Sbs 2008 exchange_srv2007

353 views

Published on

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
353
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sbs 2008 exchange_srv2007

 1. 1. Windows Small Business Server 2008Üzerinde Exchange Server 2007 Rolleri ve Ayarlamaları<br />Mustafa KARA<br />mustafa.kara@bilgeadam.com<br />Sistem ve Network <br />Bölüm Başkan Yardımcısı<br />BilgeAdam BTA<br />
 2. 2. Ajanda<br /><ul><li>Exchange Server Rolleri
 3. 3. Rollerin Özellikleri
 4. 4. Rollerin Çalışma Prensibi
 5. 5. Demo
 6. 6. Soru - Cevap</li></li></ul><li>Exchange Server Rolleri<br /><ul><li>Mailbox Server Role.
 7. 7. Client Access Server Role.
 8. 8. Hub Transport Server Role.
 9. 9. Edge Transport Server Role .
 10. 10. Unified Messaging Server Role.</li></li></ul><li>Exchange Server 2007 Rollere Genel Bakış<br />Hub Transport<br />server role<br />Edge Transport<br />server role<br />5<br />2<br />3<br />1<br />4<br />Client Access<br />server role<br />Mailbox<br />server role<br />
 11. 11. Mailbox Server Role<br />Mailbox Server Role ;<br /><ul><li>Posta kutularını ve ortak klasörleri saklar. ( Mailbox – Public Folders )
 12. 12. LCR ve CCR sayesinde yüksek erişilebilirlik sağlar.
 13. 13. Posta kutularının aynı server üzerinde olmasından dolayı posta kutları arasında mail transferi hızlanmıştır.</li></ul>Mailbox Server ;<br /><ul><li>İnternete doğrudan bağlı değildir. Bu sayede güvenlik sağlanır.
 14. 14. Mutlaka Active Directory üyesi olması gereklidir.
 15. 15. İstenirse SAN gibi büyük ve hızlı depolama birimlerine bağlanabilir.</li></li></ul><li>Client Access Server Role<br />Client Access Server Role ;<br /><ul><li>MAPI client olmayan istemciler için Mailbox erişimi sağlar.
 16. 16. Autodiscoverve Web service’lerini sağlar.</li></ul>Client Access Server ;<br /><ul><li>Mailbox Server a sahip olan her Active Directory Site için kurulması gereklidir.
 17. 17. Mailbox Server ile aralarında hızlı bir ağ bağlantısına sahip olması gerekli .
 18. 18. İnternal Network üzerinde kurulması tavsiye edilir. Eğer internet üzerinden erişime açık hale getirilecek ise DMZ uygulamaları kullanılması tavsiye edilir.</li></li></ul><li>Client Access Çalışma Mantığı<br />Domain<br />Controller<br />2<br />Client Access<br />Server <br />Mailbox<br />Server<br />3<br />RPC<br />HTTPS<br />IMAP4<br />POP3<br />1<br />4<br />SMTP<br />Hub Transport<br />or Edge <br />Transport Server<br />
 19. 19. Hub Transport Server Role<br />Hub Transport Server Role ;<br /><ul><li>Mesaj yönlendirmeyi sağlar. ( şirket içinde mesaj trafiğini yönetir )
 20. 20. İstenir ise şirket içindeki mail trafiği üzerinde Anti-Virus ve Anti-Spam çözümleri kullanımını sağlar.
 21. 21. Mesaj Policy ler ile uyumlu çalışır.</li></ul>Hub Transport Server ;<br /><ul><li>Mailbox Server ve Global Catalog Server ile aralarında hızlı bir bağlantısı olması gerekmektedir.
 22. 22. Edge Transport Server ve diğer Hub Transport Serverlar ile SMTP Protokolünü kullanarak bağlanabilmesi gerekmektedir.
 23. 23. Her Active Directory Site yapısında bulunması gereklidir.</li></li></ul><li>Edge Transport Server Role<br />Edge Transport Server Role ;<br /><ul><li>İnternet üzerinden mail alma ve göndermeyi sağlar.
 24. 24. Antivirus ve anti-spam koruması sağlar.
 25. 25. Edge transport rules sayesinde mesaj akışını yönetebiliriz.
 26. 26. Address rewriting özelliği sağlar.</li></ul>Edge Transport Server ;<br /><ul><li>Diğer Server rolllerini taşıyan makinede bulunamaz. ( Ayrı bir server üzerinde kurulumu yapılır )
 27. 27. Active Directory Domain yapısının dışında olması gereklidir.
 28. 28. Güvenlik nedenleri ile perimeter network üzerinde barındırılır.</li></li></ul><li>Edge Transport Server Çalışması<br />Exchange Server 2007 <br />Edge Transport server <br />IP Allow list <br />Connection filtering <br />IP Block list <br />RBL<br />Sender filtering <br />Recipient filtering <br />Outlook Safe Senders List <br />Sender ID filtering <br />Exceed SCL threshold<br />Content filtering <br />Below SCL threshold <br />
 29. 29. Unified Messaging Server Role<br />Unified Messaging Server Role ;<br /><ul><li>Telefon Çağrılarını kabul etme özelliği sağlar. Çağrılara kişisel bir karşılama ekleyebilir , kayıt ederek posta kutusuna ulaştırabiliriz.
 30. 30. Fax alma özelliği sağlar. Gelen Fax ları kullanıcı posta kutusuna ek olarak teslim edebiliriz.
 31. 31. Otomatik Cevaplama sayesinde gelen çağrılara hazırladığınız şablonlar ile cevap verilmesini sağlayabiliriz.
 32. 32. Subscriber Access özelliği sayesinde sesli veya telefon tuşlarını kullanarak sesli mesajlarımıza ulaşabilir ve yönetebiliriz. (Outlook Voice Access )</li></ul>Unified Messaging Server ;<br /><ul><li>İnternet üzerinden direk erişme kapalıdır.
 33. 33. Bulunduğu ortamda Mailbox servers, Hub Transport servers, ve global catalog servers olmak zorunda.
 34. 34. Yapının çalışabilmesi için Server in bir IP-PBX veya VoIP gateway cihazına bağlı olması gerekmektedir . ( iletişim halinde olması yeterli )</li></li></ul><li>demo<br />Small Business Server 2008 üzerinde Exchange Server 2007 uygulamaları<br />
 35. 35. Özet<br /><ul><li>Exchange Server 2007 Rollerini öğrendik
 36. 36. SBS 2008 üzerinde Exchange Server 2007 yönetimini inceledik</li></li></ul><li>Soru - Cevap<br />
 37. 37. Teşekkürler<br />Mustafa KARA<br />http://www.mustafakara.net.tr<br />SBS Resource Site<br />http://www.sbs-2008.com<br />System Center Çözümleri Blogu<br />http://systemcenterblog.wordpress.com<br />

×