Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

0

Share

Cardiaid OED

Ani kalp durması, kalp elektroşok cihazı, otomatik eksternal defibrilatör

 • Be the first to like this

Cardiaid OED

 1. 1. “Hayat kurtaran teknoloji...”
 2. 2. FARKINDA MISINIZ? Bulunduğumuz mekanlarda önlem için yangın söndürücü ve ilk yardım seti bulunduruluyor. Ancak asıl tehlike gözardı ediliyor: Kalp ile ilgili sorunlar kaza ya da yangınlardan çok daha sık görülüyor ve çok daha fazla ölüme sebep oluyor...
 3. 3. FARKINDA MISINIZ? Kalp ve damar hastalıkları dünyanın bir çok ülkesinde ve Türkiye’de tüm ölüm nedenleri içinde birinci. Avrupa ülkelerindeki tüm ölümlerin %41’i kalp krizi, inme ve diğer dolaşım hastalıklarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de tüm ölümlerin %43’ü kalp hastalıkları nedeniyle gerçekleşmektedir.
 4. 4. ANİ KALP DURMASI Avrupa ve A.B.D.’de Kalp & Damar Hastalıkları İçinde En Sık Görülen Ölüm Nedeni Tüm kardiyak ölümlerin %50’den fazlası ani kalp durması nedeniyle gerçekleşmektedir. (Zheng Z.J., Sudden Cardiac Death inthe U.S., Circulation 2001) Ani kalp durması geçiren kişilerin %95’i, hastaneye ulaştırılamadan yaşamını yitirmektedir.
 5. 5. ANİ KALP DURMASI (AKD) NEDİR? Ani Kalp Durması kalbin, beynin ve vücudun ihtiyacı olan kanı pompalayamaz hale gelmesi durumudur. Kalp Durması vakalarının yaklaşık %80’i Ventriküler Fibrilasyon (VF) denen düzensiz hızlı kalp ritmi nedeniyle gerçekleşmektedir.
 6. 6. Ani kalp durmasının tek tedavisi derhal defibrilasyon uygulanmasıdır. Otomatik eksternal defibrilatörler (OED) bunu mümkün kılmak için tasarlanmışlardır.
 7. 7. OTOMATİK EKSTERNAL DEFİBRİLATÖRLER (OED) OEDler, düzensiz kalp ritmini otomatik olarak teşhis eden ve defibrilasyon ile düzelten taşınabilir cihazlardır. OED, gerektiği durumda defibrilasyon uygulayarak kalbin tekrar normal ritminde çalışmasına yardımcı olur. OEDler, bulunduğu ortamda hastaya ilk birkaç dakika içinde müdahale imkanı sunarak bir çok hayatın kurtarılmasına yardımcı olurlar. Temel yaşam desteği (suni solunum ve kalp masajı) bilen herkes tarafından güvenle ve kolayca kullanılabilirler. OED kullanabilmek için tıp personeli olunması gerekmez.
 8. 8. ERKEN DEFİBRİLASYON HAYATİ ÖNEM TAŞIR. Çünkü defibrilasyon yapılmadan geçen her dakikada, kişinin yaşama dönme şansı yaklaşık %10 azalmaktadır. AKD Sonrası Hayatta Kalma Şansı 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dakika
 9. 9. ERKEN TIBBİ MÜDAHALENİN ZORLUĞU Ambulansın olay yerine ulaşıp kişiye erken müdahale edilmesi çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Buna sebep olan başlıca etkenler: Trafik yoğunluğu Uzaklık Kapı, asansör gibi iç mekan engelleri Geniş bir mekanda hastaya ulaşmanın zor olması
 10. 10. Sonuç olarak, “erken defibrilasyon”, yaşam zincirindeki zayıf halka haline gelmektedir. Buna çözüm olarak; OEDlerin kalabalık mekanlarda bulundurulması ve yaygınlığının arttırılması sağlanmalıdır.
