DEN Starter Aug 23

561 views
473 views

Published on

Published in: Sports, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
561
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
45
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

DEN Starter Aug 23

  1. 1. Debra bought wall-to-wall carpeting for a 12 feet by 20 feet room. The carpet cost $11.50 per square yard . How much did she have to pay?
  2. 2. <ul><li>Here are some steps to take: </li></ul><ul><li>Find the area of the room in feet </li></ul><ul><li>Divide that number by 9 (that’s the square feet in a square yard) </li></ul><ul><li>Multiply that answer by the cost per square yard </li></ul>
  3. 3. Bonus Brain Teaser: Just for fun, see if you can write the entire problem as one math problem. Good luck!

×