe de masă), muzică tradițională pentru fundal
c) Forme de organizare: frontală, individuală
Resurse umane: unul sau mai mulți elevi
Locul de desfășurare: sala de clasă/ muzeu/ club pentru elevi / acasă
Resurse temporale: 90 minute
ELEMENTE NOI DE VOCABULAR:
- punct de cusătură
- surfilat
- înaintea acului (tighel)
- cruciuliță (muscă)
- șinătău
3. Desfășurarea activității
Secvențele lecției
O.o./
Comp.
vizate
Elemente esențiale de conținut
Strategii didactice Modalități
de
evaluare
Metode și
procedee
Mijloace de
învățământ
Forma de
organizare
1. Moment
organizatoric
(5 min.)
Elevii vor avea pe bancă foarfece pentru tăiat fire.
Planșele cu accesoriile necesare (fire și ac) sunt încă pe
catedră, pentru a păstra surpriza și a favoriza conversația
euristică de la momentul de captare a atenției.
La intrarea elevilor în clasă, se aude muzică tradițională.
a) Textilele tradiționale sunt aranjate pe catedră sau pe un
stand, astfel încât să fie observate ușor.
sau b) Profesoara poartă o cămașă tradițională.
- Setul de cusut pentru
copii „Învățăm să coasem
românește” (sau doar
planșa 1 „Linie și culoare”)
- muzică tradițională pentru
fundal
- textile tradiționale pentru
observare (cămăși,
ștergare, fețe de masă)
Frontal
2. Captarea atenției
(5 min.)
o.a.1
o.a.2
o.c.2
Profesoara îi întreabă pe copii dacă au mai văzut cămăși ca
cea purtată de ea la lecție / textile ca cele expuse (în
familie, la muzee, la târguri). Unde au mai văzut, ce sunt
ele? Au văzut pe cineva cosând modele asemănătoare?
Surpriza Textile tradiționale Frontal Răspunsurile
elevilor
o.a.3
o.c.2
o.c.8
Copiii sunt încurajați să se apropie de obiectele expuse, să
le observe de aproape.
Se poate discuta despre modelele observate, copiii fiind
încurajați să spună ce cred ei că reprezintă acestea.
Se discută despre culorile cusăturilor, observând
varietatea. (Deși uneori se spune că doar roșul și negrul
sunt specifice cusăturilor românești, aceasta este doar o
simplificare. În realitate se foloseau mai multe culori,
fiecare zonă a țării având preferințe pentru anumite
combinații de culori.)
„Ce ați dori să coaseți, dacă ați ști să faceți astfel de
cusături și modele?”
Conversația
euristică
Brainstorming
Grup
2. Anunțarea temei o.a.1
o.a.3
„Dragi copiii, astăzi vom începe să învățam și noi să
coasem în stil românesc. Cu ajutorul acestui set de cusut
Prezentare Setul de cusut pentru
copii „Învățăm să
Frontal Răspunsurile
elevilor
4. și a obiective-lor
(5 min.)
o.c.1
o.c.2
pentru copii vom învăța, în mai multe lecții, 10 puncte de
cusătură românești.”
Profesoara le arată copiilor setul: cutia, planșele, firele și
acul. Planșele sunt apoi arătate una câte una, copiii fiind
întrebați ce cred că reprezintă: 1) modele simple, 2) o
floare, 3) un val de apă sau un drum cu serpentine, 4) un
pește, 5) cheițe de îmbinat cămașa, dealuri, un semn de
carte, 6) o oală frumos decorată care fierbe pe foc, 7) un
peisaj de munte, cu brad, soare și nori, păsări, 8) un pom și
o pasăre (o dropie), 9) un „S” sau cârlig, doi ochi, 10) o
floare sau pomul vieții, soarele, luna, stele.
„La fiecare planșă vom învăța câte una sau mai multe
puncte de cusătură. Mai întâi învățați să le coaseți pe cele
mai simple, apoi, când mâinile, degețelele și atenția voastre
s-au mai antrenat, trecem la cele mai complexe.
Cu ajutorul lor coasem modelele imprimate pe planșe.
Vom realiza și semne de carte și alte obiecte decorative.”
coasem românește”
4. Prezentarea și
intuirea lucrării
model
(3 min.)
o.c.1 „Astăzi vom începe cu prima planșă.”
Planșele 1 sunt distribuite elevilor, împreună cu anexa 1.
Un elev este invitat să citească titlul: „Linie și culoare”.
„Ce fel de linii observați pe planșă?” (Liniuțe orizontale
sau oblice.)
„Ce putem alcătui din liniuțele oblice? Pe planșă sunt 3
astfel de modele compuse din liniuțe oblice, cine le
observă?” (Zig-zag în două culori, cruciulițe ca un „X” și
un model ca o rămurică de brad, cu verde.)
Observăm că avem fire în culori potrivite pentru fiecare
rând de cusătură.
- Prezentare
- Conversație
euristică
- Planșa 1: „Linie și
culoare”
- fire și ac
- foarfecă
- fișa Anexa 1
Frontal Răspunsurile
elevilor
5. Explicarea și
demonstrarea
o.c.3
o.c.5
o.c.6
Secvențele lecției 5. Explicarea și demonstrarea și 6.
