¹ 10
- 2. 1. Хэсгийн бодлого 50%
2.Зөрүү тооцох бодлого 25%
3. Туршилтын бодлого 15 %
4. Бусад бодлого 10 %
- 3. Бодлогыг ижил төстэй бодолтоор
нь төрөлжүүлэн бодуулахад цаг
хэмнэх ба сурагчдын чадвар
илүү хөгжиж байлаа.
Хэсгийн бодлого
Нийлбэр ялгавар №21, 39а7, 39б7,23, 206, 207, 217, 218,277,
279,296
арифметик дундаж 246 ,247 , 248, 253, 254, 256
Үлдсэний № 61, 90, 154, 155 ,182 , 209, 210,
Зөрүү тооцох
№45, 225, 165, 199 98, 110 , 200,299 ,300
Туршин бодох бодлого. № 35,53, 55, 140, 149, 59, 60,
- 4. ¹ 10. Õîîðîíäîî 7 êì 500 ì çàéòàé õî¸ð
ãàçðààñ íýãýí çýðýã íýãýí èãëýëä
öàãò 6 êì õóðäòàé ÿâãàí õ¿í áà
àâòîáóñ ãàð ýý. Àâòîáóñ 15 ìèíóòûí
äàðàà ÿâãàí õ¿íèéã ã¿éöñýí áîë
àâòîáóñíû õóðäûã îëîîðîé.
- 5. 7км500м
15 мин
15мин
Õ¿í:
1 öàãò – 6êì
60 ìèí – 600 ì
1 ìèí – 6000ì : 600ìèí = 100ì
15 ìèí – 100ì ∙ 15 = 1500ì
Àâòîáóñ:
15ìèí – 7êì 500ì + 1500ì = 9000ì
60 ìèí – ?
60 ìèí : 15ìèí = 4 óäàà 1ìèí – 9000ì : 15 = 600ì
9000ì ∙ 4 = 36000ì = 36êì 60ìèí – 600ì ∙ 60ìèí = 36000ì
- 6. ¹ 14. Ãàëò òýðýã õî¸ð õîòûí
õîîðîíäîõ çàéí àðàâíû ãóðâàí
õýñãèéã ÿâñíû äàðàà öààíà íü
4473 êì ÿâààã¿é ¿ëäñýí áàéâ.
Ãàëò òýðýã õýäýí êì çàì ÿâàõ
¸ñòîé âý?
- 7. 4473км
10 õýñýã – 3 õýñýã = 7
õýñýã 4473 : 7 = 639 (1
4473 : 7 ∙10 = 6390 êì õýñýã) 639 ∙10 =
6390 êì
- 8. ¹ 15. Ñóðãóóëèéí íèéò ñóðàã äûí
ãóðàâíû õî¸ð íü õºâã¿¿ä áà 623
íü îõèä áîë ñóðãóóëèéí íèéò
ñóðàã äûí òîîã îëîîðîé.
- 9. 623 :1 ∙ 3 = 1869 ñóðàã
3õ–2õ=1õ
1 õ – 623: 1 = 623
3 õ – 623 ∙ 3= 1869 ñóðàã
- 10. № 19. Нэг машин зургааны
таван цагт 60км, нºгºº нь
гуравны хоёр цагт 54км зам
явжээ. Àëü ìàøèí èë¿¿ õóðäòàé
ÿâñàí áý?
- 11. öàã → 60 êì öàãò → 54 êì
1 öàã → öàã →? 1 öàã = öàã → ?
60км 54км
60:5=12 54:2=27
12х6=72км/цаг 27х3=81 км/цаг
81 êì/ö – 72 êì/ö = 9 êì/ö-ààð èë¿¿ õóðäòàé.
60 : 5 ∙6 = 72 êì/ö
54 : 2 ∙ 3 = 81 êì/ö
81 êì/ö – 72 êì/ö = 9 êì/ö
- 12. ¹ 20. Òýãø ºíöºãèéí åñíèé
íàéì, äýëãýìýë ºíöãèéí àðàâíû
äîëîî õî¸ðûí àëü íü èõ âý?
