Mixture Application &
System of Equations
Darrin Thomas
Educationalresearchtechniques.com
● Tom wants to make 15lbs of granola using nuts and raisins.The
granola must cost $5.70 per lb. Nuts cost $6.75 per lb and
raisins cost $1.50 per lb. How many lbs of nuts and raisins can
Tom use?

Mixture Problems and System of Equations

  • 1.
    Mixture Application & Systemof Equations Darrin Thomas Educationalresearchtechniques.com
  • 2.
    ● Tom wantsto make 15lbs of granola using nuts and raisins.The granola must cost $5.70 per lb. Nuts cost $6.75 per lb and raisins cost $1.50 per lb. How many lbs of nuts and raisins can Tom use?