SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі
Министерство образования и науки Республики Казахстан
«Қостанай облысы әкімдігінің білім баскармасы
КМҚК " Қостанай политехникалық колледжі"
КГКП "Костанайский политехнический колледж"
Управления образования акимата Костанайской области»
КЕЛІСІЛДІ/
СОГЛАСОВАНО
БЕКІТЕМІН/
УТВЕРЖДАЮ
ДиректордыңҒЖЖ орынбасары/
Зам. директорапо НМР
______________АягановаБ.З.
(қолы) (Т.А.Ә. / Ф.И.О)
____________________
«____»________2016_ ж.
ДиректордыңОІЖ орынбасары/
Зам. директора по УР
_____________КазиеваУ.Ж.
(қолы) ( Т.А.Ә. / Ф.И.О)
____________________
«____»________2016_ ж.
АШЫҚ САБАҚТЫҢ
ӘДІСТЕМЕЛІК ӘЗІРЛЕМЕСІ/
МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА
ОТКРЫТОГО УРОКА
Пән/предмет:Химия
Тақырып/тема:d - элементтердің жалпы сипаттамасы
Топ/группа:ЭБ-11
Мамандық/специальность: 0518000 «Есеп және аудит»
Әзірлеген оқытушы/разработалпреподаватель: Шингельбаева Р.Ш.
ЦМК отырысындақарастырылды
№ ___ хаттама «__»_______20 ж. /
Рассмотрено назаседании ЦМК
Протокол№____ от«___»___20 г
__________ _________________
қолы Т.А.Ә.
Қостанай, 2016 ж.
Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым.
Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.
Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі / Методическая разработка
открытого урока.
Күні/ Дата : 26.10.2016
Топ/ Группа: ЭБ-11
Пән/ Предмет: Химия
Сабақтың тақырыбы/Тема занятия: d - элементтердің жалпы сипаттамасы.
Мыс.
Сабақтың типі / Тип занятия: жаңа сабақты меңгеру
Сабақтың түрі/Видзанятия: дәстүрлі
Сабақтың мақсаттары /.Цели урока:
Білімдік/образовательная : d-элементтердің құрылысы және ортақ қасиеттері
туралы білімдерін кеңейту. Мыстың периодтық жүйедегі орны және атом
құрылысы, табиғатта таралуы, алынуы, қасиеттері және маңызды
қосылыстарымен таныстыру.
Дамытушылық/ развивающая:
 d элементтерді s және р элементтерден ажырата білу дағдыларын
дамыту;
 өткен материалды қорытындылауғажәне жүйелеуге үйрету;
 мыс туралы білімдерін толықтырып, дамыту;
 есте сақтау қабілетін дамыту;
 шығармашылық мүмкіндігін дамыту;
 тестпен жұмыс жасай білу білігін дамыту.
Тәрбиелік / воспитательная:
 оқушының танымдыққызығушылығын қалыптастыру;
 өз бетінше жұмыс жасай білуге тәрбиелеу;
 оқушының материалды меңгеруге саналы түрдежетуін
қалыптастыру;
 экологиялық, экономикалық тәрбие беру.
Пәнаралық байланыс/Межпредметная связь:физика, биология, география,
тарих т.б
Көрнекіқұралдар / Оборудование: Электронды оқулық., периодтықжүйе,
металдардың электрохимиялық кернеу қатары, мыс және мыс құймалары
Сабақтың барысы/ План занятия
I.Ұйымдастыру кезеңі / Организационная часть:
Сендер білесіңдер ме?
Мыс элементінің латынша аты қандай? Және неге олай аталған?
Мыстың латынша атауы- купрум. Ежелгі римдіктердің мыс кен орындары
болған Кипр аралының атауынан шыққан
II. Өткен материалды қайталау және тексеру / Опрос и проверка
пройденного материала:
Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым.
Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.
1. Кермек судыңқұрамындақандай иондар болады?
2. Әктас деген атпен белгілі химиялық қосылыс?
3. Қайнату әдісі арқылы жойылмайтынкермектік қалай аталады?
