Kandidater kommunen

2,400 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,400
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kandidater kommunen

  1. 1. Valsedelplats: 1 Namn: Stefan Hanna Yrke: vd/företagare Ålder: 46 år E-post: stefan.hanna@uppsala.se Blogg: http://stefanhanna.blogspot.com/ Varför jag är Därför att Centerpartiet har den politik centerpartist: som bäst skapar en positiv framtid för oss som bor i Uppsala och för alla i hela Sverige. Valsedelplats: 2 Namn: Karin Ericsson Yrke: civilingenjör Ålder: 59 år E-post: karin.ericsson@comhem.se Blogg: http://old.centerpartiet.se/templates2/Pe Varför jag är rsonalPage.aspx?id=5257 centerpartist: Att vara centerpartist är för mig att tro på människors vilja att ta ansvar för sig själv och sin omgivning. Valsedelplats: 3 Namn: Anne Lennartsson Yrke: Lärare Ålder: 47 år E-post: annelennartsson@bredband.net Varför jag är Efterssom all centerpolitik utgår ifrån centerpartist: den enskilda människan, så att var och en kan arbeta och leva där man vill, i stad eller på landet.
  2. 2. Valsedelplats: 4 Namn: Mats Jonsson Yrke: Präst Ålder: 61 år E-post: mats.stenhagen@hotmail.com Valsedelplats: 5 Namn: Annette Stavenow Mansnérus Yrke: Marknadschef Ålder: 49 år E-post: annette.stavenow@centerpartiet.se Blogg: www.pumaguc.blogspot.com Varför jag är Jag har valt centerpartiet för det är det centerpartist: självklara borgerliga alternativet för den som värnar miljön och vill främja tillväxt och företagande. Valsedelplats: 6 Namn: Mulham Elsoudi Yrke: Företagare Ålder: 43 år E-post: mulhame@hotmail.com
  3. 3. Valsedelplats: 7 Namn: Cecilia Carlqvist Yrke: Vd Ålder: 30 år E-post: cecilia.carlqvist@bredband.net Valsedelplats: 8 Namn: Jan Frischenfeldt Yrke: Företagare Ålder: 47 år E-post: jan@xograf.se Valsedelplats: 9 Namn: Sirpa Åhr Yrke: leg operationssköterska Ålder: 49 år E-post: sirpa.ahr@centerpartiet.se
  4. 4. Valsedelplats: 10 Namn: Jan Ulmander Yrke: Rådman Ålder: 69 år E-post: jan@ulmander.se Valsedelplats: 11 Namn: Cecilia Bernsten Yrke: apotekare/forskare Ålder: 60 år E-post: cecilia.bernsten@bredband.net Varför jag är Centerpartiet drivar som inget annat centerpartist: parti en politik som förenar och tar tillvara företagsamheten hos enskilda människor med en långsiktigt miljömässig, social och ekonomisk hållbarhet. Valsedelplats: 12 Namn: Ola Leife Yrke: jurist/egen företagare Ålder: 63 år E-post: olaleife@hotmail.com Varför jag är Näringsliv med individuellt ansvar är centerpartist: viktigt och samhälle med socialt ansvar är nödvändigt.
