SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Scenariusz lekcji w klasie II szkoły ponadgimnazjalnej




TEMAT: Motywy twórczości Adama Mickiewicza – lekcja w bibliotece internetowej



CELE:

- uczeń utrwala i porządkuje wiadomości o twórczości A. Mickiewicza,

- uczeń rozwija umiejętność analizy i interpretacji tekstu poetyckiego oraz syntezy materiału,

- uczeń potrafi tworzyć zwięzłą i treściwą notatkę,

- uczeń zna wartościowe strony w Internecie,

- uczeń umie współpracować w grupie.



METODY: pogadanka, praca z tekstem, praca w grupach.

ŚRODKI: stanowiska komputerowe (po jednym na 2 uczniów).

CZAS: 2 jednostki lekcyjne (90 minut).



PRZEBIEG ZAJĘĆ

        CZĘŚĆ WSTĘPNA (ok. 15 min.)

   1.Krótkie wprowadzenie – pogadanka nauczyciela o bibliotekach internetowych.

   2.Uczniowie wchodzą na stronę www.polona.pl – oglądamy i komentujemy zawartość.

        Można pokazać uczniom rękopisy C. Norwida, najstarsze wydania dzieł A.
        Mickiewicza (pozycja 22, 99). Wnioski dotyczące przydatności materiałów, ale też
        trudnej pracy wydawców.

   3.Uczniowie wchodzą na stronę www.wolnelektury.pl , zapoznają się z kategoriami
   (epoki, rodzaje i gatunki, motywy i ich rodziny, autorzy).

        Pokazanie dwóch sposobów korzystania ze strony – punktem wyjścia może być tekst
        lub motyw.

        Przykład: motyw „żywioły” – zadanie dla uczniów- sprawdzić, ile przykładów tego
        motywu jest w romantyzmie.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (ok. 65 min.)



Uczniowie wchodzą na stronę z motywami w twórczości A. Mickiewicza. Dzielą się na
5 grup, każda dostaje zadanie opracowania motywu:



gr. 1 – dziecko

gr. 2 – zbrodnia

gr.3 – śmierć

gr.4 – poezja, poeta

gr.5 – kobieta



Nauczyciel podaje polecenie:

Znajdźcie fragmenty odnoszące się do danego motywu, opracujcie notatkę,
zawierającą informacje o funkcjonowaniu motywu w twórczości A. Mickiewicza. Na
wykonanie zadania macie 30 minut. W razie problemów z wykonaniem polecenia
proście mnie o pomoc.



Zanim uczniowie przystąpią do pracy, nauczyciel pokazuje przykładowe opracowanie
motywu „Bóg”, dokonując wspólnie z uczniami przeglądu odpowiednich fragmentów.


Motyw „Bóg” pojawia się 9 razy:

- w sonecie „Czatyrdah”

- w wierszu „Reduta Ordona”
- w „Dziadów cz. II”

- w „Dziadów cz. IV”

- w „Dziadów cz. III”.

W sonecie jest powiązany z motywem natury. Góra jest łącznikiem między ziemią – naturą a
niebem – Bogiem. Przestrzeń symboliczna staje się dla poety realną drogą do Boga – Stwórcy
wszechświata, który zadziwia pięknem i wzniosłością.

W „Reducie Ordona” Bóg jest ostateczną instancją, uświęcającą śmierć i zniszczenie jako karę
dla zbrodniarzy – Rosjan.

W „Dziadów cz. II” odwołanie do Boga pogańskich uczestników obrzędu to właściwie wezwanie
do losu. Poeta akcentuje sprawiedliwość, wynikającą z ludowej wiary, że „nie ma zbrodni bez
kary”. Dlatego Widmo nie zazna spokoju.
W „Dziadów cz. IV” Ksiądz w rozmowie z Pustelnikiem, wspominając swoją zmarłą rodzinę,
      parafrazuje słowa Hioba: „Pan Bóg daje, Pan Bóg bierze”. Ksiądz okazuje się stoikiem,
      racjonalistą, wątpiącym w romantyczną miłość. Nie wierzy też w realną obecność duchów, co
      dla Gustawa jest oznaką braku wiary w świat pozagrobowy, więc także – Boga!

