Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
HISTORIA KOMPUTERÓW
  PRZENOŚNYCH
       Adam Sirocki
Ewolucja notebooków jest nierozłącznie związana z produkcją i
rozwojem komputerów osobistych PC. O ile rozwój stacjonarnyc...
Pierwszy notebook
Premiera pierwszego przenośnego komputera
osobistego datowana jest na wrzesieo 1975r., czyli
miesiąc po ...
IBM 5100 było wynikiem projektu SCAMP, celem którego było
stworzenie małego komputera, którego można byłoby przenosid
oraz...
Osborne 1
Chociaż IBM 5100 był pierwszym przenośnym
komputerem osobistym to wysoka cena
uniemożliwiała jego spopularyzowan...
Osborne miał bardzo ciekawy design. Aby go używad wystarczyło
położyd go na bok i otworzyd dolną ściankę zawierającą
klawi...
TRS-80 Model 100
Pierwsze laptopy, które pojawiły się we wczesnych
latach 80-tych tylko z nazwy przypominały osobiste
komp...
Model 100 wyglądał jak mała tablica o grubości 5-6cm. Połowa
wielkości komputera zawierała ekran LCD, druga połowa
klawiat...
Pierwszy Compaq
W sierpniu 1981 roku rynek komputerów osobistych
diametralnie się zmienił. Powodem zmiany było
wprowadzeni...
Krokiem milowym w dziedzinie komputerów przenośnych było
określenie kategorii “single-handedly” (zajmujący niewiele
miejsc...
IBM Portable PC
W lutym 1984 roku, 15 miesięcy po debiucie Compaq
IBM ogłosił swój nowy produkt IBM Portable Personal
Comp...
Cały system w IBM Portable PC był
identyczny z tym z IBM XT (pierwszy  Główne parametry IBM 5155:
komputer wyposażony w ...
Pudła śniadaniowe
Kolejnym etapem miniaturyzacji przenośnych systemów
komputerowych były próby stworzenia komputera o wymi...
IBM wprowadził na rynek dwa modele notebooków,
które były protoplastami dzisiejszych laptopów. Były to
IBM P70 i IBM P75. ...
Laptop z prawdziwego
         zdarzenia
Pierwszym laptopem, który nie był nim tylko z nazwy, był IBM PC
Convertibl...
Na rynku dostępne były dwa modele PC Convertible. Model 2
wyposażony w procesor 80C88 4,77 MHz, 64 KB ROM i 256 KB
RAM, mo...
Zmniejszanie
         wagi notebooków
Po roku od premiery IBM PC Convertible pojawiła się Toshiba
T1000. Nie wyró...
O ile Toshiba i IBM wprowadzili lekkie, nowoczesne (na owe
czasy) komputery przenośne o tyle świat czekał na krok Compaq.
...
Coś od Apple
Podobnie jak IBM Apple również miało “przenośne” wersje swoich
komputerów. W 1991 roku Apple przedstawił mode...
Era ThinkPad-ów
W 1991 roku IBM po raz pierwszy ogłosił nazwę dla swoich
komputerów. ThinkPad był nazwą nawiązującą do IBM...
Co dalej…

Pojawienie się Thinkpada 700 oraz Powerbooka 100 ujednoliciło
wygląd notebooków. Kolejne lata rynku laptopów to...
Nieustanna miniaturyzacja sprzętu oraz chęd posiadania małych
przenośnych komputerów sprawiła, że z gałęzi notebooków
wyod...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Historia KomputeróW

1,671 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Historia KomputeróW

 1. 1. HISTORIA KOMPUTERÓW PRZENOŚNYCH Adam Sirocki
 2. 2. Ewolucja notebooków jest nierozłącznie związana z produkcją i rozwojem komputerów osobistych PC. O ile rozwój stacjonarnych PC jest dośd stagnacyjny pod względem wyglądu o tyle rozwój notebooków jest bardziej kolorowy. Od samego początku ich produkcji dążono do tego by zmienid go z wielkiej nieporęcznej walizki w małe cienkie pudełko, które będzie można łatwo przenosid i z niego korzystad. Jednocześnie powinien on posiadad wszystkie główne cechy komputera osobistego PC (monitor, klawiatura, mysz, porty wejścia i wyjścia, napędy magnetyczne, optyczne, itd.). Chciano wręcz by przenośny komputer osobisty można było włożyd do kieszeni marynarki.
