1. PROIECT DIDACTIC
TEMA - VIOLENTA SI URMARILE EI
Clasa: a XII-a B
Profesor: Lovin Maria
Tipul lectei: dezbatere
Scop: sa stie sa se apere de tentatiile la care ii supune viata si sa cunoasca prevederile legilor din
Romania.
Obiective de referinta:
-sa cunoasca intelesul notiunii "violenta";
-sa afle modul in care se pot pazi de persoane care nu sunt condusi in viata de o morala sanatoasa
adica a delincventilor;
-sa dezaprobe comportamentul delincventilor;
-sa cunoasca prevederile Codului Penal al Romaniei, sa stie sa se apere in cazul in care sunt
atacati.
Metode si procedee: conversatia, expunere, discutii, studiu de caz
Tipuri de activitate: individual, colectiv, pe grupe
Mijloace de invatamant: caiete, calculatorul
Bibliografie: Codul Penal al Romaniei, Internet, Psihologia varstelor (I. Radu).
Momentele Activitatea profesornlui Procedee Activitatea elevilor Evalu-
lectei are
Se asigura conditille necesare
Moment Iau loc pe scaunele care au
desfasurarii
organizatori
lectiei (captarea atentiei Conver- fost asezate in semicerc
c
Motivarea elevilor, provocarca interesului satia. peutru a crea ambientul
e1evilor pentru activitatea ce va urma). necesar comunicarii
* informarea si educarea
Participa la intalniri
minorilor in domeniul juridic si
interacti-
civic
ve unde se discuta probleme
pentru a-i invata sa-si exercite cu care se confrunta acestia;
drepturi si sa-si asume gasirea unor mijloace
responsa- adecva-
te de solutionare a lor;
bilitati intr -o societate
crearea
si dezvoltarea la tineri a
democratica;
unui
*dezvoltarea uuui
Stabilirea compotament civic corect;
comportament
civic si facilitarea formarii unui identificarea starilor
obiectivelor Conver-
sis- tensiona-
tem de valori bazat pe
acestei satia le,impiedicarea degenerarii
respectarea
normelor de convietuire
activitati euristica lor in couflicte si medierea
sociala;
*atragerea, perfectionarea si dialogului intre partile
inte- impli-
grarea intr-o miscare asociativa
cate; discutarea problemelor
de
minori, lideri informali in personale ale copiilor in
colectivitatile din care provin; cadrul orelor de dirigentie;
* formarea la minori a unei cunoasterea drepturilor si
conceptii comunitare de
obligatillor cetatenesti,
prevenire
2. si combatere a criminalitatii . mijloace de garantare a
MomenteIe Activitatea profesorului Procedee Activitatea elevilor Evalu-
lectiei are
sacosa tocurile de la pantofi sau geanta spre carosabil. Geanta
spray-ul). poate fi smulsa.
• Daca un agresor doreste sa va • Poseta atarnata de umar tre-
loveasca, el o va face indiferent buie in pennanenta protejata
daca opuneti sau nu rezistenta. cu mana. Profitandu-se de in-
Este foarte important sa rec1amati ghesuiala, barele pot fi taiate.
rapid ceca ce s-a intamplat • in sacosa cu cumparaturi nu
• Cu cat intarziati mai mult, cu puneti niciodata portofulul cu
atit va fi mai greu prins. Formati bani, actele sau cheile casei
112 sau mergeti la cea mai • Aveti grija cu traseul spre
apropiata sectie de politie - este locuinta. evitand traversarea
esential pentru siguranta altora si parcurilor, strazilor pustii.
binele vostru • La coborarea din rnijlocul
de transport in comun cautati
sa mergeti aproapc de
persoanele care se indreapta
spre aceasi directie cu voi
TRANSPORTUL lN COMUN
• in rnijloacele de transport in
comun pozitionati poseta in
fala si daca e posibil, intre voi
si un punct fix al vehiculului.
• Daca va asezati pc scaun,
tineti bagajele in fata in nici
un caz spre exterior.
• Seara, in mijloacele de tran-
sport in comun, asezati-va cat
mai aproape de conducatorul
Masini sau de o alta femeie.
• Evitati compartimentele
goale din tren sau metrou
• Evitati sub orice forma ser-
viciile of erite de necunoscuti.
Asigurarea Comentam subiectele discutate in Elevii vor retine tema viitoa- Evidentiez
transferului aceasta lectie. re si un scurt plan de discutii. elevii
activi