SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Download to read offline
Урок №12 8 клас 1 група ________________
2 група ________________
3 група ________________
Тема: Посилання. Автоматизоване створення змісту та покажчиків. Алгоритм
опрацювання складного текстового документа
Мета:
 навчальна: ознайомити учнів із поняттям стилю, розділу, колонтитулу в текстових
документах; сформувати навички автоматизованого створення змісту та покажчиків
документа; формувати вміння працювати з документами, які мають складну структуру;
 розвивальна: розвивати логічне мислення та креативність; сприяти розвитку логічного
мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;
 виховна: виховувати інформаційну культуру; виховувати уважність та відповідальність,
бажання мати глибокі та якісні знання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
 привітання
 перевірка присутніх
 перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Які параметри форматування символів та абзаців використовують під час оформлення
тексту;
2. Як додати нумерацію сторінок;
3. Як надрукувати текстовий документ;
4. Як обрати режим роботи з документом;
5. Які дії виконують із документом у режимі розмітки документа та в режимі читання.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. Проблемна ситуація. Учитель демонструє підручник «Інформатика – 8
клас».
Звертаємо увагу на такі елементи: колонтитули, заголовки, зміст.
Проблема: Як одночасно змінити колір тексту у всіх заголовках? Як створювати
колонтитул? Як створити зміст?
Форматування великих за обсягом і складних текстових документів займає багато часу.
Для прискорення цього процесу зручно використовувати стилі. Сьогодні ви навчитесь це
робити, а також ознайомитесь з іншими засобами для роботи зі складними документами.
IV. Вивчення нового матеріалу
Як застосувати стильове форматування для оформлення документа?
Тексту можна надавати різного зовнішнього вигляду, змінюючи значення параметрів
форматування символів, абзаців і сторінок документа. Ви вже вмієте змінювати шрифт,
колір і розмір символів, їх накреслення, вирівнювання абзаців, відступи абзацу,
міжрядковий інтервал та інші параметри форматування символів й абзаців. Полегшити та
прискорити процес форматування тексту в документі можна за допомогою стилів.
Стилем називається сукупність параметрів форматування, що позначається унікальним
іменем і може застосовуватися для форматування текстових фрагментів.
Стиль можна розглядати як вказівку форматування, створену користувачем. Користувач
може обрати значення параметрів форматування, які потрібно застосувати (наприклад,
шрифт і його розмір, вирівнювання, відстань між символами, відстань між абзацами, тип
обрамлення тощо), об’єднати їх та надати унікальне ім’я цьому набору значень пара-
метрів. Потім значення зазначених параметрів можна одночасно застосувати до виділених
текстових фрагментів.
Для форматування тексту можна застосувати стилі двох видів: стиль символу та стиль
абзацу.
Стиль символу змінює зовнішній вигляд окремих символів, слів, фраз. Для налаштування
відповідних параметрів застосовуються інструменти для форматування символів та
параметри у вікні Шрифт: шрифт і його розмір, а також вид накреслення, ефекти
(закреслений, верхній індекс, контур) тощо.
Стиль абзацу дає можливість змінити зовнішній вигляд абзацу: шрифт і розмір символів та
інші атрибути тексту, а також міжрядковий інтервал, вирівнювання тексту, обрамлення та
значення інших параметрів, які впливають на форматування всього абзацу.
Список Стиль, що в Microsoft Word 2010 міститься на вкладці Основне та містить перелік
доступних стилів при роботі з поточним документом. Під час створення нового документа
в цьому списку автоматично відображаються стандартні вбудовані стилі. Потім, при
створенні користувачем нових стилів або зміні наявних, вони додаються до списку та в
подальшому зберігаються разом із документом.
До стандартного набору стилів належать такі стилі: Звичайний (Основний текст), значення
параметрів форматування якого застосовуються до введеного тексту, якщо не було
вказано інших значень, Заголовок 1, Заголовок 2,..., Заголовок 9, за допомогою яких
можна формувати багаторівневу структуру великих документів тощо.
Щоб застосувати стиль до введеного тексту, достатньо виділити текстовий фрагмент, який
потрібно відформатувати, й у списку Стильобрати потрібний. Якщо назви потрібних стилів
не відображаються у списку Стиль, то можна відкрити бічну панель Стилі (Стилі та
форматування), яка містить повний набір вбудованих стилів, а також інструменти для
внесення змін до існуючих стилів і створення нових. Щоб відкрити панель Стилі, у
Microsoft Word 2010 на вкладці Основне в групі Стилі слід натиснути кнопку , розташовану
в правому нижньому куті групи.
 Як у документі створити кілька розділів та відформатувати їх?
За замовчуванням текстовий документ складається з одного розділу. Усі сторінки одного
розділу завжди мають однакові значення параметрів форматування сторінки. Однак часто
доводиться опрацьовувати великі документи, які містять декілька розділів. Наприклад,
електронний примірник книги чи підручника, збірка правил чи інструкцій тощо.
Як правило, новий розділ створюється, якщо потрібно для різних сторінок документа
задати різні значення параметрів сторінки або щоб певна частина документа починалася з
нової сторінки. Наприклад, новий розділ у романі прийнято розпочинати з нової сторінки.
При розбитті тексту на колонки автоматично створюються розділи, оскільки кількість коло-
нок — це одна з властивостей розділу.
