Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Obezita u detí

Obezita u detí

  1. 1. Obezita u detí Autor: Michaela Horváthová, výživový špecialista
  2. 2. 3 metódy zisťovania obezity u detí Výška vs. hmotnosť (index podľa Brocka) BMI index Percentilové grafy
  3. 3. Index podľa Brocka Určujeme ho odčítaním čísla sto od telesnej výšky. Výsledná hodnota by mala byť ideálna telesná hmotnosť, avšak lepšie je, ak je nižšia (o cca 10%) ako výsledok. Ide iba o orientačný výpočet.
  4. 4. BMI index BMI sa dá ľahko vypočítať pomocou kalkulačky, kedy hmotnosť v kilogramoch vydelíte druhou mocninou výšky v metroch. V tabuľkách si porovnáte výsledné číslo a zistíte, či Vaše dieťa spadá z hľadiska výšky a hmotnosti do optimálnych hodnôt alebo z nich vybočuje.
  5. 5. Percentilové grafy Ide o porovnanie aktuálnej hmotnosti dieťaťa s jeho vrstovníkmi. Môžete v nich nájsť krivky, ktoré zobrazujú tzv. pásma alebo percentilové hodnoty 3., 10., 25., 50., 75., 90. a 97. Pásmo nad 90. percentilom predstavuje z hľadiska hmotnosti obezitu (nad 97. extrémnu) a pod 25. percentilom zasa nízku hmotnosť – podváhu. Ideálna hmotnosť sa teda nachádza v rozpätí 25. – 75. percentilu (úplné optimum je okolo 50. percentilu).
  6. 6. Ako detskej obezite predísť? • Dieťa musí jesť pravidelne počas dňa, vrátane raňajok • Bez varenia a teplých jedál redukcia hmotnosti nie je možná • Dieťa sa musí dostatočne hýbať • Jedlo si pre dieťa pripravujte dopredu • Nezabúdajte na pitný režim – vyhýbajte sa sladeným nápojom • Nekupujte sladkosti a keksíky – aj doma viete rýchlo a ľahko pripraviť zdravé dezerty, múčniky či maškrty
  7. 7. Sami to nezvládnete? Máte doma obézne dieťa a chcete mu pomôcť? Obráťte sa na nás - www.vyzivovo.sk Čítajte viac : www.vyzivovo.sk/obezita-u-deti-ako-spoznat-ze-je-vase-dieta-obezne

×