1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2
Mata Pelajaran
Kelas
Tema / Tajuk
Masa
: Dunia Sains dan Teknologi
:Tahun Dua
: Sains Hayat / Haiwan
: 8.40 – 9.40 pagi ( 60 minit )
Standard pembelajaran : 2.4.1 dan 2.4.3
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
a. Membuat pemerhatian cara haiwan bergerak
b. Menjelaskan haiwan bergerak seperti terbang, berenang, menjalar, mengengsot, merayap,
dan melompat
c. Menyatakan tujuan haiwan bergerak.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA
Orientasi:
Set Induksi
(5 minit)
Pencetusan Idea
(15 minit)
CADANGAN AKTIVITI
- Murid mendengar dan
menyanyikan lagu Lompat Si
katak lompat bersama-sama
-
Guru membawa murid keluar dari
bilik darjah untuk membuat
pemerhatian dan mengenal pasti
pergerakan haiwan di
persekitaran kawasan sekolah.
-
Murid menceritakan cara haiwanhaiwan bergerak
-
Murid A : Katak melompat
-
Murid B : Ikan berenang
-
Murid C : Burung terbang
CADANGAN KOMUNIKASI
2. -
-
Menjana idea
( 20 minit )
Murid D : Siput merangkak
(mengengsot)
Murid E : Ulat gonggok berjalan
-
Guru menyediakan kad
perkataan (pergerakan haiwan)
berjalan
berenang
mengengsot
terbang
melompat
-
Murid dikehendaki menyesuaikan
kad perkataan dengan gambar
mengikut cara pergerakan
haiwan
Contoh :
berenang
mengengsot
-
Guru menyoal murid tentang
cara pergerakan haiwan
Soalan :
1. Bagaimanakah cara
ikan bergerak?
2. Bagaimanakah cara
ulat gonggok
bergerak?
3. Adakah burung
berjalan? Jelaskan
cara burung
bergerak.
4. Adakah katak
merangkak? Jelaskan
cara katak bergerak.
5. Bagaimanakah cara
kucing bergerak ?
3. FASA
Penstrukturan
semula
(15 minit)
CADANGAN AKTIVITI
-
-
Murid melihat tayangan video
cara pergerakan yang dipelajari.
a. Helang menangkap ular.
Video 1
b. Kucing mengejar tikus. Video
2
c. Siput makan daun. Video 3
Murid menceritakan aktiviti yang
dilakukan oleh haiwan dalam
video tersebut.
CADANGAN KOMUNIKASI
-
Murid A : Burung
helang menangkap
ular.
Soalan :
- Mengapa helang
menangkap ular ?
Jawapan :
-
Guru menjelaskan kepentingan
pergerakan haiwan yang
ditunjukkan dalam video.
-
Helang lapar.
-
Murid B : Kucing
mengejar tikus
Contoh :
1. Helang menangkap ular untuk
dijadikan makanan.
2. Tikus melarikan diri untuk
melindungi diri dari musuh.
Pentaksiran
Aktiviti
Pemulihan
1. Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 1
1. Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 2
Aktiviti
Pengayaan
-
Refleksi
(5 minit)
Murid menjawab lembaran kerja
-
-
-
1.Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 3
Guru membuat pengukuhan
tentang pembelajaran dan
pengajaran berkaitan dengan
pergerakan haiwan.
25 orang murid dapat
menyatakan cara dan tujuan
haiwan bergerak .
5 orang murid dibimbing untuk
menyatakan cara pergerakan
haiwan.
Soalan :
Mengapa tikus melarikan
diri?
Jawapan :
Tikus takut kepada kucing
4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
TMK - menggunakan tayangan video tentang pergerakan haiwan.
Bahasa – menggunakan bahasa yang betul berkaitan dengan pergerakan haiwan.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
- Kad perkataan
- Kad gambar
- Video
- Komputer
- Specimen sebenar (Ulat gonggok, ikan, burung, siput dan katak)