  5. 5. Valsedelplats: 13 Namn: Marcus Persson Yrke: Studerande Ålder: 23 år E-post: Marcus.Persson@centerpartiet.se Blogg: snackaren.wordpress.com Varför jag är Jag har alltid drömt om att bli miljonär centerpartist: och Centerpartiet har en politik som tillåter snarare än förbjuder framgång. Valsedelplats: 14 Namn: Angelique Blix Yrke: Marknadschef Ålder: 46 år E-post: angelique.blix@swipnet.se Varför jag är Centerpartiet har framtidsvisionerna för centerpartist: ett gott samhälle med hållbar miljö, välmående näringsliv, globalt tänk med lokalt engagemang - med dig och mig i fokus. Valsedelplats: 15 Namn: Margareta Lundvall Yrke: distr.sköterska Ålder: 55år E-post: yxmargareta@telia.com
  6. 6. Valsedelplats: 16 Namn: Ingmar Jansson Yrke: Arbetsledare Ålder: 62 år E-post: ingmar.jansson@peab.se Valsedelplats: 17 Namn: Erik Höök Yrke: Lantbrukare Ålder: 65 år E-post: erikhook@telia.com Valsedelplats: 18 Namn: Björn Leifler Yrke: Företagsläkare Ålder: 63 år E-post: b.leifler@telia.com Valsedelplats: 19 Namn: Ali Azadali Yrke: Vd Ålder: 33 år E-post: ali.azadali@bredband.net Valsedelplats: 20 Namn: Göran Hartmann Yrke: egen företagare Ålder: 43 år E-post: Valsedelplats: 21 Namn: Rebecka Lindström Yrke: Studerande Ålder: 21 år E-post: rebecka.lindstrom@centerpartiet.se Blogg: http://awkwardinfatuation.blogspot.co Varför jag är m/ centerpartist: Eftersom Centerpartiet har politiken som bäst behandlar både livet i staden och på landsbygden utifrån ett småföretagarperspektiv.
  7. 7. Valsedelplats: 22 Namn: Hans Nordström Yrke: Planeringschef Ålder: 56 år E-post: hans.nordstroem@mbox301.swipnet.se Varför jag är För att Centern står för alla individers centerpartist: lika rätt, att politiska beslut skall ske nära verksamheten och att utveckling drivs på ett miljövänligt sätt. Valsedelplats: 23 Namn: Berit Danielsson Yrke: Förbundsordf Ålder: 60 år E-post: berit.danielsson@sv.se Valsedelplats: 24 Namn: Per-Erik Brorsson Yrke: Studerande Ålder: 27 år E-post: pererik.brorsson@gmail.com Valsedelplats: 25 Namn: Leif Johansson Yrke: Pilot Ålder: 50 år E-post: leif.johansson@centerpartiet.se Valsedelplats: 26 Namn: Curt Malmenstedt Yrke: Jordbrukschef Ålder: 52 år E-post: kovaleff.malmenstedt@telia.com
  8. 8. Valsedelplats: 27 Namn: Oscar Sundevall Yrke: politisk sekreterare Ålder: 26 år E-post: oscar.sundevall@centerpartiet.se Blogg: http://sundevall.blogspot.com/ Varför jag är Centerpartiet är unikt, vi är det enda centerpartist: parti som driver både miljö- och frihetsfrågor. Valsedelplats: 26 Namn: Bo Öhlmér Yrke: Professor Ålder: 64 år E-post: bo.ohlmer@ekon.slu.se Därför att centerpartiets politik sammantaget är bäst för småföretagen, jobben och miljön. Valsedelplats: 29 Namn: Ulf Schmidt Yrke: Lantbrukare Ålder: 60 år E-post: tillraby@telia.com Varför jag är För mig som lantbrukare har det alltid centerpartist: varit ett självklart val.
