Mikrobiyoloji 2.hafta ders notları

6,131 views
5,743 views

Published on

Mikrobiyoloji 2.hafta ders notlarıdır. www.biyoloji.pro adresinden tüm ders notlarına ulaşabilirsiniz.

0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
6,131
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
76
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Mikrobiyoloji 2.hafta ders notları

 1. 1. Mikrobiyoloji 2.haftawww.biyoloji.in l Senin BiyolojinHazırlayan : Aras Tuğcu
 2. 2. Bir bakteri hücresinde neler vardır? Bakteri hücresi prokaryotik bir organizmadır.Bildiğiniz gibi prokaryot hücrelerin zarla çevrili çekirdek ve ribozom dışında organeli yoktur. Bir kromozom ve Dna’nın yoğunlaştığı bölgesi vardır. Birkaç istisna dışında Hücre Duvarına Sahiptirler. Sitoplazmik bir zara sahiptirler.(ökaryot hücrelerle ortaktır.) Dna dışında plazmitleri vardır.(plazmit:kromozom dışında bulunan dna parçasıdır.) Bazılarında filegella ve bazılarında h.duvarı dışında kapsül vardır.(dipnotçuk:kapsül hastalık yapıcı bakterilerde bulunur.) Bazı bakterilerde ise endospor vardır. Bir ökaryot hücrenin ise nükleusu vardır.(zarla çevrilidir.)çekirdekçik ve diğer tüm organellere sahiptir.(endoplazmik retikulum , mitokondri v.s)
 3. 3. Bakteri hücrelerinin detaylıincelenmesi Bir bakteri hücresinin uzunluğu 3-5 mikrometre iken ökaryotlarda bu uzunluk 8 mikrometre civarındadır. Mikroorganizmaların küçük olmasının avantajları kolayca hareket edip üreyebilmeleridir. Virüsler ise bakterilerden daha küçük canlılardır.(boyutları 0.065 mikrometredir) Virüsler metabolik olarak aktif değildirler , bir canlı hücreye enfekte edildiğinde çoğalırlar.Virüsler ışık mikroskobunda görünmezler sadece elektron mikroskobunda görünüler. Virüsler mikropları,bakterileri ve bunun gibi tüm canlıları enfekte ederler.örnek olarak uçuk virüsü,AIDS(hıv virüsü) gibi. Bakteriyofajlara gelince ise bunlar baş,boyun ve hücreye tutundukları uzantılara sahiptirler. Bakterilerde çift zincirli halkasal Dna (uzun)2 ucu kapalıdır.
 4. 4. Bakteri hücrelerinin detaylıincelenmesi Bakteriler sıkı bir şekilde paketlenir ve her zaman n (haploid) kromozomludur. Bir bakteri hücresinde bir kromozom ve onun plazmidi yer alır. Plazmid ne işe yarar ? Bakteri kromozomu gibi çift zincirlidir ve Dnası vardır.Çoğu bakteri hücresinde vardır sadece birkaç ökaryot mayada vardır.Bakteriye genetik olarak konjugasyonda,Antibiyotiğe karşı direnç kazandırır.Plazmid üzerinde bazı genler vardır ve bu günler üzerinden protein sentezlenir.Bazı enzimleri kodlayarak hücreye giren Antibiyotiği parçalar.Plazmidi olmayan bakterilere göre rekabette avantaj sağlar.Plazmid üzerinde Avantaj sağlayan genler bulunur. Bir bakteriden plazmid çıkarılırsa ölmez , kromozom çıkırılırsa ölür.Plazmid bakteriden bakteriye aktarılabilir.
 5. 5. Bakteri hücrelerinin detaylıincelenmesi Ayrıca plazmidden gen klonlamada faydalanılır.(Aktaracağımız gen bunlarla aktarılır.) Bakteri hücresinde çekirdeğe benzer yapı nükleoid adını alırken ökaryotlarda nükleus adını alır. Bakteri kromozomu üzerinde genler vardır.Bu genler bir protein kodlar.Sentezi yapan birim ise rRNA , mRNA , tRNA’dır.
 6. 6. Bir bakteri hücresi değerlendirilirken ;  Genom : Hücredeki bütün DNA ya denir.Genetik bilginin toplamını içerir.  E.coli’nin genomu yaklaşık 4.68 milyon baz çifti içerir.İnsanda bu oran 1000 kat daha fazladır. E.coli’nin 4.68 milyon baz çiftini gene çevirirsek 4300 tane gen elde ederiz.İnsan bazında ise bu genler 7 kat daha fazladır.  Bir bakteri hücresi genlerinin %90’ını kullanır ve proteine çevirir.İnsan ise %30’unu kullanır ve proteine çevirir.İnsanın daha az kullanmasının nedeni ise bakteriler küçük ve etkili şekilde kullanırlar ve Ökaryotlarda intron ve ekzon bölgeleri vardır bunlardan işe yaramayanlar mRNA sentezlendikten sonra kesip çıkartılır.Prokaryotlarda intron ve ekzon bölgeleri neredeyse yok denecek kadar az olduğundan bunlarda bu işlem yapılmaz.  Tek bir E.coli hücresinde 1900 farklı protein vardır.Bu proteinlerin hepsi her zaman sentezlenmez gerekli olduğu zaman sentezlenir.Bunun için gerekli bilgi DNA üzerinde her zaman vardır.