 11. 11. UZMAN GÖRÜŞLERİ “Ani kalp ölümlerinin %70 i ritim bozukluklarından oluşmaktadır. Ülkemizde yeniden canlandırma kurslarının yaygın olmaması nedeni ile böyle bir durumda olan bir insana etrafında bulunanların yardımcı olmaları çoğunlukla mümkün olmamakta ve profesyonel ekipler gelene kadar yaşam için çok değerli olan dakikalar kaybedilmektedir. Batı ülkelerinde topluluk bulunan her yerde (toplu taşıma araçları, oteller, toplantı salonları, havaalanları vb) yeniden canlandırma işlemini yönlendiren ve gerektiği taktirde şok vermek üzere programlanmış olan cihazlar bulunmaktadır. Özel bir eğitim gerektirmeden kullanılabilen bu cihazların ülkemizde topluluk olan heryerde bulundurulması, belediyeler veya sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırma sırasında zorunlu hale getirilmelidir.” Prof. Dr. Bingür Sönmez Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı
 12. 12. UZMAN GÖRÜŞLERİ “Ülkemizde yılda 6.000 kişi trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirirken, 100.000 kişi kalp krizine bağlı yaşamını yitirmektedir. Günümüzde biliyoruz ki, kalp krizi sonrası erken dönemde yardım edilirse, % 60-70’e varan oranlarda yaşam kurtarılabiliyor. Bu sihirli sonuç elektroşok cihazları (defibrilatör) ile sağlanabiliyor. Ancak yaşam kurtarmak için bu cihazın ilk dakikalarda kullanılması zorunlu. İnsanların yoğun olarak bulundukları yerlere yerleştirilen cihazları, kısa bir eğitim almış ilkyardımcılar başarıyla kullanabilmekte ve artık kalp krizine bağlı ölümler önemli ölçüde önlenebilmektedir. Ülkemizde hızla yaygınlaşmakta olan otomatik elektroşok cihazları (otomatik eksternal defibrilatörler) bizlere daha güvenli bir dünyanın kapılarını açmaktadır.” Yrd.Doç.Dr.Ayhan Özşahin Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Bölüm Başkanı
 13. 13. UZMAN GÖRÜŞLERİ “Kalp krizi geçirenlerin büyük bir kısmı ilk dakikalarda kaybedilmektedir. Ülkemizde bu sayının yaklaşık yılda 100 bin kişi olduğu tahmin edilmektedir. Kalbin elektriksel sistemindeki ani arızadan ileri gelen bu ölümcül aritminin adı Ventrikül Fibrilasyonu'dur. Kalbe elektrik şoku ile ritmin düzeltilmesine defibrilasyon denir. Bu aritmi kısa sürede kalp durmasına dönüşür ve 4-6 dakika içinde beyin ölümü gerçekleşerek hasta kaybedilir. Her geçen dakika sağ kalım şansını %7 - 10 azaltmaktadır. Sağkalımı etkileyen en önemli faktörler; eğitilmiş kurtarıcının bulunması, hemen başlatılacak yaşam desteği ve 5 dakika içinde defibirasyonun yapılabilmesidir. Halka açık yerlerde Otomatik Defibrilatör aletleri ve eğitilmiş kişiler bulundurulması ani ölümleri azaltabilir, yaşam şansını iki - üç kat arttırabilir. Amerikan Kalp Derneği ( AHA), halkın toplu olarak bulunduğu, hava alanları, gazino gibi yerlerde, sportif faaliyetlerin yapıldığı büyük merkezlerde, otomatik defibrilatör ve eğitilmiş kişiler bulundurulmasını tavsiye etmektedir (Circulation 2005; 112; IV-35-IV-46).” Prof. Dr. Filiz Ersel TÜZÜNER Türk Kalp Vakfı Kardiyoloji Uzmanı
