Valsedelplats:    1
       Namn:      Solveig Zander
          Yrke:   Riksdagsledamot
         Ålder:   55 år
       E-po...
Valsedelplats:    4
       Namn:      Jacob Spangenberg
          Yrke:   Kommunalråd
         Ålder:   56 år
       E-pos...
Valsedelplats:    10
      Namn:       Ulrika Ornbrant
        Yrke:     Lärare
       Ålder:     38 år
Valsedelplats:    ...
Valsedelplats:    15
       Namn:      Annette Stavenow Mansnérus
          Yrke:   marknadschef
         Ålder:   49 år
 ...
Valsedelplats:   21
      Namn:      Daniel Solling
        Yrke:    Doktorand
       Ålder:    29 år
      E-post:    dan...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Kandidater riksdagen

525 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
525
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kandidater riksdagen

  1. 1. Valsedelplats: 1 Namn: Solveig Zander Yrke: Riksdagsledamot Ålder: 55 år E-post: solveig.zander@riksdagen.se Blogg: http://solveigz.blogg.se/ Varför jag är Jag vill som politiker skapa möjligheter centerpartist: för människor att välja själva. Valsedelplats: 2 Namn: Mattias Johansson Yrke: vice VD Ålder: 38 år E-post: mattias.johansson@centerpartiet.se Blogg: http://mattias2010.wordpress.com/ Varför jag är Därför att inget annat parti förenar tron centerpartist: på individen och visionen om en hållbar utveckling i sin politik. Valsedelplats: 3 Namn: Sara Sjödal Yrke: Agronom Ålder: 30 år E-post: sara.sjodal@centerpartiet.se Blogg: http://sarasjodal.centerpartiet.net/ Varför jag är Jag anser att alla människor är lika centerpartist: värda och att våra olikheter är en tillgång samt att jag tror på individens förmåga och vilja att ta ansvar för vårt samhälle och för vår gemensamma miljö.
  2. 2. Valsedelplats: 4 Namn: Jacob Spangenberg Yrke: Kommunalråd Ålder: 56 år E-post: jacob.spangenberg@centerpartiet.se Valsedelplats: 5 Namn: Karin Ernlund Yrke: Förbundsordförande Ålder: 24 år E-post: Karin.Ernlund@centerpartiet.se Blogg: karinernlund.centerpartiet.net Varför jag är Jag är grön liberal feminist och vill att centerpartist: människan alltid ska komma före systemen, därför är jag centerpartist. Valsedelplats: 6 Namn: Johan Örjes Yrke: politisk sekreterare Ålder: 44 år Valsedelplats: 7 Namn: Leif Johansson Yrke: Pilot Ålder: 50 år E-post: leif.johansson@centerpartiet.se Valsedelplats: 8 Namn: Rigmor Stenmark Yrke: fd riksdagsledamot Ålder: 70 år E-post: rigmor.stenmark@gmail.com Valsedelplats: 9 Namn: Stefan Hanna Yrke: Företagare Ålder: 46 år E-post: stefan.hanna@uppsala.se Blogg: http://stefanhanna.blogspot.com/ Varför jag är Därför att Centerpartiet har den politik centerpartist: som bäst skapar en positiv framtid för oss som bor i Uppsala och för alla i hela Sverige.
  3. 3. Valsedelplats: 10 Namn: Ulrika Ornbrant Yrke: Lärare Ålder: 38 år Valsedelplats: 11 Namn: Torsten Berglund Yrke: Lantbrukare Ålder: 60 år E-post: berglundtorsten@hotmail.com Valsedelplats: 12 Namn: Cecilia Bernsten Yrke: apotekare/forskare Ålder: 60 år E-post: cecilia.bernsten@bredband.ne Varför jag är Centerpartiet drivar som inget annat centerpartist: parti en politik som förenar och tar tillvara företagsamheten hos enskilda människor med en långsiktigt miljömässig, social och ekonomisk hållbarhet. Valsedelplats: 13 Namn: Clarrie Leim Yrke: Företagare Ålder: 70 år Valsedelplats: 14 Namn: Jan Fredriksson Yrke: Lantbrukare Ålder: 59 år
  4. 4. Valsedelplats: 15 Namn: Annette Stavenow Mansnérus Yrke: marknadschef Ålder: 49 år E-post: annette.stavenow@centerpartiet.se Blogg: www.pumaguc.blogspot.com Varför jag är Jag har valt centerpartiet för det är det centerpartist: självklara borgerliga alternativet för den som värnar miljön och vill främja tillväxt och företagande. Valsedelplats: 16 Namn: Ida Törneberg Yrke: Studerande Ålder: 18 år Valsedelplats: 17 Namn: Lennart Hognert Yrke: Agronom Ålder: 64 år Valsedelplats: 18 Namn: Ingegerd Andersson Yrke: Lärare Ålder: 62 år Valsedelplats: 19 Namn: Stephen Schad Yrke: Företagsledare Ålder: 41 år E-post: stephen.schad@swealandz.se Valsedelplats: 20 Namn: Lena-Maria Jansson Ålder: 49 år E-post: lenamariaj@yahoo.com
  5. 5. Valsedelplats: 21 Namn: Daniel Solling Yrke: Doktorand Ålder: 29 år E-post: danielsolling@spray.se Valsedelplats: 22 Namn: Anders Eskhult Yrke: Lantbrukare Ålder: 60 år Valsedelplats: 23 Namn: Frida Mattsson Yrke: Ekonomiassistent Ålder: 24 år

×