900 : 9 ∙ 8 = 800 < 1800 : 10 ∙ 7 = 1260
800 < 1260
- 13. ¹ 23. Õî¸ð òîîíû íèéëáýð 462-òîé
òýíö¿¿. Óóë õî¸ð òîîíû íýã íü
òýãýýð òºãñºíº. Õýðýâ ýíý òîîíû
òýãèéã äàðâàë íºãºº òîî ãàðíà.
Ýäãýýð òîîã îëîîðîé.
- 14. Óóë 2 òîîíû íýã íü òýãýýð òºãñºíº. → íýã íü
íºãººãººñºº 10 äàõèí èõ ãýñýí óòãàòàé.
I òîî
II òîî 462
10 + 1 = 11 õýñýã
42 ∙ 10 = 420
462 : 11 = 42 (I)
- 15. ¹ 24. Òýãø ºíöºãòèéí íýã òàë íü
íºãººãººñºº 3 äàõèí èõ, õàðèí
ïåðèìåòð íü 72 ñì þì. Ýíý òýãø
ºíöºãòèéí èõ òàëûí óðòûã îëîîðîé.
- 16. 72 ñì
1 + 3 + 1 + 3 = 8 õýñýã
72 : 8 = 9
øàëãàÿ.
(9 + 27) ∙ 2 = 72 ñì
- 17. ¹ 27. Õîîðîíäîî 100 êì çàéòàé 2 ãàçðààñ íýã çýðýã
óãòàëöàí, õî¸ð öàíàчèí ãàðч 5 öàã ÿâæ óóëçæýý. Òýäíèé
íýã íü öàãò 12 êì õóðäòàé ÿâñàí áîë íºãºº öàíàчíû õóðäûã
îëîîðîé.
100 êì
А Â
5 öàã 5 öàã
12 êì ∙ 5 = 60 êì
100 – 60 êì = 40 êì
40 êì : 5 = 8 êì/ö
- 18. ¹ 28. Ìîðüòîé õ¿í 3 ºäºðò 75 êì
ÿâæýý. Òýð ýõíèé ºäºðò á¿õ çàìûí
òàâíû õî¸ðûã, 2 äàõü ºäºð
ãóðàâäàõèàñàà 4 äàõèí èõ çàì
ÿâñàí áîë ºäºð á¿ð õýäýí êì ÿâñàí
áý?
- 19. 75
?
II 45 êì
II I
75см
2 дахь 3 дахь
75 êì : 5 ∙ 2 = 30 êì(I)
75 êì – 30 êì = 45 êì үлдсэн зам
4+1=5
45 : 5 = 9 êì (III)
9 ∙ 4 = 36 êì (II)
- 20. ¹ 35. Êâàäðàò õýëáýðòýé ìºñºí
ãóëãóóðûí òàëáàéí òàë á¿ð äýýð 6
õ¿¿õýä çîãñîæ áàéâàë á¿ãä õýäýí
õ¿¿õýä çîãñîæ áàéãààã òîîöîîðîé.
Áóëàí áà ºíöãèéí õ¿¿õýä 2 òàëä òîîëîãäîíî ãýäãèéã
òîîöîõ.
4 ∙ 4 = 16 (4 òàëä çîãñîæ áóé äàâõàð òîîëîãäîîã¿é õ¿¿õäèéí òîî)
16 + 4 = 20 íèéò
- 21. ¹ 42. Õî¸ð òîîíû íèéëáýð 3347. Èõ
òîîã áàãà òîîíä íü õóâààõàä 24
íîîãäîæ 47 ¿ëäýíý. Óã õî¸ð òîîã
îëîîðîé.
47
3347
24
3347 – 47 = 3300
1 + 24 = 25 õýñýã øàëãàÿ.
