• Like

Loading…

Flash Player 9 (or above) is needed to view presentations.
We have detected that you do not have it on your computer. To install it, go here.

Bugra arslansoyu-20070214 TWİTTER

 • 278 views
Uploaded on

TWİTTER BUGRA ARSLANSOYU 20070214

TWİTTER BUGRA ARSLANSOYU 20070214

More in: Technology , Business
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
278
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. YAKINDOĞU ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ
  BUGRA ARSLANSOYU
  20070214
 • 2. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?
  Twitter, 140 karakterlik kısa mesajlar yazabileceğiniz iletişim ve bilgi ağıdır. Bu mesajlar çoğunlukla halka açıktır. Mesajlara twit ismi verilir ve kişisel güncellemelerinizden ,ne yaptığınıza, kısa yararlı bilgilerden, sorularınıza kadar çeşitlilik gösterir. Yani hiçbir konu twitter’ın müfredatının dışında değildir.
 • 3. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?
  Twitter’a değişik özelliklerinden dolayı twitter diyarı, kullanıcılarına da ‘twitter diyarı sakini’ denildiği görülmüştür. Dilediğiniz sakinlerin ne yazdıklarını, twitter hesaplarına abone olup takip edebilirsiniz. Buna “following” denir. Sizi takip edenlere ya da arkadaşlarınıza da ‘follower’ denir.
 • 4. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?
  Genelde ilk sorulan sorulardan bir tanesi, twitter ne işe yarar olur. Twitter’a bir iletişim ve bilgi aracı diyebiliriz ve tamamen sizin kontrolünüzde olan bir araçtır. Stratejinizi belirleyerek twitter’ı nasıl kullanacağınız size bağlıdır. Mesela bazı kişiler hiç bir şey yazmadan twitter’ı sadece dinleme maksadıyla kullanırlar. Değişik kişilerin yazdıklarına abone olarak onların yazdığı bilgilerden faydalanırlar.
 • 5. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?
  Nitekim twitter’da konusunun uzmanı olan ve sürekli olarak bilgi yayınlayan birçok kişi vardır. Bir kısmı da twitter’ı tamamen kişisel olarak kullanırlar ve arkadaşlarını nerede oldularını haber verirler.Kesin olan birşey varsa twitter’da haberlerin iyi ya da kötü çok hızlı yayılmasıdır.
 • 6. FACEBOOK İLE FARKI
  Facebook ile kıyaslandığında, ‘arkadaş’ kelimesi twitter’da daha farklı bir anlama gelir. Facebook’taki arkadaşlarınızı az ya da çok tanıyosunuzdur oysa twitter’da hiç tanımadığınız ancak yazdıklarını enteresan bulduğunuz birisini arkadaşınız olarak ekleyebilirsiniz. Yani onların ‘follower”ı olabilirsiniz.
  Bu twitter’ın açıklık prensipinden biridir. Ayrıca aynı arkadaşınızın yazdıklarını beğenmemeye başlarsınız O zaman da ‘unfollow’ edebilirsiniz yani listenizden çıkarabilirsiniz. Bu twitter’da gayet doğal olan bir durumdur.
 • 7. FACEBOOK İLE FARKI
  Twitter sadece tek bir grubu değil bir çok farklı kişiliği okumanızı sağlar. Mesela bir TV yıldızını ya da blogcuları ya da liseden bir arkadaşınızı takip edebilirsiniz. Bunun kararı kesinlikle size ait. Yani facebook’taki gibi eklediğiniz kişinin sizi onaylaması diye birşey yoktur.
 • 8. Eski Ve Yeni Twitter
  En eski twitter 1935 yılında Londra'da kullanıldı. Caddelerdeki panolarda, arkadaşlara kısa mesajlar bırakılabiliyordu....
