Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Hálózatalapú (web 2.0) óravázlat
1. Eszterházy Károly Főiskola
Eger
Elektronikus médiumok és tananyagok
Óravázlat
Oktató: Dr. Forgó Sándor
főiskolai tanár
Készítette: Halász Tamás
pedagógiatanár MA
Neptun kód: SQ7MKE
2. Óravázlat
Óravázlat fejrésze
ALAPADATOK
Iskola típusa: általános iskola, felső tagozat
Osztály:6. osztály
Óra helye a tantervben:4. óra
Tantárgy: Természetismeret
Téma, témakör:Azerdő élete/A cserjék és a gyepszint virágos növényei
Óra típusa: új ismeretet feldolgozó óra
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:erdő szintjei, cserjék,ágtövis,magkezdemény.lombkorona
FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása: Az erdő szintjeinek megismerése. A cserjeszint
megismerése, az ott élő növények és állatok tanulmányozása. A lágyszár jellemzőinek
felismerése a fás szárral történő összehasonlítása.Leggyakoribb cserjéink felépítése.
A képességek, készségek: A természettudományos megismerési képességek fejlesztése. A
megfigyelőképesség fejlesztése az erdő cserjerszintjén élő növények megfigyelése során.
Leíróképesség fejlesztése a megfigyelt jellemzők szóban és írásban történő leírása során. Az
azonosító és megkülönböztető képesség a lágyszárú növények tulajdonságainak vizsgálata során
végzett összehasonlítások és csoportosítások során. Gondolkodási képességek fejlesztése az
összefüggések felismerése során. Az együttműködési és kommunikációs képesség fejlesztése a
feladatok megoldása során. Digitális kompetenciák fejlesztése az interaktív tábla használata
során.
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: A természet szeretetére és környezettudatos
gondolkodásra nevelés a minket körülvevő természet megismerése során.Erkölcsi nevelés:
Minden élőlénynek joga van az élethez! A növények is élőlények!
MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
Hagyományos osztálytermi módszerek: megfigyelés, leírás, összehasonlítás, csoportosítás,
beszélgetés, közlés,magyarázat, bemutatás, szemléltetés, ellenőrzés, értékelés, analizálás,
szintetizálás
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: felfedező tanulás, tudományos
3. vizsgálódás
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek
Közösségi tartalomfejlesztés (link)
Közösségi tér használata
Közösségi tartalom feldolgozása
FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: tankönyv, munkafüzet
Digitális források: youtube, Wikipédia, google
Tantermi eszközök: padok, székek, interaktív tábla, laptop, növényi preparátumok (erdőből)
Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz:
online multimédia, hálózati eszközök, böngészők, keresők használata
Tanulói szemléltető eszközök: tankönyv, munkafüzet, feladatlap, képek, szókártyák, növényi
preparátumok (erdőbőll), számítógép, interaktív tábla, videofilmek, animációk, képek,
programok
Tanári szemléltetőeszközök: számítógép, interaktívtábla, interaktív tananyag, képek, növényi
preparátumok
FELHASZNÁLT IRODALOM
Hagyományos, papíralapú: Sandra Noa: Az erdő (Légy szemfüles! című sorozatából; Képes
lexikon; ; Alexandra Kiadó, 2012 )
Elektronikus (offline, online):http://hu.wikipedia.org/wiki/Erd%C5%91 ,https://www.google.hu/
, https://www.google.hu/imghp?hl=hu&tab=wi ,
http://www.youtube.com/watch?v=RMHqY7hMO0A
4. Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány,
módszer eszközök, szemléltetés, számonkérés) különös
tekinetetl a hálózatalapú módszerek alklamazásáara
Idő Tartalom
Az órai tevékenység
045
Adat, név,
fogalom,
jelenség
Gondolatmenet,
részfeladat
s
(tantermi,
offline, online)
I.Előkészítés
10
Módszerei,
tevékenységei
formái
Ráhangolódás
Egy természetfilm
hanganyagának
meghallgatása után a
képzeletbeli séta
helyének
megnevezése.
5.osztályban
Az erdőről tanult
tanultak
felelevenítése. eddigi ismeretek
áttekintése,
felelevenítése,
rendszerezése
élőhelyek,
erdő
leírás,frontális,
magyarázat
bemutatás,
beszélgetés,
megbeszélés,
Eszközei
Szemlélhttp://www tetés
.
interaktív
http://www tábla,
.youtube.co laptop,
m/watch?v
=RMHqY7 videó film
hMO0A
frontális,
bemutatás,
erdő, erdő
összehasonlítás PowerPoint interaktív
képek
szintjei,
megbeszélés,
tábla,
növény,
beszélgetés,
laptop,
állat, fák,
leírás,
táblai rajz,
lombhullató,
tankönyv,
örökzöld
munkafüzet,
szókártyák
5. 5
II. Motiváció
Fejtörő megoldása
(gyepszint)
gyepszint
visszacsatolás
/ megerősítés
páros, frontális,
beszélgetés,
megbeszélés,
leírás,
magyarázat
Fejtörő,
interaktív
tábla,
laptop
reflexió
III. Új
ismeretek
feldolgozása
A cserjék és a
Célkitűzés,
problémafelve gyepszint virágos
növényei.
tés
10
A
cserjeszint,gyepszint
növényeinek
vizsgálata és
megfigyelése,
elhelyezésük a
megfelelő szinten.Fás
cserjeszint,g frontális,
közlés,
yepszint
bemutatás,
cserjeszint,
gyepszint
növényei,
lágyszárú,
fás szárú
csoport,
analizálás,
összehasonlítás,
csoportosítás,
megbeszélés,
magyarázat,
interaktív
tananyag
interaktív
tábla,
laptop
növényi
preparátu
mok,
feladatlap
6. és lágy szár
vizsgálata,
összehasonlítása.
10
4
Tapasztalatok
Ellenőrzés,
visszacsatolás megbeszélése,
következtetések
megfogalmazása
növény
leírás
magkezdemé
ny.ágtövis
frontális,
közlés
kemény,
megbeszélés,
tömör,
magyarázat,
nedvdús
összehasonlítás,
szintetizálás,
következtetés,
leírás,
bemutatás,
ellenőrzés
IV.
Film segítségével az a cserjeszint,
Összefoglalás
frontális,
erdő cserjeszintjének gyepszint
bemutatás,
,gyepszintjéneknövén növényei
szintetizálás
yeiről tanultak
rendszerezése,
összefoglalása.
interaktív
tábla,
laptop,
PowerPoint szókártyák
képek a
növényekről erdei
környezetben
interaktív
tananyag
interaktív
tananyag
http://hu.wi
kipedia.org
/wiki/Erd%
C5%91 ,
interaktív
tábla,
laptop
7. 3
Rögzítés
Ellenőrzés
cserjeszint,
gyepszint,
Az ismeretek
lombkorona
rögzítése feladatlapon ,ágtövis ,fás
szárú,
lágyszárú
önálló
feladatmegoldás
A feladatlap
megoldásának
ellenőrzése
frontális,
ellenőrzés
2
1
VII.
Értékelés
Az órai munka
értékelése
erdő szintjei,
cserjeszint, frontális,
értékelés
lágyszárú
növény,lomb
korona,gyep
szint
interaktív
tábla,
laptop,
feladatlap
interaktív
tananyag
interaktív
tábla,
laptop,
feladatlap