SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
Нэгж хичээлийн хөтөлбөр<br />Сэдэв: Металлыг огтлох ажиллагаа<br />Орох анги: 7-р  анги <br />Судлах цаг: 4 цаг<br />Хамрах хүрээ: Металлыг хасуурдах , хөрөөдөх технологийн тухай ойлголтыг судалж , аюулгүй <br />ажиллах дүрэмтэй танилцана.<br />Ээлжит хичээлийн сэдэв:<br />1.Металлыг хасуурдах ажиллагаа     (2цаг)<br />2.Металлыг хөрөөдөх ажиллагаа     (2цаг)<br />Зорилго: Металлыг хөрөөдөх хасуурдах арга барил хийх дарааллын талаар ерөнхий ойлголт олгох<br /> <br />Зорилт: - Металлыг хасуурдах хөрөөдөх арга барилын тухай судлах <br />              - Металлыг хасуурдах хөрөөдөх арга технологийг судлан бие дааж хийх чадвар дадлыг      <br />                эзэмшүүлэхэд оршино<br />Хичээлийн хэлбэр: Шинэ мэдлэг олгох , дадлага хичээл<br />Заах арга зүй: - Харилцан ярианы эвлүүлэх арга<br />                        - Үзүүлэн таниулах арга<br />                        - Харьцуулалт хийх жишээн дээр суралцах<br /> <br />Сургалтын хэрэглэгдхүүн: - Бүлэг сэдвийн хөтөлбөр <br />                                              - Нэгж хичээлийн хөтөлбөр<br />                                              - Масштабын шугам , чий , алх , тиски , хасуур , төмрийн хөрөө г.м<br />                                              - Хэмжих багаж хэрэгслүүд<br />                                              - Үзүүлэн тарааж өгөх материал<br />                                              - Сурах бичиг “Технологи 2”<br />Үнэлгээ: Стандарт бус үнэлгээгээр сурагч бүрийг дүгнэнэ<br />Шалгуур: Тестээр , сурагчдын хийсэн бүтээлээр үзэсгэлэн гаргах<br />Гэрийн даалгавар: Хичээл тус бүрт даалгавар өгөх<br />Хүрэх үр дүн: <br />Төсөөлөл МэдлэгЧадварМеталлыг хасуурдах , хөрөөдөх арга технологит суралцахМеталлыг хасуурдах , хөрөөдөх арга технологийн аюулгүй ажиллах дүрэмтэй танилцахМеталлыг хасуурдах , хөрөөдөх арга барилд суралцах дадлага эзэмшинэ<br />Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр<br />Сэдэв: Металлыг хөрөөдөх арга барил<br />Орох цаг:   2цаг                         7-р анги<br />Хамрах хүрээ: Металлыг хөрөөдөх арга барилын тухай ерөнхий ойлголт<br />Зорилт:  Металлыг хөрөөдөх арга барилын тухай ойлголт олгож , аюулгүй ажиллах дүрэм судлах<br />хөрөөдөх арга барилд суралцах<br />Арга зүй: Харилцан ярианы арга , үзүүлэн таниулах арга<br />Гэрийн даалгавар шалгах: Хуудсан металлын тухай ойлголтыг бататгах<br />Өмнөхийг сэргээн санах: Хуудсан металлыг хайчлах арга барилын тухай ойлголт<br />Шинэ мэдлэг олгох<br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллгаа<br />Бататгал: Металлыг хөрөөдөх арга технологи аюулгүйн дүрмийг бататгах<br />Дүгнэлт: Стандарт ба стандарт бус үнэлгээ , тестээр , бүтээлээр дүгнэх<br />Гэрийн даалгавар: Цавчилтыг ямар зорилгоор хийдэг вэ ?<br />                                Хөрөөдөх арга барилын тухай тайлбарла.<br />                                Төмрийн хөрөөний ир ямар элментүүдээс бүрдэх вэ ?<br />Хүрэх үр дүн: Металлыг хөрөөдөх арга барилын тухай ойлголт эзэмшиж , аюулгүй ажиллах дүрмийг мөрдөж бие даан ажилах дадал чадвар олгоно<br />Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр<br />Сэдэв: Металлыг хасуурдах ажиллагаа<br />Судлах цаг: 2цаг                7-р анги<br />Хамрах хүрээ: Металлыг хасуурдах арга барилын тухай ерөнхий ойлголт<br />Зорилт: Металлыг хасуурдах арга барилын тухай ойлголт олгож , аюулгүй ажиллах дүрэм судлах<br />хасуурдах арга барилд суралцах<br />Арга зүй: Харилцан ярианы арга , үзүүлэн таниулах арга<br />Гэрийн даалгавар шалгах: Металлыг хөрөөдөх аюулгүй ажиллах дүрмийг шалгах<br />Өмнөхийг сэргээн санах: Металлыг хөрөөдөх тухай ойлголтыг бататгах<br />Шинэ мэдлэг олгох<br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагаа<br />Бататгал: Металлыг хасуурдах арга технологи аюулгүйн дүрмийг бататгах<br />Дүгнэлт: Стандарт ба стандарт бус үнэлгээ , тестээр , бүтээлээр дүгнэх<br />Гэрийн даалгавар: Хасуурын ирлэлтийн өнцөг ямар ач холбогдолтой вэ ?