4. «Сөндірілген әк» деп аталатын химиялық зат?
5. Сілтілік ерітінді екенін қалай анықтаймыз?
III. Жаңа тақырыпты өту / Изучение нового материала: d-элементтерінің
басты химиялық сипаты сыртқы электрон қабатында 2s электрон болуымен
анықталады.Кезекті электрондар сыртқы электрондық қабаттан санағанда
екінші қабатқа түсіп,d- деңгейшені толтырады.Сондықтан d-элементтер
химиялық реакцияларда металдар сияқты оң тотығу дәрежесін көрсетеді.
Мыс ІБ топ элементі.Оның электрондық формуласы:
Си +29 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d10 4s1
Мыс атомында оныншы d-электрон төртінші s-деңгейшеден «құлап» түсуі
нәтижесінде үшінші d-деңгейшеге өтеді, сондықтан бұл электрон қозғалғыш.
Жер қыртысында мыстың мөлшері 0,01% массаны құрайды.Ол саф күйінде
және қосылыстар түрінде кездеседі.Маңызды минералдары: халькопирит-
СиFeS2, малахит-
CuCO3* Cu(OH)2,куприт-Cu2O.
Алынуы:
2Cu2S+3O2 ═ 2Cu2O+2SO2
2Cu2O+Cu2S ═ 6Cu+SO2
Химиялық қасиеттері:
Жай заттармен әрекеттеседі
Cu+Cl2 ═ CuCl2
2Cu+O2 ═ 2CuO
Cu+S ═ CuS
Күрделізаттармен:
Cu+2H2SO4 ═ CuSO4+SO2+2H2O
Cu+4HNO3 ═ Cu(NO3)2+2NO2 +2H2O
конц
Cu+8HNO3 ═ 3Cu(NO3)2+2NO↑+4H2O
сұйыт
Сu+2AgNO3 ═ Cu(NO3)2+2Ag
Мыс қосылыстарынанықтау.
Мыс және оның ұшқыш қосылыстары жалынды көк жасыл түскебояйды.
Тұздарынасілті қосқандамыс гидроксидінің көгілдір тұнбасы түзіледі.
Cu2+ + 2OH- ═ Cu(OH)2↓
Қолданылуы:
 Электр тогын өткізетін қондырғылар жасауда;
 Металдық қаптаулар алуда;
 Әр түрлі заттардың металдық көшірмесін алу үшін;
 Әсемдік бұйымдар дайындауда.
Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым.
Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.
 Полиграфияда, мыс қалыбын жасауда;
 Радиотехникада қолданылады
IV. Бекіту / Закрепление:
1.Жай зат ретінде мысқасипаттама беріңдер
2.Мыс атомыныңқұрылысынсипаттаңдар
3.Мысты қандай қосылыстарынанжәне қандай әдістермен алады?
4.Мыс қандай реакцияларға түседі?
5.№6 есепті шығару.
№6 есеп
Бер: m(Fe)=10г
Т/к: m(Cu)
10г Хг
Шешуі: Fe+CuSO4= FeSO4+Cu
56г 64г
Х=10*64/56=11,4
Жауабы: 11,4г
Тақырыпбойынша тест тапсырмаларынорындау
V. Қорытынды жасау/Подвестиитоги:
VI. Үй тапсырмасы /Домашнее задание: §7.1 оқу. №7 есеп
Үйтапсырмасы бойыншақойылатын сұрақтар:
1. Мыстың периодтық жүйедегі орнынасипаттама беріп, электрондық,
графиктік формуласын жаз.
2. Жай зат ретінде мыстың физикалық қасиетін сипатта.
3. Мыстың жай және күрделі заттармен әрекеттесу реакция теңдеулерін
жазып, түсіндір.
4. Мыс қосылыстары менолардың қолданылуы туралы айтыңдар.
5. №5 жаттығу. Мынадай айналуларды жүзеге асырыңдар.
А) CuO→Cu → CuCl2 → Cu(OH)2 → CuSO4
Б) CuCl2→Cu → CuO → Cu(NO3)2 → Cu(OH)2
VII. Әдебиет/ Литература: Химия : Жалпы білім беретін мектептің
жаратылыстану-математика бағытындағы 10- сыныбына арналған оқулық
Н.Нұрахметов, Қ . Бекішев, Н.Заграниченая. Алматы- 2010Ғылыми –
педагогикалық журнал «Химия мектепте 2010»
Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым.
Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.
Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым.
Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.
Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым.
Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.