      W „Dziadów cz. III” motyw Boga pojawia się często, ponieważ dramat jest oparty na zderzeniu
      dwóch sił: dobra i zła. W bajce Żegoty znajdujemy zapowiedź ostatecznego zwycięstwa Boga
      nad Szatanem. Z kolei w Wielkiej Improwizacji Bóg to adresat buntowniczego monologu
      Konrada, który – uznając się z racji bycia poetą za godnego rozmówcę – oskarża Boga o brak
      miłości do ludzi. W poemacie „Ustęp”, ukazującym Rosję i Rosjan, Bóg i Szatan to siły, które
      mogą zawładnąć nieukształtowaną krainą i jej mieszkańcami.

      WNIOSKI:

      Świat w „Dziadach” jest areną walki dobra ze złem w wymiarze historycznym. Motyw Boga w
      twórczości Mickiewicza ma związek z romantyczną ludowością, moralnością, historyzmem.




      Po upływie określonego czasu przedstawiciele poszczególnych grup odczytują swoje
      notatki.




      CZĘŚĆ KOŃCOWA (ok. 10 min.)

      1.Refleksja uczniów – jakie problemy stwarza oraz jakie przynosi korzyści taka praca z
      tekstem? Co ich zaskoczyło, co zainteresowało?

      2.Zadanie pracy domowej: uzupełnij tabelę podsumowującą wiadomości o twórczości
      A. Mickiewicza, wykorzystując stronę Wolnych Lektur.



          TWÓRCZOŚĆ ADAMA MICKIEWICZA - PODSUMOWANIE




rok              1820       1822       1823        1826        1828        1832        1834          1840
tytuł



gatunek



bohaterowie



motywy, idee

More Related Content

More from WolneLektury

Uśmiech i łzy wieszcza
Uśmiech i łzy wieszczaUśmiech i łzy wieszcza
Uśmiech i łzy wieszczaWolneLektury
 
Słowacki - część I
Słowacki - część ISłowacki - część I
Słowacki - część IWolneLektury
 
Słowacki - część II
Słowacki - część IISłowacki - część II
Słowacki - część IIWolneLektury
 
Repetytorium maturalne
Repetytorium maturalneRepetytorium maturalne
Repetytorium maturalneWolneLektury
 
Schemat scenariusza lekcji
Schemat scenariusza lekcjiSchemat scenariusza lekcji
Schemat scenariusza lekcjiWolneLektury
 
Tworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcjiTworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcjiWolneLektury
 
Kot w literaturze polskiej
Kot w literaturze polskiejKot w literaturze polskiej
Kot w literaturze polskiejWolneLektury
 

More from WolneLektury (10)

Kot w literaturze
Kot  w literaturzeKot  w literaturze
Kot w literaturze
 
Fraszki
FraszkiFraszki
Fraszki
 
Uśmiech i łzy wieszcza
Uśmiech i łzy wieszczaUśmiech i łzy wieszcza
Uśmiech i łzy wieszcza
 
Słowacki - część I
Słowacki - część ISłowacki - część I
Słowacki - część I
 
Słowacki - część II
Słowacki - część IISłowacki - część II
Słowacki - część II
 
Repetytorium maturalne
Repetytorium maturalneRepetytorium maturalne
Repetytorium maturalne
 
Schemat scenariusza lekcji
Schemat scenariusza lekcjiSchemat scenariusza lekcji
Schemat scenariusza lekcji
 
Przykłady zadań
Przykłady zadańPrzykłady zadań
Przykłady zadań
 
Tworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcjiTworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcji
 
Kot w literaturze polskiej
Kot w literaturze polskiejKot w literaturze polskiej
Kot w literaturze polskiej
 

