Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Kpi úloha- oprava

243 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Kpi úloha- oprava

  1. 1. Tému „Turecké ozbrojené sily v súčasnosti“ som si zvolil, pretože študujembezpečnostné a strategické štúdiá. Na predmete Vojenská politika sme si charakterizovaliozbrojené sily rôznych štátov a keďže v súčasnosti sa špekuluje o možnosti tureckejintervencie v Sýrii, chcel by som podobne charakterizovať ozbrojené sily tejto krajiny.AnotáciaTento text sa zaoberá ozbrojenými silami Turecka. Charakterizuje štruktúru a výzbroj ichjednotlivých zložiek- pozemných síl, letectva a námorníctva, rolu, ktorú zohráva armáda vtureckej politike a napokon sa venuje súčasnému pôsobeniu tureckých ozbrojených síl.Kľúčové slováTurecko, armáda, letectvo, námorníctvo, politika
  2. 2. Turecké ozbrojené sily v súčasnosti Turecké ozbrojené sily pozostávajú z troch odvetví: pozemných síl, námorníctva aletectva, ktoré sú podriadené Generálnemu štábu tureckých ozbrojených síl. V súčasnosti jenáčelníkom generálneho štábu generál Necdet Özel.(1)Pozemné sily Turecká armáda je v súčasnosti druhou najväčšou armádou spomedzi členských štátovNATO. V aktívnej službe sa nachádza 402 000 mužov, vrchným veliteľom armády je generálHayri Kıvrıkoğlu.(2) Zahŕňa dve pechotné divízie, 55 brigád (11 pechotných, 15mechanizovaných, 17 obrnených, 4 delostrelecké, 4 cvičné a 4 brigády špeciálnych jednotiek,tzv. Gaštanových baretov) a 4 pluky vojskového letectva.(2) Hlavnou bojovou silou tureckej armády sú tanky Leopard 2A4 (298 kusov) a M60T(170 kusov). Ďalej vlastní tanky 397 tankov Leopard 1, približne tisíc M60 a 2800 staršíchM48. turecká vojenská doktrína zdôrazňuje silné delostrelectvo: pozemné ozbrojená sily majúvo výzbroji 700 ťahaných a 900 samohybných diel, najmodernejšie sú samohybné delá T-155Fırtına. K tomu treba prirátať 80 raketometov, 5800 mínometov 3800 bezzáklzových diel (2)Letectvo V tureckom letectve slúži 60 000 mužov. Veliteľom tureckých vzdušných síl je generálMehmet Erten. Vzdušné sily Turecka majú k dispozícii viac, než 930 lietadiel, čo ho zhľadiska počtu strojov robí tretím najväčším letectvom spomedzi štátov NATO. Z toho je 426bojových lietadiel (najpočetnejšiu skupinu tvoria moderné F-16C/D a F-4E), asi dve stovkycvičných lietadiel a 77 dopravných lietadiel. Tankovanie za letu zabezpečuje sedem KC 135RStratotanker. Vo výzbroji tureckého letectva sa nachádza aj 82 vrtuľníkov. Na území Tureckasa nachádza 90 amerických atómových bômb, (19) ktoré do krajiny dodali v 80. rokoch vrámci programu NATO Nuclear Sharing. Ide o letecké bomby B61, ktoré sú sústredené vleteckej základni Incirlik. V súčasnosti ich už ale Turecko nemôže používať.(2) Letectvo sa stará aj o protivzdušnú obranu teritória, na to mu slúžia predovšetkýmrakety Nike Hercules, HAWK a Rapier. Organizované je do 19 bojových eskadier, jednejprieskumnej eskadry, šiestich cvičných eskadier, šiestich transportných eskadier a jednejtankovacej eskadry.(2)