More Related Content

Viewers also liked

Viewers also liked (20)

сабак
сабаксабак
сабак
 
ашық сабақ
ашық  сабақашық  сабақ
ашық сабақ
 
тақыры. электрондық кестелер.
тақыры. электрондық кестелер.тақыры. электрондық кестелер.
тақыры. электрондық кестелер.
 
аминдердің реакциялық қабілеттілігі,
аминдердің реакциялық қабілеттілігі,аминдердің реакциялық қабілеттілігі,
аминдердің реакциялық қабілеттілігі,
 
бухаева ж.к.
бухаева ж.к.бухаева ж.к.
бухаева ж.к.
 
разработка методическая
разработка методическаяразработка методическая
разработка методическая
 
1 ашык сабак домбыра куандык
1 ашык сабак домбыра куандык1 ашык сабак домбыра куандык
1 ашык сабак домбыра куандык
 
химия тили иманызы
химия тили иманызыхимия тили иманызы
химия тили иманызы
 
ашық сабақ
ашық сабақашық сабақ
ашық сабақ
 
базарқызы б.
базарқызы б.базарқызы б.
базарқызы б.
 
ботамолдаева г.к.
ботамолдаева г.к.ботамолдаева г.к.
ботамолдаева г.к.
 
аминдердің реакциялық қабілеттілігі
аминдердің реакциялық қабілеттілігіаминдердің реакциялық қабілеттілігі
аминдердің реакциялық қабілеттілігі
 
открытый урок 1
открытый урок 1открытый урок 1
открытый урок 1
 
қозыкүрен1
қозыкүрен1қозыкүрен1
қозыкүрен1
 
абдрахимова баян абамусилимовн1
абдрахимова баян абамусилимовн1абдрахимова баян абамусилимовн1
абдрахимова баян абамусилимовн1
 
сыңғырла соңғы қоңырау
сыңғырла соңғы қоңыраусыңғырла соңғы қоңырау
сыңғырла соңғы қоңырау
 
астана слайд
астана слайдастана слайд
астана слайд
 
қысым. қысымның қатты денелер
қысым. қысымның қатты денелерқысым. қысымның қатты денелер
қысым. қысымның қатты денелер
 
жібек жолы №1
жібек жолы №1жібек жолы №1
жібек жолы №1
 
қысым 7 б ашық сабақ
қысым 7 б ашық сабаққысым 7 б ашық сабақ
қысым 7 б ашық сабақ
 

More from Asem Sarsembayeva

современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитанияAsem Sarsembayeva
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентацияAsem Sarsembayeva
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығуларAsem Sarsembayeva
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктерAsem Sarsembayeva
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»Asem Sarsembayeva
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человекаAsem Sarsembayeva
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановнаAsem Sarsembayeva
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаеваAsem Sarsembayeva
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевнаAsem Sarsembayeva
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17Asem Sarsembayeva
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдAsem Sarsembayeva
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина мояAsem Sarsembayeva
 

More from Asem Sarsembayeva (20)

