SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Proiect de lec ieț
Unitatea de învă ământ:ț Liceul Jean Louis Calderon
Propunător: Marinchescu Mădălin
Data: 14-12-2013
Clasa: a IX-a
Aria curiculară: Om şi societate
Obiectul: Istorie
Subiectul /tema: Arhitecura mesopotaniană
Tipul de lec ie:ț Dobândirea de cuno tiin eș ț
Durata: 50 min
Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;
2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.
Obiectivele opera ionale:ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț
O1- să explice următorii termeni istorici: zigurat, sanctuar, palate i templeș
O2- să menţioneze rolul ziguratelor;
O3- să enumere câteva caracteristici ale arhitecturii mesopotanine;
O4-să caracterizeze palatele asiriene, babilonine și sumeriene
Strategia didactică:
-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, eseul, cafeneaua;
-mijloace i materiale didactice:ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, marker
-forme de organizare a învă ării:ț colectiv, individuală;
Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Secvențele
lecției
Timp
Obiectivele
operaționale
Conținut științific
Strategii Tipul de
învă areț
Tipul de
evaluare
Metode Mijloace
Forme de
organizare
C G I
Organizarea
învăţării
2 min
 Efectuara prezen eiț
 Pregătirea materialelor şi
mijloacelor necesare desfăşurării
activităţii.
Conversaţia
Catalog
fişă
D D
Reactualizare
a şi
consolidarea
cunoştiinţelor
anterioare
Feed-back-ul
5-10
min
Formulează întrebări:
1.Care au fost elementele impuse de
Coroana Maghiară în urma instituirii
dominaţiei habsburgice?
Conversaţia
Explicaţia
Manualul
Caietul
D D
Învăţare
inteligibilă
Ev.formati
vă/
continuă
(ev .orală)
2.Ce a reprezentat Supplex Libelus
Valachorum?
3.Care a fost modul poporului roman
de a raspunde la teoriile imigra ioniste?ț
4. Care sunt istoricii romanii care au
elaborat Supplex Libelus Valachorum?
5.Care au fost urmările elaborarii
Supplex Libelus Valachorum?
Enunţarea
subiectului 1 min Arhitecura mesopotaniană Expunerea
Tabla
Cretă
Caiet
D
Receptiv-
reproducti
vă
Predarea
noului
conţinut
15
min
Întreaga arhitectură mepotamină
este dominată de ideea religioasă iș
de cea monarhică. Arta este în
Prelegerea
Explica iaț
Conversa iaț
Tabla
Caiet
Manual
D Receptiv-
reproducti
vă
O3
întregime în serviciu templului si al
regelui. De aceea, construc ile seț
caracterizează prin dimeniuni
gigantice i prin grandoare.ș
Principalul material de constructie în
lipsa pietrei, este carămida nearsă.
Ora ele sunt fortificate cu ziduriș
de incintă de dimensiuni
impresionante, avem ca exemplu;
- Zidul dublu din Uruk -contruit în
jurul anului 2300 î.Hr., este lung de
9 km, are o grosime de 5 m, înăl imeț
de 6 m i 800 de tunuri de apărare.ș
Arhitecura urbană este dominată de
palate i temple, predominăș
arhitecura civilă în raport cu cea
religioasă. O altă caracteristică ar fi
că edificiie funerare nu constituie o
temă importantă.
Cele mai vechi monumente sunt
palatele, aceste sunt ridicae pe terase
artificiale, alfalte la înal imi de 12-ț
15 m. acesul fiind asigurat pe scări
i rampe, ca exemplu aici avem;ș
O4
- Marele palat al lui Nabucodonosor
al II-lea din Babilon -are 330m
lungime i 200 m lă ime.ș ț
În apropierea palatului se află iș
faimoasele ”gradini suspentate”(Fig.
III) amenajate pe terase sus inute, deț
coloane i arcade masive. Grădinileș
din Babilon au patru terase, ultima
aflându-se la o înăl ime de 77 m.ț
La palatele sumeriene iș
babiloniene, monotonia suprafe elorț
este evitată prin aplicarea de
mozaicuri din bucă i de ceramicăț
smăl uită.ț
Palatele asiriene sunt deocarte cu
picturi murale, reprezentând scene
de război sau de vânătoare, ori cu
reliefuri. exemplu avem;
- Asurbanipal la vânătoare
- Leoiaca rănită
În interiorul palatului există două
costruc ii importante;ț
O2
- templul
-ziguratul
Ziguratul
Are formă de piramidă în trepte, cu
3-7 etaje, exteriorul fiecarui etaj
fiind colorat diferit, cu plăci
ceramice. Fiecare ora are ziguratulș
său, ce se ridică langă sancuratul
principal, uneori el apra ine maiț
multor temple a ezate la baza lui.ș
Planul este pătrat, fiind îndreptat
către cele patru puncte cardinale.
Ziguratul principal al templului din
Babilon, ridicat de Nabucodonosor
al II-lea în cinstea zeului Marduk-
Bel, are latura bazei de 180 m, iar
înăl imea de 91 m ( este faimosulț
”turn Babel”,
În ceea ce privește
contribuția aduse de
popoarele din Mesopotamia
la evoluția științei
construcțiilor, trebuie
remarcat; înălțimea clădirilor
până la 7 etaje, inventarea
arcului și a bolții, a
mozaicului, folosirea
bitumului ca material de
construcții și de drumuri.
Intensificarea
transferului
Intensificarea
reten ieiț
20
min
Se imparte clasa in 4 grupe, fiecare
primind cate o tema pe care trebuie sa o
rezolve:
 Grupa 1: Palatele sumeriene iș
babilonine
 Grupa 2: Palatele asiriene
 Grupa 3 Ziguratul
 Grupa 4: Cauzele pierderi
edificilor
Apoi fiecare grupa isi va stabilii
un membru gazda, care va ramane
sa prezinte tema, iar ceilalti se
plimba la prezentarile celorlalte
grupe.
Cafeneaua
Filpchart,
Marker
I
operatorie
Feed-back 5 min
O3
O4
O5
Evidențiați într-un scurt eseu Rolul
arhitecturi mesopotanine.
Eseul de 5
min
(ev.scrisă)
Foaie I Operatorie
Criteriala/
Formatoare
Încheierea
lec ieiț
2 min
- Aprecieri individuale i de grupș
- Indică o sumară bibliografie
suplimentară
Conversa iaț Caietul
D