<br />                                Металл бүрт адил байх уу ?<br />                                Хайчлах ба хасуурдах арга барилын нийтлэг ба ялгаатай талыг нэрлэ.<br />Хүрэх үр дүн: Металлыг хасуурдах арга барилын тухай ойлголт эзэмшиж , аюулгүй ажиллах дүрмийг мөрдөж бие даан ажилах дадал чадвар олгоно<br />Технологи 8-р анги тест<br />Давтамжийг юу гэж 2 ангилдаг вэ ?<br />а. …..............        б. …...............<br />Шугам зурагт хэрэглэгдэх багажуудыг нэрлэж бичнэ үү ?<br />….........................................................................................................<br />Өнгийн эсрэг тэсрэг чанар гэж юу вэ ?<br />            а. Ижил төрлийн өнгүүдийн ялгаатай талыг хэлнэ<br />            б. Нэг өнгийг нөгөөтэй зэрэгцэн тавихад үүсэж байгаа эрс тэс ялгаал хэлнэ<br />            в. Ижил мөртлөө цэвэр өнгийг дэвсгэр дээр байгаа өнгүүдийг хэлнэ<br />      4.   Өнгийг юу гэсэн 2 бүлэгт хуваадаг вэ ?<br />            а. Ахромат, хромат                          б. Нэмэлт ба засварын <br />            в. Хольцтой, хольцгүй                    г. Улааны ба хөхийн<br />      5.   Дутууг нөхөж бичнэ үү ?<br />            а. Элслэг хавтан (ДВП)                  б. Үртсэн хавтан (ДСП)<br />            в. …...................                               г. ….....................<br />Тухайн материалд гадны хүч үйлчилэхэд эвдрэхгүй ба хэлбэр, хэмжээгээ алдахгүй байхыг ….......................................... шинж чанар гэнэ.<br />Хавтгай сийлбэрийг дотор нь хэд ангилдаг вэ ?<br />а. 3                 б. 2                     в. 5                        г.6<br />Бүтэн сийлбэр , цоолбор сийлбэрийн ялгаа юу вэ ?<br />а. ялгаагүй<br />б. Бүтэн сийлбэрийг тал бүрээс нь  сийлдэг бол цоолбор сийлбэр дэвсгэрийг ухаж дүрсийг нүүрэн талаас сийлнэ<br />в. Дотно гадна талыг ухаж сийлнэ  <br />УС гэдгийг тайлбарлана уу ?<br />У. ….................................. С.<br /> Тушааны углуурга хэдэн төрөл байдаг вэ ?<br />а. 6            б. 8              в. 10         г. 12<br />8-р ангийн тест <br />1. Эдлэлд тавигдах үндсэн хэдэн шаардлага байдаг вэ?  <br />                             а.3           б.4             в.5               с.2<br />               2.175 см өндөртэй хүний суугаа  биеийн өндөр хэд вэ ?  сандалын өндөр 38,6см                                              <br />                               а.1245мм          б.1240мм      в.1230мм         г.1300<br />               3.Эргономик  гэдэг үг аль  улсаас  гаралтай вэ ?<br />                         а.Орос              б.АНУ          в.Грек          г.Ром<br />Шинэ санаа шийдэл олох зохион бүтээх зорилго  зорилтод  хүрэхийн тулд  зохих<br />дарааллаар гүйцэтгэх системийг …........................гэнэ.<br />  а.зохион бүтээх  арга    б.Дүрс зураг   в.Зохиомж   г.Ажлын зураг <br />Биет  юмсын үндсэн гол  шинжийг  агуулсан  уул  юмыг  орлон  төсөөлж  чадах  <br />                        хуулбарыг................................гэнэ. <br />                           а.Загварчлал   б.хуулбар   в.Дүрс зураг  г. Деталл<br />Нэг  төрлийн  ижил  маркийн  материалаар хийсэн  цаас  үл  задрах дан эдлэлийг...............гэнэ.<br />                              а.эд  анги  б.Деталь    в.Угсрааны  нэгж  д.Туслах  төхөөрөмж <br />                  7.Хэд  хэдэн  деталиас нийлмэл эдлэлийн  дүрслэл  хэмжээ болон  <br />                     түүнийг  үйлдвэрлэл,  угсрах,  засварлах, шалгахад  зайлшгүй  шаардагдах <br />                     бусад  өгөгдлийг  агуулсан  баримт  бичгийг  …........гэнэ. <br />                          а.Ажлын зураг  б.Угсааны  зураг   в.Дүрс  зураг   г.Техникийн  зураг <br />                 8.Мм-ийн  хуваарь бүхий  цаасан  дээр  ойролцоо  харьцаагаар  масштаб баримтлахгүйгээр  гараар  зурсан  деталь  эдлэлийн  дүрслэл  хэмжээ  болон  бусад  өгөгдлийг  <br />агуулсаныг …......