урок
урокурок
урок
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
 

1. участник шингельбаева

  • 1. Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі Министерство образования и науки Республики Казахстан «Қостанай облысы әкімдігінің білім баскармасы КМҚК " Қостанай политехникалық колледжі" КГКП "Костанайский политехнический колледж" Управления образования акимата Костанайской области» КЕЛІСІЛДІ/ СОГЛАСОВАНО БЕКІТЕМІН/ УТВЕРЖДАЮ ДиректордыңҒЖЖ орынбасары/ Зам. директорапо НМР ______________АягановаБ.З. (қолы) (Т.А.Ә. / Ф.И.О) ____________________ «____»________2016_ ж. ДиректордыңОІЖ орынбасары/ Зам. директора по УР _____________КазиеваУ.Ж. (қолы) ( Т.А.Ә. / Ф.И.О) ____________________ «____»________2016_ ж. АШЫҚ САБАҚТЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ӘЗІРЛЕМЕСІ/ МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА ОТКРЫТОГО УРОКА Пән/предмет:Химия Тақырып/тема:d - элементтердің жалпы сипаттамасы Топ/группа:ЭБ-11 Мамандық/специальность: 0518000 «Есеп және аудит» Әзірлеген оқытушы/разработалпреподаватель: Шингельбаева Р.Ш. ЦМК отырысындақарастырылды № ___ хаттама «__»_______20 ж. / Рассмотрено назаседании ЦМК Протокол№____ от«___»___20 г __________ _________________ қолы Т.А.Ә. Қостанай, 2016 ж.
  • 2. Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым. Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое. Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі / Методическая разработка открытого урока. Күні/ Дата : 26.10.2016 Топ/ Группа: ЭБ-11 Пән/ Предмет: Химия Сабақтың тақырыбы/Тема занятия: d - элементтердің жалпы сипаттамасы. Мыс. Сабақтың типі / Тип занятия: жаңа сабақты меңгеру Сабақтың түрі/Видзанятия: дәстүрлі Сабақтың мақсаттары /.Цели урока: Білімдік/образовательная : d-элементтердің құрылысы және ортақ қасиеттері туралы білімдерін кеңейту. Мыстың периодтық жүйедегі орны және атом құрылысы, табиғатта таралуы, алынуы, қасиеттері және маңызды қосылыстарымен таныстыру. Дамытушылық/ развивающая:  d элементтерді s және р элементтерден ажырата білу дағдыларын дамыту;  өткен материалды қорытындылауғажәне жүйелеуге үйрету;  мыс туралы білімдерін толықтырып, дамыту;  есте сақтау қабілетін дамыту;  шығармашылық мүмкіндігін дамыту;  тестпен жұмыс жасай білу білігін дамыту. Тәрбиелік / воспитательная:  оқушының танымдыққызығушылығын қалыптастыру;  өз бетінше жұмыс жасай білуге тәрбиелеу;  оқушының материалды меңгеруге саналы түрдежетуін қалыптастыру;  экологиялық, экономикалық тәрбие беру. Пәнаралық байланыс/Межпредметная связь:физика, биология, география, тарих т.б Көрнекіқұралдар / Оборудование: Электронды оқулық., периодтықжүйе, металдардың электрохимиялық кернеу қатары, мыс және мыс құймалары Сабақтың барысы/ План занятия I.Ұйымдастыру кезеңі / Организационная часть: Сендер білесіңдер ме? Мыс элементінің латынша аты қандай? Және неге олай аталған? Мыстың латынша атауы- купрум. Ежелгі римдіктердің мыс кен орындары болған Кипр аралының атауынан шыққан II. Өткен материалды қайталау және тексеру / Опрос и проверка пройденного материала:
