RANCANGAN MENGAJAR HARIAN A

Mata Pelajaran     : Perdagangan                   Tingkatan            : 5 Perdagangan 1
Tarikh             : 27 Mac 2012                   Bilangan Pelajar     : 30 orang
Masa               : 8.20 – 9.40 pagi (80 minit)   Tajuk                : Promosi
Sub Tajuk          : Pemilihan Media Pengiklanan
Hasil Pembelajaran: Sebelum tamat proses pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5
                     minit (C), pelajar-pelajar Tingkatan 5 Perdagangan (A) dapat ;
                       a) Menghuraikan (B – Aras 2) 90% faktor-faktor pemilihan (D)
                          media pengiklanan
                       b) Mengenal pasti (B – Aras 4 ) faktor-faktor pemilihan media
                          pengiklanan yang diambil kira dalam iklan perniagaan yang
                          dipilih
Peng. Sedia Ada: Pada amnya pelajar telah mengetahui jenis-jenis media pengiklanan seperti
                 media bercetak, media elektronik dan media lain.
Nilai           : Bekerjasama
KBKK            : Menjana idea
Kem. Sosial     : Mengintegrasikan idea

      Langkah         Isi Kandungan pelajaran                  Aktiviti P&P
    Set induksi      Pengenalan kepada media 1) Guru menayangkan satu video kepada
     (5 minit)       pengiklanan                 pelajar. (BBM 1)
  Memaklumkan                                 2) Guru memaklumkan hasil pembelajaran dan
hasil pembelajaran                               kepentingan menguasai hasil pembelajaran
     (1 minit)                                   berkenaan.
 Input Pengajaran    Pemilihan Media          3) Guru memulakan pengajaran dengan
                     Pengiklanan Dan Faktor-     menyatakan faktor-faktor pemilihan media
    (15 minit)       Faktornya.                  pengiklanan. (BBM 2)
   Permodelan        Pembelajaran berasaskan   4) Guru meminta pelajar membentuk kumpulan
    (5 minit)        Masalah (PBL)                yang terdiri daripada enam orang pelajar
                                                  bagi setiap kumpulan. (BBM 3)
Semak kefahaman      Perbincangan dalam        5) Pelajar diminta untuk merekodkan hasil
       pelajar       kumpulan                     perbincangan mereka.
    ( 10 minit )
    Pantau dan                                 6) Guru membimbing dan mengawasi pelajar
      ubahsuai                                    dalam setiap peringkat.
      (5 minit)
Praktis Terbimbing   Pembentangan hasil        7) Pelajar diberi masa selama 15 minit untuk
     (30 minit)      perbincangan                 melakukan perbincangan dalam kumpulan.

Praktis bertempoh    Latihan pengukuhan        8) Guru memberikan satu set soalan yang perlu
    (10 minit)                                    dijawab dalam tempoh masa tertentu
                                                  (BBM 4)
     Penutup         Penilaian                 9) Guru merumuskan isi pembelajaran.
     (5 minit)

3 rph a

  • 1.
    RANCANGAN MENGAJAR HARIANA Mata Pelajaran : Perdagangan Tingkatan : 5 Perdagangan 1 Tarikh : 27 Mac 2012 Bilangan Pelajar : 30 orang Masa : 8.20 – 9.40 pagi (80 minit) Tajuk : Promosi Sub Tajuk : Pemilihan Media Pengiklanan Hasil Pembelajaran: Sebelum tamat proses pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar-pelajar Tingkatan 5 Perdagangan (A) dapat ; a) Menghuraikan (B – Aras 2) 90% faktor-faktor pemilihan (D) media pengiklanan b) Mengenal pasti (B – Aras 4 ) faktor-faktor pemilihan media pengiklanan yang diambil kira dalam iklan perniagaan yang dipilih Peng. Sedia Ada: Pada amnya pelajar telah mengetahui jenis-jenis media pengiklanan seperti media bercetak, media elektronik dan media lain. Nilai : Bekerjasama KBKK : Menjana idea Kem. Sosial : Mengintegrasikan idea Langkah Isi Kandungan pelajaran Aktiviti P&P Set induksi Pengenalan kepada media 1) Guru menayangkan satu video kepada (5 minit) pengiklanan pelajar. (BBM 1) Memaklumkan 2) Guru memaklumkan hasil pembelajaran dan hasil pembelajaran kepentingan menguasai hasil pembelajaran (1 minit) berkenaan. Input Pengajaran Pemilihan Media 3) Guru memulakan pengajaran dengan Pengiklanan Dan Faktor- menyatakan faktor-faktor pemilihan media (15 minit) Faktornya. pengiklanan. (BBM 2) Permodelan Pembelajaran berasaskan 4) Guru meminta pelajar membentuk kumpulan (5 minit) Masalah (PBL) yang terdiri daripada enam orang pelajar bagi setiap kumpulan. (BBM 3) Semak kefahaman Perbincangan dalam 5) Pelajar diminta untuk merekodkan hasil pelajar kumpulan perbincangan mereka. ( 10 minit ) Pantau dan 6) Guru membimbing dan mengawasi pelajar ubahsuai dalam setiap peringkat. (5 minit) Praktis Terbimbing Pembentangan hasil 7) Pelajar diberi masa selama 15 minit untuk (30 minit) perbincangan melakukan perbincangan dalam kumpulan. Praktis bertempoh Latihan pengukuhan 8) Guru memberikan satu set soalan yang perlu (10 minit) dijawab dalam tempoh masa tertentu (BBM 4) Penutup Penilaian 9) Guru merumuskan isi pembelajaran. (5 minit)