Աղյուսակը կցվում է.




     ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ




    ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ
                  ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ




                          ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ


ՄԿՐՏՉՅԱՆ ՄԱՐԻԱ - ԲԱԳԱՐԱՆԻ ՄԻՋՆԱԿԱՐԳ ԴՊՐՈՑԻ
                                    ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՎԻ ՈՒՍՈՒՑԻՉ




                                    2012
ԴԱՍԱՐԱՆ   .       7-րդ      .
 ԱՌԱՐԿԱ    ՀԱՅ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
 ԹԵՄԱ          ՀԱՄՈ ՍԱՀՅԱՆ         ԺԱՄ .   5   .

ԴԱՍ        ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ                  ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐ

      Համո Սահյանի կյանքն ու     Հեղինակի կյանքի և գործի
      ստեղծագործությունը         վերաբերյալ տեղեկությունների
1                                իմացություն



      «Անտառում»                 Գտնել պատկերավորման
      բանաստեղծությունը
                                 միջոցները, պարզաբանել դրանց
                                 իմաստային և գեղագիտական
                                 արժեքը. անհրաժեշտ
2                                եզրահանգումներ անել,
                                 առանձնացնել էականը
                                 երկրորդականից:
3   «Մասրենի»                Ստեղծագործության հիմնական
    բանաստեղծությունը        գաղափարն ընկալել, գնահատել
                               և արժևորել գրական երկը:
                             Գրական երկի մասին շարադրել
                                     իր կարծիքը:




4   Մյուս                    Ինքնուրույնաբար աշխատել
    բանաստեղծությունները     երկի վրա, գրառել անծանոթ
    («Անունդ տալիս», «Իմ     բառերը, գտնել դրանց
    քարափներն ու ես», «Ինձ   բացատրությունները:
    բացակա չդնեք», «Ծովն     Համագործակցել, աշխատել
    էր, գիշերն էր...»        խմբի հետ:



5   Թեմատիկ գրավոր           Թեստ
    աշխատանք
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2

ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ        Համո Սահյան. «Անտառում»
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ Զարգացնել բանաստեղծությունը վերլուծելու,
                  արտահայտչամիջոցները առանձնացնելու
                  հմտություններ և կարողություններ:


ԴԱՍԻ              Բանաստեղծությունը զգայարաններով ընկալելու
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ         հմտություն, բնության գեղեցկությունները
                  պահպանելու ձգտում առաջացնել


ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ        Բնության և մարդու կապի կարևորությունը,
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԻՄԱՆԱՆ           պատկերավորման միջոցները, դրանց դերը
                  ստեղծագործության մեջ, անտառում աճող ծառերի,
                  կենդանիների մասին:


ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ        Կարևորել մարդ – բնություն կապը, սիրել
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ        բնությունը, գտնել արտահայտչամիջոցները
                  գեղարվեստական երկում
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
ԽԹԱՆՄԱՆ ՓՈՒԼ (10 րոպե): Ուսուցիչը
  դասարանին հանձնարարում է գրել փոքրիկ
  շարադրանք` «Անտառ» վերնագրով`
  գործածելով ամպ, մշուշ, աշուն, սոճի,
  եղևնի, եղնիկ, սունկ, որսորդ, փայտահատ
  բառերը:
Մի քանի աշակերտի գրածներն ընթերցել,
  կարծիքներ հայտնել:
ԻՄԱՍՏԻ ԸՆԿԱԼՈՒՄ (15 րոպե): Ուսուցիչը կարդում է
բանաստեղծությունը, ապա հարցեր առաջադրում, որոնց
պատասխաններն աշակերտները գտնում են տեքստում և
ընթերցում.



•    Տարվա ո՞ր եղանակն է պատկերել Հ.Սահյանը
•     Ի՞նչ կենդանիներ հիշատակվեցին:
•     Ի՞նչ ծառերի, բույսերի հանդիպեցիք:
•     Մարդն ի՞նչ դերով է հանդես գալիս:
•    Հեղինակն ի՞նչ վերաբերմունք ունի անտառի
     ծառերի, կենդանիների և մարդու հանդեպ:
•     Իսկ դուք ի՞նչ եք մտածում:
Դասարանը բաժանել 3 խմբի և
հանձնարարել առաջադրանք նախապես
պատրաստված թերթիկների վրա.


 1 Առանձնացնել մակդիրները
 2 Առանձնացնել անձնավորված տողերը
 3 Առանձնացնել փոխաբերությունները


 Ապա յուրաքանչյուր խումբ բացատրում է` ինչ
է մակդիրը, անձնավորումը, փոխաբերությունը և
ներկայացնում է իր դուրսգրումները:
ԿՇՌԱԴԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ (15 րոպե): Դասարանը
բաժանել մի քանի խմբի և առաջարկել
համագործակցելով լրացնել քառաբաժան աղյուսակը



  1. Ի՞նչ տեսա        3. Ի՞նչ զգացի

  2. Ի՞նչ լսեցի       4. Ի՞նչ հասկացա


Այնուհետև ամեն խումբը ներկայացնում է իր
գրանցումները, համեմատում, քննարկում, լրացումներ
են անում:
ԱՆԴՐԱԴԱՐՁ (5 րոպե): Ուսուցիչը հարցնում
է, թե ինչ սովորեցին, ինչն էր իրենց համար
նորություն, ինչը լավ արվեց, ինչը` վատ:




  Գնահատում (3 րոպե)


