Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Patika Oryantiring'e Giriş

2,797 views

Published on

Patika Oryantiring (Patika-O) temel bilgilendirme sunumu.
İstanbul Oryantiring İl Temsilciliği Patika-O programı kapsamında OK Vihor Orienteering School (www.vihor.hr) sunumu baz alınarak hazırlanmıştır.

Published in: Sports

Patika Oryantiring'e Giriş

 1. 1. PATİKA ORYANTİRİNG’E GİRİŞ Patika Oryantiring’in diğer oryantiring branşlarından farkları, tanımları, nasıl yapıldığı, patika-o etkinlik organizasyonu üzerine bilgilendirme. www.istanbuloryantiring.com
 2. 2. ORYANTİRİNG Uluslararası oryantiring Federasyonu (IOF) oryantiring sporunun uluslararası yönetim kuruludur. IOF’nin idaresinde 4 oryantiring disiplini vardır: koşarak oryantiring, bisikletle oryantiring, kayakla oryantiring ve patika oryantiring. koşarak oryantiring bisikletle oryantiring kayakla oryantiring patika oryantiring
 3. 3. ORYANTİRİNG IOF’nin belirlediği 4 haritalama standardı var: oryantiring Haritaları için Uluslararası Standart = ISOM (2000) Sprint oryantiring Haritaları için Uluslararası Standart = ISSOM (2007) Bisikletle oryantiring Haritaları için Uluslararası Standart (2010) Kayakla oryantiring Haritaları için Uluslararası Standart (2009)
 4. 4. ORYANTİRİNG
 5. 5. ORYANTİRİNG sürat ! sürat yok fakat Zaman Sınırı var !
 6. 6. TERMİNOLOJİ işaret / bayrak / fener
 7. 7. TERMİNOLOJİ kontrol noktası
 8. 8. TERMİNOLOJİ kontrol noktası
 9. 9. TERMİNOLOJİ 3 4 5 grup = bir bayrak seti birçok problem için kullanılabilir (birden fazla kontrol noktası için) ... Her defasında farklı bir işaret doğru cevap olabilir.
 10. 10. ORYANTİRİNG IOF Koşarak Oryantiring Yarışma Kuralları 2010 Oryantiring, yarışmacıların arazide birbirlerinden bağımsız olarak yön buldukları bir spordur. Yarışmacılar arazide işaretli kontrol noktalarını sadece harita ve pusula yardımıyla en kısa sürede ziyaret etmelidir. Kontrol noktalarının lokasyonlarıyla belirlenen parkur, başlangıç anına dek yarışmacılara gösterilmez.
 11. 11. PATİKA ORYANTİRİNG IOF Patika Oryantiring Yarışma Kuralları 2012 – tanım: Patika Oryantiring harita ve arazi yorumunu içeren bir spordur. Yarışmacılar arazide işaretli kontrol noktalarını genellikle bir grup sırasıyla ziyaret eder. Verilen haritayı kullanarak, pusula yardımıyla, işaretlerden hangisinin çemberin ortasında yer alan ve kontrol tanımıyla belirtileni temsil ettiğini seçer. Bu karar kaydedilmelidir.
 12. 12. ORYANTİRİNG ... ayrıca: Yarışmacılar, start öncesi alana girme ve varışa ulaşma arasında herhangi bir telekomünikasyon cihazı taşımamalı ve kullanmamalıdır*, cihaz, organizatör tarafından onaylanmadığı sürece. *Resmi yarışmalarda uygulanır, antrenman ve eğitimlerde katılımcının centilmenliği esastır.
 13. 13. YARIŞMACI KATEGORİLERİ Açık kategori yarışına cinsiyet, yaş veya fiziksel beceri/engel gözetilmeksizin tüm yarışmacılar katılabilir. Paralimpik* kategori yarışına sadece, hareket kabiliyetini önemli bir seviyede azaltan kalıcı bir engeli olan yarışmacılar katılabilir. *www.tmpk.org.tr adresinden Türkiye Milli Paralimpik Komitesi çalışmaları incelenebilir. Oryantiring henüz resmi olarak paralimpik oyunlarında yer almamaktadır.