Розділ — частина документа, яка має задані значення параметрів форматування сторінки
чи колонок.
Щоб розбити документ на декілька розділів, слід вставити розриви розділів, а потім
задати значення параметрів форматування для кожного розділу.
У Microsoft Word 2010 для створення нового розділу в документі потрібно встановити
текстовий курсор до того місця в документі, де потрібно вставити розрив розділу, і на
вкладці Розмітка сторінки в групі Параметри сторінки обрати інструмент Розриви. У
списку, що розкривається, в області Розриви розділів слід вибрати параметр, який вказує,
звідки слід почати новий розділ. При цьому в документ вставляється мітка
Розрив розділу (з маступної сторінки) — , яку можна побачити в режимі перегляду
недрукованих знаків. Ця мітка позначає кінець розділу й містить відомості про такі
параметри його форматування, як розміри полів, орієнтація сторінки, послідовність
номерів сторінок тощо.
У текстовому документі або його розділі можна змінювати значення параметрів
форматування сторінок, зокрема поля, орієнтацію сторінки, розмір паперу тощо.
Поля сторінки визначають відстань від краю аркуша паперу до початку відображення
тексту.
За замовчуванням документ друкується з одного боку аркуша паперу. У цьому разі
розрізняють верхнє, нижнє, ліве та праве поля. Під час підготовки журнальних і книжкових
видань застосовують двобічний друк. При цьому замість лівого та правого полів
використовують поняття внутрішніх і зовнішніх полів.
Якщо передбачається зшивання надрукованого документа, то можна вибрати
розташування корінця для переплетення — зліва чи зверху, та задати значення додаткової
відстані.
Добираючи розмір паперу, слід враховувати, на якому принтері документ буде
надруковано. Так, аркуш формату A4 можна роздрукувати на будь-якому сучасному
принтері, тоді як формат паперу A3 підтримується лише спеціальними принтерами.
Орієнтація сторінки може бути книжкова — якщо сторінка розташовується вертикально,
або альбомна — якщо горизонтально.
Щоб змінити значення параметрів форматування сторінок для певного розділу в Microsoft
Word 2010, слід встановити текстовий курсор у межах цього розділу, на вкладці Розмітка
сторінки в області Параметри сторінки обрати відпош пні інструменти або натиснути
кнопку , щоб викликати вікно Параметри сторінки, на відповідних вкладках якого можна
вказати потрібні значення параметрів. Щоб вказані зміни впливали не на весь документ, а
лише на обраний розділ, слід на будь- якій із вкладок Поля, Папір, Макет, на якій зміню-
валися значення параметрів, у списку Застосувати до вибрати значення поточного розділу.
 Що таке колонтитули та як їх додати до текстового документа?
Важливими параметрами сторінки є наявність та налаштування колонтитулів, у яких
можна вказувати відомості про назву документа чи окремого розділу, дату створення,
автора, номер сторінки, адреси інтернет-ресурсів, які є джерелом матеріалів тощо.
Колонтитули часто можна побачити в книжках і журналах. Наприклад, у книжках на
парних сторінках може бути вказано автора книги, а на непарних — її назву. У журналах в
одному з колонтитулів зазвичай вказують назву та номер журналу, а також рік видання.
Номери сторінок, які ви вже вмієте додавати до документа, розташовуються саме в
області верхнього або нижнього колонтитула документа.
Колонтитул — об’єкт, що розміщується над текстом (верхній колонтитул) або під текстом
(нижній колонтитул) кожної сторінки книжки, газети, журналу, документа.
Колонтитули можуть містити текст і деякі інші об’єкти:
малюнки, лінії або інші фігури тощо.
Якщо в документі є кілька розділів, то колонтитули можуть бути
однакові для всіх розділів, або кожний розділ може містити різні колонтитули.
У Microsoft Word вводити та редагувати вміст колонти-
тулів можна в окремих областях у верхній чи нижній частині сторінки. Щоб перейти до
області колонтитула, використовують інструменти з вкладки Вставлення в групі
Колонтитули. Інструмент Номер сторінки використовують для додавання та
налаштування в області колонтитула номерів сторінки. Особливо це зручно, якщо
колонтитул не містить інших об’єктів.
Список, що розкривається при виборі інструментів Верх-
ній колонтитул чи Нижній колонтитул, містить бібліотеку вбудованих стилів
колонтитулів, з яких можна обрати той, що більше підходить за оформленням чи
наявністю необхідних об’єктів.
Після вибору одного з вбудованих стилів колонтитулів
текстовий курсор автоматично встановлюється в крайній лівій частині області колонтитула.
Якщо певні об’єкти потрібно розмістити по центру колонтитула або в правій його частині,
швидко перевести текстовий курсор у потрібне положення
можна за допомогою клавіші Tab. Під час роботи з колонтитулами текст документа
відображається неяскравим кольором і на стрічці в області Знаряддя для колонтитулів
з’являється вкладка Конструктор, що містить інструменти для роботи з колонтитулами.
Щоб завершити створення чи редагування колонтитулів і повернутися до вмісту
документа, слід на вкладці Конструктор натиснути кнопку Закрити колонтитули або
двічі клацнути мишею за межами області колонтитулів. Якщо документ складається з
кількох розділів, за замовчуванням увімкнено режим Як у попередньому, і колонтитули
всіх розділів будуть однаковими. Якщо необхідно створити різні колонтитули в кожному
розділі, то після створення колонтитула першого розділу слід перейти до колонтитула
наступного розділу та на вкладці Конструктор обрати інструмент Як у попередньому, щоб
вимкнути цей режим. Після цього можна створювати новий колонтитул в обраному
розділі.