 3. 3. Pierwszy notebook Premiera pierwszego przenośnego komputera osobistego datowana jest na wrzesieo 1975r., czyli miesiąc po premierze osobistego komputera firmy Altair. IBM 5100; bo taką nazwę nosił pierwszy notebook; tylko z nazwy był przenośnym komputerem. To cudo ważyło ponad 20kg i nie przypominało dzisiejszych komputerów przenośnych.
 4. 4. IBM 5100 było wynikiem projektu SCAMP, celem którego było stworzenie małego komputera, którego można byłoby przenosid oraz na którym można byłoby uruchomid język programowani IBM APL. Nazwa projektu SCAMP pochodziła od Special Computer, APL Machine Portable. IBM 5100 był dostępny w 12 różnych modelach, w których okresowo zmieniano rozmiary pamięci od 16 do 64KB. Dane można było przechowywad na dwierd calowych napędach taśmowych. Cena komputera wahała się w zależności od konfiguracji od 8975 - 19975$. W marcu 1982 roku, kiedy to IBM wprowadził pierwszy komputer PC, komputer przenośny IBM 5100 przestał byd produkowany.
 5. 5. Osborne 1 Chociaż IBM 5100 był pierwszym przenośnym komputerem osobistym to wysoka cena uniemożliwiała jego spopularyzowanie, aż do kwietnie 1981 roku. Wtedy pojawił się Osborne 1, który pomimo dość znacznego ciężaru był o połowę lżejszy od swego poprzednika ze stajni IBM. Istotną cechą charakterystyczną Osborne’a była niekompatybilność z IBM.
 6. 6. Osborne miał bardzo ciekawy design. Aby go używad wystarczyło położyd go na bok i otworzyd dolną ściankę zawierającą klawiaturę, która odsłaniała dwa napędy dyskietek oraz maleoki ekran CRT. Oprócz swojej “przenośności” Osborne1 posiadał jeszcze jedną ważną cechę - posiadał zintegrowany system operacyjny. Cena katalogowa Osborne1 wynosiła 1795$, czyli nieporównywalnie mniej niż osobiste komputery PC. Osborne1 nie był prostym w obsłudze komputerem przenośnym. Na swoim 5- calowym wyświetlaczu nie mieścił standardowych 25 linii i 80 kolumn. Użytkownicy musieli przewijad ekran by zobaczyd to co jest poza nim. Pomimo tego użytkownicy Osborne1 miło wspominają jego walory użytkowe.
 7. 7. TRS-80 Model 100 Pierwsze laptopy, które pojawiły się we wczesnych latach 80-tych tylko z nazwy przypominały osobiste komputery przenośne. Ówczesne notebooki przypominały bardziej tablety PC - dolna częśd zawierała klawiaturę, górna zaś niewielki ekran. Jednym z takich laptopów był TRS-80 Model 100 zaprezentowany w marcu 1983 roku przez firmę Radio Shack. Chod komputer nie był kompatybilny z PC miał wielu swoich gorących zwolenników ze względu na swoją przenośnośd.
 8. 8. Model 100 wyglądał jak mała tablica o grubości 5-6cm. Połowa wielkości komputera zawierała ekran LCD, druga połowa klawiaturę. Wewnątrz znajdował się 8 bitowy procesor wraz z 8- 32MB RAM oraz 32MB ROM do której ładowany był system operacyjny oraz edytor tekstów. Zasilanie dostarczane było przez 4 dośd duże baterie. Jednak nie te cechy laptopa miały dla użytkowników największe znaczenie. Najważniejszą cechą tego Modelu 100 była jego waga. Całośd ważyła około 1,5kg, dzięki temu w latach 80-tych był standardowym narzędziem wielu dziennikarzy.
