SlideShare a Scribd company logo
1 of 17
ინტეგრირებული გაკვეთილი:
არგონავტების მოგზაურობის
კვალდაკვალ

ბარბარა ქებაძე
ქეთინო ვერულაშვილი
ანანო ბაღდავაძე
თამარ ვერულაშვილი

166-ე საჯარო სკოლა
მიზანი მათემატიკა: პრობლემების გადაჭრისას
ორუცნობიან განტოლებათა სისტემების შედგენისა და
ამოხსნის გზების შერჩევის უნარების განვითარება
სახალისო ამოცანებისა და პროგრამა გეოგებრას
დახმარებით.

მიზანი ისტორია: არგონავტების
მოგზაურობის აღწერა და მის ფონზე
უძველესი სავაჭრო ეკონომიკური გზების
ათვისება (კოლხეთთან მიმართებაში)
რეზიუმე: მოსწავლეებს ისტორიის მასწავლებლის მიერ
წინასწარ მიეცათ დავალება წაიკითხონ აპოლონიოს
როდოსელის მითი არგონავტების შესახებ გაეცნონ,
მარშრუტს, ამოწერონ შეჩერების ადგილები,
შეძლებისდაგვარად აღადგინონ მითიდან ისტორიული
რეალობა.

მათემატიკის დავალება გავლილი მასალის
გამეორება. გაკვეთილი 2.3: ორცვლადიან
განტოლებათა სისტემის ამოხსნის გრაფიკული
ხერხი შესაბამისი სავარჯიშოებით.
გაკვეთილის მსვლელობა. გაკვეთილს ეთმობა 90 წუთი, მიმდინარეობს
ტექნიკურ კაბინეტში (16 კომპიუტერი).
მოტივაცია
მასწავლებელი აცნობს ბავშვებს გაკვეთილის მიზანს: კლასი გაიყოფა ორ
ეკიპაჟად იასონის და სევერინის, ეკიპაჟებმა უნდა იმოგზურონ არგონავტების
კვალდაკვალ, გადალახონ ისტორიული და მათემატიკური დაბრკოლებები,
მოიპოვონ ინფორმაციები, მიაღწიონ კოლხეთამდე და ყველა იმ ინფორმაციის
საფუძველზე, რასაც გაკვეთილის განმავლობაში მოიპოვებენ დაადგინონ
რამდენად რელური შეიძლებოდა ყოფილიყო იაზონის მოგზაურობა კოლხეთში.
გამარჯვებულია ის გუნდი, რომელიც პირველად მიაღწევს კოლხეთამდე.
მათემატიკის მასწავლებელი განუმარტავს მოსწავლეებს, რომ ამ
მოგზაურობისას მათ დასჭირდებათ ორუცნობიან განტოლებათა სისტემების
რაც შეიძლება სწრაფად ამოხსნა და ამიტომ ხელსაყრელია გამოვიყენონ
პროგრამა გეოგებრა, გავიხსენოთ მისი შესაძლებლობები და შევამოწმოთ
საშინაო დავალება პროგრამა გეოგებრას მეშვეობით.
აქტივობა1: მათემატიკის საშინაო დავალების შემოწმება პროგრამა
GEOGEBRA-გეოგებრას მეშვეობით: (15 წთ) (შეფასება ისტ-ის
დახმარებით: სულ ათი ქულა.)
აქტივობა2 (20 წთ.): ისტორიულ-მითოლოგიური ვიქტორინა
ისტორიის მასწავლებელი მოსწავლეებს ყოფს ორ ჯგუფად: იაზონის ეკიპაჟი და
ტიმ სევერინის ეკიპაჟი, და განთავსდებიან კომპიუტერებთან წყვილებად.
განწყობის შესაქმნელად აქტივობა იწყება არგონავტებზე V კლასელთა
ნახატებით X კლასელების მიერ შექმნილი “ფილმის” დემონსტრირებით.
პარალელურად მიმდინარეობს ვიქტორინა.
კითხვების ფურცელი
1. რა იყო არგონავტების მოგზაურობის მიზანი აპოლონიოს როდოსელის
მიხედვით
2. რომელ ქართველურ ტომებს ასახელებს არგონავტიკა
3. დაასახელეთ რკინის მომპოვებელი და მწარმოებელი ქართველური ტომები
4. რომელი იყო კოლხეთის სამეფოს დედაქალაქი
5. დავასახელოთ რკინის იარაღი რომელსაც კოლხები სამუშაოდ იყენებდნენ,
ბერძნებისათვის კი უცხო იყო.
6. მითის თანახმად რომელ ღმერთებს ეთაყვანებოდნენ ძველი კოლხები.
7. დავასახელოთ ძველ კოლხეთთან დაკავშირებული ევროპულ ენებში
დამკვიდრებულის სიტყვები.
8. კოლხეთის საპორტო ქალაქი
9. უძველესი სატრანსპორტო საშუალებები
10. უძველესი სავაჭრო გზა, რომელიც საქართველოზე გადიოდა.
დაგროვილი ქულებს დამხმარე მასწავლებელი წერს დაფაზე.
აქტივობა 3

