Тема: «У дитинствівідкриваєш материк, котрий
назветься потім – Батьківщина»
Мета: поглибити знання учнів про свою Батьківщину; сприяти розвитку
самосвідомості школярів; виховувати почуття патріотизму; плекати бажання
бути гордістю своєї країни.
Обладнання: карта України, жовто-блакитні стрічки, державні символи,
телевізор з доступом до мережі Інтернет.
Форма проведення: виховний позакласний захід на День знань.
Ми б’ємось зате,
чому нема ціни в усьомусвіті,
- за Батьківщину.
О.Довженко
Хід заходу
І. Вступ
Слово вчителя. Любі діти, ось і настав той довгоочікуваний момент, коли
нарешті ми з вами зустрілися за шкільними партами. Традиційно у цей день за
календарем ми з вами відзначаємо День знань.
Ранок 24 лютого 2022 року назавжди змінив життя українців жорстоким
повномасштабним вторгненням Російської Федерації на територію України.
( відеосупровід під уривокз відео Ютуб « 24 лютого сирена у нас загула»
https://www.youtube.com/watch?v=EMmZ6HFoQCE)
Учень 1.
Прилетів журавель – а гнізда вже нема,
І бабусі нема, і хатина – руїна,
2.
І весна витираєсльозу крадькома,
І якась не така, як завжди, Україна.
Причитання сирен, на пожарищах дим,
Вогневиця снарядів, біда безупинна…
І притих журавель на подвір’ї старім,
Зажурився: «Чи ти це, моя Україно?!
Учень 2.
Може, краще тікати мені звідсіля
І за море вернутись, допоки не згинув?
Тільки ж як утечеш: превелика земля,
А Вкраїна – одна! Лиш одна Україна!».
Раптом з неба – ячання нового ключа!
Журавель усміхнувсь молодій журавлині
І гніздо на калині мостити почав,
І сказав:
– Я не кину тебе, Україно!..
Слово вчителя. Діти, пропоную звернути увагу на дошку (або на екран), на
карту України серед інших країн Європи. Виявляється, географічний центр
Європирозташованийв Україні, у Закарпатті, у 20 км від Рахова в селищі Ділове
на правому березі річки Тиси.
(звучить відеосупровід під пісню з Ютуб « Я з України….»)
https://www.youtube.com/watch?v=up6XMrxAwvU)
Евристична бесіда:
1. З якими країнами межує Україна? (Польща, Угорщина, Румунія,
Словаччина, Білорусь, Росія, Молдова).
3.
2. Яка загальнапроща території нашої країни? (603,548 км² ).
3. Які найбільші ріки ви знаєте на території України? (Дніпро, Дунай,
Дністер, Південний Буг).
4. Які відомі історичніпостаті прославилиУкраїну на весь світ? (Володимир
Великий, Ярослав Мудрий, Богдан Хмельницький, Михайло
Грушевський, Пилип Орлик, Іван Мазепа).
Інтерактивне групове завдання. Учніділяться на команди, сканують поданий
QR-код та складають пазл і відгадують, яку культурно-історичну пам’ятку
зображено. ( Відповідь: Хотинська фортеця)
Слово вчителя. Пригадаймо українських поетів та поетес, які боролися за
незалежність та самостійність нашої держави.
Завдання на дошці: поєднати афоризми із їх авторами.
1. Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу своюУкраїну, красу її вічно
живу і нову і мову її солов'їну.
2. Можеш вибирати друзів і
дружину, Вибрати не можна тільки
Батьківщину.
3. У своїй хаті своя й правда, і
сила, і воля.
4. Нації вмирають не від
інфаркту. Спочаткуїм відбирає мову.
А) В.Сосюра
Б) В.Симоненко
В) Т.Шевченко
Г) Л.Костенко
4.
Слово вчителя. Нажаль, деяка частина території України була в окупації. У
планах російських загарбників було захоплення столиці за 3 дні, проте наші
героїчні Збройні Сили України не просто стримали наступ, а й дали відсіч
непроханому гостю. Одною з перших окупованих територій під час
повномасштабного вторгненнябулаКиївськаобласть. Саметам тисячі українців
опинилися віч на віч із жорстоким ворогом. Серед мирного населення в
розбомбленому Ірпені знаходився відомий сучасний український поет –
Олександр Ірванець. У тогочасних умовах під глибоким враженням він виразив
свої переживання та почуття у формі поезії.
Учень 3.
З міста, що ракетами розтрощене,
До усього світу прокричу:
Цього року у Неділю Прощену
Я, здається, не усіх прощу!
Світе-світе, гарно ж ти нас кинув!
Та у пеклі цих страждань-терпінь
Все ж стоїть золотоверхий Київ,
Буча, і Гостомель, і Ірпінь.
Учень 4.
Ми усе здолаємо і вистоїм!
Потім ще і рештки приберем
Тих усіх, котрі були тут прислані
Вузькооким лисим упирем.
З вами й я і вистою, й вцілію,
Як у землю рідну міцно впрусь.
Я ніколи не прощу Росію.
5.
...Чом відводиш очі,Білорусь?
( відеоролик з Ютуб «Вони можуть розмобити Щастя….»
https://www.youtube.com/shorts/ejghZIqm5aQ)
Слово вчителя. Діти, незважаючина всіскладні обставини, якісталися, кожний
громадянин та патріот України бореться за перемогу. Ми впевненні, що війна
мине, ми обов’язково переможемо, знову насолоджуватимемося спокійним
життям без сигналів повітряної тривоги, зможемо щиро всміхатися, вільно
подорожувати, відбудовувати ще міцнішу та кращу країну. Діти, не забуваймо
завдяки кому та якою ціною ми зараз виборюємо нашу свободу! Слава нашим
мужнім солдатам, лікарям, волонтерам та кожному, хто робить свій посильний
вклад у нашу спільну перемогу!
Любі діти, зверніть увагу на епіграф нашого заходу, написаний на дошці.
Це слова Олександра Довженка, який брав участь у Другій світовій війні. Саме
тому ці слова зараз є такими актуальними:
« Ми б’ємось за те, чому нема ціни в усьому світі, - за Батьківщину»
Чи погоджуєтеся ви з думкою, що найціннішою є Батьківщина і
чому? Що буде з людиною, яка втратить приналежність до своєї
нації?
А тепер пропоную усім пов’язати на руку жовто-блакитні стрічки
(заготовлені заздалегідь), як символ єдності нашого народу, та заспівати пісню,
яка стала знаковою для українського народу у війні проти російських
загарбників. Слава Україні! Героям слава!
( Звучить пісня та кліп «Ой, у лузі червона калина»
https://www.youtube.com/watch?v=pk3GrCA1a-s)