зураг  гэнэ.<br />              а.Ажлын          б.Тойм        в.Дүрс    г.Угсрааны <br />Багшийн  удирдлагаар  бие  дааж  гүйцэтгэсэн  асуудал  шийдвэрлэсэн  ажлыг  …..........гэнэ.<br />                     а.Бие  даалт  б.Диплом     в.Төсөл   г.Курсын  ажил <br />      10.Материал,  эрчим  хүч,  мэдээллийг  хувирган  өөрчлөх  ба  ашиглах  аргын  <br />           тухай  шинжлэх  ухааныг  …..........гэнэ.<br />                  а.Техник           б.Технологи    в.Бүтээл    г.Загвар   <br />                            <br />10-р ангийн  тест <br />          1.Материал, эрчим  хүч,  мэдээллийг  хувирган  өөрчлөх  ба  ашиглах  аргын  тухай  <br />           шинжлэх ухааныг …......... гэнэ<br />          а. Техник            б. Технологи      в. Бүтээл      г. Загвар<br />         2.Хэлбэр ба эд ангиудын элментүүдийг хэмжээ, хэлбэрийн сэлгээ хавтгайа ба эзэлхүүнт байгуулалтын шугаман дарааллын эрэмбийг …...........гэнэ. <br />         а.Эрс тэс       б. Нюанс        в.  Давтамж            г. Бионик<br />Дизайныг дотор нь хэд ангилдаг вэ ?<br />а. 9           б.4           в.5      д.7 <br />Тектоник зохилцдыг хэд ангилдаг вэ ?<br />а. 2       б.3        в.1          г.4<br />….......... нь гоо сайхны таашаал сэтгэл хөдлөлтэй холбоотой чанарын илэрхийллийг агуулдаг<br />а. Тектоник     б.Гоо зүйн зохиоцол    в. Бионик   г.Зохиомж<br />Хэлбэр дүрсийг зохион  бүтээх  арга нь  зохион  бүтээх  арга  мөн үү ?<br />   а.Мөн    б.Биш     в.Аль  нь  ч  биш  <br />Гол  обьектын  арга  хэдэн  онд  үүссэн  бэ ? <br />   а.1920    б.1925    в.1926     г.1930<br />Модны  шинж  чанарыг  хэд  ангилдаг  вэ ? <br />   а.2      б.4      в.3      г.5 <br />Кинематик  бүдүүвч  нь  ….....................дүрсэлсэн  зураг  юм.<br />Төмөр,  нүүрстөрөгчийн  нэгдлийг  …..............гэж  нэрлэнэ.<br />                   11-р  ангийн  тест  <br />1.Материалын  физик  шинж  чанарт  юу  хамаардаг вэ ? <br />      ….........................................................................................................................................<br />2.Машин нь  хүний  ….........................................................техникийн   төхөөрөмж  юм.<br />3.Төмөр  нүүрстөрөгчийн  нэгдлийг   …....................гэнэ.<br />4.Ажлын  байр  гэж  юу вэ ? <br />   а.Тодорхой  1 төрлийн  ажлыг гүйцэтгэхэд  хэрэгцээтэй  материал, гар  багаж, машин  тоног  төхөөрөмж  хангагдсан  өрөөг  ажлын  байр  гэнэ<br />   б.Тодорхой  1 төрлийн  ажлыг  гүйцэтгэхэд  зайлшгүй  хэрэгцээтэй материал, гар багаж, машин  тоног  төхөөрөмж  хангагдсан  талбарыг  ажлын  байр  гэнэ<br />в.Тодорхой 1 ажлыг  хийхэд  боломжтой  өрөөг  ажлын  байр  гэнэ.<br />5.Хэмжих  багаж  хэрэгслийн  юу  гэж  2 ангилдаг  вэ ?  <br />     а.Модны , металлын      б.Төмрийн, модны       в.Зөөлөн , хатуу  эдлэлийн  <br />6.Будах  ажиллагааг  юу гэж  2 ангилдаг  вэ ? <br />       а.Өнгөлөг, бүрсгэр       б.Тунгалаг , тунгалаг биш    в.Багсаар  , өнхрүүшээр <br />7.Хүндийн  жингээрээ  биед  нөлөө  үзүүлэх  чадвартай  ямар  төлөвийн  биетүүдийг ачаа  гэж  ойлгож  болох  вэ ? <br />       а.Хатуу   б.Шингэн   в.Хатуу, шингэн, хий  <br />8.Аль нь  технологийн  машин  бэ ? <br />       а.Автомашин,  усан  онгоц,  танк <br />       б.Сахалын  машин ,  үсний  машин  <br />       в.Оёдлын маши, өрмийн машин, харуулын  машин <br />9.Патент олгосон  шинэ  бүтээл, бүтээгдэхүүний  загварыг  бусдад  ашиглуулах зөвшөөрлийг...........................гэнэ.<br />    а.Патент  б.Лиценз      в.Барааны  тэмдэг  <br />10.Нэг  төрлийн  ижил  маркийн  материалаар  хийсэн  цааш  үл  задрах  дан  эдлэлийг   <br />  …...................гэнэ.   а.Эд анги  б.Деталь   в.Угсрааны  зураг  г.Туслах төхөөрөмж<br />      <br />                                <br />
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл
1ж хичээл