 • 9. Eski Ve Yeni Twitter
  • Bir zamanlar sadece küçük bir kullanıcı kesimine açılan yeni Twitter.com, artık tüm kullanıcılara aktif hale geldi. Ön gösterim süresince kullanıcılara eski ve yeni versiyon arasında seçme şansı sunacak olan Twitter, daha sonra olduğu gibi yeni versiyonu kullanacak.
 • Eski Ve Yeni Twitter
  Genel olarak bakacak olursak yeni Twitter.com sunduğu yeni tasarımın yanında resim, video gibi içerikleri de arayüzünden görüntülüyor. Twitter iPad uygulamasını kullananların aslında biraz olsun aşina oldukları bu kullanım ile Twitter’ın sol kolonunda tweetleri görüntülerken, sağ kolonunda tweetin içeriğindeki videoyu izleyebiliyorlar.
 • 10. Eski Ve Yeni Twitter
  • Bu özelliği uygulayabilmek için Twitter.com önde gelen birçok içerik paylaşım servisi ile işbirliğine gitmiştir. Bu şirketlerden bazıları Vimeo, YouTube, TwitPic, Flickr, Etsy, UStream, DeviantArt olarak sayılabilir.
 • Eski Ve Yeni Twitter
  Yeni Twitter.com’da tweetlerle ilgili birçok detay bilgi de yine sağdaki kolonda görüntülenebiliyor. Tweetin üzerine tıkladığınızda gönderen kullanıcının diğer tweetleri, haritada gönderildiği konum, tweete yapılan reply’lar gibi bilgiler görüntülenebiliyor.
  Twitter yeni versiyonuyla birlikte “mini profil” adını verdiği özelliği de devreye aldı. Bu özellikle birlikte artık kullanıcı adlarının üzerine tıklandığında kullanıcının bilgileri görüntülenebilecek.
 • 11. İstatistiki Bilgiler
  Twitter kurucusu Evan Williams’ın toplantının açılışında yaptığı konuşmada:Twitter’ın mobil kullanıcı sayısının %250 arttığı ve günde gerçekleşen 370 bin yeni üye kaydının %16′sının mobil cihazlar üzerinden yapıldığı namı diğer @ev‘in yaptığı konuşmada paylaşılan bilgilerdendi.
  Twitter’a günlük olarak 95 milyondan fazla tweet atıldığı da soldaki grafikle birlikte paylaşılmıştır.
 • 12. Grafikle ilgili bazı detay bilgiler: (Bu bilgiler Twitter PR tarafından paylaşılmıştır.)
  Ocak 2009: 2 milyondan fazla
  Temmuz 2009: 12 milyondan fazla
  Ocak 2010: 32 milyonda fazla
  Temmuz 2010: 65 milyondan fazla
  Eylül 2010: 90 milyondan fazla
  Bu kadar çok Twitter uygulaması varken, hala en çok tercih edilen kullanımın Twitter.com olduğu da toplantıda grafikle paylaşılan bilgilerlendi. Twitter kullanıcılarının %78′i tercihini Twitter.com’dan yana kullanırken %14′ü Twitter’ın mobil arayüzünü, %8′i SMS, %8′i ise Twitter’ın iPhone uygulamasını tercih ediyormuş. Aşağıdaki grafikte detaylı olarak Twitter uygulamalarının kullanım oranlarına göre dağılımını inceleyebilirsiniz.
 • 13.
 • 14. Twitter’ın bugüne kadar ki üye trendi de ayrıca paylaşıldı bununla ilgili grafiği de aşağıda görebilirsiniz.
 • 15. TWİTERDE HESAP AÇMA
  Bir rumuz, iyi seçilmiş bir şifre ve e-posta adresi yeterlidir.
 • 16. TWİTERDE HESAP AÇMA
  CreateMyAccount” Butonuna Tıkladıktan Sonra Karşımıza Çıkan Sayfada Yahoo, AOL Ya Da Gmail E-Posta Hesaplarınızda Bulunan Kişi Listelerinin Twitter’a Aktarılmasını İsteyip İstemediğiniz Soruluyor.
 • 17. TWİTERDE HESAP AÇMA
  Twitter Hesabımızı Açtık. Karşımızda Twitter Ana Sayfamız. Takip Ettiğimiz Kişilerin Yazdığı Mesajlar Alt Alta Görüntüleniyor.
 • 18. TEŞEKKÜRLER