  3. 3. Námorníctvo Turecké námorníctvo je ôsme najväčšie na svete a tretie najväčšie v Európe. Slúživ ňom asi 49 000 mužov, veliteľom je admirál Murat E. Bigel. Hladinovú flotilu tvorí 14fregát, sedem korviet a 108 rýchlych útočných člnov. Podmorská flotila pozostáva zoštrnástich ponoriek. Výzbroj tureckého námorníctva zahŕňa aj mínolovky, výsadkovéa hliadkové člny a transportné lode. Do zostavy námorníctva patrí ešte námorná pechota o sile3100 mužov a námorné letectvo s 28 strojmi, väčšinou vrtuľníkmi.(2)Rola armády v tureckej politike Po smrti Mustafu Kemala Atatürka, zakladateľa moderného Turecka, sa turecká armádastala „strážkyňou“ hodnôt, ktoré presadzoval- sekularizmu, orientácie na Západa nacionalizmu. Neváhala zasiahnuť do politiky, ak to považovala za nutné.(3) V rokoch1960, 1971 a 1980 uskutočnila prevraty proti zvoleným politikom a niekoľko mesiacov riadilakrajinu, potom moc navrátila demokratickým inštitúciám. V roku 1997 donútila armádaodstúpiť islamistického premiéra Necmettina Erkabana(2) a keď v prezidentských voľbách vroku 2007 hrozilo, že sa prezidentom stane Abdullah Gül, ktorý kandidoval za Adalet veKalkınma Partisi, AKP, ktorá má islamistický charakter, na internetovej stránke generálnehoštábu bolo zverejnené memorandum, v ktorom sa písalo, že armáda nebude váhať zasiahnuť vprípade, že bude ohrozený sekulárny charakter Turecka.(4) Hoci mala armáda veľký podiel na modernizácii krajiny, v súčasnosti je prekážkou vovstupe Turecka do Európskej únie. Podľa prieskumov väčšina jej príslušníkov vstup do EÚodmieta. To bolo pravdepodobne (spolu so snahou ochrániť sekulárny charakter Turecka)jednou z príčin príčinou plánovaného pokusu o prevrat, ktorý bol odhalený vo februári 2010.Cieľom vládnucej strany AKP premiéra Recepa Tayyipa Erdogana je totiž dostať Turecko doEurópskej únie, pričom zároveň je táto strana označovaná ako islamistická. Po odhaleníspiknutia nasledovali zatknutia vysokých dôstojníkov armády. 22. septembra 2012 bolo 325 znich odsúdených na dlhoročné väzenie za prípravu plánov na zvrhnutie vlády. (5) 7. októbra 2012 taktiež vstúpil do platnosti zákon, ktorý zabezpečuje väčšiu civilnúkontrolu nad vojenskými zákazkami. (6)Pôsobenie tureckých ozbrojených síl v súčasnosti Úlohy tureckých ozbrojených síl sú stanovené v ústave a určené zákonmi. V súčasnostisa jedná o: odstrašenie protivníka, analýzu bezpečnostnej oblasti, pôsobenie v operáciáchnevojenského charakteru, krízový manažment a pôsobenie v konvenčných konfliktoch.(7)
  4. 4. Turecké ozbrojené sily v súčasnosti pôsobia v Afganistane, kde sa nachádza približne1400 vojakov slúžiacich v International Security Assistance Force pod velením NATO.Jednotky tureckej armády, námorníctva a letectva sú prítomné v Republike severný Cyprus,ktorého bezpečnosť Turecko garantuje. Nachádza sa tam približne 30 000 mužov. Pokračujeaj konflikt s kurdskými povstalcami. Boje prebiehajú na území Turecka, ale Turci útočia aj nakurdské základne v severnom Iraku, kde sa podľa odhadov nachádza asi 4000 rebelov.(8)Infografika: pomer personálu v jednotlivých zložkách tureckých ozbrojených sílhttp://infogr.am/Pomer-personalu-v-jednotlivych-zlozkach-tureckych-ozbrojenych-sil