More Related Content

Viewers also liked

Гар ба цахилгаан багажын АА
Гар ба цахилгаан багажын ААГар ба цахилгаан багажын АА
Гар ба цахилгаан багажын ААDavaasuren Gunpilmaa
 
гар ба цахилгаан багажаар ажиллах үеийн аюулгүй ажиллагааны
гар ба цахилгаан багажаар ажиллах  үеийн аюулгүй ажиллагааныгар ба цахилгаан багажаар ажиллах  үеийн аюулгүй ажиллагааны
гар ба цахилгаан багажаар ажиллах үеийн аюулгүй ажиллагааныBold Round
 
Biochemistry l 2
Biochemistry l 2Biochemistry l 2
Biochemistry l 2Ikkee
 
д.о.тест
д.о.тест д.о.тест
д.о.тест bayalag
 
металлын төрөл хэрэглээ
металлын төрөл хэрэглээметаллын төрөл хэрэглээ
металлын төрөл хэрэглээBold_Liijuu
 
хөдөлмөрийн аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн менежментийн систем нэвтрүүлэх арга з...
хөдөлмөрийн аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн менежментийн систем нэвтрүүлэх арга з...хөдөлмөрийн аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн менежментийн систем нэвтрүүлэх арга з...
хөдөлмөрийн аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн менежментийн систем нэвтрүүлэх арга з...Jvk Law
 
ажлын байрны зааварчилгаа
ажлын байрны зааварчилгааажлын байрны зааварчилгаа
ажлын байрны зааварчилгааGanerdene Jargalsakhan
 
хөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрэм
хөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрэмхөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрэм
хөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрэмJargalchuluun Mungunbayar
 

Viewers also liked (14)

Enzime 6
Enzime 6Enzime 6
Enzime 6
 
Гар ба цахилгаан багажын АА
Гар ба цахилгаан багажын ААГар ба цахилгаан багажын АА
Гар ба цахилгаан багажын АА
 
гар ба цахилгаан багажаар ажиллах үеийн аюулгүй ажиллагааны
гар ба цахилгаан багажаар ажиллах  үеийн аюулгүй ажиллагааныгар ба цахилгаан багажаар ажиллах  үеийн аюулгүй ажиллагааны
гар ба цахилгаан багажаар ажиллах үеийн аюулгүй ажиллагааны
 
Oshas mns 18001
Oshas mns 18001Oshas mns 18001
Oshas mns 18001
 
Biochemistry l 2
Biochemistry l 2Biochemistry l 2
Biochemistry l 2
 
д.о.тест
д.о.тест д.о.тест
д.о.тест
 
тайлан хабэа
тайлан хабэатайлан хабэа
тайлан хабэа
 
металлын төрөл хэрэглээ
металлын төрөл хэрэглээметаллын төрөл хэрэглээ
металлын төрөл хэрэглээ
 
аюулгүй байдал
аюулгүй байдалаюулгүй байдал
аюулгүй байдал
 
хөдөлмөрийн аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн менежментийн систем нэвтрүүлэх арга з...
хөдөлмөрийн аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн менежментийн систем нэвтрүүлэх арга з...хөдөлмөрийн аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн менежментийн систем нэвтрүүлэх арга з...
хөдөлмөрийн аюулгүй байдал, эрүүл ахуйн менежментийн систем нэвтрүүлэх арга з...
 
хэрэгтэй зураг
хэрэгтэй зурагхэрэгтэй зураг
хэрэгтэй зураг
 
ажлын байрны зааварчилгаа
ажлын байрны зааварчилгааажлын байрны зааварчилгаа
ажлын байрны зааварчилгаа
 
Ажлын байрны стандарт
Ажлын байрны стандартАжлын байрны стандарт
Ажлын байрны стандарт
 
хөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрэм
хөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрэмхөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрэм
хөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрэм
 

Similar to 1ж хичээл

L.uranchimeg testuud 1
 L.uranchimeg testuud 1 L.uranchimeg testuud 1
L.uranchimeg testuud 1school14
 
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид  ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид lodoidamba
 
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид  ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид dagia
 
Зөвлөх зэрэг горилсон туршлага
Зөвлөх зэрэг горилсон туршлагаЗөвлөх зэрэг горилсон туршлага
Зөвлөх зэрэг горилсон туршлагаAdilbish Bat-Erdene
 
цахим тест 123
цахим тест 123цахим тест 123
цахим тест 123oyunzul
 
цахим тест 123
цахим тест 123цахим тест 123
цахим тест 123oyunzul
 
цахим тест 123
цахим тест 123цахим тест 123
цахим тест 123oyunzul
 
тест
тесттест
тестShidten
 
цахим тест
цахим тест цахим тест
цахим тест Uuganaa_9x9
 
Ed esiin tehnikch 2018-12-17
Ed esiin tehnikch 2018-12-17Ed esiin tehnikch 2018-12-17
Ed esiin tehnikch 2018-12-17Gantulga Nyamdorj
 