Realizarea lucrării se vor desfășura alternativ, în cinci
segmente, de la A) la E)., pentru a ușura învățarea fiecărui
punct de cusătură în parte.
- Explicația
- Demonstrația
Frontal Observarea
sistematică
5. tehnicii de lucru
(10 min.)
o.c.8 A). Cusătura înaintea acului (tighel)
„Observați rândul de liniuțe negre, orizontale. Aceasta este
cea mai simplă cusătură, numită «înaintea acului». De ce?
Pentru că mergem cu acul doar înainte, în linie dreaptă.
Ea poate avea două roluri: este folosită la unirea foilor de
pânză, sau ca element decorativ.”
„Ce credeți că simbolizează culoarea neagră?” (Pământul
cu bogățiile sale, cu puterea sa de a ne oferi hrană.)
Alegem firul negru de ață. Învățăm să băgăm ață în ac.
Putem învăța să facem nod, dar pentru planșele de hârtie
este mai util să înnodăm firul pe spate, după coasere primei
liniuțe.
B) Surfilat (chenarul): Modelul este cusut cu fir oranj.
Coasem o primă liniuță, apoi înnodăm firul pe spatele
planșei. Continuăm până am realizat chenarul. La final,
înnodăm din nou firul.
Liniuțe oblice: Am ales pentru ele culoarea verde, pentru
că ele seamănă cu niște fire de iarbă. Liniuțele oblice le
exersăm pentru a putea compune din ele cruciulițe și alte
puncte de cusut. Uneori sunt folosite în loc de cruciulițe,
fiind numite și „jumătăți de cruciuliță”.
C) Cusătura în zig-zag, „fulgerul” sau „șarpele”: Aici
combinăm liniuțele oblice exersate. Această cusătură are
rolul de a întări marginea pânzei, nelăsând-o să se
destrame. De ceea este întâlnită la marginea mânecilor
cămășilor sau la capetele ștergarelor. Poate fi cusută cu
roșu sau bicolor (adică în două culori: roșu cu albastru sau
roșu cu negru).
Diferite tipuri de modele de zig-zag, triunghiuri sau
colțisori, care se mai numesc „colți de lup” și sunt cusute
pentru protecție.
D) Cruciulița: Din două liniuțe oblice suprapuse coasem o
cruciuliță. Observăm că arată ca diagonalele unui pătrat.
Cruciulițele se pot coase în mai multe feluri, după cum
6. vom vedea în planșele următoare. La Planșa 1 vom coase
fiecare cruciuliță în parte, apoi trecem la următoarea.
E) Șinătăul sau punctul oblic: Este cusut tot sub formă de
liniuțe oblice, dar mai alungite. Se folosește la coaserea
chenarelor, cum ar fi la altiță (bucata de pânză de la umărul
unei ii), sau chiar la colorarea unor suprafețe de model.
Coasem mai întâi rândul de sus, apoi pe cel de jos.
6. Realizarea
lucrǎrii
(60 min.)
o.c.4
o.c.7
„Haideți acum să coasem cu toții!”
Copiii urmează instrucțiunile pentru fiecare etapă /
cusătură în parte, de la A) la E).
Pun întrebări sau solicită ajutorul atunci când au nevoie.
- Munca
independentă
- Îndrumarea
Individual Observarea
sistematică
Aprecieri
verbale
7.Evaluarea
lucrărilor și a
cunoștințelor
(5 min.)
o.c.9
o.c.2
o.c.3
„Haideţi să facem o expoziţie cu lucrările voastre!”
„Să vedem cine își mai amintește: cum se numește /
numesc (...)?”
- șirul de liniuțe cusute cu negru (înaintea acului)
- liniuțele oranj de pe marginea planșei (surfilat)
- cusătura în zig-zag („fulgerul”, „șarpe” sau „colți de lup”)
- cusătura în formă de „X” (cruciulițe sau muște)
- cusătura cu ajutorul căreia am cusut o crenguță de brad
(șinătău)
- Conversaţia Frontal,
individual
Evaluare
frontală
Autoevaluare
Răspunsurile
elevilor
Partea a doua a fişei „Anexa 1” („Ce obiecte doresc să
împodobesc cu aceste cusături învățate?”) poate fi
completată acum sau ca temă pentru acasă.
- Munca
independentă
Individual Răspunsurile
elevilor
8. Încheiere
(2 min.)
Când am terminat de cusut, facem curățenie în locul unde
am lucrat.
Individual
Mult spor la cusut!
7. Anexa 1
Planșa 1: „Linie și culoare”
Puncte de cusătură învățate
Anexa 1
Planșa 1: „Linie și culoare”
Puncte de cusătură învățate
- surfilat
- înaintea acului (tighel)
- linii oblice (jumătăți de
cruciuliță)
- zig-zag („fulgerul”, „șarpele”
sau „colți de lup”)
- cruciulițe sau muște
- șinătău
- surfilat
- înaintea acului (tighel)
- linii oblice (jumătăți de
cruciuliță)
- zig-zag („fulgerul”, „șarpele”
sau „colți de lup”)
- cruciulițe sau muște
- șinătău
Ce obiecte doresc să împodobesc cu aceste cusături învățate:
.......................................
.......................................
.......................................
.......................................
.......................................
Ce obiecte doresc să împodobesc cu aceste cusături învățate:
.......................................
.......................................
.......................................
.......................................
.......................................