3300 : 25 = 132 (I) 2215 : 132 = 24 (¿ëä 47)
132 ∙ 24 + 47 = 2215
- 22. ¹ 45. Ýõíèé ºäºð 15êã òàðâàñ, 27
êã óëààí ëîîëü àâàõàä 33750 òºãðºã,
äàðààãèéí ºäºð 15 êã òàðâàñ, 21 êã
óëààí ëîîëü àâàõàä 30150 òºãðºã
òºëºâ. Òàðâàñ áà óëààí ëîîëèéí 1 êã-
ûí ¿íèéã îëîîðîé.
- 23. 33750 òºã òàðâàñ 15 êã óëààí ëîîëü 27 êã
1.30150 òºã 15 êã 21 êã
33750 – 30150 = 3600 òºã (çºð¿¿)
27 – 21 = 6 êã (çºð¿¿)
3600 : 6 = 600 òºã (1 êã óëààí ëîîëü)
27 êã ∙ 600 = 16200 òºã 21 ∙ 600 = 12600 òºã
33750 – 16200 òºã = 17550 òºã (òàðâàñ) 30150 – 12600 = 17550
17550 : 15 = 1170 òºã 17550 : 15 = 1170 òºã
- 24. ¹ 48. Íîìûí ø¿¿ãýýíèé òàâèóð
á¿ðä 200 íîì áàéëàà. Ø¿¿ãýýíýýñ
2700 íîì àâáàë 34700 íîì ¿ëäëýý.
Ýíý ø¿¿ãýý õýчíýýí òàâèóðòàé
âý?
34700 + 2700 = 47400 íîì
47400 : 200 = 237 ø¿¿ãýý
- 25. ¹ 53.à. Êâàäðàòûí òàëûí óðòûã 2
äàõèí èõýñãýâýë òàëáàé õýðõýí
ººðчëºãäºõ âý?
2 ∙ 2 = 4 äàõèí èõñýæ ººðчëºãäºíº.
2
2
Аíõ áàéñàí. 2 ∙ 2 = 4
Òóðøúÿ. (2 ∙ 2) ∙ (2 ∙ 2) =16
Òîîöú¸. 16 :4=4 äàõèí èõñýæ ººðчëºãäºíº.
- 26. á. Êóáûí èðìýãèéã 3 äàõèí èõýñãýâýë ýçýëõ¿¿í
õýðõýí ººðчëºãäºõ âý?
2
2 2
Аíõ áàéñàí: 2 ∙ 2 ∙ 2 = 8
Òóðøúÿ. (2 ∙ 3) ∙ (2 ∙ 3) ∙ (2 ∙ 3) = 216
Òîîöú¸. 216 :8=27 äàõèí èõñýæ ººðчëºãäºíº.
(3 ∙ 3 ∙ 3 = 27 äàõèí èõñýæ ººðчëºãäºíº.)
- 27. ¹ 55. Õàñàãäàãчèéã 16429-ººð
õîðîãäóóëæ, õàñàãчèéã 9425-ààð
íýìýãä¿¿ëýõýä ÿâãàâàð íü õýðõýí
ººðчëºãäºõ âý?
Àíõ áàéñàí. 40000 – 10000 = 30000
Òóðøúÿ. (40000 - 16429) – (10000 + 9425) = 4146
ТООЦООД ҮЗЬЕ . 30000 – 4146 = 25854
БОДОЛТ : 16429 + 9425 = 25854
- 28. ¹ 59. Õýðчèì ìîä õºðººäºõºä 3 ìèíóò
çàðöóóëíà. 10 ì óðò ìîäûã 2 ì-èéí
óðòòàé õºðººäºõºä çàðöóóëàõ
õóãàöààã òîîöîîëîîðîé.
3мин 3мин 3мин 3мин
3 ∙ 4 = 12 ìèí
- 29. ¹ 60. Êâàäðàò õýëáýðòýé õàíàíû òàë
á¿ð äýýð 8 ñàâòàé öýöýã òàâüæýý.
Íèéò õýчíýýí ñàâòàé öýöýã òàâüñíûã
òîîöîîëîîðîé.