Монгол орны аялал жуулчлалын газар зүй
Монгол орны аялал жуулчлалын газар зүйМонгол орны аялал жуулчлалын газар зүй
Монгол орны аялал жуулчлалын газар зүйMunkhuu Amraa
 
цахим тест
цахим тест цахим тест
цахим тест tserendulamaa
 
Уран зангилаа хичээл
Уран зангилаа хичээлУран зангилаа хичээл
Уран зангилаа хичээлErdenetsetseg Odgoi
 
11 r angiin togsoh shalgalt 2010
11 r angiin togsoh shalgalt 201011 r angiin togsoh shalgalt 2010
11 r angiin togsoh shalgalt 2010tvbshee
 
батлав см.........................н.зоригт
батлав см.........................н.зоригтбатлав см.........................н.зоригт
батлав см.........................н.зоригтSugar Gonchigdanzan
 

Similar to 1ж хичээл (20)

L.uranchimeg testuud 1
 L.uranchimeg testuud 1 L.uranchimeg testuud 1
L.uranchimeg testuud 1
 
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид  ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
 
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид  ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
ширээний чийдэнгийн бүрхүүлийн загвар зохиох.багш.дагмид
 
Зөвлөх зэрэг горилсон туршлага
Зөвлөх зэрэг горилсон туршлагаЗөвлөх зэрэг горилсон туршлага
Зөвлөх зэрэг горилсон туршлага
 
цахим тест 123
цахим тест 123цахим тест 123
цахим тест 123
 
цахим тест 123
цахим тест 123цахим тест 123
цахим тест 123
 
цахим тест 123
цахим тест 123цахим тест 123
цахим тест 123
 
тест
тесттест
тест
 
цахим тест
цахим тест цахим тест
цахим тест
 
Chadamj test
Chadamj testChadamj test
Chadamj test
 
Ed esiin tehnikch 2018-12-17
Ed esiin tehnikch 2018-12-17Ed esiin tehnikch 2018-12-17
Ed esiin tehnikch 2018-12-17
 
9 р анги
9 р анги9 р анги
9 р анги
 
Gz9
Gz9Gz9
Gz9
 
Монгол орны аялал жуулчлалын газар зүй
Монгол орны аялал жуулчлалын газар зүйМонгол орны аялал жуулчлалын газар зүй
Монгол орны аялал жуулчлалын газар зүй
 
Shalgalt
ShalgaltShalgalt
Shalgalt
 
цахим тест
цахим тест цахим тест
цахим тест
 
математикийн тест
математикийн тестматематикийн тест
математикийн тест
 
Уран зангилаа хичээл
Уран зангилаа хичээлУран зангилаа хичээл
Уран зангилаа хичээл
 
11 r angiin togsoh shalgalt 2010
11 r angiin togsoh shalgalt 201011 r angiin togsoh shalgalt 2010
11 r angiin togsoh shalgalt 2010
 
батлав см.........................н.зоригт
батлав см.........................н.зоригтбатлав см.........................н.зоригт
батлав см.........................н.зоригт
 

More from Enkhbaatar53

More from Enkhbaatar53 (20)

Buten siilver
Buten siilverButen siilver
Buten siilver
 
Ysan siilver
Ysan siilverYsan siilver
Ysan siilver
 
Tsahim test
Tsahim testTsahim test
Tsahim test
 
Biy daalt1.enhbaatar
Biy daalt1.enhbaatarBiy daalt1.enhbaatar
Biy daalt1.enhbaatar
 
Biy daalt4.enhbaatar
Biy daalt4.enhbaatarBiy daalt4.enhbaatar
Biy daalt4.enhbaatar
 
Biy daalt4.enhbaatar
Biy daalt4.enhbaatarBiy daalt4.enhbaatar
Biy daalt4.enhbaatar
 
Biy daalt3.enhbaatar
Biy daalt3.enhbaatarBiy daalt3.enhbaatar
Biy daalt3.enhbaatar
 
Biy daalt2.enhbaatar
Biy daalt2.enhbaatarBiy daalt2.enhbaatar
Biy daalt2.enhbaatar
 
Horoodoh.hereglegdehuun
Horoodoh.hereglegdehuunHoroodoh.hereglegdehuun
Horoodoh.hereglegdehuun
 
Havtgaisiilver
HavtgaisiilverHavtgaisiilver
Havtgaisiilver
 
Ysan siilver
Ysan siilverYsan siilver
Ysan siilver
 
Buten siilver
Buten siilverButen siilver
Buten siilver
 
Horoodoh.hereglegdehuun
Horoodoh.hereglegdehuunHoroodoh.hereglegdehuun
Horoodoh.hereglegdehuun
 