Якщо документ містить нумерацію сторінок, за замовчуванням усі сторінки нумеруються
послідовно. У межах розділів можна налаштувати інші параметри нумерації: вказати, з
якого номера починати нумерувати сторінки розділу, долучити до номера сторінки номер
розділу, наприклад, 1-1, 1-2, 1-3 та 2-1, 2-2 тощо.
 Як можна переглянути структуру документа?
Заголовки розділів і підрозділів документа визначають його структуру. Текстові процесори
містять засоби, за допомогою яких можна переглядати структуру документа та
використовувати її для швидкого переміщення в потрібне місце документа. Щоб
скористатися такими засобами, необхідно, щоб для абзаців, які містять такі заголовки,
параметр Рівень контуру у вікні Абзац мав значення, відмінне від Основний текст — Рівень
1, Рівень 2 тощо.
У вбудованих стилях заголовків номер рівня відповідає номеру в назві стиля: Заголовок 1
має Рівень 1, Заголовок 2 — Рівень 2 і т.д. Тому для використання засобів роботи зі
структурою можна застосувати до заголовків розділів і підрозділів відповідні стандартні
стилі заголовків.
Переглянути структуру документа та переміщуватися в місце документа, де
розпочинається підрозділ з обраним заголовком, у Microsoft Word 2010 можна за
допомогою панелі Навігація , яка відображається на екрані, якщо на вкладці Вигляд у групі
Відображення увімкнути прапорець Область переходів.
Опрацьовувати великі документи в Microsoft Word 2010 можна також у Режимі структури,
в якому можна згорнути документ, відображаючи лише основні заголовки, переміщувати
чи копіювати частини тексту за допомогою заголовків тощо. У цьому режимі текст подано
без урахування параметрів форматування абзаців. Усі заголовки та звичайний текст відо-
бражено з відступами, які представляють рівень цього тексту в загальній структурі
документа. Ліворуч від заголовків відображаються позначки , клацання на яких приводить
до виділення розділу, що відповідає обраному заголовку, а подвійне клацання — до
згортання чи розгортання відображення підзаголовків обраного заголовка.
Щоб перейти до режиму структури, слід на вкладці Вигляд у групі Режими перегляду
документа обрати інструмент Структура або в правій частині рядка стану натиснути кнопку
Структура.
Під час роботи в режимі структури на стрічці відкривається вкладка Структура, що в групі
Структурні знаряддя містить інструменти, за допомогою яких можна обрати ступінь
деталізації. Наприклад, відображати всі заголовки чи лише заголовки від першого до
третього рівня, підвищити чи понизити рівень для певних заголовків, переміщувати
підрозділи в тексті тощо.
Щоб повернутися в режим розмітки документа, слід на вкладці Структура обрати
інструмент Закрити режим структури.
 Як автоматично створити зміст і покажчик у текстовому документі?
Великі документи, як правило, містять зміст та інші засоби для полегшення орієнтування.
Зміст являє собою список заголовків документа та номерів сторінок, на яких починаються
розділи з цими заголовками, і розміщується зазвичай на початку документа. Наприкінці
великих документів, у яких трапляється багато важливих понять, створюють покажчик —
словник з основних понять документа, які розташовані в алфавітному порядку з
вказуванням номера сторінки, на якій це поняття міститься в документі. Наприклад, зміст і
покажчик є в підручнику з інформатики, який ви тримаєте в руках.
Текстові процесори надають можливість автоматичного створення змісту та покажчика, які
можна також використовувати для переміщення по документу, оскільки кожний елемент
такого об’єкта є посиланням. Наприклад, якщо клацнути мишею при натисненій клавіші
Ctrl на деякому заголовку в змісті, текстовий курсор переміститься в місце документа, де
розпочинається частина документа із цим заголовком.
Зміст можна створити автоматично, до нього будуть включені абзаци, у яких значення
параметра Рівень контуру відрізняється від Основний текст або до яких застосовано
стандартні стилі Заголовок 1, Заголовок 2 тощо. Тому, перш ніж додавати зміст, необхідно
сформувати структуру документа та встановити текстовий курсор на те місце в документі,
де його потрібно вставити.
Щоб додати зміст у Microsoft Office 2010, слід на вкладці Посилання обрати інструмент
Зміст.
Потрібний стиль можна обрати у списку, що розкривається. При цьому в документі
автоматично будуть знайдені всі абзаци, до яких застосовані стилі заголовків, та буде
сформовано зміст у документі . Якщо необхідно задати особливі налаштування змісту, слід
обрати вказівку Вставити зміст . При цьому відкривається вікно Зміст, у якому можна
обрати режим додавання номерів сторінок, із яких починається кожний із розділів і
підрозділів, обрати формат оформлення, вказати кількість рівнів заголовків, які необхідно
включати до змісту тощо.
Для створення покажчика в Microsoft Office 2010 використовують інструменти із групи
Покажчик на вкладці Посилання .
Спочатку необхідно в документі послідовно виділити поняття, які слід включити до
покажчика, та обрати для кожного з них інструмент Позначити елемент. Коли всі елементи
позначені, слід встановити текстовий курсор у те місце документа, де має бути створений
покажчик, наприклад, наприкінці документа, та обрати інструмент Покажчик. У
вікні Покажчик , що відкривається при цьому, можна змінити кількість стовпців (колонок),
у які слід розмістити поняття в покажчику, та інші параметри.
V. Фізкультхвилинка. Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичні завдання.
Виконання вправ за підручником.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
1. Що нового ви сьогодні дізналися?
2. Чого навчилися?
3. Чи виникали труднощі?