8–2=6
6 ∙ 4 = 24
24 + 4 = 28 öýöýã
- 30. ¹ 61. Ýíõäºë㺺íä 67000 òºãðºã
áàéâ. Òýðýýð êã íü 2800
òºãðºãèéí ¿íýòýé 10 êã ¿õðèéí
ìàõ, êã íü 2500 òºãðºãèéí ¿íýòýé
12 êã õîíèíû ìàõ õóäàëäàí àâчýý.
¯ëäñýí ìºíãºíèéõºº -ààð õ¿íñíèé
íîãîî àâñàí áîë ò¿¿íä õýäýí òºãðºã
¿ëäñýí áý?
- 31. 67000
2800төг 2500төг
1кг 1кг
1кг
10кг 12кг
2800 òºã ∙ 10 êã = 28000 òºã ?
2500 òºã ∙ 12 êã = 30000 òºã
28000 òºã + 30000 òºã = 58000 òºã
67000 – 58000 = 9000 òºã (¿ëäñýí)
9000 : 4 ∙ 3 = 6750 õ¿íñíèé íîãîî
9000 – 6750 = 2250 òºã
9000 : 4 = 2250 òºã ¿ëäñýí.
- 32. ¹ 65. Òýãø ºíöºãòèéí óðò íü 185
ñì, ºðãºí íü óðòûíõàà -òàé òýíö¿¿
áîëíî.
Ýíý òýãø ºíöºãòèéí òàëáàéí
ãóðàâíû õî¸ð íü õýäòýé òýíö¿¿
áàéõ âý?
185 : 5 ∙ 3 = 111 ñì
S = 185 ∙ 111 = 20535 ñì2
20535 : 3 ∙ 2 = 13690ñì2
- 33. ¹ 66 Ãóðâàëæíû íýã òàëûí óðò
36 ñì, õî¸ð äàõü òàë íü ò¿¿íèé
- òàé òýíö¿¿. Õàðèí ãóðàâäàõü
òàë íü ýíý õî¸ð òàëûí íèéëáýðèéí
õàãàñòàé òýíö¿¿ áîë óã
ãóðâàëæíû õ¿ðýýíèé óðòûã
îëîîðîé.
- 34. .
36см
?
?
?
36 : 6 ∙ 5 = 30 ñì
(36 + 30) : 2 = 33 ñì
36 ñì + 30 ñì + 33 ñì = 99 ñì
36:6= 6 см /нэг хэсэгт
оногдох/
6см х 5=30см
6см х11= 66см :2=33см
36см+30см+33см=99см
- 35. ¹ 90. ¯íäýñíèé õºãæìèéí чóóëãûí
36 õºãæèìчäèéí 1/6 íü
ëèìáý, ¿ëäñýíèé 3/5 íü
¸очèí, áóñàä íü ÿòãà õºãæ캺ð
òîãëîäîã áîë ÿòãà õºãæ캺ð õýäýí
õ¿í òîãëîäîã âý?
- 36. 36
?
?
36 : 6 ∙ 1 = 6 ëèìáý
36 – 6 = 30 ¿ëäñýí
30 : 5 ∙3=18 ¸î÷èí 6+18 = 24 / лимбэ,ёочин/ 36- 24=12ятга
30 – 18 = 12 ÿòãà
- 37. ÀÐÀÂÒÛÍ ÁÓÒÀÐÕÀÉ
Ýíãèéí áóòàðõàé → õýñãèéã îëîõäîî õóâààðüò íü õóâààæ õýñãýýð ¿ðæ¿¿ëíý.
Àðàâòûí áóòàðõàé 0.3 → ¿ðæ¿¿ëíý.
Ýíãèéí áóòàðõàé → óóë òîîã îëîõäîî õ¿ðòâýðò õóâààæ õóâèàðààð үржүүлнэ.
Àðàâòûí áóòàðõàé 0.3 → õóâààíà
Ýíãèéí áóòàðõàé ⟺ Àðàâòûí áóòàðõàé
Áàò 360000 òºãðºãíèé 0.3 Áàò 360000 òºãðºãíèé õýñãèéã
õýñãèéã áàíêèíä õèéæ áàíêèíä õèéæ õàäãàëóóëàõààð áîëîâ.