motywy twórczosci adama mickiewicza

  • 1. Scenariusz lekcji w klasie II szkoły ponadgimnazjalnej TEMAT: Motywy twórczości Adama Mickiewicza – lekcja w bibliotece internetowej CELE: - uczeń utrwala i porządkuje wiadomości o twórczości A. Mickiewicza, - uczeń rozwija umiejętność analizy i interpretacji tekstu poetyckiego oraz syntezy materiału, - uczeń potrafi tworzyć zwięzłą i treściwą notatkę, - uczeń zna wartościowe strony w Internecie, - uczeń umie współpracować w grupie. METODY: pogadanka, praca z tekstem, praca w grupach. ŚRODKI: stanowiska komputerowe (po jednym na 2 uczniów). CZAS: 2 jednostki lekcyjne (90 minut). PRZEBIEG ZAJĘĆ CZĘŚĆ WSTĘPNA (ok. 15 min.) 1.Krótkie wprowadzenie – pogadanka nauczyciela o bibliotekach internetowych. 2.Uczniowie wchodzą na stronę www.polona.pl – oglądamy i komentujemy zawartość. Można pokazać uczniom rękopisy C. Norwida, najstarsze wydania dzieł A. Mickiewicza (pozycja 22, 99). Wnioski dotyczące przydatności materiałów, ale też trudnej pracy wydawców. 3.Uczniowie wchodzą na stronę www.wolnelektury.pl , zapoznają się z kategoriami (epoki, rodzaje i gatunki, motywy i ich rodziny, autorzy). Pokazanie dwóch sposobów korzystania ze strony – punktem wyjścia może być tekst lub motyw. Przykład: motyw „żywioły” – zadanie dla uczniów- sprawdzić, ile przykładów tego motywu jest w romantyzmie.
  • 2. CZĘŚĆ GŁÓWNA (ok. 65 min.) Uczniowie wchodzą na stronę z motywami w twórczości A. Mickiewicza. Dzielą się na 5 grup, każda dostaje zadanie opracowania motywu: gr. 1 – dziecko gr. 2 – zbrodnia gr.3 – śmierć gr.4 – poezja, poeta gr.5 – kobieta Nauczyciel podaje polecenie: Znajdźcie fragmenty odnoszące się do danego motywu, opracujcie notatkę, zawierającą informacje o funkcjonowaniu motywu w twórczości A. Mickiewicza. Na wykonanie zadania macie 30 minut. W razie problemów z wykonaniem polecenia proście mnie o pomoc. Zanim uczniowie przystąpią do pracy, nauczyciel pokazuje przykładowe opracowanie motywu „Bóg”, dokonując wspólnie z uczniami przeglądu odpowiednich fragmentów. Motyw „Bóg” pojawia się 9 razy: - w sonecie „Czatyrdah” - w wierszu „Reduta Ordona” - w „Dziadów cz. II” - w „Dziadów cz. IV” - w „Dziadów cz. III”. W sonecie jest powiązany z motywem natury. Góra jest łącznikiem między ziemią – naturą a niebem – Bogiem. Przestrzeń symboliczna staje się dla poety realną drogą do Boga – Stwórcy wszechświata, który zadziwia pięknem i wzniosłością. W „Reducie Ordona” Bóg jest ostateczną instancją, uświęcającą śmierć i zniszczenie jako karę dla zbrodniarzy – Rosjan. W „Dziadów cz. II” odwołanie do Boga pogańskich uczestników obrzędu to właściwie wezwanie do losu. Poeta akcentuje sprawiedliwość, wynikającą z ludowej wiary, że „nie ma zbrodni bez kary”. Dlatego Widmo nie zazna spokoju.
  • 3. W „Dziadów cz. IV” Ksiądz w rozmowie z Pustelnikiem, wspominając swoją zmarłą rodzinę, parafrazuje słowa Hioba: „Pan Bóg daje, Pan Bóg bierze”. Ksiądz okazuje się stoikiem, racjonalistą, wątpiącym w romantyczną miłość. Nie wierzy też w realną obecność duchów, co dla Gustawa jest oznaką braku wiary w świat pozagrobowy, więc także – Boga! W „Dziadów cz. III” motyw Boga pojawia się często, ponieważ dramat jest oparty na zderzeniu dwóch sił: dobra i zła. W bajce Żegoty znajdujemy zapowiedź ostatecznego zwycięstwa Boga nad Szatanem. Z kolei w Wielkiej Improwizacji Bóg to adresat buntowniczego monologu Konrada, który – uznając się z racji bycia poetą za godnego rozmówcę – oskarża Boga o brak miłości do ludzi. W poemacie „Ustęp”, ukazującym Rosję i Rosjan, Bóg i Szatan to siły, które mogą zawładnąć nieukształtowaną krainą i jej mieszkańcami. WNIOSKI: Świat w „Dziadach” jest areną walki dobra ze złem w wymiarze historycznym. Motyw Boga w twórczości Mickiewicza ma związek z romantyczną ludowością, moralnością, historyzmem. Po upływie określonego czasu przedstawiciele poszczególnych grup odczytują swoje notatki. CZĘŚĆ KOŃCOWA (ok. 10 min.) 1.Refleksja uczniów – jakie problemy stwarza oraz jakie przynosi korzyści taka praca z tekstem? Co ich zaskoczyło, co zainteresowało? 2.Zadanie pracy domowej: uzupełnij tabelę podsumowującą wiadomości o twórczości A. Mickiewicza, wykorzystując stronę Wolnych Lektur. TWÓRCZOŚĆ ADAMA MICKIEWICZA - PODSUMOWANIE rok 1820 1822 1823 1826 1828 1832 1834 1840