Hasuurdah.hereg
Hasuurdah.heregHasuurdah.hereg
Hasuurdah.hereg
 
Naraa12
Naraa12Naraa12
Naraa12
 
судалгаа
судалгаасудалгаа
судалгаа
 
Tsahim.tehnologi2
Tsahim.tehnologi2Tsahim.tehnologi2
Tsahim.tehnologi2
 
Tsahim.tehnologi
Tsahim.tehnologiTsahim.tehnologi
Tsahim.tehnologi
 
Tsahim.tehnologi
Tsahim.tehnologiTsahim.tehnologi
Tsahim.tehnologi
 
Tsahim.tehnologi2
Tsahim.tehnologi2Tsahim.tehnologi2
Tsahim.tehnologi2
 

1ж хичээл

  • 1. Нэгж хичээлийн хөтөлбөр<br />Сэдэв: Металлыг огтлох ажиллагаа<br />Орох анги: 7-р анги <br />Судлах цаг: 4 цаг<br />Хамрах хүрээ: Металлыг хасуурдах , хөрөөдөх технологийн тухай ойлголтыг судалж , аюулгүй <br />ажиллах дүрэмтэй танилцана.<br />Ээлжит хичээлийн сэдэв:<br />1.Металлыг хасуурдах ажиллагаа (2цаг)<br />2.Металлыг хөрөөдөх ажиллагаа (2цаг)<br />Зорилго: Металлыг хөрөөдөх хасуурдах арга барил хийх дарааллын талаар ерөнхий ойлголт олгох<br /> <br />Зорилт: - Металлыг хасуурдах хөрөөдөх арга барилын тухай судлах <br /> - Металлыг хасуурдах хөрөөдөх арга технологийг судлан бие дааж хийх чадвар дадлыг <br /> эзэмшүүлэхэд оршино<br />Хичээлийн хэлбэр: Шинэ мэдлэг олгох , дадлага хичээл<br />Заах арга зүй: - Харилцан ярианы эвлүүлэх арга<br /> - Үзүүлэн таниулах арга<br /> - Харьцуулалт хийх жишээн дээр суралцах<br /> <br />Сургалтын хэрэглэгдхүүн: - Бүлэг сэдвийн хөтөлбөр <br /> - Нэгж хичээлийн хөтөлбөр<br /> - Масштабын шугам , чий , алх , тиски , хасуур , төмрийн хөрөө г.м<br /> - Хэмжих багаж хэрэгслүүд<br /> - Үзүүлэн тарааж өгөх материал<br /> - Сурах бичиг “Технологи 2”<br />Үнэлгээ: Стандарт бус үнэлгээгээр сурагч бүрийг дүгнэнэ<br />Шалгуур: Тестээр , сурагчдын хийсэн бүтээлээр үзэсгэлэн гаргах<br />Гэрийн даалгавар: Хичээл тус бүрт даалгавар өгөх<br />Хүрэх үр дүн: <br />Төсөөлөл МэдлэгЧадварМеталлыг хасуурдах , хөрөөдөх арга технологит суралцахМеталлыг хасуурдах , хөрөөдөх арга технологийн аюулгүй ажиллах дүрэмтэй танилцахМеталлыг хасуурдах , хөрөөдөх арга барилд суралцах дадлага эзэмшинэ<br />Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр<br />Сэдэв: Металлыг хөрөөдөх арга барил<br />Орох цаг: 2цаг 7-р анги<br />Хамрах хүрээ: Металлыг хөрөөдөх арга барилын тухай ерөнхий ойлголт<br />Зорилт: Металлыг хөрөөдөх арга барилын тухай ойлголт олгож , аюулгүй ажиллах дүрэм судлах<br />хөрөөдөх арга барилд суралцах<br />Арга зүй: Харилцан ярианы арга , үзүүлэн таниулах арга<br />Гэрийн даалгавар шалгах: Хуудсан металлын тухай ойлголтыг бататгах<br />Өмнөхийг сэргээн санах: Хуудсан металлыг хайчлах арга барилын тухай ойлголт<br />Шинэ мэдлэг олгох<br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллгаа<br />Бататгал: Металлыг хөрөөдөх арга технологи аюулгүйн дүрмийг бататгах<br />Дүгнэлт: Стандарт ба стандарт бус үнэлгээ , тестээр , бүтээлээр дүгнэх<br />Гэрийн даалгавар: Цавчилтыг ямар зорилгоор хийдэг вэ ?<br /> Хөрөөдөх арга барилын тухай тайлбарла.<br /> Төмрийн хөрөөний ир ямар элментүүдээс бүрдэх вэ ?