More Related Content

What's hot

Урок 9. Створення та опрацювання в текстовому документі символів, колонок, сп...
Урок 9. Створення та опрацювання в текстовому документі символів, колонок, сп...Урок 9. Створення та опрацювання в текстовому документі символів, колонок, сп...
Урок 9. Створення та опрацювання в текстовому документі символів, колонок, сп...Василь Тереховський
 
інформатика 10 ривкінд
інформатика 10 ривкіндінформатика 10 ривкінд
інформатика 10 ривкіндIrine Kashina
 
10 клас. Урок 1.Підготовка документа до друку.
10 клас. Урок 1.Підготовка документа до друку.10 клас. Урок 1.Підготовка документа до друку.
10 клас. Урок 1.Підготовка документа до друку.StAlKeRoV
 
дов сист видк_урок
дов сист видк_урокдов сист видк_урок
дов сист видк_урокLiliya_Zbarovska
 
форматування символів та абзаців
форматування символів та абзацівформатування символів та абзаців
форматування символів та абзацівSlovyansk School
 
форматування та друк документа
форматування та друк документаформатування та друк документа
форматування та друк документаmarunasorokina
 
Текстовий процесор. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів....
Текстовий процесор. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів....Текстовий процесор. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів....
Текстовий процесор. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів....Irina Pokidko
 
урок в 5 класі
урок в 5 класіурок в 5 класі
урок в 5 класіRyabkoSvitlana
 

What's hot (13)

Урок №10 8 клас
Урок №10 8 класУрок №10 8 клас
Урок №10 8 клас
 
Урок 9. Створення та опрацювання в текстовому документі символів, колонок, сп...
Урок 9. Створення та опрацювання в текстовому документі символів, колонок, сп...Урок 9. Створення та опрацювання в текстовому документі символів, колонок, сп...
Урок 9. Створення та опрацювання в текстовому документі символів, колонок, сп...
 
MW
MWMW
MW
 
інформатика 10 ривкінд
інформатика 10 ривкіндінформатика 10 ривкінд
інформатика 10 ривкінд
 
01 book pps
01 book pps01 book pps
01 book pps
 
10 клас. Урок 1.Підготовка документа до друку.
10 клас. Урок 1.Підготовка документа до друку.10 клас. Урок 1.Підготовка документа до друку.
10 клас. Урок 1.Підготовка документа до друку.
 
дов сист видк_урок
дов сист видк_урокдов сист видк_урок
дов сист видк_урок
 
Sti li
Sti liSti li
Sti li
 
форматування символів та абзаців
форматування символів та абзацівформатування символів та абзаців
форматування символів та абзаців
 
урок 4
урок 4урок 4
урок 4
 
форматування та друк документа
форматування та друк документаформатування та друк документа
форматування та друк документа
 
Текстовий процесор. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів....
Текстовий процесор. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів....Текстовий процесор. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів....
Текстовий процесор. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів....
 
урок в 5 класі
урок в 5 класіурок в 5 класі
урок в 5 класі
 

Similar to Урок №12 8 клас

Сторінка текстового документа та її властивості.docx
Сторінка текстового документа та її властивості.docxСторінка текстового документа та її властивості.docx
Сторінка текстового документа та її властивості.docxssuser86fb77
 
Урок 13. Розділи, колонтитули, стилі, структура в текстових документах
Урок 13. Розділи, колонтитули, стилі, структура в текстових документахУрок 13. Розділи, колонтитули, стилі, структура в текстових документах
Урок 13. Розділи, колонтитули, стилі, структура в текстових документахВасиль Тереховський
 
Підготовка текстового документа до друку
Підготовка текстового документа  до друкуПідготовка текстового документа  до друку
Підготовка текстового документа до друкуElena Kostesnko
 