 14. 14. CardiaTech Holland BV’den yeni bir OED: CardiAid CT0207
 15. 15. CardiAid NEDİR? CardiAid Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED), ani kalp durması vakalarında hastayı yaşama döndürebilecek elektroşok tedavisinin, olay yerinde ve ilk birkaç dakika içinde uygulanabilmesi için geliştirilmiştir. Temel yaşam desteği (suni solunum ve kalp masajı) ile OED kullanım bilgisine sahip kişiler tarafından güvenle kullanılabilir. İnsanların toplu bulunduğu mekanlarda bulundurulacak bir CardiAid, bir çok hayat kurtarabilir.
 16. 16. CardiAid’İN ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ Kolay Kullanım, Hızlı Müdahale Sürecin başından sonuna kadar kullanıcıyı son derece açık sesli ve görsel komutlarla yönlendirir. Kullanıcının güvenliğini sağlamak ve hızlı müdahaleyi mümkün kılmak için tek tuşla çalışma özelliğine sahiptir. Şoku vermek için tek tuşa basılması gerekir. Resimler, farklı renklerde yanıp sönen ışıklar ve sesli yönlendirmelerle kullanıcıya büyük kolaylık sağlar. Cihaz üzerindeki çizimler basit ve açıklayıcıdır. Işıklar ise resimleri ve düğmeleri vurgulayacak şekilde tasarlamıştır. Beyaz ışık sürecinin hangi adımında olduğunu gösterirken kırmızı ışık sadece şok gerektiğinde düğme etrafında yanar. Gösterge ışıkları ise en kolay anlaşılan durum renkleri olan kırmızı ve yeşil renklerde yanarlar.
 17. 17. CardiAid’İN ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ Yüksek Güvenlik CardiAid, hem hasta hem de kullanıcının güvenliğini en üst düzeyde sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Günlük, aylık ve cihaz her açıldığında olmak üzere oto-kontrol gerçekleştirir. Bu sayede gerekli olduğu her an sorunsuz şekilde kullanıma hazırdır. CardiAid, hem hastanın hem de kullanıcının güvenliğini sağlayan özelliklerle donatılmıştır. CardiAid, hastanın kalp ritmini hassas ve doğru bir şekilde ölçer ve şok önerilmediği durumlarda şok uygulanması mümkün değildir. CardiAid’in kullanımı hem hasta hem de kullanıcı için tamamen güvenlidir.
 18. 18. CardiAid NERELERDE BULUNMALI? Kamu binaları, hava alanları, otobüs terminalleri, tren garları, metro istasyonları, alışveriş merkezleri, okullar, iş merkezleri Otel, restoran ve barlar Açıkhava spor kulüpleri (futbol, basketbol, voleybol, tenis, golf vb.) Kapalı spor alanları ve fitness merkezleri Ulaşım araçları (gemi, uçak, tekne, metro, feribot, yat vb.) Ambulanslar, polis araçları, itfaiye araçları Tiyatro ve sinema salonları, sergi alanları, müzeler Fabrikalar, iş merkezleri, siteler Birden fazla çalışanı olan her işyeri Kalp rahatsızlığı yaşayan ya da yaşama tehlikesi altında olan, risk taşıyan bireylerin evleri