 7. 7. Domain ( bacteria ,archea,eukarya) Domain oluşturmayla ilgili çalışmalar 1980’li yıllarda başladı. Yaşam ağacı : organizma arasındaki akrabalık ilişkileri için vardır.Moleküler verilerden yola çıkarak oluşturulmuştur. Yaşam ağacı 16sRRNA filogenetik ağacı olarak geçmektedir.(Dipnotçuk: filogenetik organizma arasındaki akrabalık ilişkilerini açıklar.) 16sRRNA muhabbeti ise şöyledir ; rRNA bilindiği gibi ribozomların yapısında bulunmaktadır.Ökaryotlarda 80sRRNA bulunurken , prokaryotlarda 70sRRNA vardır. Neden rRNA seçildi ?  hepsinde ortak olduğu için seçildi.Hepsinde aynı işlevi gördüğü için seçildi(organizma bazında) Biz aslında rRNA yı kullanmıyoruz. rRNA yı kodlayan gen bölgesini kullanıyoruz.Yani rRNA yı kodlayan 16sRDNA yı kopyalayıp 1600 baz çifti dizisi çeşitli aletlerle çıkartılıp kullanılır.
 8. 8.  Prokaryotlarda 16sRRNA bulunurken , ökaryotlarda bu 18sRRNA şeklinde bulunur.Bu veriler bütün organizmaların gen dizileri alt alta konularak çıkarıldı. Bu yöntem ne işe yarar?  Adını bilmediğimiz veya yeni bulduğumuz bakteri izole edilerek o bakterinin adını bulabiliriz ve tanıma ve akrabalık ilişkilerini oluştururuz.(Dipnotçuk : Bu işlem bilgisayar programıyla yapılır izole ettiğiniz bakteri %97 nin üstünde bir oranda çıkarsa bulduğunuz bakteri var olan bir bakteridir , %97 nin altında çıkarsa yeni bir bakteri bulmuşsunuz demektir.) Bu teknik nasıl uygulanır? Organizmadan DNA izole edilir.(gerekli olmayan hücrenin içerisindeki bütün madde atılır.)  PCR ( polimeraz zincir reaksiyonu) ile istediğimiz geni çoğaltabiliriz. 16sRDNA yı cihaz kendisi verir.(bunun için gerekli cihazlar vardır.)  3 ayrı organizmaya ait veriler girilirse bilgisayar programıyla karşılaştırılınca sonuçlar karşımıza çıkar.
 9. 9.  Bildiğiniz gibi 3 ayrı domain var bunlar ; bacteria, archea ve eukarya bunlardan bacteria grubu içerisinde mitokondri ve kroloplast vardır bunun nedeni ise endosimbiyotik teori ile açıklanır. Daha önce bahsettiğimiz yaşam ağacının köklerine inildiğinde ise ilk zamanların çok sıcak olduğu anlaşılır.(hipertermofillerin bulunması nedeniyle) Prokaryotlarda şu anda bulunan tür sayısı 11500 dür.(aslında bu sayı çok daha fazladır fakat bütün organizmalar üretilemediği için şuan bu kadar bulunmuştur.) Ökaryotlarda ise bu sayı çok daha fazladır.Yeni türler bulmak için direk topraktan dna izolasyonu yapılır ve baz dizileri elde edilir. Ökaryotlarda yine demin bahsettiğimiz yaşam ağacının kök kısmında parazit grubu yer alır.(buda parazitlerin ökaryotlarda ilk ortaya çıktığını göstermektedir.) Bakterilerde fizyolojik(enerjiyi elde etmek için) açıdan çeşitlilik ise şöyledir;  organik kimyasallar ( kemoorganotrof)  ışığı kullanarak enerji elde etmek için ( fototroflar) sadece prokaryotlarda kemonitotrofi yani inorganik kimyasallardan enerji üretimi vardır.
 10. 10.  Kendi karbonlu bileşiklerini yapanlar ise ; ototrofi ( organik maddesinden CO2 sentezi yapan) ve hetotrofi ( besinleri hazır alan) Aşırı mikroorganizma üreyen yerler (ekstramofil) ise şöyledir;  Hipertermofil ( en az 80 derece ürerler ve 121 derecede gelişen prokaryotik hücreler vardır) Psiklofil ( Soğuk severler en iyi 4 derecede gelişirler.)  Asidofil ( asit ortamında ürerler en iyi ph 0,7 de gelişirler. Dipnotçuk : H2SO4’ten bile daha asidik ortamda gelişirl.H2SO4 kuvvetli bir asittir.) Alkalifil ( yüksek ph severler yani bazik ortamda ürerler.ph 8.5 de en iyi gelişimlerini gösterirler soda gölü örnek olarak verilebilir.) Barofil ( basınç sevenlerdir.) Halofil ( çok tuzlu ortamlarda bulunurlar.%25 tuz yoğunluğunda bulunabilirler örnek olarak tuz gölü verilebilir.) E.coli ise 37 derecede gelişir.(mezofilik ortam)
 11. 11. Bu ders slaytı www.biyoloji.in sitesi tarafından yapılmıştır.Facebook Sayfamız www.facebook.com/seninbiyolojinHer türlü soru ve önerileriniz için seninbiyolojin@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

×