Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
MALTEPE ANADOLU TİCARET VE TİCARET MESLEK LİSESİ 2008-2009 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
     BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ 1. ...
MALTEPE ANADOLU TİCARET VE TİCARET MESLEK LİSESİ 2008-2009 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
    BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ 1. D...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

BTT.1.Dönem 2.Yazılı Soruları B Grubu

11,426 views

Published on

BTT.1.Dönem 2.Yazılı Soruları B Grubu
Bilişim Teknolojilerinin Temelleri

Published in: Technology
  • Be the first to comment

BTT.1.Dönem 2.Yazılı Soruları B Grubu

  1. 1. MALTEPE ANADOLU TİCARET VE TİCARET MESLEK LİSESİ 2008-2009 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ 1. DÖNEM DERSİ 2. YAZILI DEĞERLENDİRME SORULARI --B GRUBU-- ADI SOYADI: SINIFI: NO: 1. I. Sabit Disk II. L2 Cache III. L1 Cache IV. RAM Yukarıdaki birimleri en hızlısı hangisidir? a. Sabit Disk b. L2 Cache c. L1 Cache d. RAM 2. RAM Bellek ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır? Yukarıdaki şekilde numarası belirtilen parçaların a. Herhangi bir işlem yapılırken diskten okunan ismini ve kullanım görevlerin açıklayınız. bilgiler ve işlem sonuçları gibi her şey önce buraya yazılır. 7. Şekil 2: b. RAM bellekteki bilgiler, elektrik kesilmesi veya bilgisayarı kapatmamız durumunda 8. Şekil 3: kaybolur. c. Bilgisayar her açıldığında sabit diskteki 9. Şekil 6: bütün bilgiler buraya aktarılır. 10. Şekil 7: d. Bilgisayarda çalıştırılan her program ve dosya burada barındırılır. 11. Şekil 8: 3. Aşağıdakilerden hangisi SIMM modülünün Aşağıdaki şekle göre numarası belirtilenleri özelliklerinden biri değildir? önce parçanın ismi sonra bilgisayardaki a. Belli bir eğimle takılırlar görevini açıklayınız. b. Her iki yönde bulanan karşılıklı pinler birbirlerine bağlı değildir. c. DIMM e göre daha eskidirler. d. Boyut olarak DIMM’e göre küçüktürler. 4. Bir kez veri kaydedilebilen ve daha sonra değiştirilemeyen bellek türü hangisidir? a. ROM b. PROM c. EPROM d. EEPROM 5. 15.000.000 MB kaç TB dır? (1024 yerine 1000 hesaplayınız) ……………………………………………………………………… 6. Anten veya kablo TV gibi alıcılardan gelen sinyallerini alıp, görüntünün net biçimde 12. Şekil 1: gösterilmesini sağlayan sinyal işlemcisi 13. Şekil 3: aşağıdakilerden hangisidir? 14. Şekil 4: a. TV TUNER b. CHIPSET 15. Şekil 6: c. Time Shift d. PVR 16. Şekil 8:
  2. 2. MALTEPE ANADOLU TİCARET VE TİCARET MESLEK LİSESİ 2008-2009 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ 1. DÖNEM DERSİ 2. YAZILI DEĞERLENDİRME SORULARI --B GRUBU-- 17. Bir Ethernet kartında üretim sırasında karta 25. Aşağıdakilerden hangisi SATA ve PATA disk yazılan ve değiştirilemeyen numaraya ne sürücülerin farklarından değildir? denir? a. Güç girişleri farklıdır a. MAC b. CRC b. Veri kabloları farklıdır c. BNC d. CSMA/CD c. SATA’da noktadan noktaya bağlantı, PATA’da master/slave bağlantı vardır 18. Bir saniyede iletilen bit sayısını tanımlayan d. SATA sürücüler 5V, PATA sürücüler 12V birim aşağıdakilerden hangisidir? kullanır a. Cps b. Full Duplex c. Bps d. Half Duplex 26. Aşağıdakilerden hangisi harici disk sürücüsü bağlantısı olarak tercih edilemez? 19. Ses Kartının önceden kaydedilmiş sesleri a. ESATA b. USB birleştirerek müzik oluşturması özelliği c. IDE d. SCSI aşağıdakilerden hangisidir? 27. RPM nedir? Günümüzdeki sabit disklerde a. Dalga Tablosu b. Frekans Modülasyonu hangi RPM değerleri kullanılıyor? c. Örnekleme d. Dijital Sinyal İşlemcisi ……………………………………………………………………… ……………………………………………………………………… 20. Ekran kartındaki dijital sinyalleri analog sinyallere çeviren birim hangisidir? 28. Sanal Bellek nedir? Açıklayınız. a. Video Ram b. Video Bios ……………………………………………………………………… c. Görüntü İşlemcisi d. Ramdac ……………………………………………………………………… 21. Aşağıdakilerden hangisi üç boyutlu ortamdaki 29. Aşağıdakilerden hangisi geçmişten günümüze nesnelerin görüntülenmesi için kullanılır? ana kart gelişim sürecini doğru olarak a. Video Codec b. Z-Buffer sıralamıştır? c. V-Sync d. DVI a. ATX-AT-XT b. AT-XT-ATX c. AT-ATX-XT d. XT-AT-ATX 22. Bir CD Yazıcının üzerinde yazan 48X/12X/52X değerleri neye ifade eder? 30. Kuzey köprüsüne hangi birimler bağlıdır? 3 ……………………………………………………………………… adet) ……………………………………………………………………… ……………………………………………………………………… ……………………………………………………………………… 23. Optik sürücülerle ilgili olarak verilen bilgilerden hangsi yanlıştır? 31. BIOS’ta yapılan değişiklikler nereye kaydedilir? a. CD-ROM’un kapasitesi 700 MB tır a. CMOS b.RAM b. Tek katmanlı BluRay diskin kapasitesi 25 GB tır c. Hard disk d. CPU c. Tek katmanlı tek taraflı DVD kapasitesi 4,7 GB tır d. CD-RWnin kapasitesi 1,35 GB a kadar çıkmaktadır 32. İşlemcinin üreticinin etikette belirlediği hız değerinden yüksek değerlerde çalıştırılmasına 24. Floppy diskler veri taşımakta az kullanılmakla ne denir? beraber hangi uygulamalar için hala a.Megahertz b. Hyper Threading kullanılmaktadır? c. Overclock d. Speed Up ……………………………………………………………………… ……………………………………………………………………… 33. İşlemci hızı 2,2 GHz olan bir sistemde 20 çarpanı kullanıyorsa sistem hızı kaçtır? ……………………………………………………………………… ……………………………………………………………………… www.denizarmutlu.com

×