 9. 9. Pierwszy Compaq W sierpniu 1981 roku rynek komputerów osobistych diametralnie się zmienił. Powodem zmiany było wprowadzenie osobistych komputerów IBM, które miały kosztowad mniej niż 3000$. Dni Osborene1 i innych podobnych maszyn były policzone - co oznaczało: co nie jest kompatybilne z IBM PC nie ma racji bytu.
 10. 10. Krokiem milowym w dziedzinie komputerów przenośnych było określenie kategorii “single-handedly” (zajmujący niewiele miejsca, poręczny). W listopadzie 1982 roku; mniej więcej rok po pojawieniu się IBM PC pokazano Compaq. W ogólnym kształcie przypominał Osborne, aby go używad wystarczyło położyd go na stole i odpiąd boczną ściankę, w której schowana była klawiatura. Klawiatura odsłaniała zielony ekran CRT oraz napędy dyskietek. Wewnątrz komputera znajdował się taki sam procesor, pamięd i gniazda rozszerzeo jak w IBM PC. Compaq w przeciwieostwie do innych producentów potrafił kopiowad wewnętrzny system BIOS bez naruszania praw autorskich IBM.
 11. 11. IBM Portable PC W lutym 1984 roku, 15 miesięcy po debiucie Compaq IBM ogłosił swój nowy produkt IBM Portable Personal Computer 5155 Model 68 . Kształtem przypominał komputer Compaq, całośd mieściła się w poręcznej walizce. W środku zainstalowany został 9 calowy monitor, jedna stacja dysków 5 1/4 cala, druga zatoka na kolejny napęd dyskietek, 83 klawiszowa klawiatura, adapter video CGA, który potrafił wyświetlad w dwóch odcieniach szarości. Zasilanie stanowiło zasilacz 220V. Cały 15kg zestaw kosztował 4225$.
 12. 12. Cały system w IBM Portable PC był identyczny z tym z IBM XT (pierwszy Główne parametry IBM 5155: komputer wyposażony w dysk • mikroprocesor Inter 8088, prędkośd zegara 4,77 MHz twardy). Portable PC odczuwał brak • 256 KB dynamicznej pamięci RAM dysku twardego, jednak posiadał aż • 9 calowy monitor CTR koloru 256KB pamięci. IBM XT był bursztynowego wyposażony w 8 slotów do których • 40 KB pamięci ROM można było włożyd karty rozszerzeo. • możliwośd instalacji portu RS232c W Portable PC ich liczba została • wymiary ograniczona do dwóch, ze względu na (wysokośd/szerokośd/długośd *cm+) - wielkośd całego komputera. Zasilanie 20/50/43 IBM 5155 było również identyczne jak • waga - około 15kg w XT (z małymi kosmetycznymi • możliwośd instalacji do dwóch napędów dyskietek 360 KB zmianami).
 13. 13. Pudła śniadaniowe Kolejnym etapem miniaturyzacji przenośnych systemów komputerowych były próby stworzenia komputera o wymiarach pudełek śniadaniowych. Stąd nazwa tej kategorii komputerów: lunchbox. Projekt lunchbox był bardzo prosty - jedna strona pudełka była klawiaturą, druga częśd stanowid miała ekran i podzespoły. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym miniaturyzacji było wprowadzenie paneli LCD jako wyświetlaczy. Konstrukcja i budowa takiego panelu jest niewielka, co sprawiło, że przenośne komputery stały się o wiele mniejsze. Jednak cena takiego komputera przenośnego oscylowała w granicach 20000-30000$. Panele LCD zużywały również o wiele mniej energii niż monitory CRT, co sprawiało, że praca bez zasilania mogła byd dłuższa.