<br />Хүрэх үр дүн: Металлыг хөрөөдөх арга барилын тухай ойлголт эзэмшиж , аюулгүй ажиллах дүрмийг мөрдөж бие даан ажилах дадал чадвар олгоно<br />Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр<br />Сэдэв: Металлыг хасуурдах ажиллагаа<br />Судлах цаг: 2цаг 7-р анги<br />Хамрах хүрээ: Металлыг хасуурдах арга барилын тухай ерөнхий ойлголт<br />Зорилт: Металлыг хасуурдах арга барилын тухай ойлголт олгож , аюулгүй ажиллах дүрэм судлах<br />хасуурдах арга барилд суралцах<br />Арга зүй: Харилцан ярианы арга , үзүүлэн таниулах арга<br />Гэрийн даалгавар шалгах: Металлыг хөрөөдөх аюулгүй ажиллах дүрмийг шалгах<br />Өмнөхийг сэргээн санах: Металлыг хөрөөдөх тухай ойлголтыг бататгах<br />Шинэ мэдлэг олгох<br />Багшийн үйл ажиллагааСурагчийн үйл ажиллагаа<br />Бататгал: Металлыг хасуурдах арга технологи аюулгүйн дүрмийг бататгах<br />Дүгнэлт: Стандарт ба стандарт бус үнэлгээ , тестээр , бүтээлээр дүгнэх<br />Гэрийн даалгавар: Хасуурын ирлэлтийн өнцөг ямар ач холбогдолтой вэ ?<br /> Металл бүрт адил байх уу ?<br /> Хайчлах ба хасуурдах арга барилын нийтлэг ба ялгаатай талыг нэрлэ.<br />Хүрэх үр дүн: Металлыг хасуурдах арга барилын тухай ойлголт эзэмшиж , аюулгүй ажиллах дүрмийг мөрдөж бие даан ажилах дадал чадвар олгоно<br />Технологи 8-р анги тест<br />Давтамжийг юу гэж 2 ангилдаг вэ ?<br />а. ….............. б. …...............<br />Шугам зурагт хэрэглэгдэх багажуудыг нэрлэж бичнэ үү ?<br />….........................................................................................................<br />Өнгийн эсрэг тэсрэг чанар гэж юу вэ ?<br /> а. Ижил төрлийн өнгүүдийн ялгаатай талыг хэлнэ<br /> б. Нэг өнгийг нөгөөтэй зэрэгцэн тавихад үүсэж байгаа эрс тэс ялгаал хэлнэ<br /> в. Ижил мөртлөө цэвэр өнгийг дэвсгэр дээр байгаа өнгүүдийг хэлнэ<br /> 4. Өнгийг юу гэсэн 2 бүлэгт хуваадаг вэ ?<br /> а. Ахромат, хромат б. Нэмэлт ба засварын <br /> в. Хольцтой, хольцгүй г. Улааны ба хөхийн<br /> 5. Дутууг нөхөж бичнэ үү ?<br /> а. Элслэг хавтан (ДВП) б. Үртсэн хавтан (ДСП)<br /> в. …................... г. ….....................<br />Тухайн материалд гадны хүч үйлчилэхэд эвдрэхгүй ба хэлбэр, хэмжээгээ алдахгүй байхыг ….......................................... шинж чанар гэнэ.<br />Хавтгай сийлбэрийг дотор нь хэд ангилдаг вэ ?<br />а. 3 б. 2 в. 5 г.6<br />Бүтэн сийлбэр , цоолбор сийлбэрийн ялгаа юу вэ ?<br />а. ялгаагүй<br />б. Бүтэн сийлбэрийг тал бүрээс нь сийлдэг бол цоолбор сийлбэр дэвсгэрийг ухаж дүрсийг нүүрэн талаас сийлнэ<br />в. Дотно гадна талыг ухаж сийлнэ <br />УС гэдгийг тайлбарлана уу ?<br />У. ….................................. С.<br /> Тушааны углуурга хэдэн төрөл байдаг вэ ?<br />а. 6 б. 8 в. 10 г. 12<br />8-р ангийн тест <br />1. Эдлэлд тавигдах үндсэн хэдэн шаардлага байдаг вэ? <br /> а.3 б.4 в.5 с.2<br /> 2.175 см өндөртэй хүний суугаа биеийн өндөр хэд вэ ? сандалын өндөр 38,6см <br /> а.1245мм б.1240мм в.1230мм г.1300<br /> 3.Эргономик гэдэг үг аль улсаас гаралтай вэ ?<br /> а.Орос б.АНУ в.Грек г.Ром<br />Шинэ санаа шийдэл олох зохион бүтээх зорилго зорилтод хүрэхийн тулд зохих<br />дарааллаар гүйцэтгэх системийг …........................гэнэ.<br /> а.зохион бүтээх арга б.Дүрс зураг в.Зохиомж г.Ажлын зураг <br />Биет юмсын үндсэн гол шинжийг агуулсан уул юмыг орлон төсөөлж чадах <br /> хуулбарыг................................гэнэ. <br /> а.Загварчлал б.хуулбар в.Дүрс зураг г. Деталл<br />Нэг төрлийн ижил маркийн материалаар хийсэн цаас үл задрах дан эдлэлийг...............гэнэ.<br /> а.эд анги б.Деталь в.Угсрааны нэгж д.Туслах төхөөрөмж <br /> 7.Хэд хэдэн деталиас нийлмэл эдлэлийн дүрслэл хэмжээ болон <br /> түүнийг үйлдвэрлэл, угсрах, засварлах, шалгахад зайлшгүй шаардагдах <br /> бусад өгөгдлийг агуулсан баримт бичгийг …........гэнэ. <br /> а.Ажлын зураг б.