More Related Content

Viewers also liked

Cosmo Pharma International (pvt.) ltd.
Cosmo Pharma International (pvt.) ltd.Cosmo Pharma International (pvt.) ltd.
Cosmo Pharma International (pvt.) ltd.Inam Ur Rehman
 
Kejang demam
Kejang demamKejang demam
Kejang demamwagamama6
 
COMMON GENETIC DISORDERS
COMMON GENETIC DISORDERSCOMMON GENETIC DISORDERS
COMMON GENETIC DISORDERSAditi Prakash
 

Viewers also liked (7)

Nokia
NokiaNokia
Nokia
 
Message Box in JS
Message Box in JSMessage Box in JS
Message Box in JS
 
Robert milt ing
Robert milt ingRobert milt ing
Robert milt ing
 
Robert milt ensayo
Robert milt ensayoRobert milt ensayo
Robert milt ensayo
 
Cosmo Pharma International (pvt.) ltd.
Cosmo Pharma International (pvt.) ltd.Cosmo Pharma International (pvt.) ltd.
Cosmo Pharma International (pvt.) ltd.
 
Kejang demam
Kejang demamKejang demam
Kejang demam
 
COMMON GENETIC DISORDERS
COMMON GENETIC DISORDERSCOMMON GENETIC DISORDERS
COMMON GENETIC DISORDERS
 

P lectie mesopotanmia

  • 1. Proiect de lec ieț Unitatea de învă ământ:ț Liceul Jean Louis Calderon Propunător: Marinchescu Mădălin Data: 14-12-2013 Clasa: a IX-a Aria curiculară: Om şi societate Obiectul: Istorie Subiectul /tema: Arhitecura mesopotaniană Tipul de lec ie:ț Dobândirea de cuno tiin eș ț Durata: 50 min Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei; 2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.
  • 2. Obiectivele opera ionale:ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț O1- să explice următorii termeni istorici: zigurat, sanctuar, palate i templeș O2- să menţioneze rolul ziguratelor; O3- să enumere câteva caracteristici ale arhitecturii mesopotanine; O4-să caracterizeze palatele asiriene, babilonine și sumeriene Strategia didactică: -metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, eseul, cafeneaua; -mijloace i materiale didactice:ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, marker -forme de organizare a învă ării:ț colectiv, individuală; Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);
  • 3. DESFĂȘURAREA LECȚIEI Secvențele lecției Timp Obiectivele operaționale Conținut științific Strategii Tipul de învă areț Tipul de evaluare Metode Mijloace Forme de organizare C G I Organizarea învăţării 2 min  Efectuara prezen eiț  Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare desfăşurării activităţii. Conversaţia Catalog fişă D D Reactualizare a şi consolidarea cunoştiinţelor anterioare Feed-back-ul 5-10 min Formulează întrebări: 1.Care au fost elementele impuse de Coroana Maghiară în urma instituirii dominaţiei habsburgice? Conversaţia Explicaţia Manualul Caietul D D Învăţare inteligibilă Ev.formati vă/ continuă (ev .orală)
  • 4. 2.Ce a reprezentat Supplex Libelus Valachorum? 3.Care a fost modul poporului roman de a raspunde la teoriile imigra ioniste?ț 4. Care sunt istoricii romanii care au elaborat Supplex Libelus Valachorum? 5.Care au fost urmările elaborarii Supplex Libelus Valachorum? Enunţarea subiectului 1 min Arhitecura mesopotaniană Expunerea Tabla Cretă Caiet D Receptiv- reproducti vă Predarea noului conţinut 15 min Întreaga arhitectură mepotamină este dominată de ideea religioasă iș de cea monarhică. Arta este în Prelegerea Explica iaț Conversa iaț Tabla Caiet Manual D Receptiv- reproducti vă