 14. 14. IBM wprowadził na rynek dwa modele notebooków, które były protoplastami dzisiejszych laptopów. Były to IBM P70 i IBM P75. Panele LCD dopiero wkraczały nieśmiało na rynek, dlatego też IBM w swych modelach zastosował czarno-pomaraoczowe monitory gazowo-plazmowe. Specyfikacja P70 Specyfikacja P75 Data wprowadzenia do sprzedaży : Data wprowadzenia do sprzedaży: czerwiec 1988 listopad 1990 Procesor - 20 MHz 386 Procesor - 33 MHz 486 Pamięd - 2-8 MB Pamięd - 8 - 16 MB Video - VGA Video - XGA Ekran - gazowo-plazmowy 10” Ekran - gazowo-plazmowy 10” Napęd dyskietek - 3 1/2 cala Napęd dyskietek - 3 1/2 cala Dysk twardy SCSI 30, 60, 120 MB Dysk twardy SCSI 160 - 400 MB Przykładem “lunchboxa” jest komputer Dolch FlexPAC P4 (zdjęcie obok).
 15. 15. Laptop z prawdziwego zdarzenia Pierwszym laptopem, który nie był nim tylko z nazwy, był IBM PC Convertible. Jego premiera odbyła się w kwietniu 1986 roku. Konstrukcja Convertible nie odbiega od konstrukcji dzisiejszych laptopów. O ile budowa laptopa nie odbiegała od wyglądu dzisiejszych notebooków o tyle przechowywanie danych odbywało się ciągle na dyskietkach 3,5 cala, ponieważ dyski twarde były wciąż za duże i energochłonne by je umieszczad w komputerach przenośnych. W środku biło serce procesora Intel 80C88 (wersja procesora o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię, ta sama, która występowała we wcześniejszych wersjach IBM PC) o prędkości 4,77 MHz. Pamięd od 256 do 512 KB. Całośd ważyła około 7kg.
 16. 16. Na rynku dostępne były dwa modele PC Convertible. Model 2 wyposażony w procesor 80C88 4,77 MHz, 64 KB ROM i 256 KB RAM, monitor LCD (80 kolumn, 25 wierszy), dwie stacje dysków 3,5 cala i 78 klawiszową klawiaturę. Całośd zasilana była z zestawu baterii lub zasilania AC. Model 22 posiadał taką samą konfigurację ale dołączano do niego zestaw narzędzi diagnostycznych. Oba modele można było rozszerzyd o dodatkową pamięd RAM - do 512 KB. Z tyłu każdego modelu znajdował się 72 pinowy interfejs do dołączenia drukarki i monitora CRT oraz w odłączany panel LCD. Kiedy komputer pracował jako komputer biurkowy można było odpiąd panel LCD i podłączyd zwykły monitor CRT. W zestawach oferowano również specjalną drukarkę dedykowaną specjalnie do tego modelu, którą można było łatwo dołączyd do komputera.
 17. 17. Zmniejszanie wagi notebooków Po roku od premiery IBM PC Convertible pojawiła się Toshiba T1000. Nie wyróżniała się niczym szczególnym pod względem wyposażenia. Posiadała taki sam procesor, pamięd i napędy. Jednak była różnica, która miała duże znaczenie: waga. Toshiba T1000 ważyła około 3 kg, czyli połowę wagi IBM-a.
 18. 18. O ile Toshiba i IBM wprowadzili lekkie, nowoczesne (na owe czasy) komputery przenośne o tyle świat czekał na krok Compaq. Prawie do kooca 1988 roku Compaq dalej sprzedawał swoje ciężkie nieporęczne laptopy. Jednak na koniec roku w koocu pojawiło się nowe dziecko Compaq model SLT/286. Okazało się jednak, że Compaq SLT/286 nijak się miał do konwencji “przenośny”. Ważył ok. 7kg, a do tego posiadał zasilacz ważący ponad 1kg, popularnie zwany “cegłą”. Chod ciężki, jak na dzisiejsze czasy, Compaq wprowadził kilka innowacji do swojego notebooka. W przeciwieostwie do swoich rywali (np. Toshiby T1000), które używały procesorów Intel 8088, Compaq został wyposażony w szybszy model procesora 80286. Poza tym zamiast dwóch napędów dyskietek zamontowano tylko jedną a całości dopełniał 20MB dysk twardy z opcją rozbudowy do 40MB. Laptop został wyposażony w nowy układ graficzny VGA o rozdzielczości 640×480, obraz był wyświetlany na 10 calowej matrycy. Zastosowanie szybszego procesora, większego dysku i lepszej grafiki a także nowy design Comapq zbliżył go do wyglądu dzisiejszych notebooków. Ciekawostką była również odłączana klawiatura.