აქტივობა 3: ჯგუფური სამუშაო: არგონავტები ესტაფეტას
გადასცემენ სახალისო მათემატიკას( სულ 10წთ)

მიზანი: მოსწავლემ დახვეწოს ამოცანის მათემატიკური
მოდელის შექმნის უნარი, განუვითარდეს ტექსტური
ამოცანის ამოხსნისას ორუცნობიან განტოლებათა სისტემის
შედგენისა და წრფივ განტოლებათა გრაფიკული
გამოსახულების აგების, გადაკვეთის წერტილების
კოორდინატების ამოცანის პირობასთან. ინტერპრეტირების
უნარ-ჩვევები.
იხილეთ "სახალისო ამოცანები"
II გაკვეთილი

II გაკვეთილი
ამოცანების პრეზენტაცია (15წთ) ხდება ოთხივე ამოცანის ამოხსნის
პრეზენტირება, გეოგებრაში დახაზული გრაფიკები პროექტორზე
მიერთებულ კომპიუტერში გადმოაქვთ ფლეშ-მეხსიერებით. სწორად
ამოხსნილ თითო ამოცანაში გუნდს ეწერება ორი ქულა.
აქტივობა 4: იაზონის მარშრუტი რუკაზე (5წთ)
ეკიპაჟების წყვილებს ეძლევათ დავალება.
მოსწავლეებს ურიგდებათ ფილმში გამოყენებული რუკის ქსეროასლები,
რომელზედაც სახლში დამუშავებული ინფორმაციის საფუძველზე უნდა
მონიშნონ არგონავტების მიერ კოლხეთამდე გავლილი გზა და შეჩერების
ადგილები.
გამოიყენონ ელექრტონული ლექსიკონი www.translate.ge
თარგმნისას ინგლისურის მასწავლებელი აკვირდება ჯგუფების მუშაობას,
მოსწავლეთა ყურადღებას ამახვილებს მათთვის უცხო სიტყვებზე და მიუთითებს
განმავითარებელი კომენტარებით.
არგონავტების კვალდაკვალ მარშრუტი განათავსონ Google Earth-ში (10 წთ)
ჯგუფებმა ამოწერილი შეჩერების ადგილები, ტიმ სევერინისეული
მარშრუტი შეადარონ თავის რუკაზე მონიშნულ გზას, შეჩერების
ადგილებს და დაზუსტებული ინფორმაციით მარშრუტი განათავსონ
Google Earth.
საშინაო დავალება: მათემატიკა
დახატონ გეოგებრაში საკუთარი არგო
და იპოვონ მისი უცნობი ელემენტები.
Sefaseba
მათემატიკა

აქტივობა 1: ფასდება - საშინაო დავალების კომპონენტით, ისტ-ის
საშუალებით შემოწმებული და დაგროვილი ქულების მიხედვით.
აქტივობა3: გუნდს ეწერება თითო სწორად ამოხსნილ ამოცანაში ორი ქულა.
უცხო-ენა: განმავითარებელი კომენტარების მეშვეობით.
სამივე საგანში საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობის კომპონენტით:
ჩართულობა:

1-3 ქულა
ხელს უშლის მსვლელობას. გაკვეთილის მიმართ გამოხატავს ინდეფერენტულ
დამოკიდებულებას, მონაწილეობს მხოლოდ მასწავლებლის მითითების შემთხვევაში.
4-7 ქულა
ცდილობს იყოს აქტიური, მაგრამ მისი აქტიურობა ქმნის პრობლემებს.
დამოუკიდებლად, ერთვება დიკუსიებსა და მეწყვილესთან მუშაობაში, აქტიურად
ერთვება გაკვეთილში,მაგრამ ნაწილობრივ ამჟღავნებს მომზადებულობას.
8-10 ქულა
მუდმივად მზადაა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეთილის მსვლელობაში, ამჟღავნებს
წინასწარ მომზადებულობას, დამოუკიდებლად ერთვება დისკუსიებში, პრობლემების
გადაჭრაში, ეხმარება და პატივს სცემს სხვებს.

More Related Content

Viewers also liked

იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
toidzemelano
 
სახალისო მათემატიკური ამოცანები
სახალისო მათემატიკური ამოცანებისახალისო მათემატიკური ამოცანები
სახალისო მათემატიკური ამოცანები
Xatuna Mekokishvili
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
Lali Makhanashvili
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
jgufi8
 
მათემატიკა
მათემატიკამათემატიკა
მათემატიკა
Natia Khachiuri
 
ამოვხსნათ ამოცანები
ამოვხსნათ ამოცანებიამოვხსნათ ამოცანები
ამოვხსნათ ამოცანები
Khatuna Tsikhelashvili
 

Viewers also liked (16)

იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
 
სახალისო მათემატიკური ამოცანები
სახალისო მათემატიკური ამოცანებისახალისო მათემატიკური ამოცანები
სახალისო მათემატიკური ამოცანები
 
იაკობი
იაკობიიაკობი
იაკობი
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
 
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფიაიაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
 
დედაენა
დედაენადედაენა
დედაენა
 
9 klasi
9 klasi9 klasi
9 klasi
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
 