 14. 14. TECRÜBE DÜZEYLERİ / KATEGORİLER Kategoriler (bilgi & tecrübe): • ELİT kategoriler • A, B,... • N = yeni başlayanlar
 15. 15. PROBLEM BELİRLEME
 16. 16. PROBLEM BELİRLEME ARAZİ: Arazide bir grup bayrak var.
 17. 17. PROBLEM BELİRLEME Arazide bir grup bayrak var.
 18. 18. PROBLEM BELİRLEME Arazide bir grup bayrak var.
 19. 19. PROBLEM BELİRLEME HARİTA : 6 merkez tanım Haritada sadece bir tanıma sahip bir kontrol çemberi var.
 20. 20. PROBLEM BELİRLEME SORU: Hangi bayrak çemberin merkezinde belirtilendir?
 21. 21. PROBLEM BELİRLEME ... hepsi birlikte: arazi soru 6 harita Arazideki bir grup merkez tanım bayraktan.... ... hangisi... ... çemberin merkezinde yer alandır ve doğru tanımlanmıştır?
 22. 22. PROBLEM BELİRLEME HARİTA Hatasız olmalı! ÇEMBER + TANIM Hatasız olmalı! Arazideki işaretler – aldatıcı olabilirsiniz! (...Kontrol kurgusu için prensipleri daha sonra göreceğiz...) Temel prensip:
 23. 23. PROBLEM ÇÖZME
 24. 24. PROBLEM ÇÖZME Bir yarışmacı yolda/patikada yürüyor ve araziyi izliyor (gözlüyor).
 25. 25. PROBLEM ÇÖZME Örnek: Bir yarışmacı yolda/patikada yürüyor ve araziyi izliyor! Araziye doğru yürümüyor!
 26. 26. PROBLEM ÇÖZME Sadece gözlemle! İzle! Arazinin içine yürümek yok!
 27. 27. YASAKLANMIŞ ROTALAR Sportmenlik ve herkes için aynı koşullar temel gereksinimlerdir!
 28. 28. YASAKLANMIŞ ROTALAR Yollar (patikalar) dışındaki tüm arazi yasak bölgedir. Normalde izin verilen bazı rotalar ve alanlar yasak bölge olarak belirtilebilir. Yasaklanmış bir alana kasten giren yarışmacılar diskalifiye olur.
 29. 29. YASAKLANMIŞ ROTALAR
 30. 30. YASAKLANMIŞ ROTALAR Sportmenlik! 
 31. 31. PROBLEM ÇÖZME KARAR NOKTASI... ...bayraklara “isim” vermek için tek noktadır.
 32. 32. PROBLEM ÇÖZME karar noktası Yarışmacı, arazide işaretlenmiş fakat haritada işaretlenmemiş “Karar Noktası”nda bayraklara “isim verir”.
 33. 33. PROBLEM ÇÖZME sol sağ Bayraklar soldan sağa doğru okunur....
 34. 34. PROBLEM ÇÖZME sol sağ Bayraklar, mesafesine bakılmaksızın soldan sağa doğru okunur. mesafe
 35. 35. PROBLEM ÇÖZME Kararı “Karar Noktası”ndan vermemek problem olabilir! C? A B C? .........
 36. 36. PROBLEM ÇÖZME Kararı “Karar Noktası”ndan verince hangi bayrağın hangisi olduğu açık ve nettir. A B C D E
 37. 37. KONTROL TANIMLARI Koşarak oryantiring Patika oryantiring A A-B A-C A-D A-E Kontrole doğru bakış yönü Arazideki bayrakların sayısı
 38. 38. PROBLEM ÇÖZME KARAR NOKTASI... Bir karar ver! .... VE SONRA ZIMBALA.
 39. 39. PROBLEM ÇÖZME Düzeltme yok ! Patika oryantiringcileri kopyalanmış çok seçenekli kontrol kartı kullanır.
 40. 40. KONTROL KURGUSUNDAKİ FARKLAR Kategori A - N sadece 1 = Sadece tek bir bayrak tanımına göre doğru yerleştirilir. Diğerleri “sahte”dir (aldatıcı).
 41. 41. KONTROL KURGUSUNDAKİ FARKLAR ELİT Kategoriler* Sadece 1 tanesi doğru, ya da hiçbiri doğru değil = cevap Z/S (zero/sıfır) = Sadece tek bir bayrak tanımına göre doğru yerleştirilebilir, fakat hiçbiri de doğru yerleştirilmeyebilir. *ELİT kategori en zor patika-o aşamasıdır. Eğitimler N, antrenman ve 2014 yılı yarışmaları A-B zorluklarında planlanmaktadır.
 42. 42. KONTROL KURGUSUNDAKİ FARKLAR Arazideki Kategoriler A – N: Cevap: A, B, C, D veya E olmalı
