1. Сабақ жоспары
Сабақ: Музыка Мектеп:негізгі білім беретін №221
Аққұм мектебі Жаңақорған ауданы
Қызылорда облысы
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Серібаева Б.Т
Сынып:6
(алтыншы)
Қатысқандар саны:14 Қатыспағандар саны: -0
Сабақтың
тақырыбы:
Жас қазақ деп жырлаған-Рамазан Елебаев
Сабақ
негізделген
оқу мақсаты
Композитордың өмірі мен шығармашылығы жайлы танысу
Рамазан Елебаевтың «Жас қазақ» әнінің шығу тарихын зерттеу
Сабақтың
мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады:
Рамазан Елебаевтың өмірі мен шығармашылығын біледі
Үнтаспадан «Жас қазақ» әнін тыңдайды
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
әннің шығу тарихын зерттейді
Композитордың шығармашылығы жайлы айтады
Кейбір оқушылар істей алады:
Композитордың досына арнаған әні жайлы эссе жазады
Бағалау
критерийлері
Рамазан Елебаевтың өмірі, шығармашылығы жайлы біледі
Әннің шығу тарихын сипаттайды
Тыңдалған музыкалық шығарманың көңіл күйін, екпінін анықтайды
Пәнаралық
байланыс
Әдебиет
Тілдік
мақсат
Оқушылар:
Рамазан Елебаевтың «Жас қазақ» әнін тыңдай отырып, әннің мазмұнын талдайды
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
Мелизмдер- Музыкалық дыбыстарды әшекейлеп,құлпырту үшін қолданылатын ұсақ
өрнектер.Олар:форшлаг,группетто,мордент,трель,флажолеттер деп
аталады.Мелизмдер аспапты музыкада жиі қолданылады.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сабақтың мақсатының ашылуына байланысты қойылатын жабық және ашық
сұрақтар
Ұл Отан соығысына қатысқан қандай өнер адамдарын білесіңдер?
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы
оқу Ұлы Отан соғысына қатысқан қандай өнер саңлақтарын білесіңдер?
Жоспар
Жоспарлан-
ған уақыт
Жоспарланған жаттығулар Ресурстар
2. Басы
2 мин
2
мин
Психологиялық дайындық
Оқушылармен сәлемдеседі. Оқушылар орындарынан тұрып көңіл
күйлерін «мен сізді таныстырығым келеді» тапсырмасы арқылы
бастайды
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқулық,
дәптер,
қаламсап
Ортасы
40 мин
7
мин
3
мин
3
мин
12
мин
10
мин
1. Үй тапсырмасын тексеру
1 Атақты күйші,сазгер Н.Тілендиев жайлы деректер жинақтап,реферат
жасайды (әр топ өз жұмысын қорғайды)
2 «Асыл әжем» әнін жатқа орындайды
Сазгер және Күйші тобы
Тақырыпты ашу үшін бейнежазба көрсетіледі (Оқушылар үзінді көре
отырып,сабақта кім туралы айтылатынын айтады) Сюжет көру арқылы
сабақтың мақсаты анықталады.
Сабақтың мақсатын айту (ашық және жабық сұрақтар қою
арқылы):
- Балалар, бүгінгі сабағымыз кім туралы болмақ?
- .... оқушылардың жауабы
- Балалар Ұлы Отан соғысына қатысқан қандай ержүрек
апа,ағаларыңды білесіңдер?
Олай болса бүгінгі сабақты ержүрек батыр,композитор Рамазан
Елебаевқа арнаймыз
Топтық жұмыс
«Ойлан, тап» ойыны
Сазгер тобы – «Жас қазақ» әнінің шығу тарихын зерттейді
Күйші тобы – композитордың өмірі мен шығармашылығын
анықтайды
Топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір ұсыныс тәсілі арқылы бағалайды.
Жұптық жұмыс
«Кім жылдам» ойыны
Оқушыларға сұрақ салынған 7 конверт таратылады
1-жұп: Рамазан Елебаев кім? қай жерде дүниеге келген?
2-жұп: Ол соғысқа қай жылы аттанды? Неше жасында?
3-жұп: «Жас қазақ» әнін композитор кімге арнады? Бұл әнді кімге
аманат етіп тапсырды?
4-жұп: Жүсіпбек Елебеков кім? Ол «Жас қазақ» әнін қай жерде алғаш
орындады?
5-жұп: Жүсіпбек Елебеков кімдерден тәлім алған?
6-жұп:Мелизмдер дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?
7-жұп: Ұлы Отан соғысына қатысқан қандай өнер адамдарын білесің?
Дескриптор
Шығармашылық жұмысын сынып алдында көрсетеді
Өз жұмысына түсініктеме береді
Аудиожаз
ба
Таратпалар
3. 6
мин
Жеке жұмыс
«Театр» ойыны
Оқушылар рөлдік ойындарға бөлініп актерлік шеберлігін көрсетеді
Оқушылар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды
Соңы
2 мин
2
мин
Кері байланыс жасау
Бүгінгі сабақ ұнаса,тапсырманың барлығын орындаса жасыл
түсті,сабақта белгілі бір қиындықты кездестірсе сары түсті, сабақ
барысында тапсырмаларды орындауц қиын болып,мұғалімнің көмегіне
жүгінсе қызыл түсті бағдаршамды көтереді
Бағдаршам
Қосымша ақпарат
Саралау
- «Ойлан,тап» топтық жұмысы
және «театр » жеке
жұмыстарынжүргіземін.
- Сабақ кезіндегі айрықша
тапсырма:
Оқушылар стикерлерге өздерінің бүгінгі сабақтаналған
әсерлерін, не түсінгенін , алдағы уақытта нені білгісі
келетіндерін жазады.Қандайәдіс –тәсілдердіңтиімді
болғандығын айтады
АҚТ-мен
байланыс:
интернет
желісі.
стикерлер
Рефлексия
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы
бағалау.
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма?
Оқу мақсатым:оқушылардың ашық және жабық сұрақтарға жауапберу
арқылы ашылды
- Бүгін оқушылар не білді? Бүгінгі сабағымда композитордың өмірі, шығармашылығы жайлы
әңгімеледі, әннің шығу тарихын зерттеді
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Сынып оқушыларының көпшілігі тапсырмаларды орындауда белсенділік
танытты.
- Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды, себебі алынған топтық
және жұптық жұмыстар өз нәтижесін көрсетті.
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Барлық тапсырмаларым белгіленген уақытқа жоспарланып алынды,бірақ
уақытқа симайқалды
- Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
Келесісабағымда жеке оқушыға берілетін жұмыстарды түрлендіріп аламын
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды ?
«Ойлан,тап» топтық және «Театр» жеке жұмысы өз нәтижесін берді.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетінін білдім?
Топтық және жеке жұмыстар барысында кей оқушылардың танымдық деңгейі артып, өздеріне берілген
ролдік жұмыстарды толық алып шықты