  • 3. Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым. Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое. 1. Кермек судыңқұрамындақандай иондар болады? 2. Әктас деген атпен белгілі химиялық қосылыс? 3. Қайнату әдісі арқылы жойылмайтынкермектік қалай аталады? 4. «Сөндірілген әк» деп аталатын химиялық зат? 5. Сілтілік ерітінді екенін қалай анықтаймыз? III. Жаңа тақырыпты өту / Изучение нового материала: d-элементтерінің басты химиялық сипаты сыртқы электрон қабатында 2s электрон болуымен анықталады.Кезекті электрондар сыртқы электрондық қабаттан санағанда екінші қабатқа түсіп,d- деңгейшені толтырады.Сондықтан d-элементтер химиялық реакцияларда металдар сияқты оң тотығу дәрежесін көрсетеді. Мыс ІБ топ элементі.Оның электрондық формуласы: Си +29 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d10 4s1 Мыс атомында оныншы d-электрон төртінші s-деңгейшеден «құлап» түсуі нәтижесінде үшінші d-деңгейшеге өтеді, сондықтан бұл электрон қозғалғыш. Жер қыртысында мыстың мөлшері 0,01% массаны құрайды.Ол саф күйінде және қосылыстар түрінде кездеседі.Маңызды минералдары: халькопирит- СиFeS2, малахит- CuCO3* Cu(OH)2,куприт-Cu2O. Алынуы: 2Cu2S+3O2 ═ 2Cu2O+2SO2 2Cu2O+Cu2S ═ 6Cu+SO2 Химиялық қасиеттері: Жай заттармен әрекеттеседі Cu+Cl2 ═ CuCl2 2Cu+O2 ═ 2CuO Cu+S ═ CuS Күрделізаттармен: Cu+2H2SO4 ═ CuSO4+SO2+2H2O Cu+4HNO3 ═ Cu(NO3)2+2NO2 +2H2O конц Cu+8HNO3 ═ 3Cu(NO3)2+2NO↑+4H2O сұйыт Сu+2AgNO3 ═ Cu(NO3)2+2Ag Мыс қосылыстарынанықтау. Мыс және оның ұшқыш қосылыстары жалынды көк жасыл түскебояйды. Тұздарынасілті қосқандамыс гидроксидінің көгілдір тұнбасы түзіледі. Cu2+ + 2OH- ═ Cu(OH)2↓ Қолданылуы:  Электр тогын өткізетін қондырғылар жасауда;  Металдық қаптаулар алуда;  Әр түрлі заттардың металдық көшірмесін алу үшін;  Әсемдік бұйымдар дайындауда.
  • 4. Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым. Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.  Полиграфияда, мыс қалыбын жасауда;  Радиотехникада қолданылады IV. Бекіту / Закрепление: 1.Жай зат ретінде мысқасипаттама беріңдер 2.Мыс атомыныңқұрылысынсипаттаңдар 3.Мысты қандай қосылыстарынанжәне қандай әдістермен алады? 4.Мыс қандай реакцияларға түседі? 5.№6 есепті шығару. №6 есеп Бер: m(Fe)=10г Т/к: m(Cu) 10г Хг Шешуі: Fe+CuSO4= FeSO4+Cu 56г 64г Х=10*64/56=11,4 Жауабы: 11,4г Тақырыпбойынша тест тапсырмаларынорындау V. Қорытынды жасау/Подвестиитоги: VI. Үй тапсырмасы /Домашнее задание: §7.1 оқу. №7 есеп Үйтапсырмасы бойыншақойылатын сұрақтар: 1. Мыстың периодтық жүйедегі орнынасипаттама беріп, электрондық, графиктік формуласын жаз. 2. Жай зат ретінде мыстың физикалық қасиетін сипатта. 3. Мыстың жай және күрделі заттармен әрекеттесу реакция теңдеулерін жазып, түсіндір. 4. Мыс қосылыстары менолардың қолданылуы туралы айтыңдар. 5. №5 жаттығу. Мынадай айналуларды жүзеге асырыңдар. А) CuO→Cu → CuCl2 → Cu(OH)2 → CuSO4 Б) CuCl2→Cu → CuO → Cu(NO3)2 → Cu(OH)2 VII. Әдебиет/ Литература: Химия : Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 10- сыныбына арналған оқулық Н.Нұрахметов, Қ . Бекішев, Н.Заграниченая. Алматы- 2010Ғылыми – педагогикалық журнал «Химия мектепте 2010»
  • 5. Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым. Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.
  • 6. Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым. Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.
  • 7. Ф КПК 703-11-16 Ашықсабақтың әдістемелік әзірлемесі Біріншібасылым. Ф КПК 703-11-16Методическая разработка открытогоурока. Издание первое.