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_русAira_Roo
 
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.ЯПідручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.ЯVsimPPT
 
Informatyka stand-10-klas-ryvkind
Informatyka stand-10-klas-ryvkindInformatyka stand-10-klas-ryvkind
Informatyka stand-10-klas-ryvkindkreidaros1
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stanUA1011
 
Informatyka stand 10klas_ryvkind
Informatyka stand 10klas_ryvkindInformatyka stand 10klas_ryvkind
Informatyka stand 10klas_ryvkindLentiy22
 
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.Nikolay Shaygorodskiy
 
10 клас 19 урок. Особливості роботи з текстовими графічними об'єктами.
10 клас 19 урок. Особливості роботи з текстовими графічними об'єктами.10 клас 19 урок. Особливості роботи з текстовими графічними об'єктами.
10 клас 19 урок. Особливості роботи з текстовими графічними об'єктами.StAlKeRoV
 
використання стилів у текстових документах
використання стилів у текстових документахвикористання стилів у текстових документах
використання стилів у текстових документах������ �����
 

Similar to Урок №12 8 клас (20)

Урок №11 8 клас
Урок №11 8 класУрок №11 8 клас
Урок №11 8 клас
 
86 10_
86  10_86  10_
86 10_
 
Сторінка текстового документа та її властивості.docx
Сторінка текстового документа та її властивості.docxСторінка текстового документа та її властивості.docx
Сторінка текстового документа та її властивості.docx
 
Урок 13. Розділи, колонтитули, стилі, структура в текстових документах
Урок 13. Розділи, колонтитули, стилі, структура в текстових документахУрок 13. Розділи, колонтитули, стилі, структура в текстових документах
Урок 13. Розділи, колонтитули, стилі, структура в текстових документах
 
Підготовка текстового документа до друку
Підготовка текстового документа  до друкуПідготовка текстового документа  до друку
Підготовка текстового документа до друку
 
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
 
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.ЯПідручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
 
Informatyka stand-10-klas-ryvkind
Informatyka stand-10-klas-ryvkindInformatyka stand-10-klas-ryvkind
Informatyka stand-10-klas-ryvkind
 
вам6мі5
вам6мі5вам6мі5
вам6мі5
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
 
Informatyka stand 10klas_ryvkind
Informatyka stand 10klas_ryvkindInformatyka stand 10klas_ryvkind
Informatyka stand 10klas_ryvkind
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
 
10
1010
10
 
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
 
10 клас 19 урок. Особливості роботи з текстовими графічними об'єктами.
10 клас 19 урок. Особливості роботи з текстовими графічними об'єктами.10 клас 19 урок. Особливості роботи з текстовими графічними об'єктами.
10 клас 19 урок. Особливості роботи з текстовими графічними об'єктами.
 
використання стилів у текстових документах
використання стилів у текстових документахвикористання стилів у текстових документах
використання стилів у текстових документах
 
22
2222
22
 
урок 22
урок 22урок 22
урок 22
 
Less34
Less34Less34
Less34
 

More from Nikolay Shaygorodskiy (20)

план проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтваплан проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтва
 
Mystetstvo
MystetstvoMystetstvo
Mystetstvo
 
Mathematics
MathematicsMathematics
Mathematics
 
History
HistoryHistory
History
 
Health basics
Health basicsHealth basics
Health basics
 
English language elementary school
English language elementary schoolEnglish language elementary school
English language elementary school
 
English
EnglishEnglish
English
 
Elementary school
Elementary schoolElementary school
Elementary school
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Geography
GeographyGeography
Geography
 
Computer science
Computer scienceComputer science
Computer science
 
10 11
10 1110 11
10 11
 
5 9
5 95 9
5 9
 
1 4
1 41 4
1 4
 
Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)
 
Director's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic yearDirector's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic year
 
Order no.106u
Order no.106uOrder no.106u
Order no.106u
 
Order no.105 u
Order no.105 uOrder no.105 u
Order no.105 u
 
Order no.104 u
Order no.104 uOrder no.104 u
Order no.104 u
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (8)