  5. 5. Použité zdroje (1) Force Structure. Turkish General Staff Official Web Site (online). Ankara (Turkey): Turkish Armed Forces, 21 September 2003, last modified on 6. November 2010 at 9:10 (vid. 2012-11-22). Dostupné z http://www.tsk.tr/ing/1_about_the_taf/1_6_force_structure/force_structure.htm Text pochádza z oficiálnych stránok generálneho štábu tureckých ozbrojených síl, preto je pravdepodobné, že ho písali odborníci, hoci ich mená nie sú uvedené. Je presný, objektívny a používa odbornú terminológiu, nie sú ale uvedené zdroje. (2) VISINGR, Lukáš. Turecko: Změny trendů, nárůst znepokojení. ATM, 2011, roč. 43, č. 1/2011, s. 10-13 Text bol publikovaný v odbornom časopise, jeho autorom je uznávaný bezpečnostný analytik. Je objektívny, požíva sa v ňom odborná terminológia, ale nie sú uvedené zdroje. (3) CIDDI, Sinan. Kemalism in Turkish politics: the Republican Peoples Party, secularism and nationalism. London: Routledge, 2009, xi, 196 p. ISBN 9780415475044 Autorom textu je uznávaný politológ, riaditeľ amerického Inštitútu tureckých štúdií (Institute of Turkish Studies). Text je dobre štrukturovaný, objektívny, ocitovaný, autor používa terminológiu. (4) Ex-Turkish military chief still defends e-memorandum. World Bulletin (online). Instanbul (Turkey): World Bulletin, 8. November 2012, last modified on 8. November 2012 at 15:26. (vid. 2012-11- 23). Dostupné z: http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=98283 Text nemá uvedeného autora ani zdroje, ale je dobre štrukturovaný a objektívny, venunje sa aktuálnej udalosti.
  6. 6. (5)Sledgehammer coup plot verdict shakes Turkish Military. SES Türkiye (online).Ankara (Turkey): SES Türkiye, 24. September 2012, last modified on 24. September2012 (vid. 2012-11-23). Dostupné z:http://turkey.setimes.com/en_GB/articles/ses/articles/features/departments/national/2012 /09/24/feature-01Text nemá uvedeného autora ani zdroje, ale je dobre štrukturovaný a objektívny,venunje sa aktuálnej udalosti.(6)Turkey Increases Civilian Power Over Defence Purchases. TR Defence (online).Izmir (Turkey): TRDEFENCE.COM, 30. October 2012, last modified on 30. October2012 (vid. 2012-11-23). Dostupné z: http://www.trdefence.com/2012/10/30/turkeys-new-procurement-rules-give-greater-control-to-civilians/Text nemá uvedeného autora ani zdroje, ale je dobre štrukturovaný a objektívny,venunje sa aktuál nej udalosti.(7)Mission. Turkish General Staff Official Web Site (online).Ankara (Turkey): Turkish Armed Forces, 24 September 2003,last modified on 6. July 2004 at 9:10 (vid. 2012-11-23).Dostupné z:http://www.tsk.tr/ing/1_about_the_taf/1_3_mission/mission.htmText pochádza z oficiálnych stránok generálneho štábu tureckých ozbrojených síl,preto je pravdepodobné, že ho písali odborníci, hoci ich mená nie sú uvedené. Jepresný, objektívny a používa odbornú terminológiu, nie sú ale uvedené zdroje.(8)Turkey: Current Conflicts. Geneva Academy (online). Geneva(Switzerland): Geneva Academy of International Humanitarian Law andHuman Rights, last updated 23. July 2012 (vid. 2012-11-23). Dostupnéz: http://www.geneva-academy.ch/RULAC/current_conflict.php?id_state=226
  7. 7. Text nemá uvedeného autora ani zdroje, ale pochádza zo stránok Ženevskejakadémie, ktorá je uznávanou medzinárodnou inštitúciou. Text je dobreštrukturovaný, je použitá odborná terminológia.

×