Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Jak NIE robić startupów?

567 views

Published on

prezentacja z Barcamp 7.1 we Wrocławiu

Published in: Business, Travel

Jak NIE robić startupów?

 1. 1. Jak NIE robić startupów? Rafał Agnieszczak Barcamp 7.1, 25 września 2008
 2. 2. Zaplanuj swój biznes w sprawdzonej branŜy i nie przejmuj się tym, Ŝe jest juŜ np. 15 serwisów z aukcjami usług. Oni się nie znają, Ty zrobisz lepszy!
 3. 3. Wybierz chwytliwą nazwę, najlepiej z quot;oquot; na końcu.
 4. 4. Wydrukuj sobie definicję Web 2.0 i nie daj sobie wmówić, Ŝe Arial 18px i pastelowe kolory są juŜ passé.
 5. 5. Czytaj klasyków typu Kurasiński, Kwiecień czy Faber - ich rady i doświadczenia mogą być bezcenne.
 6. 6. Patrz na serwis głownie ze swojej perspektywy - w końcu teŜ jesteś uŜytkownikiem. To co dobre dla Ciebie będzie pewnie teŜ dobre dla innych.
 7. 7. Zanim cokolwiek wyprodukujesz, zadbaj o odpowiednią otoczkę - załóŜ spółkę z o.o. i zrób siebie jej prezesem, wydrukuj efektowne wizytówki i wynajmij biuro w porządnym biurowcu.
 8. 8. Programuj głównie po godzinach - pół roku lub dłuŜej to nadal jest quot;szybkoquot;.
 9. 9. Nie szukaj marketingowca jako wspólnika bo przecieŜ tacy ludzie w większości przypadków nie robią nic konkretnego.
 10. 10. Marketing sprowadź najlepiej do zamówienia logo u kolegi i rozesłania informacji prasowej o uruchomieniu strony do kilku serwisów, które sam odwiedzasz.
 11. 11. DuŜo bardziej profesjonalnie wygląda quot;Misja” i “Wizjaquot; na 2 strony niŜ jednozdaniowy tagline na stronie głównej.
 12. 12. Po uruchomieniu strony weź głęboki oddech i zrób sobie półroczną przerwę w jej ulepszaniu. Albo zajmij się tworzeniem kolejnej.
 13. 13. Czytaj listy Ŝyczeń od pojedynczych uŜytkowników i systematycznie wprowadzaj je na stronie.
 14. 14. Jak najszybciej skłoń uŜytkowników do rejestracji - najlepiej juŜ po drugim kliknięciu.
 15. 15. Hołduj zasadzie, ze dobry produkt sprzeda się sam. Sam wskoczy na dobre pozycje w Googlach i stanie się obiektem marketingu wirusowego.
 16. 16. O przychodach reklamowych myśl głównie w kontekście Adsense i TradeDoublera, to wystarczy.
 17. 17. Przy kaŜdej moŜliwej okazji pisz i opowiadaj o swoim projekcie nawet jeśli jesteś dopiero na etapie domeny z logiem i napisem quot;juŜ wkrótcequot;.
 18. 18. Nie pokazuj swojego projektu nikomu przed jego ukończeniem - będą się czepiać nieistotnych rzeczy, które i tak przecieŜ miałeś w planach kiedyś poprawić.
 19. 19. Nie słuchaj tych osób, które potrafią przez 15 minut bombardować twój serwis argumentami na quot;niequot; - nawet jeśli mają duŜe doświadczenie. Na pewno są zazdrośni albo sami planują identyczny projekt.
 20. 20. Nie rób kwartalnego rachunku sumienia na temat podstępów nad projektem - to moŜe tylko zdemotywować do dalszej pracy.
 21. 21. Nie przejmuj się brakiem powodzenia przez pierwszy rok - pchaj serwis przez kolejne lata, przecieŜ hosting kosztuje tylko kilkaset złotych.
 22. 22. Nie bądź głupi i nie stosuj się do tych zasad ;)

×