ლოგიკური ამოცანები
ლოგიკური ამოცანებილოგიკური ამოცანები
ლოგიკური ამოცანები
 
მათემატიკა
მათემატიკა მათემატიკა
მათემატიკა
 
სახალისო მათემატიკა
სახალისო მათემატიკასახალისო მათემატიკა
სახალისო მათემატიკა
 
დედაენა
დედაენადედაენა
დედაენა
 
მათემატიკა
მათემატიკამათემატიკა
მათემატიკა
 
ამოვხსნათ ამოცანები
ამოვხსნათ ამოცანებიამოვხსნათ ამოცანები
ამოვხსნათ ამოცანები
 

Argo

  • 1. ინტეგრირებული გაკვეთილი: არგონავტების მოგზაურობის კვალდაკვალ ბარბარა ქებაძე ქეთინო ვერულაშვილი ანანო ბაღდავაძე თამარ ვერულაშვილი 166-ე საჯარო სკოლა
  • 2. მიზანი მათემატიკა: პრობლემების გადაჭრისას ორუცნობიან განტოლებათა სისტემების შედგენისა და ამოხსნის გზების შერჩევის უნარების განვითარება სახალისო ამოცანებისა და პროგრამა გეოგებრას დახმარებით. მიზანი ისტორია: არგონავტების მოგზაურობის აღწერა და მის ფონზე უძველესი სავაჭრო ეკონომიკური გზების ათვისება (კოლხეთთან მიმართებაში)
  • 3. რეზიუმე: მოსწავლეებს ისტორიის მასწავლებლის მიერ წინასწარ მიეცათ დავალება წაიკითხონ აპოლონიოს როდოსელის მითი არგონავტების შესახებ გაეცნონ, მარშრუტს, ამოწერონ შეჩერების ადგილები, შეძლებისდაგვარად აღადგინონ მითიდან ისტორიული რეალობა. მათემატიკის დავალება გავლილი მასალის გამეორება. გაკვეთილი 2.3: ორცვლადიან განტოლებათა სისტემის ამოხსნის გრაფიკული ხერხი შესაბამისი სავარჯიშოებით.
  • 4. გაკვეთილის მსვლელობა. გაკვეთილს ეთმობა 90 წუთი, მიმდინარეობს ტექნიკურ კაბინეტში (16 კომპიუტერი). მოტივაცია მასწავლებელი აცნობს ბავშვებს გაკვეთილის მიზანს: კლასი გაიყოფა ორ ეკიპაჟად იასონის და სევერინის, ეკიპაჟებმა უნდა იმოგზურონ არგონავტების კვალდაკვალ, გადალახონ ისტორიული და მათემატიკური დაბრკოლებები, მოიპოვონ ინფორმაციები, მიაღწიონ კოლხეთამდე და ყველა იმ ინფორმაციის საფუძველზე, რასაც გაკვეთილის განმავლობაში მოიპოვებენ დაადგინონ რამდენად რელური შეიძლებოდა ყოფილიყო იაზონის მოგზაურობა კოლხეთში. გამარჯვებულია ის გუნდი, რომელიც პირველად მიაღწევს კოლხეთამდე. მათემატიკის მასწავლებელი განუმარტავს მოსწავლეებს, რომ ამ მოგზაურობისას მათ დასჭირდებათ ორუცნობიან განტოლებათა სისტემების რაც შეიძლება სწრაფად ამოხსნა და ამიტომ ხელსაყრელია გამოვიყენონ პროგრამა გეოგებრა, გავიხსენოთ მისი შესაძლებლობები და შევამოწმოთ საშინაო დავალება პროგრამა გეოგებრას მეშვეობით.
  • 5. აქტივობა1: მათემატიკის საშინაო დავალების შემოწმება პროგრამა GEOGEBRA-გეოგებრას მეშვეობით: (15 წთ) (შეფასება ისტ-ის დახმარებით: სულ ათი ქულა.)
  • 6. აქტივობა2 (20 წთ.): ისტორიულ-მითოლოგიური ვიქტორინა ისტორიის მასწავლებელი მოსწავლეებს ყოფს ორ ჯგუფად: იაზონის ეკიპაჟი და ტიმ სევერინის ეკიპაჟი, და განთავსდებიან კომპიუტერებთან წყვილებად. განწყობის შესაქმნელად აქტივობა იწყება არგონავტებზე V კლასელთა ნახატებით X კლასელების მიერ შექმნილი “ფილმის” დემონსტრირებით.