 19. 19. CardiAid TRAINER CardiaTech, eğitim ve tanıtım amaçlarıyla kullanılmak üzere CardiAid Trainer ‘ı geliştirmiştir. CardiAid Trainer, bir OED eğitimi sırasında ihtiyaç duyulacak özellikler göz önünde bulundurularak geliştirilmiş bir OED Eğitim Cihazı’dır. Trainer, bir OED kullanılırken karşılaşılabilecek tüm durumları canlandırabilir. Eğitmen, dersin konusuna ve / veya öğrencinin ihtiyacına göre farklı senaryolar seçebilir; böylece potansiyel kullanıcılar her durumda ne yapılması gerektiği konusunda eğitilebilirler. CardiAid Trainer, potansiyel kullanıcılara düzenli tatbikatlar ve eğitimler düzenlemek isteyen OED sahipleri tarafından da kullanılabilir.
 20. 20. CardiAid TRAINER CardiAid OED ile aynı görünüme sahiptir. OED kullanılırken karşılaşılabilecek tum durumları canlandırabilir. Uzaktan kumanda ile kontrol edilir. Şarj edilebilir pil ile çalışır. 15 farklı dilde çalışabilir. Eğitim ve tanıtım amaçlarıyla kullanılmak için son derece uygundur.
 21. 21. CardiAid AKSESUARLARI CardiAid Duvar Askı Aparatı CardiAid OED Kabineti
 22. 22. CardiAid AKSESUARLARI OED Yön Levhaları Defibrilasyon Elektrotları OED Bayrağı Acil Durum Seti
 23. 23. CardiAid’İN KURTARDIĞI HAYATLAR 29 Mayıs 2009’da Hollanda’nın Goudswaard kasabasında Şirketler arası düzenlenen bir futbol turnuvasında, takımını yarı finale taşıyan maçtan sonra, takımın 38 yaşındaki oyuncusu soyunma odasında bir anda yere yığılmıştır. Durumu farkeden şirket sahibi derhal temel yaşam desteğine başlamıştır. O sırada futbol kulübünde OED bulunmamasına rağmen, olay yerindeki biri yakınlardaki bir çiftlikte CardiAid olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine iki kişi temel yaşam desteğine devam ederken bir kişi de gidip CardiAid’i getirmiştir. Birkaç dakika sonra CardiAid getirilmiş ve elektroşok verilerek kişinin kalp ritmi normale döndürülmüştür. 14 Temmuz 2009’da, Hollanda’da bir tıp merkezinde, kalp krizi geçiren 73 yaşındaki hastaya, klinikte bulunan CardiAid ile müdahale edilmiş ve kişi yaşama döndürülmüştür. 30 Temmuz 2009’da, Fransa’da bir süpermarkette fenalaşan kişiye CardiAid ile müdahale edilmiştir. Kalp krizi geçiren bu kişi, CardiAid’in başarılı müdahalesi ile kurtulmuştur.
 24. 24. CardiAid’İN REFERANSLARINDAN BAZILARI Türk Kalp Vakfı İstanbul Sağlık A.Ş. (İstanbul Türk Kardiyoloji Derneği Büyükşehir Belediyesi) Hollanda Kalp Vakfı TSK Harp Akademileri Komutanlığı Danimarka Kalp Vakfı İstanbul Motosikletli Polis Timler Türkiye Çocuk Acil Tıp Derneği Amirliği Montceau Les Mines Belediyesi (Fransa) Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç Hertogenbosch Belediyesi (Hollanda) Prof. Dr. Bingür Sönmez Girne Amerikan Üniversitesi Prof. Dr. Filiz Ersel Tüzüner (K.K.T.C.) Yrd.Doç.Dr. Ayhan Özşahin Leeuwarden Belediyesi (Hollanda) Prof. Dr. Gürsel Avcı Katolik Yüksek Okulu (Belçika) Prof. Dr. Fatih Sinan Ertaş Trinity College (İrlanda) Doç.Dr. Durgül Özdemir Danimarka Ticaret Odası
 25. 25. CardiAid’İN REFERANSLARINDAN BAZILARI Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri Ataköy Sheraton Otel Covidien İlaç Rixos Premium Otel Bodrum Biofarma İlaç Pan Apart Otel Antalya İstanbul Plastik Estetik Cerrahi ve Gloria Golf Resort (Antalya) Epilasyon Merkezi Gloria Serenity Resort (Antalya) Nuuk Fire Department Club Belçekız Otel Fethiye (Danimarka) Amstel Hotel (Hollanda) Recreatie Centrum Twente Hotel Marienlyst (Danimarka) (Hollanda) SVR Camping “De Victorie” Camping Duca Amedeo (İtalya) (Hollanda)