  Տնային աշխատանքի հանձնարարում
(արտահայտիչ ընթերցել, մի հատված անգիր
սովորել, նկարել բանաստեղծության որևէ
պատկեր)

մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ

  • 1.
    Աղյուսակը կցվում է. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ ՄԿՐՏՉՅԱՆ ՄԱՐԻԱ - ԲԱԳԱՐԱՆԻ ՄԻՋՆԱԿԱՐԳ ԴՊՐՈՑԻ ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՎԻ ՈՒՍՈՒՑԻՉ 2012
  • 2.
    ԴԱՍԱՐԱՆ . 7-րդ . ԱՌԱՐԿԱ ՀԱՅ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ԹԵՄԱ ՀԱՄՈ ՍԱՀՅԱՆ ԺԱՄ . 5 . ԴԱՍ ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐ Համո Սահյանի կյանքն ու Հեղինակի կյանքի և գործի ստեղծագործությունը վերաբերյալ տեղեկությունների 1 իմացություն «Անտառում» Գտնել պատկերավորման բանաստեղծությունը միջոցները, պարզաբանել դրանց իմաստային և գեղագիտական արժեքը. անհրաժեշտ 2 եզրահանգումներ անել, առանձնացնել էականը երկրորդականից:
  • 3.
    3 «Մասրենի» Ստեղծագործության հիմնական բանաստեղծությունը գաղափարն ընկալել, գնահատել և արժևորել գրական երկը: Գրական երկի մասին շարադրել իր կարծիքը: 4 Մյուս Ինքնուրույնաբար աշխատել բանաստեղծությունները երկի վրա, գրառել անծանոթ («Անունդ տալիս», «Իմ բառերը, գտնել դրանց քարափներն ու ես», «Ինձ բացատրությունները: բացակա չդնեք», «Ծովն Համագործակցել, աշխատել էր, գիշերն էր...» խմբի հետ: 5 Թեմատիկ գրավոր Թեստ աշխատանք
  • 4.
    ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2 ԴԱՍԻԹԵՄԱՆ Համո Սահյան. «Անտառում» ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ Զարգացնել բանաստեղծությունը վերլուծելու, արտահայտչամիջոցները առանձնացնելու հմտություններ և կարողություններ: ԴԱՍԻ Բանաստեղծությունը զգայարաններով ընկալելու ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ հմտություն, բնության գեղեցկությունները պահպանելու ձգտում առաջացնել ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Բնության և մարդու կապի կարևորությունը, ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԻՄԱՆԱՆ պատկերավորման միջոցները, դրանց դերը ստեղծագործության մեջ, անտառում աճող ծառերի, կենդանիների մասին: ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Կարևորել մարդ – բնություն կապը, սիրել ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ բնությունը, գտնել արտահայտչամիջոցները գեղարվեստական երկում
  • 5.
    ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ ԽԹԱՆՄԱՆ ՓՈՒԼ(10 րոպե): Ուսուցիչը դասարանին հանձնարարում է գրել փոքրիկ շարադրանք` «Անտառ» վերնագրով` գործածելով ամպ, մշուշ, աշուն, սոճի, եղևնի, եղնիկ, սունկ, որսորդ, փայտահատ բառերը: Մի քանի աշակերտի գրածներն ընթերցել, կարծիքներ հայտնել:
  • 6.
    ԻՄԱՍՏԻ ԸՆԿԱԼՈՒՄ (15րոպե): Ուսուցիչը կարդում է բանաստեղծությունը, ապա հարցեր առաջադրում, որոնց պատասխաններն աշակերտները գտնում են տեքստում և ընթերցում. • Տարվա ո՞ր եղանակն է պատկերել Հ.Սահյանը • Ի՞նչ կենդանիներ հիշատակվեցին: • Ի՞նչ ծառերի, բույսերի հանդիպեցիք: • Մարդն ի՞նչ դերով է հանդես գալիս: • Հեղինակն ի՞նչ վերաբերմունք ունի անտառի ծառերի, կենդանիների և մարդու հանդեպ: • Իսկ դուք ի՞նչ եք մտածում:
  • 7.
    Դասարանը բաժանել 3խմբի և հանձնարարել առաջադրանք նախապես պատրաստված թերթիկների վրա. 1 Առանձնացնել մակդիրները 2 Առանձնացնել անձնավորված տողերը 3 Առանձնացնել փոխաբերությունները Ապա յուրաքանչյուր խումբ բացատրում է` ինչ է մակդիրը, անձնավորումը, փոխաբերությունը և ներկայացնում է իր դուրսգրումները:
  • 8.
    ԿՇՌԱԴԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ (15րոպե): Դասարանը բաժանել մի քանի խմբի և առաջարկել համագործակցելով լրացնել քառաբաժան աղյուսակը 1. Ի՞նչ տեսա 3. Ի՞նչ զգացի 2. Ի՞նչ լսեցի 4. Ի՞նչ հասկացա Այնուհետև ամեն խումբը ներկայացնում է իր գրանցումները, համեմատում, քննարկում, լրացումներ են անում:
  • 9.
    ԱՆԴՐԱԴԱՐՁ (5 րոպե):Ուսուցիչը հարցնում է, թե ինչ սովորեցին, ինչն էր իրենց համար նորություն, ինչը լավ արվեց, ինչը` վատ: Գնահատում (3 րոպե) Տնային աշխատանքի հանձնարարում (արտահայտիչ ընթերցել, մի հատված անգիր սովորել, նկարել բանաստեղծության որևէ պատկեր)