Bugra arslansoyu-20070214

382 views

Published on

Published in: Technology, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
382
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Bugra arslansoyu-20070214

 1. 1. BUGRA ARSLANSOYU 20070214
 2. 2. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?  Twitter, 140 karakterlik kısa mesajlar yazabileceğiniz iletişim ve bilgi ağıdır. Bu mesajlar çoğunlukla halka açıktır. Mesajlara twit ismi verilir ve kişisel güncellemelerinizden ,ne yaptığınıza, kısa yararlı bilgilerden, sorularınıza kadar çeşitlilik gösterir. Yani hiçbir konu twitter’ın müfredatının dışında değildir.
 3. 3. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?  Twitter’a değişik özelliklerinden dolayı twitter diyarı, kullanıcılarına da ‘twitter diyarı sakini’ denildiği görülmüştür. Dilediğiniz sakinlerin ne yazdıklarını, twitter hesaplarına abone olup takip edebilirsiniz. Buna “following” denir. Sizi takip edenlere ya da arkadaşlarınıza da ‘follower’ denir.
 4. 4. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?  Genelde ilk sorulan sorulardan bir tanesi, twitter ne işe yarar olur. Twitter’a bir iletişim ve bilgi aracı diyebiliriz ve tamamen sizin kontrolünüzde olan bir araçtır. Stratejinizi belirleyerek twitter’ı nasıl kullanacağınız size bağlıdır. Mesela bazı kişiler hiç bir şey yazmadan twitter’ı sadece dinleme maksadıyla kullanırlar. Değişik kişilerin yazdıklarına abone olarak onların yazdığı bilgilerden faydalanırlar.
 5. 5. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?  Nitekim twitter’da konusunun uzmanı olan ve sürekli olarak bilgi yayınlayan birçok kişi vardır. Bir kısmı da twitter’ı tamamen kişisel olarak kullanırlar ve arkadaşlarını nerede oldularını haber verirler. Kesin olan birşey varsa twitter’da haberlerin iyi ya da kötü çok hızlı yayılmasıdır.
 6. 6. FACEBOOK İLE FARKI  Facebook ile kıyaslandığında, ‘arkadaş’ kelimesi twitter’da daha farklı bir anlama gelir. Facebook’taki arkadaşlarınızı az ya da çok tanıyosunuzdur oysa twitter’da hiç tanımadığınız ancak yazdıklarını enteresan bulduğunuz birisini arkadaşınız olarak ekleyebilirsiniz. Yani onların ‘follower”ı olabilirsiniz.  Bu twitter’ın açıklık prensipinden biridir. Ayrıca aynı arkadaşınızın yazdıklarını beğenmemeye başlarsınız O zaman da ‘unfollow’ edebilirsiniz yani listenizden çıkarabilirsiniz. Bu twitter’da gayet doğal olan bir durumdur.
 7. 7. FACEBOOK İLE FARKI  Twitter sadece tek bir grubu değil bir çok farklı kişiliği okumanızı sağlar. Mesela bir TV yıldızını ya da blogcuları ya da liseden bir arkadaşınızı takip edebilirsiniz. Bunun kararı kesinlikle size ait. Yani facebook’taki gibi eklediğiniz kişinin sizi onaylaması diye birşey yoktur.
 8. 8. Eski Ve Yeni Twitter  En eski twitter 1935 yılında Londra'da kullanıldı. Caddelerdeki panolarda, arkadaşlara kısa mesajlar bırakılabiliyo rdu....