 26. 26. CardiAid’İN REFERANSLARINDAN BAZILARI Ataköy Sheraton Otel Leclerq (Fransa) Hipermarketleri Rixos Premium Otel Bodrum MediaMarkt Hipermarketleri Pan Apart Otel Antalya (Hollanda) Gloria Golf Resort (Antalya) Ter Huurne Hollandmarkt B.V. Gloria Serenity Resort (Antalya) (Hollanda) Club Belçekız Otel Fethiye Jumbo Supermark Goor (Hollanda) Amstel Hotel (Hollanda) Hotel Marienlyst (Danimarka) SVR Camping “De Victorie” Ciner Stüdyoları (Hollanda) Vatan Gazetesi Recreatie Centrum Twente Number One Medya Grubu (Hollanda) Camping Duca Amedeo (İtalya)
 27. 27. CardiAid’İN REFERANSLARINDAN BAZILARI Siemens Türkiye L’Oréal Group (Fransa) Vodafone Türkiye Geberit BV (Hollanda) General Electric Türkiye Draka Comteq Telecom BV Enka Holding (Hollanda) Naksan Holding Akzo Nobel Packaging Coatings Zorlu Holding S.A. (Fransa) Saint Gobain (Fransa) İzmir Demir Çelik Monsanto (Fransa) Dünya Ticaret Merkezi Dairei Europe (Danimarka) Tetrapak A.Ş. EET Denmark Gates Power Train Plastik Sagem (Danimarka) Alpla Plastik THT Telecom (Hollanda) İhlas Holding Thermatras BV (Hollanda) Fischer Tausche Holding (Almanya) Ebro Valves BV (Hollanda)
 28. 28. CardiAid’İN REFERANSLARINDAN BAZILARI KBM Master Alloys BV (Hollanda) Horeca Groothandel Tilburg Oreel Hallum BV (Hollanda) (Hollanda) BSM (Hollanda) Copenhagen Wholesale Market Verzinkerij Kampen (Hollanda) A/S (Danimarka) J.M. Deurwaarder B.V. (Hollanda) H. Ferwerda BV (Hollanda) Pijnenburg Bouw en Industrie BV (Hollanda) Waterbeheersing (Hollanda) Çimtaş Gebr. de Vos Achterveld BV Kasa İnşaat (Hollanda) Serka İnşaat Advance International Transport Ağaoğlu Ataşehir My World Inc. Çamlıca Konakları Blue Water Shipping (Danimarka)
 29. 29. CardiAid’İN REFERANSLARINDAN BAZILARI Ege Yat Ledreborg Palace Golf Tez Marine (Beneteau Türkiye (Danimarka) Mümessili) Gloria Golf Club (Antalya) Elkenz Denizcilik Stichting Sporthal Gaasperdam Binser Marine Ltd. (Hollanda) Icon Yachts BV (Hollanda) Praktijk voor fysiotherapie en Air Enka Hava Taşımacılığı sportfysiotherapie (Hollanda) Acar Yunus Yatçılık Puur Fitness (Hollanda) Lammerink Dance Masters (Hollanda) Restaurant Old Dutch Rotterdam (Hollanda) Ribhouse Texas (Hollanda)
 30. 30. CardiAid ve CardiaTech HAKKINDA Hayat kurtaran teknoloji CardiAid, CardiaTech Sağlık Ürünleri Tic. ve San. A.Ş. iştiraki olan CardiaTech Holland BV tarafından Fransa’da üretilmektedir.
 31. 31. CardiAid ile hayat kurtarmak elinizde... Detaylı Bilgi: www.cardiaid.com

Ani kalp durması, kalp elektroşok cihazı, otomatik eksternal defibrilatör

Views

Total views

1,512

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

4

Actions

Downloads

0

Shares

0

Comments

0

Likes

0

×