õàäãàëóóëàõààð áîëîâ. Õýäýí Õýäýí òºãðºãòýé ¿ëäñýí áý?
òºãðºãòýé ¿ëäñýí áý?
.
ЖИЧ: Бодлого бодохдоо аравтын бутархайг энгийн
бутархайгаар сольж бодож болно.
- 38. ¹ 97. /Ýðòíèé óõààí ñîðèõ áîäëîãî./
Õýñýã ãàëóó íèñýæ ÿâòàë íýã
ãàëóó òààðàëäààä “100 ãàëóó ñàéí
ÿâæ áàéíà óó?” ãýæ ìýíäëýõýä òýäíèé
äîòðîîñ íýã íü “Áèä 100 ãàëóó áèø
ýý, áèäýí äýýð áèäíèéã íýìýýä, áàñ
áèäíèé õàãàñûã íýìæ äýýð íü ÷àìàéã
íýìáýë100 áîëíî” ãýæýý. Õýäýí ãàëóó
íèñýæ ÿâñàí áý?
- 39. 100
100 – 1 = 99
4 + 4 + 2 + 1 = 11
99 : 11= 9
9 ∙ 4 = 36 íèñýæ ÿâñàí
Øàëãàÿ. 36 + 36 + 18 + 9 + 1 = 100
- 40. ¹ 98. Íýã á¿ð íü 150 òºã áà 120
òºãðºãíèé ¿íýòýé çàéðìàãíààñ 11
øèðõýãèéã àâ÷ 1530 òºãðºã òºëºâ.
Çàéðìàã á¿ðýýñ õýäýí øèðõýãèéã
àâñàí áý?
- 41. 150 ∙ 11 = 1650 òºã
1650 – 1530 = 120 òºã (íèéò çºð¿¿)
150 – 120 = 30 òºã (íýã çàéðìàãíû çºð¿¿)
120 : 30 = 4 ø (120 çàéðìàã)
11 – 4 = 7 (150 çàéðìàã)
Øàëãàÿ. 120 ∙ 4 + 7 ∙ 150 = 1530 òºã
- 42. ¹ 102. 12 ¿çýã, 15 õàðàíäààíû ¿íýíä 2400 òºãðºã
òºëæýý. Õàðàíäàà íü ¿çýãíýýñ 20 òºãðºãººð õÿìä, ¿çýã
áà õàðàíäàà òóñ á¿ðèéí ¿íèéã îëîîðîé.
Нэг үзэгний үнэ
20
1 харандааны үнэ
→ 15 ∙ 20 = 300 төг илүү төлнө.
2400 + 300 = 2700 төг
12 + 15 = 27 үзэг
2700 төг : 27 = 100 òºã (¿çýã)
100 – 20 = 80 òºã (õàðàíäàà) 12 + 15 = 27 õàðàíäàà
12 ∙ 20 = 240 òºã /äóòóó/ 2160 : 27 = 80òºã
2400 – 240 = 2160 òºã 80 + 20 = 100 òºã
- 43. ¹ 101. Äýëã¿¿ðò íýã á¿ð íü 52000
òºãðºãèéí ¿íýòýé 75 óíàäàã äóãóé
áîëîí õýäýí ñïîðò ãóòàë îðóóëñàí íü
íèéò 4992000 òºãðºãèéí áàðàà áîëîâ.
Õýðýâ 3 äóãóéíû ¿íý 4 ñïîðò ãóòëûí
¿íýòýé òýíö¿¿ áîë ñïîðò ãóòëûí òîîã
îëîîðîé.