  • 5. O3 întregime în serviciu templului si al regelui. De aceea, construc ile seț caracterizează prin dimeniuni gigantice i prin grandoare.ș Principalul material de constructie în lipsa pietrei, este carămida nearsă. Ora ele sunt fortificate cu ziduriș de incintă de dimensiuni impresionante, avem ca exemplu; - Zidul dublu din Uruk -contruit în jurul anului 2300 î.Hr., este lung de 9 km, are o grosime de 5 m, înăl imeț de 6 m i 800 de tunuri de apărare.ș Arhitecura urbană este dominată de palate i temple, predominăș arhitecura civilă în raport cu cea religioasă. O altă caracteristică ar fi că edificiie funerare nu constituie o temă importantă. Cele mai vechi monumente sunt palatele, aceste sunt ridicae pe terase artificiale, alfalte la înal imi de 12-ț 15 m. acesul fiind asigurat pe scări i rampe, ca exemplu aici avem;ș
  • 6. O4 - Marele palat al lui Nabucodonosor al II-lea din Babilon -are 330m lungime i 200 m lă ime.ș ț În apropierea palatului se află iș faimoasele ”gradini suspentate”(Fig. III) amenajate pe terase sus inute, deț coloane i arcade masive. Grădinileș din Babilon au patru terase, ultima aflându-se la o înăl ime de 77 m.ț La palatele sumeriene iș babiloniene, monotonia suprafe elorț este evitată prin aplicarea de mozaicuri din bucă i de ceramicăț smăl uită.ț Palatele asiriene sunt deocarte cu picturi murale, reprezentând scene de război sau de vânătoare, ori cu reliefuri. exemplu avem; - Asurbanipal la vânătoare - Leoiaca rănită În interiorul palatului există două costruc ii importante;ț
  • 7. O2 - templul -ziguratul Ziguratul Are formă de piramidă în trepte, cu 3-7 etaje, exteriorul fiecarui etaj fiind colorat diferit, cu plăci ceramice. Fiecare ora are ziguratulș său, ce se ridică langă sancuratul principal, uneori el apra ine maiț multor temple a ezate la baza lui.ș Planul este pătrat, fiind îndreptat către cele patru puncte cardinale. Ziguratul principal al templului din Babilon, ridicat de Nabucodonosor al II-lea în cinstea zeului Marduk- Bel, are latura bazei de 180 m, iar înăl imea de 91 m ( este faimosulț ”turn Babel”, În ceea ce privește contribuția aduse de popoarele din Mesopotamia
  • 8. la evoluția științei construcțiilor, trebuie remarcat; înălțimea clădirilor până la 7 etaje, inventarea arcului și a bolții, a mozaicului, folosirea bitumului ca material de construcții și de drumuri.
  • 9. Intensificarea transferului Intensificarea reten ieiț 20 min Se imparte clasa in 4 grupe, fiecare primind cate o tema pe care trebuie sa o rezolve:  Grupa 1: Palatele sumeriene iș babilonine  Grupa 2: Palatele asiriene  Grupa 3 Ziguratul  Grupa 4: Cauzele pierderi edificilor Apoi fiecare grupa isi va stabilii un membru gazda, care va ramane sa prezinte tema, iar ceilalti se plimba la prezentarile celorlalte grupe. Cafeneaua Filpchart, Marker I operatorie Feed-back 5 min O3 O4 O5 Evidențiați într-un scurt eseu Rolul arhitecturi mesopotanine. Eseul de 5 min (ev.scrisă) Foaie I Operatorie Criteriala/ Formatoare
  • 10. Încheierea lec ieiț 2 min - Aprecieri individuale i de grupș - Indică o sumară bibliografie suplimentară Conversa iaț Caietul D