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

Урок №12 8 клас

  • 1. Урок №12 8 клас 1 група ________________ 2 група ________________ 3 група ________________ Тема: Посилання. Автоматизоване створення змісту та покажчиків. Алгоритм опрацювання складного текстового документа Мета:  навчальна: ознайомити учнів із поняттям стилю, розділу, колонтитулу в текстових документах; сформувати навички автоматизованого створення змісту та покажчиків документа; формувати вміння працювати з документами, які мають складну структуру;  розвивальна: розвивати логічне мислення та креативність; сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;  виховна: виховувати інформаційну культуру; виховувати уважність та відповідальність, бажання мати глибокі та якісні знання. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку І. Організаційний етап  привітання  перевірка присутніх  перевірка готовності учнів до уроку ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Які параметри форматування символів та абзаців використовують під час оформлення тексту; 2. Як додати нумерацію сторінок; 3. Як надрукувати текстовий документ; 4. Як обрати режим роботи з документом; 5. Які дії виконують із документом у режимі розмітки документа та в режимі читання. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Слово вчителя. Проблемна ситуація. Учитель демонструє підручник «Інформатика – 8 клас». Звертаємо увагу на такі елементи: колонтитули, заголовки, зміст. Проблема: Як одночасно змінити колір тексту у всіх заголовках? Як створювати колонтитул? Як створити зміст? Форматування великих за обсягом і складних текстових документів займає багато часу. Для прискорення цього процесу зручно використовувати стилі. Сьогодні ви навчитесь це робити, а також ознайомитесь з іншими засобами для роботи зі складними документами. IV. Вивчення нового матеріалу Як застосувати стильове форматування для оформлення документа? Тексту можна надавати різного зовнішнього вигляду, змінюючи значення параметрів форматування символів, абзаців і сторінок документа. Ви вже вмієте змінювати шрифт, колір і розмір символів, їх накреслення, вирівнювання абзаців, відступи абзацу, міжрядковий інтервал та інші параметри форматування символів й абзаців. Полегшити та прискорити процес форматування тексту в документі можна за допомогою стилів. Стилем називається сукупність параметрів форматування, що позначається унікальним іменем і може застосовуватися для форматування текстових фрагментів.
  • 2. Стиль можна розглядати як вказівку форматування, створену користувачем. Користувач може обрати значення параметрів форматування, які потрібно застосувати (наприклад, шрифт і його розмір, вирівнювання, відстань між символами, відстань між абзацами, тип обрамлення тощо), об’єднати їх та надати унікальне ім’я цьому набору значень пара- метрів. Потім значення зазначених параметрів можна одночасно застосувати до виділених текстових фрагментів. Для форматування тексту можна застосувати стилі двох видів: стиль символу та стиль абзацу. Стиль символу змінює зовнішній вигляд окремих символів, слів, фраз. Для налаштування відповідних параметрів застосовуються інструменти для форматування символів та параметри у вікні Шрифт: шрифт і його розмір, а також вид накреслення, ефекти (закреслений, верхній індекс, контур) тощо. Стиль абзацу дає можливість змінити зовнішній вигляд абзацу: шрифт і розмір символів та інші атрибути тексту, а також міжрядковий інтервал, вирівнювання тексту, обрамлення та значення інших параметрів, які впливають на форматування всього абзацу. Список Стиль, що в Microsoft Word 2010 міститься на вкладці Основне та містить перелік доступних стилів при роботі з поточним документом. Під час створення нового документа в цьому списку автоматично відображаються стандартні вбудовані стилі. Потім, при створенні користувачем нових стилів або зміні наявних, вони додаються до списку та в подальшому зберігаються разом із документом. До стандартного набору стилів належать такі стилі: Звичайний (Основний текст), значення параметрів форматування якого застосовуються до введеного тексту, якщо не було вказано інших значень, Заголовок 1, Заголовок 2,..., Заголовок 9, за допомогою яких можна формувати багаторівневу структуру великих документів тощо. Щоб застосувати стиль до введеного тексту, достатньо виділити текстовий фрагмент, який потрібно відформатувати, й у списку Стильобрати потрібний. Якщо назви потрібних стилів не відображаються у списку Стиль, то можна відкрити бічну панель Стилі (Стилі та форматування), яка містить повний набір вбудованих стилів, а також інструменти для внесення змін до існуючих стилів і створення нових. Щоб відкрити панель Стилі, у Microsoft Word 2010 на вкладці Основне в групі Стилі слід натиснути кнопку , розташовану в правому нижньому куті групи.  Як у документі створити кілька розділів та відформатувати їх? За замовчуванням текстовий документ складається з одного розділу. Усі сторінки одного розділу завжди мають однакові значення параметрів форматування сторінки. Однак часто доводиться опрацьовувати великі документи, які містять декілька розділів. Наприклад, електронний примірник книги чи підручника, збірка правил чи інструкцій тощо. Як правило, новий розділ створюється, якщо потрібно для різних сторінок документа задати різні значення параметрів сторінки або щоб певна частина документа починалася з нової сторінки. Наприклад, новий розділ у романі прийнято розпочинати з нової сторінки. При розбитті тексту на колонки автоматично створюються розділи, оскільки кількість коло- нок — це одна з властивостей розділу. Розділ — частина документа, яка має задані значення параметрів форматування сторінки чи колонок. Щоб розбити документ на декілька розділів, слід вставити розриви розділів, а потім задати значення параметрів форматування для кожного розділу. У Microsoft Word 2010 для створення нового розділу в документі потрібно встановити текстовий курсор до того місця в документі, де потрібно вставити розрив розділу, і на вкладці Розмітка сторінки в групі Параметри сторінки обрати інструмент Розриви. У