  9. 9. Valsedelplats: 30 Namn: Stephen Schad Yrke: Vd Ålder: 41 år E-post: stephen.schad@swealandz.se Valsedelplats: 31 Namn: Johan Cejie Yrke: Klimatexpert Ålder: 41 år E-post: johan@cejie.se Blogg: http://ekotank.blogspot.com Varför jag är Därför att jag tror på enskilda centerpartist: människors och företags bidrag till det hållbara samhället och för att det behövs en stark miljöröst i Alliansen. Valsedelplats: 32 Namn: Lena-Maria Jansson Ålder: 49 år E-post: lenamariaj@yahoo.com Valsedelplats: 33 Namn: Barbro Möller Yrke: Musikdirektör Ålder: 59 år E-post: Barbro.Moller@svenskakyrkan.se Valsedelplats: 34 Namn: Karolina Wigenfeldt Yrke: förvaltn.ekonom Ålder: 34 år
  10. 10. Valsedelplats: 35 Namn: Daniel Solling Yrke: Doktorand Ålder: 29 år E-post: danielsolling@spray.se Valsedelplats: 36 Namn: Erol Sahindal Ålder: 29 år E-post: ramasotti@hotmail.com Valsedelplats: 37 Namn: Ewa Jönsson Yrke: Företagare Ålder: 64 år E-post: lovstaholm-gamla.uppsala@telia.com Valsedelplats: 38 Namn: Joakim Skoog Yrke: Studerande Ålder: 24 år E-post: s_jocke@hotmail.com Valsedelplats: 39 Namn: Gerd Gustafsson Yrke: leg sjuksköterska Ålder: 65 år E-post: gerd.gustafsson@comhem.se Valsedelplats: 40 Namn: Thorsten Bergqvist Yrke: fil kand Ålder: 70 år E-post: thorsten.bergqvist@ett.se Varför jag är Småföretagare som vill ha ett centerpartist: utvecklande samhälle. Valsedelplats: 41
  11. 11. Namn: Royne Modéen Yrke: Pensionär Ålder: 67 år E-post: royne@miracle.se Valsedelplats: 42 Namn: Bering Ahlsén Yrke: Lantbrukare Ålder: 69 år Valsedelplats: 43 Namn: Annika Lundegårdh Yrke: vd/leg sjuksköterska Ålder: 46 år E-post: genuin@gfok.se Blogg: gfok.se Varför jag är Varje människa kan göra stordåd om centerpartist: deras mänskliga rättigheter/barnens rättigheter inte kränks och vi kan därmed snabbt förvandla samhället till ett hållbart samhällle med närproducerad mat för ett klimatsmart jordklot både för vuxna, barn och kommande generationer. Valsedelplats: 44 Namn: Seth Wallin Yrke: Lantmästare Ålder: 74 år E-post: wallin@telia.com Valsedelplats: 45 Namn: Bengt Jansson Yrke: Tullinspektör Ålder: 66 år E-post: becke.jansson@telia.com Valsedelplats: 46 Namn: Gunnar Sahlberg Yrke: Entreprenadsäljare Ålder: 46 år E-post: gunnar.sahlberg@pol.uppsala.se Varför jag är Mitt engagemang grundar sig på centerpartist: subsolidaritetsprincipen, dvs att makten ska vara så nära som möjligt människorna som påverkas av besluten, vidare vill jag fortfarande se
  12. 12. ett öppet samhälle där både stad och landsbygd utvecklas parallellt. Valsedelplats: 47 Namn: Lars Yngve Yrke: Direktör Ålder: 64 år E-post: Lars.Yngve@telia.com Valsedelplats: 48 Namn: Åsa Lernskog Lundin Yrke: Enhetschef Ålder: 51 år E-post: asa.lernskog@gmail.com Valsedelplats: 49 Namn: Eva Harlin Yrke: Studerande Ålder: 45 år E-post: harlin.eva@telia.com Valsedelplats: 50 Namn: Gunnar Granberg Yrke: teolog/författare Ålder: 67 år E-post: karl.gg@hotmail.com Valsedelplats: 51 Namn: Niklas Svanlindh Yrke: Studerande Ålder: 22 år E-post: niklas.svanlindh@centerpartiet.se Valsedelplats: 52 Namn: Bengt Lundegårdh Yrke: agronomie doktor Ålder: 55 år E-post: bengt.lundegardh@gfok.se Valsedelplats: 53 Namn: Roger Wikström Yrke: egen företagare Ålder: 46 år E-post: roger.wikstrom@spbab.se
  13. 13. Valsedelplats: 54 Namn: Thure Svensson Yrke: Docent Ålder: 71 år E-post: thure_centern@bredband.net Valsedelplats: 55 Namn: Rigmor Stenmark Yrke: fd riksdagsledamot Ålder: 70 år E-post: rigmor.stenmark@gmail.com

×