- 44. 52000 ∙ 75 = 3`900`000 òºã
4`992`000 – 3`900`000 = 1`092`000 òºã (ñïîðò ãóòàë)
52000 ∙ 3 = 156`000 òºã
156`000 : 4 = 39000 òºã (íýã ñïîðò ãóòàë)
1`092`000 : 39000 = 28ø (ñïîðò ãóòàë)
Øàëãàÿ. 75 ∙ 52000 + 28 ∙ 39000 = 4`992`000
- 45. ¹ 109. Àâòî ìàøèí îéðîëöîîãîîð 10000 êì çàì
òóóëäàã áºãººä 1000 êì òóòàìä õ¿íèé íýã æèëèéí
àìüñãàëàõ àãààðûн á¿ðýí áîõèðäóóëäàã. Õàðèí
áàéãàëü ýõ ò¿¿íèé 8/10 õýñãèéã íü íºõºí
ñýðãýýäýã. Òýãâýë íýã àâòî ìàøèí æèëä õ¿íèé
õýчíýýí æèëèéí àìüñãàëàõ àãààðûã áîõèðäóóëäàã
âý?
- 46. 10000 : 1000 = 10 æèë
10000 : 10 ∙ 8 = 8000 êì
8000 êì : 1000 = 8 æèë
10 æèë – 8 æèë = 2 æèëèéí àìüñãàëàõ
àãààðûã áîõèðäóóëäàã.
- 47. ¹ 110. Êèíî òåàòðò õ¿¿õýëäýéí êèíîíû
òàñàëáàðûã 1500 òºãðºãººð, èíýýäìèéí êèíîíû
òàñàëáàðûã 3000 òºãðºãººð áîðëóóëàõàä á¿ãä
472500 òºãðºã áîëîâ. Íèéò 225 øèðõýã òàñàëáàð
áîðëîãäñîí áîë òàñàëáàð òóñ á¿ðýýñ õýäýí
øèðõýãèéã áîðëóóëñàí áý?
- 48. 225 ∙ 3000 = 675000 òºã
675000 – 472500 = 202500 òºã
3000 – 1500 = 1500
202500 : 1500 = 135 ø (1500 áèëåò)
225ø – 135ø = 90 ø (3000 áèлåò)
Øàëãàÿ. 135 ∙ 1500 + 90 ∙ 3000 = 472500òºã
- 49. ¹ 137. ¯éëäâýðèéí òàñàëãààíû óðò 42
ì, ºðãºí íü ò¿¿íèé ãóðàâíû íýãòýé òýíö¿¿.
Õàðèí ºíäºð íü 5 ì áºãººä ýíý òàñàëãààíä 14
î¸äîë÷èí àæèëëàäàã áîë õ¿í á¿ðò õýäèé
õýìæýýíèé àãààð íîîãäîõ âý?
42ì : 3 ∙1 =14ì
V = 42 ∙14∙5 =2940ì3
2940 :14=210ì3 íýã õ¿íä îíîãäîõ àãààðûí õýìæýý
- 50. ¹ 138. Òîîñãîíû óðò 25 ñì, ºðãºí íü
12 ñì, çóçààí íü 6 ñì. Òîîñãîíû æèí
450 ãðàìì áîë 1050 øèðõýã òîîñãî
õýäýí òîíí âý?
450ã ∙ 1050 = 472500ã : 1000000 = 0.4725ò
1ò = 1000000ã
- 51. ¹ 140. Õàñàãäàãчèéã 13.04-
ººð áàãàñãàæ, õàñàãчèéã
45.64-ººð èõýñãýâ. ßëãàâàð
õýðõýí ººðчëºãäºõ âý?
- 52. Анх байсан 1000 – 100 = 900
Òóðøúÿ. (1000 – 13.04) – (100 + 45.64) = 841.32
Òîîöú¸. 900.00 – 841.32 = 58.68-ð áàãàñíà.
13.04 + 45.64 = 58.65-р багасна.
- 53. 93а7. Õî¸ð òîîíû íèéëáýð 1640, èõ
òîîã áàãà òîîíä õóâààâàë íîîãäâîð íü 4
ãàð÷ ¿ëäýãäýë 20 áîëíî. Áàãà òîîã
îëîîðîé.
- 54. 20
1620
1640 – 20 = 1620
1+4=5
1620 : 5 = 324 (I)
324 ∙ 4 + 20 = 1316 (II)
- 55. 93.á.7. Õî¸ð òîîíû íýãèéã íü íºãººä íü
õóâààâàë 3 íîîãäîæ 10 ¿ëäýíý.