  • 3. списку, що розкривається, в області Розриви розділів слід вибрати параметр, який вказує, звідки слід почати новий розділ. При цьому в документ вставляється мітка Розрив розділу (з маступної сторінки) — , яку можна побачити в режимі перегляду недрукованих знаків. Ця мітка позначає кінець розділу й містить відомості про такі параметри його форматування, як розміри полів, орієнтація сторінки, послідовність номерів сторінок тощо. У текстовому документі або його розділі можна змінювати значення параметрів форматування сторінок, зокрема поля, орієнтацію сторінки, розмір паперу тощо. Поля сторінки визначають відстань від краю аркуша паперу до початку відображення тексту. За замовчуванням документ друкується з одного боку аркуша паперу. У цьому разі розрізняють верхнє, нижнє, ліве та праве поля. Під час підготовки журнальних і книжкових видань застосовують двобічний друк. При цьому замість лівого та правого полів використовують поняття внутрішніх і зовнішніх полів. Якщо передбачається зшивання надрукованого документа, то можна вибрати розташування корінця для переплетення — зліва чи зверху, та задати значення додаткової відстані. Добираючи розмір паперу, слід враховувати, на якому принтері документ буде надруковано. Так, аркуш формату A4 можна роздрукувати на будь-якому сучасному принтері, тоді як формат паперу A3 підтримується лише спеціальними принтерами. Орієнтація сторінки може бути книжкова — якщо сторінка розташовується вертикально, або альбомна — якщо горизонтально. Щоб змінити значення параметрів форматування сторінок для певного розділу в Microsoft Word 2010, слід встановити текстовий курсор у межах цього розділу, на вкладці Розмітка сторінки в області Параметри сторінки обрати відпош пні інструменти або натиснути кнопку , щоб викликати вікно Параметри сторінки, на відповідних вкладках якого можна вказати потрібні значення параметрів. Щоб вказані зміни впливали не на весь документ, а лише на обраний розділ, слід на будь- якій із вкладок Поля, Папір, Макет, на якій зміню- валися значення параметрів, у списку Застосувати до вибрати значення поточного розділу.  Що таке колонтитули та як їх додати до текстового документа? Важливими параметрами сторінки є наявність та налаштування колонтитулів, у яких можна вказувати відомості про назву документа чи окремого розділу, дату створення, автора, номер сторінки, адреси інтернет-ресурсів, які є джерелом матеріалів тощо. Колонтитули часто можна побачити в книжках і журналах. Наприклад, у книжках на парних сторінках може бути вказано автора книги, а на непарних — її назву. У журналах в одному з колонтитулів зазвичай вказують назву та номер журналу, а також рік видання. Номери сторінок, які ви вже вмієте додавати до документа, розташовуються саме в області верхнього або нижнього колонтитула документа. Колонтитул — об’єкт, що розміщується над текстом (верхній колонтитул) або під текстом (нижній колонтитул) кожної сторінки книжки, газети, журналу, документа. Колонтитули можуть містити текст і деякі інші об’єкти: малюнки, лінії або інші фігури тощо. Якщо в документі є кілька розділів, то колонтитули можуть бути однакові для всіх розділів, або кожний розділ може містити різні колонтитули. У Microsoft Word вводити та редагувати вміст колонти- тулів можна в окремих областях у верхній чи нижній частині сторінки. Щоб перейти до області колонтитула, використовують інструменти з вкладки Вставлення в групі Колонтитули. Інструмент Номер сторінки використовують для додавання та
  • 4. налаштування в області колонтитула номерів сторінки. Особливо це зручно, якщо колонтитул не містить інших об’єктів. Список, що розкривається при виборі інструментів Верх- ній колонтитул чи Нижній колонтитул, містить бібліотеку вбудованих стилів колонтитулів, з яких можна обрати той, що більше підходить за оформленням чи наявністю необхідних об’єктів. Після вибору одного з вбудованих стилів колонтитулів текстовий курсор автоматично встановлюється в крайній лівій частині області колонтитула. Якщо певні об’єкти потрібно розмістити по центру колонтитула або в правій його частині, швидко перевести текстовий курсор у потрібне положення можна за допомогою клавіші Tab. Під час роботи з колонтитулами текст документа відображається неяскравим кольором і на стрічці в області Знаряддя для колонтитулів з’являється вкладка Конструктор, що містить інструменти для роботи з колонтитулами. Щоб завершити створення чи редагування колонтитулів і повернутися до вмісту документа, слід на вкладці Конструктор натиснути кнопку Закрити колонтитули або двічі клацнути мишею за межами області колонтитулів. Якщо документ складається з кількох розділів, за замовчуванням увімкнено режим Як у попередньому, і колонтитули всіх розділів будуть однаковими. Якщо необхідно створити різні колонтитули в кожному розділі, то після створення колонтитула першого розділу слід перейти до колонтитула наступного розділу та на вкладці Конструктор обрати інструмент Як у попередньому, щоб вимкнути цей режим. Після цього можна створювати новий колонтитул в обраному розділі. Якщо документ містить нумерацію сторінок, за замовчуванням усі сторінки нумеруються послідовно. У межах розділів можна налаштувати інші параметри нумерації: вказати, з якого номера починати нумерувати сторінки розділу, долучити до номера сторінки номер розділу, наприклад, 1-1, 1-2, 1-3 та 2-1, 2-2 тощо.  