  • 7. პარალელურად მიმდინარეობს ვიქტორინა. კითხვების ფურცელი 1. რა იყო არგონავტების მოგზაურობის მიზანი აპოლონიოს როდოსელის მიხედვით 2. რომელ ქართველურ ტომებს ასახელებს არგონავტიკა 3. დაასახელეთ რკინის მომპოვებელი და მწარმოებელი ქართველური ტომები 4. რომელი იყო კოლხეთის სამეფოს დედაქალაქი 5. დავასახელოთ რკინის იარაღი რომელსაც კოლხები სამუშაოდ იყენებდნენ, ბერძნებისათვის კი უცხო იყო. 6. მითის თანახმად რომელ ღმერთებს ეთაყვანებოდნენ ძველი კოლხები. 7. დავასახელოთ ძველ კოლხეთთან დაკავშირებული ევროპულ ენებში დამკვიდრებულის სიტყვები. 8. კოლხეთის საპორტო ქალაქი 9. უძველესი სატრანსპორტო საშუალებები 10. უძველესი სავაჭრო გზა, რომელიც საქართველოზე გადიოდა. დაგროვილი ქულებს დამხმარე მასწავლებელი წერს დაფაზე.
  • 8. აქტივობა 3 აქტივობა 3: ჯგუფური სამუშაო: არგონავტები ესტაფეტას გადასცემენ სახალისო მათემატიკას( სულ 10წთ) მიზანი: მოსწავლემ დახვეწოს ამოცანის მათემატიკური მოდელის შექმნის უნარი, განუვითარდეს ტექსტური ამოცანის ამოხსნისას ორუცნობიან განტოლებათა სისტემის შედგენისა და წრფივ განტოლებათა გრაფიკული გამოსახულების აგების, გადაკვეთის წერტილების კოორდინატების ამოცანის პირობასთან. ინტერპრეტირების უნარ-ჩვევები.
  • 10. II გაკვეთილი II გაკვეთილი ამოცანების პრეზენტაცია (15წთ) ხდება ოთხივე ამოცანის ამოხსნის პრეზენტირება, გეოგებრაში დახაზული გრაფიკები პროექტორზე მიერთებულ კომპიუტერში გადმოაქვთ ფლეშ-მეხსიერებით. სწორად ამოხსნილ თითო ამოცანაში გუნდს ეწერება ორი ქულა.
  • 11. აქტივობა 4: იაზონის მარშრუტი რუკაზე (5წთ) ეკიპაჟების წყვილებს ეძლევათ დავალება. მოსწავლეებს ურიგდებათ ფილმში გამოყენებული რუკის ქსეროასლები, რომელზედაც სახლში დამუშავებული ინფორმაციის საფუძველზე უნდა მონიშნონ არგონავტების მიერ კოლხეთამდე გავლილი გზა და შეჩერების ადგილები.
  • 12. გამოიყენონ ელექრტონული ლექსიკონი www.translate.ge თარგმნისას ინგლისურის მასწავლებელი აკვირდება ჯგუფების მუშაობას, მოსწავლეთა ყურადღებას ამახვილებს მათთვის უცხო სიტყვებზე და მიუთითებს განმავითარებელი კომენტარებით.
  • 13. არგონავტების კვალდაკვალ მარშრუტი განათავსონ Google Earth-ში (10 წთ) ჯგუფებმა ამოწერილი შეჩერების ადგილები, ტიმ სევერინისეული მარშრუტი შეადარონ თავის რუკაზე მონიშნულ გზას, შეჩერების ადგილებს და დაზუსტებული ინფორმაციით მარშრუტი განათავსონ Google Earth.
  • 14. საშინაო დავალება: მათემატიკა დახატონ გეოგებრაში საკუთარი არგო და იპოვონ მისი უცნობი ელემენტები.
  • 16. მათემატიკა აქტივობა 1: ფასდება - საშინაო დავალების კომპონენტით, ისტ-ის საშუალებით შემოწმებული და დაგროვილი ქულების მიხედვით. აქტივობა3: გუნდს ეწერება თითო სწორად ამოხსნილ ამოცანაში ორი ქულა. უცხო-ენა: განმავითარებელი კომენტარების მეშვეობით. სამივე საგანში საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობის კომპონენტით:
  • 17. ჩართულობა: 1-3 ქულა ხელს უშლის მსვლელობას. გაკვეთილის მიმართ გამოხატავს ინდეფერენტულ დამოკიდებულებას, მონაწილეობს მხოლოდ მასწავლებლის მითითების შემთხვევაში. 4-7 ქულა ცდილობს იყოს აქტიური, მაგრამ მისი აქტიურობა ქმნის პრობლემებს. დამოუკიდებლად, ერთვება დიკუსიებსა და მეწყვილესთან მუშაობაში, აქტიურად ერთვება გაკვეთილში,მაგრამ ნაწილობრივ ამჟღავნებს მომზადებულობას. 8-10 ქულა მუდმივად მზადაა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეთილის მსვლელობაში, ამჟღავნებს წინასწარ მომზადებულობას, დამოუკიდებლად ერთვება დისკუსიებში, პრობლემების გადაჭრაში, ეხმარება და პატივს სცემს სხვებს.