 9. 9.  Bir zamanlar sadece küçük bir kullanıcı kesimine açılan yeni Twitter.com, artık tüm kullanıcılara aktif hale geldi. Ön gösterim süresince kullanıcılara eski ve yeni versiyon arasında seçme şansı sunacak olan Twitter, daha sonra olduğu gibi yeni versiyonu kullanacak. Eski Ve Yeni Twitter
 10. 10. Eski Ve Yeni Twitter  Genel olarak bakacak olursak yeni Twitter.com sunduğu yeni tasarımın yanında resim, video gibi içerikleri de arayüzünden görüntülüyor. Twitter iPad uygulamasını kullananların aslında biraz olsun aşina oldukları bu kullanım ile Twitter’ın sol kolonunda tweetleri görüntülerken, sağ kolonunda tweetin içeriğindeki videoyu izleyebiliyorlar.
 11. 11. Eski Ve Yeni Twitter  Bu özelliği uygulayabilmek için Twitter.com önde gelen birçok içerik paylaşım servisi ile işbirliğine gitmiştir. Bu şirketlerden bazıları Vimeo, YouTube, TwitPic, Flickr, Etsy, UStream, DeviantArt olarak sayılabilir.
 12. 12.  Yeni Twitter.com’da tweetlerle ilgili birçok detay bilgi de yine sağdaki kolonda görüntülenebiliyor. Tweetin üzerine tıkladığınızda gönderen kullanıcının diğer tweetleri, haritada gönderildiği konum, tweete yapılan reply’lar gibi bilgiler görüntülenebiliyor.  Twitter yeni versiyonuyla birlikte “mini profil” adını verdiği özelliği de devreye aldı. Bu özellikle birlikte artık kullanıcı adlarının üzerine tıklandığında kullanıcının bilgileri görüntülenebilecek. Eski Ve Yeni Twitter
 13. 13. İstatistiki Bilgiler  Twitter kurucusu Evan Williams’ın toplantının açılışında yaptığı konuşmada: Twitter’ın mobil kullanıcı sayısının %250 arttığı ve günde gerçekleşen 370 bin yeni üye kaydının %16′sının mobil cihazlar üzerinden yapıldığı namı diğer @ev‘in yaptığı konuşmada paylaşılan bilgilerdendi.  Twitter’a günlük olarak 95 milyondan fazla tweet atıldığı da soldaki grafikle birlikte paylaşılmıştır.
 14. 14.  Grafikle ilgili bazı detay bilgiler: (Bu bilgiler Twitter PR tarafından paylaşılmıştır.)  Ocak 2009: 2 milyondan fazla  Temmuz 2009: 12 milyondan fazla  Ocak 2010: 32 milyonda fazla  Temmuz 2010: 65 milyondan fazla  Eylül 2010: 90 milyondan fazla  Bu kadar çok Twitter uygulaması varken, hala en çok tercih edilen kullanımın Twitter.com olduğu da toplantıda grafikle paylaşılan bilgilerlendi. Twitter kullanıcılarının %78′i tercihini Twitter.com’dan yana kullanırken %14′ü Twitter’ın mobil arayüzünü, %8′i SMS, %8′i ise Twitter’ın iPhone uygulamasını tercih ediyormuş. Aşağıdaki grafikte detaylı olarak Twitter uygulamalarının kullanım oranlarına göre dağılımını inceleyebilirsiniz.
 15. 15. Twitter’ın bugüne kadar ki üye trendi de ayrıca paylaşıldı bununla ilgili grafiği de aşağıda görebilirsiniz.
 16. 16. TWİTERDE HESAP AÇMA Bir rumuz, iyi seçilmiş bir şifre ve e-posta adresi yeterlidir.
 17. 17. TWİTERDE HESAP AÇMA Create My Account” Butonuna Tıkladıktan Sonra Karşımıza Çıkan Sayfada Yahoo, AOL Ya Da Gmail E- Posta Hesaplarınızda Bulunan Kişi Listelerinin Twitter’a Aktarılmasını İsteyip İstemediğiniz Soruluyor.
 18. 18. TWİTERDE HESAP AÇMA Twitter Hesabımızı Açtık. Karşımızda Twitter Ana Sayfamız. Takip Ettiğimiz Kişilerin Yazdığı Mesajlar Alt Alta Görüntüleniyor.
 19. 19. TEŞEKKÜRLER

×