 43. 43. KONTROL KURGUSUNDAKİ FARKLAR Arazideki ELİT Kategoriler: Cevap: A, B, C, D, E veya Z/S (Zero/Sıfır) ...sadece A veya Z olabilir.
 44. 44. ZAMAN AYARLI KONTROLLER
 45. 45. ZAMAN AYARLI KONTROLLER Zaman ayarlı kontroller karar süresinin kaydedildiği kontrollerdir. (kronometre ile, 60 saniye içinde) = Net bir cevap bildirildiğinde zamanlama sonlanır. - genellikle bir parkurda 2-3 zaman ayarlı kontrol yer alır - başlangıçtan önce, parkur esnasında veya parkur sonrasında ayarlanabilir - Zero (Sıfır) cevabı yoktur
 46. 46. ZAMAN AYARLI KONTROLLER Her bir zaman ayarlı kontrol için özel olarak hazırlanmış ayrı bir harita kullanılır. Yarışmacılar zaman ayarlı kontrole çağrılır ve oturmaları sağlanır. Sportmenlik!
 47. 47. ZAMAN AYARLI KONTROLLER
 48. 48. ZAMAN AYARLI KONTROLLER Net bir cevap bildirildiğinde zamanlama sonlanır. Gösterme tahtası kullanılarak veya Uluslararası Fonetik Alfabesi “Alpha”, “Bravo”, “Charlie”, “Delta”, “Echo” kullanılarak yapılabilir.* *Uluslar arası yarışmalarda mutlaka Uluslararası Fonetik Alfabesi kullanılır.
 49. 49. SONUÇLAR
 50. 50. SONUÇLAR Yarışmacılar puanlarına göre sıralanır. Her bir doğru tanımlanmış kontrol (Zaman Ayarlı Kontroller dahil) bir puan kazandırır.  = 1 puan Yanlış bir cevaba puan verilmez.
 51. 51. SONUÇLAR Eşit puana sahip yarışmacılar “Zaman Ayarlı Kontroller”deki birikmiş sürelerine göre sıralanır.
 52. 52. SONUÇLAR ZAMAN AYARLI KONTROLLER 1. 0-60 saniyede verilen doğru cevap 1 puan kazandırır. 2. Yanlış cevap puan kazandırmaz ve cevap verme süresine 60 saniye ceza eklenir. 3. 60 saniyede cevap gelmezse puan kazanılmaz ve 120 saniye ceza verilir.  = 1 puan + saniye - = 0 puan + saniye + 60 saniye ceza = 0 puan + 120 saniye ceza - - -
 53. 53. SONUÇLAR Örnek:
 54. 54. SONUÇLAR doğru cevaplar ZAMAN AYARLI KONTROLLERdeki saniyeler  +
 55. 55. SONUÇLAR Tüm kontroller açıklanmalı ve çözümler “Çözüm Kağıdı” formu olarak verilmeli.
 56. 56. YARIŞMA ÇEŞİTLERİ KLASİK ETKİNLİK: 10-15 kontrol noktası & 1-3 “zaman ayarlı kontrol” SPRİNT: daha çok sayıda “zaman ayarlı kontrol” TEMPO: tüm kontroller “zaman ayarlı kontrol”
 57. 57. PATİKA ETKİNLİĞİ ORGANİZASYONU
 58. 58. ORGANİZASYON Çıkış alanı, varış alanı, .... ... Geniş bir patika ağına sahip arazi tekerlekli sandalyeli yarışmacılar için uygundur! Unutma:
 59. 59. ORGANİZASYON + gereksinim: • çok iyi bir harita • nitelikli bir parkur planlayıcı
 60. 60. ORGANİZASYON HARİTA: Sprint oryantiring Haritaları için Uluslararası Standart = ISSOM (2007) • yüksek kaliteli harita, ISSOM • 1:4000 veya 1:5000 • geniş bir patika ağı!
 61. 61. ORGANİZASYON HARİTA: En önemlisi, haritalanan objelerin iyi çizilmiş orantılı pozisyonlarıdır!
 62. 62. ORGANİZASYON PARKUR PLANLAYICI: Yarış ne kadar üst düzeyse, o kadar deneyimli bir parkur planlayıcıya ihtiyaç vardır! Organizasyon karmaşıktır! Araziye sayısız ziyaret, harita düzeltmeleri ve her açıdan birçok defa kontrol gerektirir.
 63. 63. ORGANİZASYON Basitleştirmek için, başlangıç olarak eski bir 1:10000’lik haritadan kesit kullanabilir ve sonra, ISSOM 1:5000 (1:4000)’e dönüştürerek kontrol düzeni için önemli olan yerlerde parçalı düzeltmeler yapabilirsiniz. Örnek:
