Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
prezentare_plan_de_lectie clasa a 2 si clasa a 3
1. PROIECT DE LECŢIE
CLASA: a II-a
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE INVĂŢARE: Figuri geometrice şi unităţi de măsură
nestandard
SUBIECTUL LECŢIEI: Figuri geometrice (triunghi, dreptunghi, pătrat,
cerc)
TIPUL LECŢIEI: consolidare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1- să descrie figurile geometrice cunoscute;
O2- să identifice forme plane în natură;
O3- să clasifice figurile geometrice după criterii date;
O4- să rezolve problemele date ale căror soluţionări implică efectuarea unei
operaţii matematice.
2. STRATEGIA DIDACTICA:
Strategii didactice:
a. resurse procedurale: problematizarea, ciorchinele, exerciţiul, conversaţia,
explicaţia, jocul didactic, demonstraţia, instruirea diferenţiată prin inteligenţe
multiple;
b. resurse materiale: tablă magnetică, coli albe, figuri geometrice, hârtie colorată,
fişe de lucru, markere, video proiector, planşe, prezentări P.P.T;
c. forme de organizare: frontal, individual, în perechi , pe grupe.
3. FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe
3. DESFĂŞURAREA SCENARIULUI DIDACTIC
OB. CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII
O1
1. CAPTAREA ATENŢIEI
Voi prezenta elevilor „Săculeţul cu surprize”, unde se află
bileţele cu figurile geometrice învăţate. Câţiva elevi vor
extrage bilete şi vor descrie figura geometrică care este pe
bileţel. Elevii recunosc figura geometrică care a fost descrisă.
-explicaţia
-jocul didactic
2. ENUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR
- Astăzi vom învăţa la ora de matematică despre formele
geometrice: cerc, triunghi, pătrat, dreptunghi, le vom
recunoaşte, le vom desena şi ne vom juca cu ele.
- Se scrie titlul lecţiei pe tablă, iar elevii îl vor scrie în caiete.
-expunerea
-activitate
frontală
4. O2
O3
O4
3. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
-Se solicită rezolvarea unor exerciţii de calcul oral.
Se solicită rezolvarea exerciţiilor de pe fişa individuală.
Exerciţiile se vor rezolva la tablă.
La fiecare exerciţiu rezolvat corect elevii se vor
autoevalua acordându-şi buline.
Verifică corectitudinea rezolvării sarcinilor.
Fişă de lucru
1. Notează în tabel numărul figurilor geometrice din
imagine:
-conversaţia
-problematizarea
-exerciţiul
-fişe de lucru
-joc didactic
5. O2
O3
O4
2. Uneşte elementele din imagine cu figura geometrică
potrivită:
3. Notează A dacă afirmaţia este adevărată sau F, dacă
este falsă:
Pătratul are 3 laturi.
Dreptunghiul are toate laturile egale.
Cercul este o linie curbă închisă.
Un pătrat şi un triunghi au în total 7 laturi.
-conversaţia
-problematizarea
-exerciţiul
-fişe de lucru
-joc didactic
6. O1
O4
O3
O2
4.OBŢINEREA PERFORMANŢEI
Voi propune următorul joc : Să gândim , să învăţam şi să
fim creativi în moduri diferite ” –conform instruirii
diferenţiate prin inteligenţe multiple.
Se formează 5 grupe având sarcini diferite :
I. Grupa scriitorilor:
Scrieţi denumirile figurilor geometrice desenate.
(Anexa 1 )
II.Grupa
Matematicienilor: Rezolvaţi următoarea problemă.
(Anexa 2)
III. Grupa pictorilor:
Desenaţi folosind doar figuri geometrice.
(Anexa 3)
IV.Grupa cântăreţilor:
Cântaţi următoarele versuri.
(Anexa 4)
V.Grupa constructorilor:
Construiţi din figuri geometrice.
(Anexa 5)
Voi supraveghea întregul demers şi voi interveni cu
explicaţii acolo unde va fi cazul.
Se va face evaluarea produselor realizate .
-exerciţiul
-jocul didactic
-explicaţia
-turul galeriei
-jocul didactic
7. O3
5. EVALUARE
-Realizarea unui copil din figurile geometrice menţionate în
versurile unei poezii.
PITICUL
Dintr-un cerc mai mic
Fac capul unui pitic.
Din triunghi îi fac coif,
Şi îl decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai mare,
Gata corpul, ca oricare.
Braţe şi picioare două,
Din dreptunghiuri,câte două.
Două cerculeţe ,mâini,
Din triunghiuri papucei,
Să poată alerga cu ei.
-exerciţiul
-jocul didactic
OC4
OP2
OA3
OA4
6. TRANSFERUL
-Ce am făcut noi azi la matematică?
-Se fac aprecieri verbale.
-Se dă temă de casă o fişă de lucru. (anexa 6)
Conversaţia
Citirea expresivă
Planşă
8. GRUPA SCRIITORILOR
Scrieţi denumirile figurilor geometrice :
.................... ..................... .............. ...............
ANEXA 1
GRUPA MATEMATICIENILOR
Rezolvaţi următoarea problemă:
Maria a desenat 10 triunghiuri. Dan a desenat 15 dreptunghiuri şi Vlad a desenat 20 de
pătrate. Câte figuri geometrice au desenat cei trei copii?
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
ANEXA 2
9. GRUPA PICTORILOR
Colorează cu roşu pătratele, cu verde cercurile şi cu albastru triunghiurile:
ANEXA 3
GRUPA CÂNTĂREŢILOR
Interpretaţi următoarele versuri:
Din dreptunghiuri şi triunghiuri,
O rachetă construiesc,
Tot mai sus să urc spre stele,
Luna să o cuceresc.
ANEXA 4