 19. 19. Coś od Apple Podobnie jak IBM Apple również miało “przenośne” wersje swoich komputerów. W 1991 roku Apple przedstawił model PowerBook 100, który nie był w ogóle kompatybilny z systemami PC. Ciekawostką było jednak rozwiązanie problemu poruszania kursorem. Projektanci Apple przesunęli klawiaturę bardziej do tyłu a w wolnej przestrzeni z przodu zamontowali trackball. Mechanizm ten znany był z wcześniejszych modeli notebooków różnych producentów, jednak dopiero Apple zamontował trackballa w wygodniejszym miejscu - czyli tam gdzie zazwyczaj kładziemy nadgarstki na laptopie. Inną metodę opracowali projektanci IBM-a, nazywając ją TrackPoint. Rozwiązanie to polegało na umieszczeniu małego manipulatora pomiędzy klawiszami klawiatury, dzięki temu ręce zawsze spoczywały na klawiaturze i nie trzeba było ich odrywad aby przesunąd kursor myszy.
 20. 20. Era ThinkPad-ów W 1991 roku IBM po raz pierwszy ogłosił nazwę dla swoich komputerów. ThinkPad był nazwą nawiązującą do IBM-owskiego sloganu Think stworzonego przez Sir Thomasa Watsona w 1914 roku. W październiku 1992 roku IBM przedstawił swój najnowszy model 700, wyposażony w procesor 25MHz (486 SLC), 4MB pamięci RAM. Dostępny był w dwóch wersjach z monochromatyczną lub kolorową matrycą. Obraz był wyświetlany na matrycy TFT o przekątnej 10,4 cala (matryca kolorowa, monochromatyczna miała 9,5 cala), która była największą matrycą dostępną na rynku. Był to chyba jeden z pierwszych notebooków, który można było “upgrade’owad”. Zamiast procesora 25 MHz można było zamontowad 50MHz, dysk 120MB zmienid na 160MB a zwiększyd pamięd RAM do 16MB. Bateria NiMH wystarczała na prawie 4 godziny pracy. Waga Thinkpada 700 (wersja z kolorową matrycą) wynosiła ok. 3,7kg i kosztowała 4350 dolarów.
 21. 21. Co dalej… Pojawienie się Thinkpada 700 oraz Powerbooka 100 ujednoliciło wygląd notebooków. Kolejne lata rynku laptopów to proces nieustanego wyścigu o zmniejszenie wagi, zwiększenie matrycy, zwiększenie długości pracy na bateriach. Producenci prześcigali się w przedstawianiu światu coraz to nowszych technologii zaimplementowanych do swoich produktów. Np. IBM w swoim modelu ThinkPad 770 jako pierwszy (rok 1997) zamontował napęd DVD-ROM, natomiast w marcu 2003 roku w Thinkpadzie X31 została zamontowana bateria pozwalająca na pracę przez 11 godzin.
 22. 22. Nieustanna miniaturyzacja sprzętu oraz chęd posiadania małych przenośnych komputerów sprawiła, że z gałęzi notebooków wyodrębniły się subnotebooki (malutkie laptopy, z niedużą matrycą, pracujące pod kontrolą normalnych systemów PC), palmtopy, tablety PC itd. W chwili obecnej nowoczesne laptopy niczym nie ustępują osiągami typowym komputerom PC. Co więcej notebooki posiadają nierzadko wydajniejsze procesory, lepsze zarządzanie energią czy też lepszej jakości matryce. W niektórych notebookach montowane są głośniki czołowych producentów, np. Harman Kardon. Obudowy laptopów również wykonywane są z bardzo wysokiej jakości plastiku, aluminium czy stopów magnezu. A edycje specjalne pokrywane są nawet skórą.

×