Як можна переглянути структуру документа? Заголовки розділів і підрозділів документа визначають його структуру. Текстові процесори містять засоби, за допомогою яких можна переглядати структуру документа та використовувати її для швидкого переміщення в потрібне місце документа. Щоб скористатися такими засобами, необхідно, щоб для абзаців, які містять такі заголовки, параметр Рівень контуру у вікні Абзац мав значення, відмінне від Основний текст — Рівень 1, Рівень 2 тощо. У вбудованих стилях заголовків номер рівня відповідає номеру в назві стиля: Заголовок 1 має Рівень 1, Заголовок 2 — Рівень 2 і т.д. Тому для використання засобів роботи зі структурою можна застосувати до заголовків розділів і підрозділів відповідні стандартні стилі заголовків. Переглянути структуру документа та переміщуватися в місце документа, де розпочинається підрозділ з обраним заголовком, у Microsoft Word 2010 можна за допомогою панелі Навігація , яка відображається на екрані, якщо на вкладці Вигляд у групі Відображення увімкнути прапорець Область переходів. Опрацьовувати великі документи в Microsoft Word 2010 можна також у Режимі структури, в якому можна згорнути документ, відображаючи лише основні заголовки, переміщувати чи копіювати частини тексту за допомогою заголовків тощо. У цьому режимі текст подано без урахування параметрів форматування абзаців. Усі заголовки та звичайний текст відо- бражено з відступами, які представляють рівень цього тексту в загальній структурі документа. Ліворуч від заголовків відображаються позначки , клацання на яких приводить до виділення розділу, що відповідає обраному заголовку, а подвійне клацання — до згортання чи розгортання відображення підзаголовків обраного заголовка.
  • 5. Щоб перейти до режиму структури, слід на вкладці Вигляд у групі Режими перегляду документа обрати інструмент Структура або в правій частині рядка стану натиснути кнопку Структура. Під час роботи в режимі структури на стрічці відкривається вкладка Структура, що в групі Структурні знаряддя містить інструменти, за допомогою яких можна обрати ступінь деталізації. Наприклад, відображати всі заголовки чи лише заголовки від першого до третього рівня, підвищити чи понизити рівень для певних заголовків, переміщувати підрозділи в тексті тощо. Щоб повернутися в режим розмітки документа, слід на вкладці Структура обрати інструмент Закрити режим структури.  Як автоматично створити зміст і покажчик у текстовому документі? Великі документи, як правило, містять зміст та інші засоби для полегшення орієнтування. Зміст являє собою список заголовків документа та номерів сторінок, на яких починаються розділи з цими заголовками, і розміщується зазвичай на початку документа. Наприкінці великих документів, у яких трапляється багато важливих понять, створюють покажчик — словник з основних понять документа, які розташовані в алфавітному порядку з вказуванням номера сторінки, на якій це поняття міститься в документі. Наприклад, зміст і покажчик є в підручнику з інформатики, який ви тримаєте в руках. Текстові процесори надають можливість автоматичного створення змісту та покажчика, які можна також використовувати для переміщення по документу, оскільки кожний елемент такого об’єкта є посиланням. Наприклад, якщо клацнути мишею при натисненій клавіші Ctrl на деякому заголовку в змісті, текстовий курсор переміститься в місце документа, де розпочинається частина документа із цим заголовком. Зміст можна створити автоматично, до нього будуть включені абзаци, у яких значення параметра Рівень контуру відрізняється від Основний текст або до яких застосовано стандартні стилі Заголовок 1, Заголовок 2 тощо. Тому, перш ніж додавати зміст, необхідно сформувати структуру документа та встановити текстовий курсор на те місце в документі, де його потрібно вставити. Щоб додати зміст у Microsoft Office 2010, слід на вкладці Посилання обрати інструмент Зміст. Потрібний стиль можна обрати у списку, що розкривається. При цьому в документі автоматично будуть знайдені всі абзаци, до яких застосовані стилі заголовків, та буде сформовано зміст у документі . Якщо необхідно задати особливі налаштування змісту, слід обрати вказівку Вставити зміст . При цьому відкривається вікно Зміст, у якому можна обрати режим додавання номерів сторінок, із яких починається кожний із розділів і підрозділів, обрати формат оформлення, вказати кількість рівнів заголовків, які необхідно включати до змісту тощо. Для створення покажчика в Microsoft Office 2010 використовують інструменти із групи Покажчик на вкладці Посилання . Спочатку необхідно в документі послідовно виділити поняття, які слід включити до покажчика, та обрати для кожного з них інструмент Позначити елемент. Коли всі елементи позначені, слід встановити текстовий курсор у те місце документа, де має бути створений покажчик, наприклад, наприкінці документа, та обрати інструмент Покажчик. У вікні Покажчик , що відкривається при цьому, можна змінити кількість стовпців (колонок), у які слід розмістити поняття в покажчику, та інші параметри. V. Фізкультхвилинка. Інструктаж з ТБ VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь Практичні завдання. Виконання вправ за підручником.
  • 6. VIІ. Підсумки уроку Рефлексія 1. Що нового ви сьогодні дізналися? 2. Чого навчилися? 3. Чи виникали труднощі?