Embed presentation
Download as ODP, PPTX


Tom wants to make 15lbs of granola using nuts and raisins that must cost $5.70 per lb total. Nuts cost $6.75 per lb and raisins cost $1.50 per lb. The problem can be set up as a system of equations to determine how many pounds of each ingredient Tom can use within his budget.