 64. 64. ORGANİZASYON Eski bir 1:10000’lik haritadan kesit ISSOM 1:4000’e dönüştürülmüş aynı harita, düzeltmelerle birlikte Örnek:
 65. 65. ORGANİZASYON Basitleştirilmiş Çözüm Kağıdı Örnek: ELİT
 66. 66. BASİT ANTRENMAN ORGANİZASYONU
 67. 67. ANTRENMAN Basitleştir ve hemen başla! Araziye önceden ziyaret yok! Nasıl?
 68. 68. ANTRENMAN Büyük hazırlıklar gerekmeden nasıl antrenman yapılır? 1. Bir harita alıp noktaları çember içine alın. 2. Sadece bir tane doğru yer tanımlayın (hayal gücünüzü kullanın!!) ve ikinci sütun ile son sütun olmaksızın tanımlamaların çıktısını alın. 3. Bayraklarla bir araziye gidin. 4. Önce doğru bir bayrak yerleştirin ve sonra karışıklık yaratmak için diğerlerini etrafa “dağıtın”. 5. Tüm bayrakları görebildiğiniz bir yerden kontrol edin ve bir “karar noktası” işaretleyin (tebeşir veya bir kağıt parçası kullanabilirsiniz). 6. Haritadaki kontrol tanımının içine harf A-D(Z) cevaplarını yazmaları için (boş bıraktığınız ikinci sütuna) katılımcılara sadece bir kalem verin – kaç tane bayrak gördüklerini kendileri ayırt etmeliler. 7. Çözüm kağıdı hazırlamak yerine dijital kameranızla güzel bir fotoğraf veya video çekin … daha sonra tartışmak için.
 69. 69. ANTRENMAN Ters giden ne olabilir? 1. Hayal ettiğinizi görememek 2. Arazi, haritada çizildiğinden farklı görünüyor Yapabilecekleriniz: - problemi ihmal etmek, veya - karar noktasını yoldan kaldırmak ve araziye taşımak .... ve katı kurallar koymayın .... bu, sadece bir antrenman, öyle değil mi?
 70. 70. ANTRENMAN Örnek:
 71. 71. AVANTAJ / DİSAVANTAJ Patika oryantiring Organizasyonunun Dezavantajları 1. Kontrolleri belirlemek ve parkuru planlamak karmaşık ve zaman alıcıdır 2. Harita olağanüstü doğru çizilmiş olmalıdır. Resmi etkinlikler için patika oryantiringe özel yapılmış olmalıdır 3. Arazi, tekerlekli sandalyeli paralimpik yarışmacılar için uygun olmalıdır
 72. 72. AVANTAJ / DEZAVANTAJ Patika Oryantiring Antrenmanının Avantajları 1. Tüm diğer parametrelerle beraber, oryantiring tekniği en üst seviyeye gelir. 2. Öğrenmek için harika. Neredeyse tüm oryantiring becerilerini geliştirir, özellikle de harita okuma ve arazi düzenini 3D algılama. Konsantrasyon becerilerini artırır – bunların tümü diğer oryantiring disiplinlerinde de kullanışlıdır, hatta yüksek seviye oryantiringcilerde bile. 3. Etkinlikler çok sessiz ve huzurludur, çok büyük alanlar gerektirmez. Ortalama seviyedeki etkinliklerde çok fazla sayıda organizatöre ihtiyaç duymazsınız. Parklarda, botanik bahçelerinde, doğa kaynaklarında veya koşmaya izin verilen her yerde düzenlenebilir. 4. Farklı yaşta, cinsiyette ve fiziksel koşullardaki yarışmacılar arasında eşitlik atmosferi oluşturur.
 73. 73. son İyi şanslar! Bu Sunum ilk olarak SEEOWG 2012 Şubat toplantısında sunulmuştur. İlk Sunum : Tomislav Varnica, IOF Etkinlik Danışmanı; OK Vihor, Zagreb, Hırvatistan İllüstrasyon & Sunum: Ivana Gobec, OK Vihor, Zagreb, Hırvatistan Yardımcı Yazar: Damir Gobec, OK Vihor, Zagreb, Hırvatistan www.vihor.hr Türkçe’ye Çeviren: Nesrin Mevsim, Ankara Kontrol ve Uyarlama: Caner Odabaşoğlu, İstanbul Oryantiring İl Temsilcisi www.istanbuloryantiring.com

×