Õóâààãäàã÷, õóâààã÷, íîîãäâîð,
¿ëäýãäëèéã íýìáýë 1443 ãàðíà. Èõ
òîîã îëîîðîé.
хуваагч
10
хуваагдагч
ноогдвор 3
1443
Үлдэгдэл 10
- 56. 10 + 10 + 3 = 13
1443 – 24 = 1420
1+3=4
1420 : 4 = 355
355х3+10=1075 их тоо
шалгая 1075+355+3+10= 1443
- 57. ¹ 149. Õàñàãäàã÷èéã 59.85-
ààð èõýñãýæ, õàñàã÷èéã
39.9-ººð áàãàñãàâ. ßëãàâàð
õýðõýí ººð÷ëºãäºõ âý?
- 58. Анх байсан 100 – 50 = 50
Òóðøúÿ. (100 + 59.85) – (50 – 39.9) = 149,75
159.85 10.1
149,75-50= 99,75 -ýýð èõýññýí.
59,85+39,9= 99,75
- 59. №163 Нийлбэр нь 4680 –
тай тэнцүү дэс дараалсан
4 сондгой тоог ол.
Сондгой тоо гэсэн учраас өмнөх тооноосоо 2 –оор их байх нь мэдээж
2
2 2 4680
2 2 2
2х6=12 4680-12= 4668 4668 : 4 = 1167
1167+2=1169
1169+2=1171
1171+2= 1173
- 60. №165 Хоёр тооны үржвэр
4000. хэрэв нэг
үржигдэхүүнийг 3-аар
багасгаж үржүүлэхэд
3904 гардаг бол уг хоёр тоог
олоорой.
Зөрүүг тооцож бодох бодлого болж
байна 4000-3904=96 нийт зөрүү
Нэг бүрийн зөрүү шууд өгөгдсөн 3
96:3=32 нэг тоо 4000: 32=125 - 3-р
багассан тоо
- 61. №206. Хоёр тооны нийлбэр 11,71. тэр
хоёр тооны ялгавар 2,81 бол эдгээр
тоог олоорой.
2,81
11,71-2,81=8,9
8,9:2=4,45 бага тоо
11,71-4,45= 7,26 их тоо
11,71
- 62. №207. Хоёр тооны нийлбэр 9,1
бөгөөд нэг тоо нөгөөгөөсөө 8,1
дахин бага бол уул 2 тоог
олоорой.
9,1
8,1 дахин их
1+8,1=9,1 9,1:9,1= 1 1х8,1= 8,1
- 63. №209
Агуулахад байсан гурилын
0,4 хэсгийг талхны үйлдвэрт,
үлдсэн гурилын 0,4 хэсгийг
гоймонгийн үйлдвэрт өгөхөд
72 т гурил үлджээ.
Анх хэдэн тонн гурил байсан
бэ?
- 65. №210. Торгоноос 0,5 хэсгийг эмээд,
үлдсэний 0,8 хэсгийг
ээжид өгсөний дараа 20м торго үлджээ.
Анх хэдэн метр торго байсан бэ?
20м:2=10м
10м х 10=100м
20м
100м: 5= 20 м
20м х10 = 200м
- 66. №345 Дэлгүүрт 1ба 2-р
зэргийн гурил байв. 1-р
гурил нь бүх гурилын хагас
ба бас 72кг 2-р гурил нь 1-р
гурилаас 4 дахин бага
байсан бол дэлгүүрт бүгд
хэдэн кг гурил байсан бэ?
- 67. 72кг
72кг : 3 = 24кг
24кг х 8 =192 кг / 1-р гурил /
192кг : 4 = 48кг / 2 –р гурил /
- 68. №347.Жуулчид хоёр хотын
хоорондох зайг 2 өдөр туулахдаа
эхний өдөр бүх замын хагасыг бас
84км, 2дахь өдөр эхнийхээс 3
дахин бага зам туулжээ. Хотуудын
хоорондох зайг ол.
84 км 84х 3= 252 / 1-р өдөр /
252 :3 = 8 4 / 2 өдөр /