Угсааны зураг в.Дүрс зураг г.Техникийн зураг <br /> 8.Мм-ийн хуваарь бүхий цаасан дээр ойролцоо харьцаагаар масштаб баримтлахгүйгээр гараар зурсан деталь эдлэлийн дүрслэл хэмжээ болон бусад өгөгдлийг <br />агуулсаныг …......зураг гэнэ.<br /> а.Ажлын б.Тойм в.Дүрс г.Угсрааны <br />Багшийн удирдлагаар бие дааж гүйцэтгэсэн асуудал шийдвэрлэсэн ажлыг …..........гэнэ.<br /> а.Бие даалт б.Диплом в.Төсөл г.Курсын ажил <br /> 10.Материал, эрчим хүч, мэдээллийг хувирган өөрчлөх ба ашиглах аргын <br /> тухай шинжлэх ухааныг …..........гэнэ.<br /> а.Техник б.Технологи в.Бүтээл г.Загвар <br /> <br />10-р ангийн тест <br /> 1.Материал, эрчим хүч, мэдээллийг хувирган өөрчлөх ба ашиглах аргын тухай <br /> шинжлэх ухааныг …......... гэнэ<br /> а. Техник б. Технологи в. Бүтээл г. Загвар<br /> 2.Хэлбэр ба эд ангиудын элментүүдийг хэмжээ, хэлбэрийн сэлгээ хавтгайа ба эзэлхүүнт байгуулалтын шугаман дарааллын эрэмбийг …...........гэнэ. <br /> а.Эрс тэс б. Нюанс в. Давтамж г. Бионик<br />Дизайныг дотор нь хэд ангилдаг вэ ?<br />а. 9 б.4 в.5 д.7 <br />Тектоник зохилцдыг хэд ангилдаг вэ ?<br />а. 2 б.3 в.1 г.4<br />….......... нь гоо сайхны таашаал сэтгэл хөдлөлтэй холбоотой чанарын илэрхийллийг агуулдаг<br />а. Тектоник б.Гоо зүйн зохиоцол в. Бионик г.Зохиомж<br />Хэлбэр дүрсийг зохион бүтээх арга нь зохион бүтээх арга мөн үү ?<br /> а.Мөн б.Биш в.Аль нь ч биш <br />Гол обьектын арга хэдэн онд үүссэн бэ ? <br /> а.1920 б.1925 в.1926 г.1930<br />Модны шинж чанарыг хэд ангилдаг вэ ? <br /> а.2 б.4 в.3 г.5 <br />Кинематик бүдүүвч нь ….....................дүрсэлсэн зураг юм.<br />Төмөр, нүүрстөрөгчийн нэгдлийг …..............гэж нэрлэнэ.<br /> 11-р ангийн тест <br />1.Материалын физик шинж чанарт юу хамаардаг вэ ? <br /> ….........................................................................................................................................<br />2.Машин нь хүний ….........................................................техникийн төхөөрөмж юм.<br />3.Төмөр нүүрстөрөгчийн нэгдлийг …....................гэнэ.<br />4.Ажлын байр гэж юу вэ ? <br /> а.Тодорхой 1 төрлийн ажлыг гүйцэтгэхэд хэрэгцээтэй материал, гар багаж, машин тоног төхөөрөмж хангагдсан өрөөг ажлын байр гэнэ<br /> б.Тодорхой 1 төрлийн ажлыг гүйцэтгэхэд зайлшгүй хэрэгцээтэй материал, гар багаж, машин тоног төхөөрөмж хангагдсан талбарыг ажлын байр гэнэ<br />в.Тодорхой 1 ажлыг хийхэд боломжтой өрөөг ажлын байр гэнэ.<br />5.Хэмжих багаж хэрэгслийн юу гэж 2 ангилдаг вэ ? <br /> а.Модны , металлын б.Төмрийн, модны в.Зөөлөн , хатуу эдлэлийн <br />6.Будах ажиллагааг юу гэж 2 ангилдаг вэ ? <br /> а.Өнгөлөг, бүрсгэр б.Тунгалаг , тунгалаг биш в.Багсаар , өнхрүүшээр <br />7.Хүндийн жингээрээ биед нөлөө үзүүлэх чадвартай ямар төлөвийн биетүүдийг ачаа гэж ойлгож болох вэ ? <br /> а.Хатуу б.Шингэн в.Хатуу, шингэн, хий <br />8.Аль нь технологийн машин бэ ? <br /> а.Автомашин, усан онгоц, танк <br /> б.Сахалын машин , үсний машин <br /> в.Оёдлын маши, өрмийн машин, харуулын машин <br />9.Патент олгосон шинэ бүтээл, бүтээгдэхүүний загварыг бусдад ашиглуулах зөвшөөрлийг...........................гэнэ.<br /> а.Патент б.Лиценз в.Барааны тэмдэг <br />10.Нэг төрлийн ижил маркийн материалаар хийсэн цааш үл задрах дан эдлэлийг <br /> …...................гэнэ. а.Эд анги б.Деталь в.Угсрааны зураг г.Туслах төхөөрөмж<br /> <br /> <br />